Skocz do zawartości

Transit IV Pilote


marek230482

Rekomendowane odpowiedzi

I co mam Ci tu odpowiedzieć Smoku...

1) 2 kampery - mam nadzieję że mnie będzie na to stać - ale to za 2-3lata najwcześniej (chociaż przez Koronę pewnie kolejny rok , czy dwa jeszcze się wydłuży)... a nawet mogę dodać że wydając mniejsze pieniądze będę miał szanse mieć coś lepszego ? bo każdy jednak jakoś na tym świecie kombinuje :D

2) a na to to już odpowiedziałem - trzeba poszukać... ja za wiele nie podpowiem...  ja mam Victrona... ?

Dodam iż uważam - że kiepskie panele i dobry regulator to lepsze rozwiązanie niż odwrotnie...

 

Co do prostownika...to w przyczepie miałem taki mały BLACK&DECKER i całkiem sobie dobrze radził (mimo że miał chyba tylko max 2A)...w kamperze przez ostatnie 2lata byłem podpięty 3x do słupka (w tym raz jak stałem u Andrewy na hali...więc to może nie jest bardzo ważny element).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 507
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Zgadzam się. Ja też od dawna nie byłem na kempingu. Tylko na dziko. Dlatego akurat prostownik najmniej istotny. Ale nad tymi solarami muszę się pochylić. Na razie szukam, czytam. Wolałbym posiąść wiedzę jak odróżnić prawdziwy MPPT od podróbki niż w ciemno kupować sprawdzony = drogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko Ziomek - każdy kombinuje pod siebie jak mu najlepiej spoko i nikomu nic do tego - pogadać tylko za i przeciw mozna nz luzie a każdy ma prawo do układania sobie zabawek jak chce :) 

10 minut temu, Misio napisał:

Dodam iż uważam - że kiepskie panele i dobry regulator to lepsze rozwiązanie niż odwrotnie...

i ja się też pod tym podpisuje oboma smoczymi łapami i ogonem na dodatek :) 

Co możesz dodać  - info którego masz Victrona i opinie o Victronie  - ale wiem jaka będzie :) 
super że w razie W będzie wsparcie za miedzą :) 

 

6 minut temu, marek230482 napisał:

Wolałbym posiąść wiedzę jak odróżnić prawdziwy MPPT od podróbki niż w ciemno kupować sprawdzony = drogi. 

Na pewno to ok
Ja jej tez niestety aż tak dużej nie mam ale mam sporo opinii użytkowników i porad od madrych ludzi
Na dziś jako RolsRoyce Victron jako akceptowalny i dość nie zawodny kompromis cena jakość   Tracer - inne nie wiem

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że mając panel kiepskiej jakości i "12V" (max 16,5 o ile dobrze pamiętam) wydajność mi podskoczyła blisko 30% przy PWM na Tracer...

Potem kolejne ponad 50% po przejściu na Victrona...więc w porównaniu do PWM miałem prawie 2x tyle prądu...

Do tego wszystko wiem co i jak...mając historie, parametry itd...

A opinie sam napisałeś że znasz - wiec nie będę pisał :D

 

Mam aktualnie SmartSolar MPPT 100/30 + 2xpanele 185W 44V + przygotowanie że jak będzie potrzeba to na zimę dodatkowy trzeci panel na dach...

 

Ile mogę tyle podpowiem - ale niestety na wiele rzeczy trzeba dużo gadać - pisać się nie da - poza tym co drogie to bardzo często lepsze i w konsekwencji tańsze...ale to taki mój pogląd...a po "trzecie" każdy ma swój pogląd, potrzeby, budżet...wiec w konsekwencji inny pogląd na ta samą sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Misio napisał:

Mam aktualnie SmartSolar MPPT 100/30 + 2xpanele 185W 44V + przygotowanie że jak będzie potrzeba to na zimę dodatkowy trzeci panel na dach...

No widzisz własnie tez myślałem czy nie iść w 2x185 a nie 1x320   z opcja 3ciego - utwierdziłeś mnie  - musze zobaczyć czy dachu i kieszeni starczy w tej opcji

28 minut temu, Misio napisał:

Ile mogę tyle podpowiem - ale niestety na wiele rzeczy trzeba dużo gadać - pisać się nie da - poza tym co drogie to bardzo często lepsze i w konsekwencji tańsze.

Zgadzam się z tym - wg mnie z drobna poprawka przy budowie z puszki sa rzeczy na których nie można oszczędzać  w tej grupie jest na pewno MPPT ale i są takie gdzie troche można jak np. zbiorniki zwłaszcza szarej i zawsze mówię ze bidnego nie stać na oszczędności :)
Dzięki @Misio za info - jak wiry zdechna trza się gdzie spiknąć i wreszcie  pogadać  jak białe człowieki bez bólu paluchów od klawiatury:) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdził sie ......
jako grzejnik :) 
Litre wybranej stawiam za  taka fotę victrona - kto przyjmuje zakład ?
Tylko ori fota bez wujka PS

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Ale nie topią się chyba wszystkie? Poza tym nie wiadomo dlaczego. Poza tym na rynku tanich jest dziesiątki..... jednym słowem nie wiadomo zbyt wiele. To mogło być zdjęcie gdy ktoś prowadził próby wytrzymałościowe i przesadził. A może działanie konkurencji??? (oczywiście spekuluję) To jak z oponami. Niby to takie ważne i nie powinniśmy oszczędzać a 90% kierowców kupuje budżetowe. Kupuje i jeździ, jest zadowolona, nic się nie dzieje. A ja znam przypadki jak w rocznych continentalach pękła osnowa...... Dlatego jeżdżę na budżetowych oponach. Bo za cenę kompletu continentala uzbrajam w nowe opony 4 auta. Choć oczywiście kierowcą rajdowym nie jestem.

Dlatego też drążę temat i zgłębiam materię w każdej dziedzinie żeby nie wyjść tak jak z tymi continentalami. Ten regulator sobie zapamiętam i będę go omijał :) albo kupię 50A a obciążę 50%. Ale jest jeszcze kwestia tego przetwarzania i wykorzystania paneli. Oczywiście mogę dopłacić np 10-20%. Ale regulator za 1500zł? Nie przemawia to do mnie. Taniej jest dodać paneli niż wydać tak zawrotną kwotę za regulator. Nawet jak wydobędzie 50% więcej z panelu to się najzwyczajniej nie kalkuluje (chyba że ktoś walczy o centymetry). 

Jestem świeży w temacie - uczę się :) nie bagatelizuję problemu, ale też nie "łykam jak koń dropsy" :) chciałbym merytorycznie to zgłębić a to dopiero moje pierwsze kroki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Misio napisał:

To wystarczy że źle dokręcisz przewody i nawet Victron się zapali...

wiadomo - zakładam w poprawnej inst i użytkowaniu
 może nie tak strasznie smiecimy - Kolega pisze że planuje docelowo rozbudowę PV więc trochę na temat - będzie miał przegląd - ale też fakt nie przeginajmy masz racje Misio

 

@marek230482 to tez nie jest tak że Victron panaceum na wszystko a tamten to szrot - byc może Victrona klepia też żółte małe łapki no bo czego nie klepią
ale Victrona moze pod lepszym nadzorem i z ostrzejszą kontrola jakości i dlatego nie słyszałem na niego złego słowa
Jeśli nie puszcza Cie z kieszenia Victron - idź w sprawdzonego Tracera - pół chłopaków z CT na tym ma i sie nie spalili ale w takie noname nie szedłbym nawet w załozeniu że obciążę na 50% - to ze on sie zjara pikus gorzej jak zjara Ci furę jak ty pójdziesz w góry czy na plażę

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio - jarają mnie takie fajerwerki :) ale nie mam na takie rzeczy kasy.

Smok, mądrze piszesz. A żeby tyle teraz nie wydawać to może mały regulator i mały panel a potem dublować? Można chyba mieć dwa regulatory każdy do innego panela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo i tak aku spinasz w baterie  zasilająca odbiorniki - mały panel i docelowy duży porządny  regulator MPPT - tu musi byc fix  Jeśli nie to przy docelowej instalacji  masz regulator do wywalenia i stracona kasę 
 dalej droga Misia - dokładki takich samych paneli  -  może to nie najzdrowsze ale jak to zrobisz powiedzmy w 2-3 latach ujdzie
aku natomiast - tu sie też blokujesz więc albo mały na czas do rozbudowy albo 2 takie same od razu i liczyć na altka bo małym panelem nie naładujesz
w baterii aku musisz mieć takie same aku pojemnośc i stopień zuzycia  inaczej bedzie kicha a w balansery czy inne ustrojstwa wyrównujące sie bawić przy kwasach nie ma sensu i zje Cie to finansowo

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek - ale to Smoku mnie "naciągnął" bym pisał o Victronie...wcale nie przekonuje do niego bo wiem że to budżet spory - gdybym nie miął go z Kanady to bym go pewnie też nie miał...

O solarach to i tu u nas i na CT sporo piszą, a każdy musi dobrać dla siebie to co potrzeba...tak samo szklany czy elastyk...to wszystko ma plusy i minusy...czasem minusem jest tylko kasa, a czasem coś co nie najlepiej współpracuje...

Ja np używam na ostro "prądu"...expres do kawy, odkurzacz domowy, suszarka do włosów, mikrofala...każde powyżej 1,5kW...ale na jednych z wakacji pojechała przyczepa na 1,5miesiaca i okazało się że ładowanie aku padło i 2dni przed końcem stacjonowania aku się rozładował...kwestia kto ile potrzebuje.

Jak będziesz miał lodóweczkę, lampki led i może jakiś TV na 12V to nie ma dużej tragedii. Na pewno nie oszczędzaj zbytnio na kablach...regulator można wymienić, panele też, kable najczęściej najtrudniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Misio napisał:

ale to Smoku mnie "naciągnął" bym pisał o Victronie.

A to drań ten smok - Lać skurczybyka wawelskiego :)

14 minut temu, Misio napisał:

Ja np używam na ostro "prądu"...expres do kawy, odkurzacz domowy, suszarka do włosów, mikrofala...każde powyżej 1,5kW...a

Już Ci miałem napisać że nie za ostro bo bez webasto ale te zabawki spoko nadrobią - - Markowi chyba tu bliżej do Ciebie i Krzyska niz do mnie bo tez na gazie jedzie.

 

Tak zgadza się to co pisze Misio - o kablach i wymianach
Marek - określenie potrzeb energetycznych na dziś i na jutro to podstawa projektowania instalacji  PV - od tego musisz zacząć - jak trzeba pomogę obliczyc  podumaj jakie potrzeby i policzymy albo poprosimy o pomoc mądrzejszych spoko nie odmówią.
Jasna tez sprawa że kieszeń bezwzględnie weryfikuje nasze zachcianki ale myślę że dobrze się stało że  wyszły tu regulatory i regulatory - wiesz na czym stoisz i wiesz jakie sa możliwości
Teraz chyba zaczynajac od mini PV - lepiej będziesz mógł zaplanować nawet etapowy rozwój prądu w kamperze którego chyba nie kupiłeś na rok czy dwa a zapewniam Cie i Misio pewnie też potwierdzi że to choroba sie rozwija :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroje to wiadomo. Poradzę sobie - chyba :lol: z komory silnika do elektrobloku mam 10mm2 - jakieś 4-5m. Nie planuję więcej niż 40A (na razie zabezpieczenie 30A). Regulator w okolicach elektrobloku więc przekrój ten sam jest nawet przerostem. A do regulatora to zależy od panela. Z każdego osobna nitka. Myślę nawet aby jeden dać na dach a reszta "na kablu" żeby stać w cieniu a panele wywalić na słońce. Wtedy przekrój zależny od długości. 

Nie rozumiem smoku tylko co z tymi akumulatorami. Przecież to co mam nic mnie nie blokuje. Jak dam za małe panele to mi nie doładuje (będę musiał alternatorem ładować) a jak dam za duże to mi za szybko naładuje i nie wykorzystam potencjału. Nic się przecież nie stanie. Jak będę widział że na regulatorze "za szybko idzie" to po prostu dołożę baterię. A może do tego czasu obecna padnie to wymienię na większą. 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.