Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Voku napisał:

Montaż

Pewnie jak wszyscy na Sikę 252. Kupować do tego jakiś primer? I jakie ilości na 2 panele?

Ja kleiłem samą SIką. Jedynie zmatowiłem dach w miejscu klejenia, odtłuściłem i tyle. Na 1 panel licz minimum 1 tubę. Ja bym kupił na wszelki wypadek 3 tuby. Lepiej mieć za dużo niż za mało/.

1 godzinę temu, Voku napisał:

Miałem taką wcześniej do samej anteny SAT. Była ok. 

1 godzinę temu, Voku napisał:


Regulator
Tu chyba standardowo MPPT Tracer 3210A 30A  + WIFI https://pl.aliexpress.com/item/32628136007.html?spm=a2g0o.cart.0.0.65053c00GHwJu8&mp=1

Jeśli ma być taniej to Lumiax MPPT jakiś. Też polecany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również będę montował elastyczny panel. I znalazłem tutaj prawie wszelkie info. 

Ale jedno chyba przeoczyłem.  

Jeśli przyczepka stoi nieużywana, a akumulator jest juz na tyle  naładowany ze nie przyjmuje prądu (lub jest wyjęty) i wszystkie urządzenia są wyłączone.

Co się dzieje z energią z solara ?

Nie spali regulatora ?

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłeś.

Zanim odłączysz akumulator od kontrolera, to w pierwszej kolejności powinieneś odłączyć od kontrolera panele, ewentualnie bardzo dobrze, szczelnie je przykryć czymś, co nie przepuszcza światła. Przykrycie należy pozostawić do czasu ponownego podłączenia accu. Dopiero po podłączeniu akumulatora, przykrycie można zdjąć lub podłączyć panele, jeśli zostały wcześniej odłączone. Poza tym, choć nie jest to konieczne, panele najlepiej podłączać, gdy są przykryte.

Jeśli instalacja jest w komplecie (panele i accu są podłączone do kontrolera), a accu zostanie naładowany, to po to jest kontroler, aby ładowanie odłączyć. Nic więcej się nie dzieje, nic się nie spali, energia z paneli nie zostaje wykorzystana - taka m.in. jest właśnie rola kontrolera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przelotki dedykowane są mocno ciasne
Role przejścia dachowego spełnia równie dobrze a nawet może lepiej przyklejona do dachu solidniejsza i obszerniejsza puszka instalacyjna ip68 z dławicami

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, smok_wawelski napisał:

Te przelotki dedykowane są mocno ciasne
Role przejścia dachowego spełnia równie dobrze a nawet może lepiej przyklejona do dachu solidniejsza i obszerniejsza puszka instalacyjna ip68 z dławicami

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

Też chcę pójść w kierunku puszki. U Ciebie @Voku może się dodatkowo sprawdzić, jeśli łączenie dwóch paneli zaplanujesz w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli łączymy na dachu to po mojemu tylko pucha. Po czorta podrazac i komplikować wchodząc 2 razy do budy.
Uważam że rozdzielacze MC4 choćby najlepsze to z czasem ciut wilgoci wpuszcza i bywają klopoty. A taka puszkę nawet można wypełnić i zabezpieczyć żelem po połączeniu przewodów.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOT. chłodzenie elastycznego panelu

Czy przyklejenie elastycznego panelu fotowoltaicznego bezpośrednio na dach, może spowodować jego gorszą pracę z powodu braku chłodzenia? Spotkałem się z opinią, że można przykleić solar najpierw na poliwęglan komorowy, a ten dopiero na dach. Czy ktoś z użytkowników takich elastycznych paneli może podać jakieś fakty i swoje obserwacje?

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, fixmer156 napisał:

DOT. chłodzenie elastycznego panelu

 Spotkałem się z opinią, że można przykleić solar najpierw na poliwęglan komorowy, a ten dopiero na dach. Czy ktoś z użytkowników takich elastycznych paneli może podać jakieś fakty i swoje obserwacje?

 

Bez tytułu.png

Kilka stron wcześniej masz informację o klejeniu na paski tworzywa, co jest nawet zaleceniem jednego ze sprzedawców

O komorowym też słyszałem i wydaje się sensowną opcją ale gdzieś był ten pomysł negowany.

8 minut temu, fixmer156 napisał:

Czy przyklejenie elastycznego panelu fotowoltaicznego bezpośrednio na dach, może spowodować jego gorszą pracę z powodu braku chłodzenia?

Tak, na pewno spowoduje. Jednak najbardziej słoneczne dni zbiegają się z reguły z najmniejszym zapotrzebowaniem na prąd, więc to wada wybaczalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, filipert napisał:

Też chcę pójść w kierunku puszki. U Ciebie @Voku może się dodatkowo sprawdzić, jeśli łączenie dwóch paneli zaplanujesz w środku.

 

3 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Jeśli łączymy na dachu to po mojemu tylko pucha. Po czorta podrazac i komplikować wchodząc 2 razy do budy.
Uważam że rozdzielacze MC4 choćby najlepsze to z czasem ciut wilgoci wpuszcza i bywają klopoty. A taka puszkę nawet można wypełnić i zabezpieczyć żelem po połączeniu przewodów.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

Ogólnie, to chyba będę kogoś szukał kto mi pomoże w ogarnięciu tego i elektryki w przyczepie żeby już było jak Bóg przykazał. 
Ciągle zastanawiam się czy nie wybrać tego panela 170W ETFE  https://suntrack.pl/panele-elastyczne/2573-panel-sloneczny-elastyczny-170w-etfe-shingle.html
A jaką przetwornicę polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na pewno spowoduje. Jednak najbardziej słoneczne dni zbiegają się z reguły z najmniejszym zapotrzebowaniem na prąd, więc to wada wybaczalna.

Może pod kątem zapotrzebowania tak ale patrząc na dodatkowe nagrzewanie dachu budy to już jest istotne. Ja bym tego nie pomijał.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=20868]Voku[/mention] - Trudno odpowiedzieć na tak ogólne pytanie. Co ma być zasilane z tej przetwornicy, moc odbiorników, czy na stałe czy czasowo łączona z Aku ?

Na pewno szedłbym od razu w pełny sinus aby nie było problemów z jakimiś odbiornikami np w przyszłości.

Ja po rozeznaniu przymierzałem się do AZO z Eco mode że wzgl. na nienajgorsze opinie, dość sensowne ceny i gwar. Dużą zaletą dla mnie był również niski pobór w stanie czuwania.

Nie ma co się też czarować z większości przetwornic średniej klasy wyglądają skośne oczka tyle że zza różnych naklejek niby producentów :)

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, smok_wawelski napisał:

Ja po rozeznaniu przymierzałem się do AZO z Eco mode że wzgl. na nienajgorsze opinie, dość sensowne ceny i gwar. Dużą zaletą dla mnie był również niski pobór w stanie czuwania.

Ja idąc smoczym tropem, też na tą chwilę celuję w AZO

 

41 minut temu, Voku napisał:

Od czasu do czasu podgrzewanie wody w TT2

Co to jest od czasu do czasu?

Jak dla mnie to dopuszczalne kilka razy w roku i to np. w słoneczny dzień w trasie kiedy nie ma standardowych poborów.

U mnie wyszło, że średnio dziennie zużyję latem 20-30Ah, i tyle przy aku 110Ah to bardzo zdrowe pobieranie prądu. Grzanie wody przez pół godziny to z grubsza  około 15Ah a jak chcesz wykąpać całą rodzinę, to może wyjść dużo więcej i możliwe, że zbliży Cię do granicznych, realnych pojemności akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, filipert napisał:

Co to jest od czasu do czasu?

Jak dla mnie to dopuszczalne kilka razy w roku i to np. w słoneczny dzień w trasie kiedy nie ma standardowych poborów.

U mnie wyszło, że średnio dziennie zużyję latem 20-30Ah, i tyle przy aku 110Ah to bardzo zdrowe pobieranie prądu. Grzanie wody przez pół godziny to z grubsza  około 15Ah a jak chcesz wykąpać całą rodzinę, to może wyjść dużo więcej i możliwe, że zbliży Cię do granicznych, realnych pojemności akumulatora.

Liczę się z tym, bardziej zakładam że chciałbym czasem w Grecji stanąć sobie kilka dni na dziko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał:

chciałbym czasem w Grecji stanąć sobie kilka dni na dziko.

Grzanie z Twojego aku (100Ah jak dobrze pamiętam) wody przez kilka dni z rzędu, to moim zdaniem zły pomysł. System pewnie dałby rade jakbyś dobrał dobrze porę dnia i ilość wody na kąpiel przy pełnym słońcu ale szkoda akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.