Skocz do zawartości

Transit IV Pilote


marek230482

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 507
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

7 godzin temu, marek230482 napisał:

A jak zrobiłeś to odprowadzenie gazów? Z tego co ja wiem to powinna być szczelna komora na akumulatory. 

kolanka i wężyki od spryszkiwaczy samochodowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar fajnie działa. Ładuje bardzo szybko a jak go anteną postawię na słońce to rano i wieczorem zwiększam jego wydajność dwukrotnie (w środku dnia to już tylko jakieś 20-30%). Napawało mnie to optymizmem, że wystarczy na lodówkę kompresorową z przetwornicą. Pierwsza doba nawet była obiecująca bo spokojnie przez noc akumulatora starczyło (nawet połowy nie wyssało). W dzień też spoko dopóki nie zorientowałem się że chodziła na minimum.... żeby utrzymać w lodówce te 8 stopni przy 30-stu w kamperze to już tak różowo nie było. Solar przestał już wystarczać i wieczorem miałem niespełna połowę akumulatora. Tak więc pomimo że lodówka całkiem oszczędna  (pobór ~70) to jednak elektrownię mam za małą. 
A na domiar złego gazowa lodówka przestała podtrzymywać płomień....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, marek230482 napisał:

Tak więc pomimo że lodówka całkiem oszczędna  (pobór ~70)

Co to za lodówka ?  Ma zamrażalnik i jaki duży ?    jak się spisuje mrożenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś no name :) VOV czy coś takiego, z zamrażalnikiem. Dostałem razem z kamperem praktycznie nową (jeszcze folie i gąbeczki ma). Na tabliczce pisze 88l i 90W. A z pomiarów mi wyszło, że start to ~500W a potem 60-70W. Przetwornica z tym miękkim startem radzi sobie bardzo dobrze. Chłodzi świetnie, w zamrażalniku lód się robi :D Ale w gorącym kamperze nie starczy minimalne ustawienie. Muszę z 9-cio stopniowej skali dać na 7 żeby utrzymała w środku 8 stopni. A to spowodowało że wczoraj po nocy pomimo słonecznego dnia solary nie zdążyły uzupełnić akumulatora (74Ah) z jednoczesnym poborem lodówki. Jak słońce już zachodziło to regulator pokazywał 50% aku. Późnym wieczorem jak przyszedłem sprawdzić to już mi mrugało że aku puste a woltomierz pokazywał 12-12,1V. Lodówkę musiałem odłączyć...... i koniec zabawy. Pozostaje "dowentylować" fabryczną :( nie kupię teraz więcej paneli. Nie mam kasy.

Pytanie do użytkowników podobnych lodówek ile realnie potrzeba elektrowni żeby było spoko? Bo teoretycznie to i to co mam powinno starczyć. Jakby lodówka śmigała na minimum pewnie by wystarczyło ale w dzień w środku byłoby za ciepło. 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze baterię bym "skołował" bo trzymam "na czarną godzinę" nowe takie same 2x 74Ah. Ale co mi po tym jak tego nie doładuję. Nie wiem czy drugi panel 100W by nawet wystarczył. 

A lodówka gazowa coś dziwnie się zachowuje bo zamrażalnik działa a chłodzenie lodówki (dodatkowy radiator) to już nie bardzo..... dlatego muszę uchylać drzwiczki zamrażalnika i jak najszybciej zrobić wentylator na wymienniku z tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sterowanie przetwornicy przez lodówkę , zaoszczędzisz sporu prądu , przed nocą odpal kampera na 15min. Zeby podładować aku  a lodówkę skręć na minimum . Ja puki nie miałem sterowania lodówką , to moje 200 ah ledwie starczało . Teraz mam i żadnych problemów , zimą jak stałem zasypany śniegiem odpalałem 2x po 15min i wszystko działało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornicę mam AZO eco mode. Celowo dołożyłem "parę złotych" żeby już nie rzeźbić ze sterowaniem (bo przecież nie tylko do lodówki mam przetwornicę). Bez poboru pobiera 0,1A. Z tym skręceniem lodówki na noc na minimum to dobry pomysł. Ale obawiam się, że niestety to nie zmieni postaci rzeczy gdy w dzień zapotrzebowanie na prąd mam zbliżone do realnej wydajności solara. Nominalnie mi wydzodzi, że ten akumulator będzie się ładował od solara z pełną wydajnością 10h. Oczywiście nie jest pusty ale też i 100% ładowania przez 10h nie ma. Ty na pewno masz więcej źródła niż ja :)

Po testuję jeszcze. Może w dzień też ją skręcę żeby miał 10-11 stopni a nie 7-8. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to żadna rzeżba przekładasz dwa kabelki . Kompresor na krótko a na próbę 12V przez termostat, tylko żarówkę wykręcasz . ą jak się sprawdzi to zrobisz sterowanie na dwóch przekaznikach , dla ciebie to nie problem . Ja elektrownie mam  tylko 440W , przetwornica też AZO .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym 0,1 bym się nie przejmował. Podłączenie ładowania telefonu jest bardziej prądożerne a z tym się nie czaję. W bilansie dobowym czy wielodniowym to i tak się zgubi. Ale dobra. Zrobię pomiary poboru jałowego. Może producent kłamał :) w razie czego to faktycznie coś "pokabelkuję"  i tak mam już przekaźnik 100A przed przetwornicą żeby zrzucać z niej zasilanie na czas postoju. Z tym drugim aku to niby nie problem ale jest sens go dawać jak nie mam czym i kiedy uzupełnić ich na 100%? A ciągle niedoładowanie chyba im nie służy. Musiałbym wywalić ten aku spod maski i dwa nowe wstawić pod siedzenie. Oglądałem je i otworki z gumową zaślepką mają (chyba właśnie do odgazowania). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.