Skocz do zawartości

Elektryka w zielonej puszce


Rekomendowane odpowiedzi

W moim kamperku pod 230v podłączona  jest tylko ładowarka i jedno gniazdo  , Cała instalacja to 12V , wszystkie ładowarki i zasilacze mam 12V . Z moją elektrownią jeszcze nie miałem potrzeby podpięcia się pod 230 V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz jej tam trochę przecież ale i Twoje wyjazdy tez bardziej bez kempingowe niż moje zakładane
Ja tez nie robie nic dużego poza lodówka na 230v a reszta wsio 12v
Jednak tak jak pisałem nie chce schodzić za nisko choć wydaje mi sie że 250w i 100-120Ah w moim przypadku byłoby dość 
Dałoby to ze 100 na panelu i z 200-300 na Mppt Victrona  i z 100 na aku - wydaje mi się jednak ze nie ma sensu - pewnie ze ta kasa na ulicy nie leży ale  lepiej chyba zagryźć zęby i mieć zapas 

W Victronach  troche gubi kasowo trochę inny przedział dopuszczalnych mocy paneli - MPPT Victrona 20A byłby sporo tańszy niz 30A - maja natomiast dopuszczalne wyższe napięcia panela ale to dla mnie nie jest specjalnie użyteczne  - a moze warto to przemyśleć ? Jak sadzicie ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką zasadę wydać zawsze zdążę , i główkuję jak zrobić dobrze i tanio . Ja wiem że fajnie jak coś działa bez przyłożenia reki , ale każdy sługa musi mieć zapłacone . Wolę sam pstryknąć a zaoszczędzoną kasę przepuścić .A spotkanie kiedyś dojdzie do skutku , bo Kraków mi zawsze po drodze wychodzi . A jak skończysz puchę to w drodze nad Bałtyk zapraszam , ognicho też mam gdzie rozpalić a kamperek i to nie jeden też  się zmieści .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przetwornic, to większość chyba ma, a przynajmniej powinna mieć ograniczenie napięciowe (wyłącza się po osiągnięciu min. progu napięcia). Z tym progiem, to bywa różnie, zależnie od producenta, ale na ogół jest on kalibrowany dla niemal maksymalnie niskiego napięcia na akumulatorze, które jeszcze nie powinno go zabić. Oczywiście zabezpiecza to akumulator przed natychmiastowym zużyciem, jednak wiara w to zabezpieczenie i częste korzystanie z przetwornicy do chwili, aż automatyka ją odetnie, może być zgubne dla akumulatora. Co zrobić? Myślę że możliwości jest wiele, ale akurat w przypadku tego kontrolera PV, sprawa wydaje się wyjątkowo prosta i to bez zmian w rysunku, który ostatnio zamieściłem.

Edit - zmiana jest potrzebna, czyli zasilenie przetwornicy z osobnego lub tego samego przekaźnika, co pozostałe odbiorniki, jednak o dostosowanej obciążalności zestyków! Po prostu programujesz przekaźnik na działanie (w tym przypadku - odłączenie) przy ustawionym minimalnym progu napięcia na akumulatorze, który uznasz za najbardziej wskazany. Programujesz, że ma to być np. 11,5 V i przy takim napięciu kontroler odłączy odbiorniki. Możesz też zaprogramować kolejny próg "załączenia odbiorników", gdy napięcie na akumulatorze go osiągnie. Progi ustalasz biorąc pod uwagę pojemność akumulatora, swoje potrzeby i ustalony kompromis pomiędzy wygodą użytkowania instalacji, a zużyciem/trwałością akumulatora.

Zakup przetwornicy nie jest raczej sprawą priorytetową, więc poczekałbym nawet trochę dłużej, ale kupiłbym sprzęt markowy. Parametry są w takim przypadku znacząco lepsze, również w gospodarowaniu energią akumulatora i nie chodzi tylko, o podobieństwo użytecznej mocy.

Przetwornica powinna być umieszczona jak najbliżej akumulatora (również przekaźnik) - kilkanaście do max kilkudziesięciu cm, a przewody ją zasilające powinny być (moim zdaniem) bardzo przewymiarowane, bo to wpływa znacząco choćby na czas jej pracy.

IMHO

PS

Informacje o kontrolerze, które podałem, powinieneś jeszcze potwierdzić przed zakupem, ponieważ bywa, że producent czyni jakieś zmiany lub ulepszenia w różnych kierunkach, a i bywają też różne wersje.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adaml61 napisał:

Ja mam taką zasadę wydać zawsze zdążę , i główkuję jak zrobić dobrze i tanio . Ja wiem że fajnie jak coś działa bez przyłożenia reki , ale każdy sługa musi mieć zapłacone .

Nie sposób zaprzeczyć logiczności rozumowania - sama prawda i dobra zasada
Zaproszeniem również się rewanżuje jak tylko wirusy wyginą  :)

2 minuty temu, Kristofer napisał:

Zakup przetwornicy nie jest raczej sprawą priorytetową,

racja - nieco burzy to tylko konieczność lodówki z niej zasilanej :) o ile się w lecie gdzieś pojedzie - wiec racja priorytet 2
tu szedłem tez trochę droga Adama - ma taka lodówkę i przetwornice i zero kłopotów :) 

 

4 minuty temu, Kristofer napisał:

akurat w przypadku tego kontrolera PV, sprawa wydaje się wyjątkowo prosta i to bez zmian w rysunku, który ostatnio zamieściłem. Po prostu programujesz przekaźnik na działanie (w tym przypadku - odłączenie) przy ustawionym minimalnym progu napięcia na akumulatorze, który uznasz za najbardziej wskazany. Programujesz, że ma to być np. 11,5 V i przy takim napięciu kontroler odłączy odbiorniki.

ok Krzysztof - na pewno ten Victron ma dużo zalet ale odłączy odbiorniki a nie przetwornicę i lodówkę a te dwie jak sie skumaja to w nocy trochę prądu wydoją a tu natomiast przydałby się priorytet na webasto  wiesz to już trzydzieści parę lat małżeństwa i żona choć kocha to nie grzeje tak mocno jak kiedyś :) 
oczywiście nie problem - w zimie spoko czasówka i lodówa z przetwornica off na 4 godzinki w nocy :) 

 

11 minut temu, Kristofer napisał:

Informacje o kontrolerze, które podałem, powinieneś jeszcze potwierdzić przed zakupem, ponieważ bywa, że producent czyni jakieś zmiany lub ulepszenia w różnych kierunkach, a i bywają też różne wersje.

oczywiście  - jak wykluje sie pełna wersja zostanie wysłana do dostawcy celem potwierdzenia zgodności i poprawnej pracy wszystkich elem. do kupy  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, smok_wawelski napisał:

tu szedłem tez trochę droga Adama - ma taka lodówkę i przetwornice i zero kłopotów :)

 

Jeśli temat sprawdzony i w identyczny sposób będziesz z tego korzystał, to OK, nie widzę przeciwwskazań, aby go powielić. :ok:

10 minut temu, smok_wawelski napisał:

ok Krzysztof - na pewno ten Victron ma dużo zalet ale odłączy odbiorniki a nie przetwornicę i lodówkę a te dwie jak sie skumaja to w nocy trochę prądu wydoją a tu natomiast przydałby się priorytet na webasto  wiesz to już trzydzieści parę lat małżeństwa i żona choć kocha to nie grzeje tak mocno jak kiedyś :) 

oczywiście nie problem - w zimie spoko czasówka i lodówa z przetwornica off na 4 godzinki w nocy :) 
 

Edytowałem post i nie zdążyłeś doczytać, zajrzyj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka Adama strasznie fajna - oddzielny duży zamrażalnik - jeśli tylko gabaryty mnie puszcza bo jest trochę głęboka to na pewno ona https://www.euro.com.pl/lodowki/ravanson-lkk88s.bhtml niestety pobór  prądu tez trochę duży no ale ale coś za coś - po prostu jak zrobię łazienkę to spróbuje postawić pudło i zobaczę jak się miedzy tym łazi - no chyba ze zdecyduje się podnieść wyrko na 85cm+stelaż i materac to realnie prawie metr wysokość i władować lodówkę pod łóżko na co zona jest niechętna bo my smoki niskopienne :) 

Przetwornica która planuje nie jest identyczna z przetwornicą Adama jest to młodsza siostra Adamowej z funkcja ECO MODE -  AZO twierdzi że pobór prądu w trybie czuwania < 0.15 A to mnie w niej rajcuje pozwala sporo oszczędzić prądu  tak że chyba nawet nie robiłbym odłączania dodatkowym termostatem lodówki tak jak robia to ludzie na CT.
Adam pokazywał mi gdzieś w którymś wątku swoja moc podobna i hula mu to kupę czasu bezawaryjnie - stad chciałbym iść Jego droga.

53 minuty temu, Kristofer napisał:

W kilku tematach kiedyś pisałem: Victron Energy, to Rolls-Royce na rynku takich urządzeń, więc w takim przypadku, jak tu omawiany, pozostałbym przy w/w wyborze.

Wiem Krzysztof - znam te markę i opinie o niej - bardzo chciałbym ale ten excel :)  to wszystko też zależy od innych gratów które w sumie się konkretyzują już mocno - jest tez troche remontów w chałupie - a kieszeń niestety jedna :)  więc stad te kombinacje

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, chris_66 napisał:

 

złącze fajne, znane i niezawodne :ok: ale za duże :mlot:

Bez przesady, 5/8/1.6 cm to nie jest taki kolos, tu wystarczy 50A złącze , da radę, przemysłowe złącza typu anderson są naprawdę solidne. Na 160A chwilowe (tzn takie trwające po kilka minut) prądy 400A nie robią jakiejś tragedii.   

 

5 godzin temu, chris_66 napisał:

nie wiem czy w momencie jak przetwornica szarpnie prąd to czy napięcie nie siądzie i zabezpieczenie nie zadziała - za chwilę się włączy i wyjdzie brzęczyk z przekaźnika

No w razie czego gdyby tak było można dołożyć jakiś kawałek kondensatora elektrolitycznego do cewki i będzie to mniej podatne na taki strajk :D, Trzeba by to sprawdzic w praktyce. 

 

 

4 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Jak to poprawnie nazywa się po polsku - nie bardzo moge znaleźć w PL a chciałem looknąć na wymiary bo sama konstrukcja mnie przekonuje 
Coś  alternatywnego - podobnego na duzy prad ?   Moze te akumulatorowe z bezpiecznikiem jak w autach ?

Złącza przemysłowe, Rema Anderson SBE / SBX / SMH Lub REMA DIN  ewentualnie Schaltbau LV. https://allegro.pl/kategoria/czesci-do-maszyn-i-innych-pojazdow-czesci-do-wozkow-widlowych-252229?string=anderson&bmatch=baseline-al-product-cl-eyesa2-dict43-aut-1-5-0318

Tu niestety nie znalazłem taniego chińskiego zamiennika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kristofer napisał:

Edit - zmiana jest potrzebna, czyli zasilenie przetwornicy z osobnego lub tego samego przekaźnika, co pozostałe odbiorniki, jednak o dostosowanej obciążalności zestyków! Po prostu programujesz przekaźnik na działanie (w tym przypadku - odłączenie) przy ustawionym minimalnym progu napięcia na akumulatorze, który uznasz za najbardziej wskazany.

ok doczytałem  - to jednak musiałby byc kawał przekaźnika ze wzgl na prąd pobierany przez przetwornice z aku - ale warto przemyśleć

 

3 minuty temu, PolariS napisał:

Złącza przemysłowe, Rema Anderson SBE / SBX / SMH Lub REMA DIN  ewentualnie Schaltbau LV

spoko ogarnę z tego - dzieki
tak mi sie gdzieś kluło w łbie ze gdzieś w widlaku to spotkałem

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, smok_wawelski napisał:

gdzieś w widlaku to spotkałem

Są używane też do maszyn czyszczących czy podestów roboczych z napędem ?

Za określenie wózka jezdniowego widlakiem na egzaminie UDT pan z urzędu daje bana ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, adaml61 napisał:

Ja wiem że fajnie jak coś działa bez przyłożenia reki , ale każdy sługa musi mieć zapłacone . Wolę sam pstryknąć.............

podoba mi się :winner:

plusem jest uproszczenie instalacji => niezawodność

2 minuty temu, PolariS napisał:

............ wózka jezdniowego.................

ale on po jezdni nie jeździ :mlot:

są praktycznie stosowane tam gdzie jest jakaś większa bateria akumulatorów - czy to wymienna czy wymagająca trochę mocniejszego prostownika :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już zdawałem uprawnienia na wózek teraz wziął to DT
najlepsze było to ze w sumie legalizowałem kilkanaście lat nielegalnego jeżdżenia :)  a na kusie instruktor polazł w czorty a ja jako kursant uczyłem ludzi jeździc :) stare czasy inne czasy :) 
Tak DT czasem bywa bardziej papieski niż papież  mam do czynienia na codzień od lat 80-tych  i z dźwignicowym i z ciśnieniowym
Mało jest już starych konkretnych  "Dozorców" co np. kocioł w elektrowni to w małym palcu maja  -  wielu młodych to bardziej są urzędniczący niż techniczni może to i tak ma być ale wolałem tych starych :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PolariS napisał:

Bez przesady, 5/8/1.6 cm to nie jest taki kolos, tu wystarczy 50A złącze , da radę, przemysłowe złącza typu anderson są naprawdę solidne. Na 160A chwilowe (tzn takie trwające po kilka minut) prądy 400A nie robią jakiejś tragedii.  

wiem , bo mam stycznośc z tym prawie codziennie

ale to przerost formy nad treścią, ja wolę modelarskie, tanie solidne i malutkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, chris_66 napisał:

plusem jest uproszczenie instalacji

Np. załączanie przetwornicy termostatem lodówki można zrobić w oparcu o dwa przekazniki , wtedy jest mozliwość podpięcia się pod 230V , a ja mam 2 kabelki do przełożenia , i tak jeszcze nigdy się nie podpiołem pod 230 , i była by zbędna robota , takie ,, mieć dla miecia  " i dodatkowe g...o do psucia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.