Jump to content
smok_wawelski

Elektryka w zielonej puszce

Recommended Posts

smok_wawelski
Posted (edited)

@chris_66 - wcześniej piszesz - W trybie "user" można ustawiać wszystkie parametry ręcznie. Na tym trybie sprawdzałem odcięcie na 12.0V i 11.8V i działało.

czyli w trybie user możesz zadać inne niż standardowe 11,1  i odłącza  zaciski LOAD  oznaczone 6  - dobrze kumam ?

a to 10,5 to jest to przed-agonalne co standardowo na tabeli ma 10,6

i jeszcze napisz mi proszę masz zrobione na masie auta czy dwuprzewodowo ?
pewnie dwu bo to alkowa :) po listewkach prund nie hula :) ale jakby go tak wierzchem po alu :) oczywiscie żartuje

1e8f21617d5b8aaf3a0d602bb3b9c5e4.jpgspacer.png

Edited by smok_wawelski (see edit history)

tamtam
8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Tu zabawa ogólnie chodzi o co innego - realny kompromis cena jakość przy zachowaniu moich założeń
Tracery też chwalą a było nie było RolsRoyce (Victron) 1000zł a Passat (Tracer) 500zł  no może żeby nie Januszować to niech będzie Sharan a nie Passat :)
A za 500zł to już prawie panel jest  albo jest jeden kwas - dlatego dręczę Was i kombinuje jak smok pod górę :) 

Jakie 500?

Na Aliexpress masz za 89 $, jak poszukasz to będzie jeszcze taniej. Do tego promocje, kody rabatowe i będzie jeszcze niżej.  Problemem jest koronawirus i dostawy z Chin.

Ja swojego kupiłem w ostatnie dni listopada, więc jeszcze przed koronawirusem :) Za wersję 20A zapłaciłem z modułem po BT 250 zł. Paczkę puścili na poczcie bez cła i VATu.

Niestety, ten korona to problem teraz z paczkami z Chin....

Pozdrawiam

smok_wawelski

dlatego zakładam ceny krajowe - po za tym chińska gwarancja rzecz kontrowersyjna

GrzGż

Witam, ja też Tracera zamówiłem z Ali i nie żałuję, koszta o 160 zł mniejsze niż w Polsce. Mój to 

3 godziny temu, tamtam napisał:

Niestety, ten korona to problem teraz z paczkami z Chin....

Z ciekawości, gdy zamknęli Wuchan (w połowie lutego) zamówiłem paczkę z Ali, przyszła po 30 dniach tak jak było napisane w aukcji, odziwo zero jakichkolwiek problemów.

chris_66

i jeszcze napisz mi proszę masz zrobione na masie auta czy dwuprzewodowo ?

Tak, odłącza load.
I wszystkie napięcia masz ustawialne 7-16V.
Instalację mam półtora przewodu masa po ramie i zdublowane częściowo kabelkiem - panel >reg>aku

smok_wawelski
Posted (edited)

Pany -  super i dzięki za podpowiedzi  ale nie ma opcji kupna z Ali, Fasttecha czy innego chińskiego jarmarku - nie biorę absolutnie tej opcji pod uwagę.
Bidnego nie stać na oszczędności jak tam gdzieś już napisałem :) 
Nie namówicie mnie do ściągania z Chin i niepewnej gwarancji za zysk 160zł  czy nawet mniej bo najtańszego w PL znalazłem za 470zł -  wole mieć święty spokój i 2 letnia gwarancje w PL
generalnie chińska gwarancja sprowadza się do gwarancji rozruchowej - zwłaszcza w obecnej sytuacji która nie wiadomo jak długa potrwa i jak się rozwinie to wg mnie po prostu nie ma sensu z tak niewielkim zyskiem kupować w Chinach.  To ma sens jak jest zysk z 500-1000  a nie 160

6 godzin temu, chris_66 napisał:

Tak, odłącza load.
I wszystkie napięcia masz ustawialne 7-16V.

no to spoczko - jeśli tak  to on sam albo posiłkowany przekaźnikiem bedzie chronił aku

chris_66
16 minut temu, smok_wawelski napisał:

bo generalnie chińska gwarancja sprowadza się do gwarancji rozruchowej - zwłaszcza w obecnej sytuacji która nie wiadomo jak długa potrwa i jak się rozwinie to wg mnie po prostu nie ma sensu z tak niewielkim zyskiem kupować w Chinach.

nie jest źle z gw w chinach , zazwyczaj przysyłają nowe zabawki bez potrzeby odsyłania, chyba, że coś bardzo drogiego to proszą o wysłanie

ale też jest rok gw vs dwa lata u nas - inna kwestia jak sprzedawca będzie to rozpatrywał i czy wogóle

smok_wawelski
Posted (edited)

spoko Krzychu niem am awersji do chińskiego jarmarku - jakby to było tak jak napisałem 500-1000 wchodziłbym a za półtorej stówki zagryze zęby choć nie powiem to tez kasa która na ulicy nie leży wiec moze warto - tym bardziej że sam mppt to mozna na końcu zamontować więc czas jest

Kończę obecnie dogryzać do końca tego Vortronica ale wydaje mi się że z tej maki chleba nie będzie i na placu boju pozostaną Victron i Tracer :)

smok_wawelski
Posted (edited)

Tak dokładnie o tym- to MPPT
Dzieki serdeczne  @filipert - Shaud to firma znana z elektrobloków od lat - w sumie tez nie słyszałem złego słowa na nia.
Cena fajna, blisko bo Ogrodzieniec można by nawet mając druciarnie i panel przetestować  bo cena trochę śmierdzi 4 ro krotnie niższa od sklepowej  Conrada - fakt Conrad nie jest tani ale takie relacje cenowe zawsze powinny rodzić czujność :) 
Na pewno godny zainteresowania -  niestety  dla mnie ciut za mały bo obsługuje panel max do 280W i to właściwie jedyna przeszkoda żeby się nim 
zainteresować
Tak czy inaczej dzięki za namiar

Skończyłem tez gryźć tego Vortronica - odpuszczam - powody to:
-  cena niewiele niższa od Victrona i dużo wyższa od Tracera
-  chore ceny panelu i akcesorii,
-  wbudowane ład. aku rozruchowego mizerne
- nie sposób ustalić jak to będzie hulać z Cyrixem i czy się nie pogryzie
Tez dzięki @sebka34 za podrzucenie namiaru bo system niewątpliwie ciekawy

Zatem koło zatoczyło krąg  dzięki wszystkim za dotychczasowe uwagi i sugestie i proszę o dalsze a na placu boju pozostają Victron i Tracer :) jako sprawdzone rozwiązania spełniające moje założenia.

Schemaciki zaraz przekleje  po tym poście aby nie trzeba było do nich latać

smok_wawelski
Posted (edited)

VICTRON - ostatnia wypracowana wersja

10d.jpg

TRACER (na bazie Victrona) z prośba o ew. korekty 
w stosunku do schematu z Victronem
- zmieniono obwód przekaźnika
---- przyłączenie minus cewki przekażnika zabezpieczenia niskiego rozładowania  aku - minus pobrano z LOAD
---- usunięto bezpiecznik z obwodu przekaźnika - nie jestem pewny czy to ok
---- wykorzystano zaciski LOAD do sterowania przekaźnikiem aby odciążyć regulator - wydaje mi sie to pożądane

elektryka-tracer.jpg

tamtam

Zbudowales elektroblok. Nie taniej bedzie kupic jakiś elektroblok ktory spelnia wszytskie te wymagania? W jednej obudowie masz wszystko. Ja tak mam ale zamiast kontrolera mppt mam wbudowany pwm. Dlatego montuje kontroler mppt. Wymiana elektrobloku w moim przypadku byla za droga.
Bedziesz mial mniej okablowania i o wiele mniej roboty.
Poszukaj moze cos znajdziesz w dobrej cenoe. Teraz na rynku bedzie kicha to beda wyprzedaże. Pewnie kilka firm bedzie miało problemy finansowe. Poczekaj z zakupami.

Wysłane z V30

smok_wawelski
Posted (edited)

I o to chodziło :)  ale nie ja zbudowałam - to Koledzy zbudowali za co jestem Im i tutaj i na CT  bardzo wdzięczny albo co najwyżej zbudowaliśmy lecz to tez wydaje mi się na wyrost powiedziane bo moim udziałem była tylko lekka adaptacja i określenie założeń :) 
Myślałem o tym aby dać elektroblok  - w sumie odpowiednikiem byłby tylko nowy bo tu klecimy z nowych gratów nieprawdaż ? -  taki żeby spełniał wymagania to koszt rzędu 1300 - 1800zł a tu wydaje mi się mniej bo praktycznie Cyrix-170, ładowarka= 290    Przełącznik zasil=150    Przekaźnik 50   trochę kabla  kilka bezpieczników i tyle

Nie ma szans kupić gotowego w cenie części - zgodnie z maksymą Adasia każdy sługa musi mieć zapłacone :) 
Zwykle w gotowym zawsze coś jest nie tak ja chcielibyśmy wiec uszycie na miarę też ma swoje zalety.

Nawiasem nie cierpię tej dumnej nazwy elektroblok określającej kilka klocków włożonych do jednego pudełka :) 

marek230482

Zastanawia mnie tylko dlaczego nie odseparowałeś akumulatora rozruchowego? Wydaje mi się że lepiej by było mieć go spiętego z układem w czasie jazdy a odciętego na postoju. 

Elektroblok to bardzo proste i prymitywne pudełko. Nie wiem dlaczego to kosztuje tak zawrotne pieniądze. Ja go nie miałem i odtworzyłem tylko dlatego bo miałem już panel ze wskaźnikami. Jego budowa to raptem jakieś 200zł i parę godzin roboty. 

smok_wawelski
Posted (edited)
22 minuty temu, marek230482 napisał:

Zastanawia mnie tylko dlaczego nie odseparowałeś akumulatora rozruchowego?

ależ odseparowałem - tylko tak troszkę inaczej - robi to Cyrix CT chytre urządzonko za 170zł 
Cyrix CT  działa tak że daje priorytet z altka na rozruchowy, jak rozruchowy jest full przełącza altka na pokładowy
natomiast na postoju odcina rozruchowy, jak solar naładuje pokładowy na full Cyrix przełącza ładowanie z solara na rozruchowy i tak w kółko