Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Dzisiaj dokończyłem instalację pod kątem elektrycznym, regulator podpięty, wszystko działa jak powinno. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Wszędzie mówi się o kolejności spinania/rozpinania instalacji. Jednak nigdzie nie znalazłem, żeby ktoś stosował zabezpieczenie pomiędzy solarem a regulatorem (poza wyłącznikiem). W przypadku przepalenia bezpiecznika między regulatorem a aku, mamy opcję, jakbyśmy podpięli solar bezpośrednio do regulatora bez podłączenia aku - czyli zostaje nam solar-regulator-odbiorniki, a to z kolei kłóci się z kolejnością podłączania/rozłączania. Pytanie zatem czy stosuje się bezpiecznik między panelem a regulatorem? 

Ps. Uszkodzony panel teścia pomierzony - trzyma parametry - pójdzie na montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2020 o 23:07, czepkateam napisał:

Pytanie zatem czy stosuje się bezpiecznik między panelem a regulatorem?

Są dwie szkoły. 

Jedni nie dają bezpiecznika, bo w przypadku jego przepalenia regulator może pójść do nieba.

Drudzy instalują bezpiecznik, bo lepiej spalić regulator, niż cepkę.

Ja należę do tych drugich, jednak dałem przewymiarowany bezpiecznik, coś w okolicy 100A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał:

bezpiecznik, coś w okolicy 100A

Czyli aby się przepalił to musi najpierw pójść prąd z akumulatora na solar, a jak tak się stanie to regulator już wcześniej będzie na emeryturze ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ci się pomyliło
Regulator może teoretycznie ulec uszkodzeniu jak pójdzie prąd z solara do regulatora bez obciążenia regulatora czyli bez akumulatora stąd niektórzy stosują hebel pomiędzy solarem a regulatorem ;)

Moim zdaniem bezpiecznik jaki zastosowałeś 100a jest dużo za duży , przy zwarciu prędzej spali się solar niż ten bezpiecznik.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lbuster napisał:

Ja należę do tych drugich, jednak dałem przewymiarowany bezpiecznik, coś w okolicy 100A

100A to faktycznie sporo... Na panelu jest informacja o prądzie zwarcia, który nie jest aż tak duży (zakładam że dotyczy on właśnie sytuacji zwarcia przewodów na odcinku panel - regulator), a ew. zalecany bezpiecznik - w moim przypadku - na poziomie 20A (odczytane z naklejki) 

 

2 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

Regulator może teoretycznie ulec uszkodzeniu jak pójdzie prąd z solara do regulatora bez obciążenia regulatora czyli bez akumulatora stąd niektórzy stosują hebel pomiędzy solarem a regulatorem

Tylko hebel nie zabezpiecza instalacji na wypadek przepalenia bezpiecznika pomiędzy regulatorem a aku. (musiałby zostać przełączony w tej samej chwili, co oczywiście jest niewykonalne). Ew. przepalenie w/w bezpiecznika (czyli tak jak byśmy nagle odpięli aku od regulatora, przy załączonych panelach), będzie skutkować tym, o czym napisałeś, czyli prądem podanym z panela do regulatora bez obciążenia, a w efekcie sfajczeniem regulatora. Tak ja to rozumuję, ale nie wiem czy moje rozumowanie jest poprawne. Korci mnie żeby wpiąć taki bezpiecznik 20A na "plusie" z solara, nie wiem tylko, czy to będzie poprawne, skoro na żadnym "forumowym" schemacie go nie znalazłem? 

Edytowane przez czepkateam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumujesz i oczywiście hebel nie zabezpiecza na wypadek przepalenia bezpiecznika pomiędzy regulatorem a aku  .

hebel stosują po to żeby np. wyciągając aku z przyczepy na zimę mieć pewność że z solara nie pójdzie prąd na nie obciążony regulator.

Ja zabezpieczyłem przewód pomiędzy solarem a regulatorem na wypadek zwarcia, przy samym solarze zastosowałem zabezpieczenie 15 A przy panelu 180 W .

Nie widzę w tym nic niepoprawnego.

Osobiście hebla w tym miejscu nie dałem, jeżdżę cały rok więc nie wyciągam akumulatora, jak będę potrzebował go wymienić to w każdej chwili mogę odłączyć solar od regulatora poprzez wyjęcie bezpiecznika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

Ja zabezpieczyłem przewód pomiędzy solarem a regulatorem na wypadek zwarcia, przy samym solarze zastosowałem zabezpieczenie 15 A przy panelu 180 W

Chyba też dorzucę ten bezpiecznik, przy wejściu do regulatora. Prąd zwarciowy wg. tabliczki to 8,88A (panel 160w), więc taki 15A pewnie wystarczy. Myślę że lepiej o jeden bezpiecznik za dużo, niż o jeden za mało, a pomimo że wszystko już spięte, to nie problem go wkomponować. 

 

22 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

hebel stosują po to żeby np. wyciągając aku z przyczepy na zimę mieć pewność że z solara nie pójdzie prąd na nie obciążony regulator.

To akurat wiem. Też go "profilaktycznie" założyłem, łatwiej mi będzie rozłączyć na szybko w razie potrzeby, bo jest pod ręką - czyli w szafie - ale dzięki za info. 

Edytowane przez czepkateam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, czepkateam napisał:

Chyba też dorzucę ten bezpiecznik, przy wejściu do regulatora. Prąd zwarciowy wg. tabliczki to 8,88A (panel 160w), więc taki 15A pewnie wystarczy. Myślę że lepiej o jeden bezpiecznik za dużo, niż o jeden za mało, a pomimo że wszystko już spięte, to nie problem go wkomponować. 

jak ma zabezpieczyć przewód  solar > regulator to montuj jak najbliżej solara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

jak ma zabezpieczyć przewód  solar > regulator to montuj jak najbliżej solara

No tak. Zapomniałem co tu jest źródłem zasilania (nawyki z zabezpieczenia aku - im bliżej tym lepiej). Będę musiał poszukać jakiejś oprawki hermetycznej ew. bezpiecznik wsadzę do małej puszki, żeby go na dachu zmontować. Skrajnie, bezpiecznik pójdzie do szafy (obok hebla), tyle że to już dobry metr od panela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko tak naprawdę żeby to zabezpieczenie było skuteczne musiał byś dokładnie wiedzieć jaką maksymalną moc w optymalnych warunkach potrafi wyprodukować Twój panel i dobrać zabezpieczenie większe od tej mocy a mniejsze od prądu zwarcia ;)

w praktyce może być to trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Suzu4x4 napisał:

w praktyce może być to trudne.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że wręcz nie wykonalne w moim przypadku. 

Chyba zrobię zabezpieczenie na poziomie 10 - 15A bo raczej nie mam opcji na idealne policzenie wartości. Zawsze to "coś" wzamian niczego, przy ew. zwarciu. Spróbuję znaleźć jeszcze, jakie skrajne wartości może przyjąć regulator po stronie panela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, muszę sprostować, bo wyszło małe nieporozumienie, które ja rozpocząłem :( 

Zabezpieczenie 100A mam przy akumulatorze na przewodzie do regulatora i to zabezpiecza mi zerwanie/uszkodzenie przewodu, może i wewnętrzne uszkodzenie regulatora.

Między regulatorem a solarem mam tylko hebel, nie zastosowałem tam żadnego bezpiecznika.

 

Czyli moja odpowiedź:

21 godzin temu, lbuster napisał:

Są dwie szkoły. 

Jedni nie dają bezpiecznika, bo w przypadku jego przepalenia regulator może pójść do nieba.

Drudzy instalują bezpiecznik, bo lepiej spalić regulator, niż cepkę.

dotyczyła bezpiecznika pomiędzy AKU a regulatorem.

 

Jeszcze raz przepraszam za błędne zacytowanie :( 

Odnosiłem się do słów:

W dniu 20.06.2020 o 23:07, czepkateam napisał:

W przypadku przepalenia bezpiecznika między regulatorem a aku, mamy opcję, jakbyśmy podpięli solar bezpośrednio do regulatora bez podłączenia aku - czyli zostaje nam solar-regulator-odbiorniki, a to z kolei kłóci się z kolejnością podłączania/rozłączania. 

a zacytowałem, coś wręcz przeciwnego :( 

 

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lbuster napisał:

OK, muszę sprostować, bo wyszło małe nieporozumienie, które ja rozpocząłem :( 

Zabezpieczenie 100A mam przy akumulatorze na przewodzie do regulatora i to zabezpiecza mi zerwanie/uszkodzenie przewodu, może i wewnętrzne uszkodzenie regulatora.

Między regulatorem a solarem mam tylko hebel, nie zastosowałem tam żadnego bezpiecznika.

 

Czyli moja odpowiedź:

dotyczyła bezpiecznika pomiędzy AKU a regulatorem.

 

Jeszcze raz przepraszam za błędne zacytowanie :( 

Odnosiłem się do słów:

a zacytowałem, coś wręcz przeciwnego :( 

 

wszystko jasne.   :yes:

wg mnie druga szkoła z niestosowaniem bezpiecznika przy akumulatorze jest niedopuszczalna.

każdy obwód wychodzący/wchodzący do akumulatora musi mieć jakieś zabezpieczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

wg mnie druga szkoła z niestosowaniem bezpiecznika przy akumulatorze jest niedopuszczalna.

każdy obwód wychodzący/wchodzący do akumulatora musi mieć jakieś zabezpieczenie .

:ok:

16 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Ja zabezpieczyłem przewód pomiędzy solarem a regulatorem na wypadek zwarcia, przy samym solarze zastosowałem zabezpieczenie 15 A przy panelu 180 W .

Umieściłeś go przed konektorkiem MC4 (na oryginalnym przewodzie solara), czy za konektorkiem na przewodzie do regulatora?

16 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Nie widzę w tym nic niepoprawnego.

Na pewno to nie jest niepoprawne. Jednak zastanawiam się, przez jakimi sytuacjami to nas chroni? Co się stanie, jak zewrzemy przewody od solara? Przecież tam nie pójdzie prąd rzędu 100 czy 200A :niewiem: Czy przy prądzie zwarcia może walnąć elektronika solara?

 

Przy okazji, co myślicie o solarze i wyładowaniach atmosferycznych? Czy taki solar nie powoduje większego zagrożenia przepięcia od pioruna na instalację przyczepy?

Przecież jak podamy wysokie napięcie na przewód minusowy do solara, to może to nam rozwalić urządzenia na 12V. Plus jest taki, że 12V raczej nie jest uziemione w żaden sposób. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy podpięte 230V i w zasilaczu/energobloku wysokie napięcie może nam przejść z 12V na 230V. Wiem, że porządne zasilacze/energobloki powinny mieć galwaniczne oddzielone instalacje 12/230V, jednak przy bardzo wysokim napięciu te zabezpieczenie/odizolowanie według mnie może być niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.