Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Może ktoś skorzysta: https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/Wypoczynek-i-kemping/ogniwa-sloneczne-i zasilanie/panele-sloneczne/panel-sloneczny-zregulatorem-010487/#tab04

Przenośny Panel 50W za 299pln (przecena z 549pln).

Wg jednej z opinii: 

Cytat

pomimo nierównego oświetlenia powierzchni panela ŁADOWAŁ od 13.05 V - do 14.7 V przy początkowym stanie akumulatora 12.95 V.

 

 

image.thumb.png.c7c25b46eedb961c5a840f2d3e17a6b8.png

010487e.jpg

010487.jpg

010487g.jpg

010487b.jpg

010487d.jpg

010487f.jpg

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tutaj czytam to większości osób montuje Swoje panele albo na dachu przyczepy albo dachu kampera ? a czy ktoś podiął temat by taki panel elastyczny wyciągać z przyczepy jak jest taka potrzeba a później jak kończy się wyjazd na dziko to go chować? Bo tu od razu był by problem z kablem do solara czy wisiał by na typowo dedykowanych przewodach solarnych np 2x6mm? Czy może jakiś gumer? No i długość bo około 5m 

I jeszcze pytanko czy ktoś wie jak się wpiąć z regulatora do KT12SM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem za bardzo jak się edytuje ? więc piszę następny żeby mi myśl nie uciekła hehe 

Co do tego podłączenia do energobloku to tak naprawdę chyba można by się wpiąć z regulatora tuż za energoblokiem tam gdzie są wyjścia już 12V na przyczepę wiadomo że będzie trzeba się jakoś zabezpieczyć tak by na regulator nie wróciło się z zasilacza po podłączeniu 230V dobrze myślę? I czy to też działa w drugą stronę tzn czy jak podam napięcie z regulatora na wyjście zasilacza to go uszkodzę?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze, jedno pytanie:

czy prąd zmienny z przetwornicy mogę podpiąć za bezpiecznikiem (główne przyłącze prądu w przyczepie) czy raczej przed? 

Chciałbym podłączyć zestaw solarny z poniższego schematu, a później prąd z przetwornicy podpiąć do wewnętrznej sieci moje przyczepki (Hobby 350).

Kolor czerwony oznacza prąd zmienny za bezpiecznikiem, który płynie później po całej przyczepie, niebeski kolor to prąd z sieci przed bezpiecznikiem.

 

 

foto_2.jpg

foto_1 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd z przetwornicy powinieneś podpiąć przed bez bezpiecznikiem by mógł chronić instalacje ,bo za to nie będzie ochrony, chyba że przetwornica ma na wyjściu swój bezpiecznik.

Edytowane przez jackvoyager (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, fixmer156 napisał:

a później prąd z przetwornicy podpiąć do wewnętrznej sieci moje przyczepki (Hobby 350).

 

4 godziny temu, jackvoyager napisał:

Prąd z przetwornicy powinieneś podpiąć przed bez bezpiecznikiem by mógł chronić instalacje ,bo za to nie będzie ochrony, chyba że przetwornica ma na wyjściu swój bezpiecznik.

Tak nie powinno się robić ponieważ będziesz miał napięcie na gnieździe na ścianie przyczepy. 

Jeśli już chcesz wpinać 230V w fabryczną sieć, to musisz mieć automatyczny mechanizm który nie pozwoli na pojawianie się napięcia na stykach zasilających przyczepę jak powyżej.

Wiele osób robi po prostu dedykowane dodatkowe gniazda 230 z przetwornicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, filipert napisał:

Jeśli już chcesz wpinać 230V w fabryczną sieć, to musisz mieć automatyczny mechanizm który nie pozwoli na pojawianie się napięcia na stykach zasilających przyczepę jak powyżej.

Zapytam wprost, jakie urządzenie powinienem zakupić, aby wpiąć przetwornicę w sieć przyczepki? Czy chodzi o to, aby podczas przyłącza prądu z zewnątrz przez główne wejście AC, nie spowodować zwarcia całego systemu? "Oba" prądy spotkają się przed bezpiecznikiem (niebieska strzałka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, filipert napisał:

Tak nie powinno się robić ponieważ będziesz miał napięcie na gnieździe na ścianie przyczepy. 

Jeśli już chcesz wpinać 230V w fabryczną sieć, to musisz mieć automatyczny mechanizm który nie pozwoli na pojawianie się napięcia na stykach zasilających przyczepę jak powyżej.

Witam

To prawda cofnie się na gniazdo i w drugą stronę też kiepsko bo po podlaczeniu 230V z zewnatrz pójdzie na przetwornice a jak jeszcze przypadkiem zostawisz włączona przetwornice która też daje 230V i jeszcze nie bedzie wiadomo gdzie jest faza a zero to konkretne zwarcie się zrobi. Dlatego jakieś rozłaczniki można zastosować ale o tym trzeba pamiętać lub jakieś sterowanie zrobić na przekaźniku lub styczniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, fixmer156 napisał:

Zapytam wprost, jakie urządzenie powinienem zakupić, aby wpiąć przetwornicę w sieć przyczepki?

Np. przekaźnik.

Ale to nie jest prosta sprawa, ja nie jestem fachowcem w elektrycznych sprawach, ostrzegłem tylko przed oczywistym dla mnie błędem.

Poczekaj cierpliwie aż ktoś, kto się zna, może podrzuci schemat takiego połączenia a najlepiej poczytaj forum i znajdź odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fixmer156 napisał:

aby wpiąć przetwornicę w sieć przyczepki? Czy chodzi o to, aby podczas przyłącza prądu z zewnątrz przez główne wejście AC, nie spowodować zwarcia całego systemu? "Oba" prądy spotkają się przed bezpiecznikiem (niebieska strzałka).

Tak chodzi też o to i o to żeby mówiąc łopatologicznie na bolcach w gniezdzie nie bylo 230V bo to różnie bywa ktoś coś będzie chciał naprawić zobaczyć po dotykać a tu zonk i dojdzie do porażenia lepiej dmuchać na zimne

Jeżeli nie chcesz się bawić w budowanie układu to są gotowe do kupienia takie przełączniki które automatycznie zmieniają sieć-przetwornica ale to wydatek jakieś 230zl. Chyba za bardzo tutaj nie mogę podać na jakiej to stronie znalazłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fixmer156 napisał:

Zapytam wprost, jakie urządzenie powinienem zakupić, aby wpiąć przetwornicę w sieć przyczepki? Czy chodzi o to, aby podczas przyłącza prądu z zewnątrz przez główne wejście AC, nie spowodować zwarcia całego systemu? "Oba" prądy spotkają się przed bezpiecznikiem (niebieska strzałka).

Poczytaj tutaj  albo tutaj bo jest najlepiej opisane.

To co potrzebujesz to: przełącznika przetwornica – sieć który, będzie automatycznie przełączał pomiędzy zasilaniem z sieci a przetwornicą w zależności czy znajdujemy się na polu kempingowym z dostępem do 230V czy poza nim. 

Do kupienia tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tym przełącznikiem sieć- agregat to nie głupi pomysł wykorzystam go do zmiany napięcia z regulatora na napięcie z orginalnego zasilacza ☺ może to nie będzie automat ale będzie pewność ze napięcia się nie nałożą nawet jak zostawie podpiety regulator ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.