Skocz do zawartości

Transit IV Pilote


marek230482

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie - powoli do przodu :D 

Ja mam oba kwasiaki. W miarę "rześkie". ALe aku to nie jakiś astronomiczny koszt. To nie samochód elektryczny :D mi ostatnio padły w dwóch autach właśnie jakoś po trzech latach. Wyrwałem jenoxy 74Ah po 240zł z dostawą i bez zwrotu starego. Czyli wychodzi po jakieś 200zł. A nawet jakbym miał dać 300zł raz na kilka lat  to dużo? Kretyńska uszczelka thetforda kosztuje prawie stówę!!!!  Ba, więcej jednorazowo na stacji zostawiam niż kosztuje akumulator :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 507
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

przy małym panelu i niewielkim zapotrzebowaniu na prad jak jedziesz na gazie  tak  - realnie bez gazu więcej przy lodówce i webasto  - pod tysiaka 2 x 80-100Ah Yuasa czy Banner 
a propos Jenoxa jakoś mu nie wierzę  - miałem w aucie nie byłem zadowolony ale preferowana marka aku  to subiektywna opinia

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Twój temat :D no mój portfel jest chudszy :lol: dużo chudszy :) ja zacznę skromnie. Regulator MPPT 30-40A (już na zapas), i jakaś bateria 50-80W. Potem będę dokładał. Aku też zostawię takie, najwyżej dokupię drugi taki. Ja szukam najtaniej i muszę dozować wydatki. TO nie moja jedyna skarbonka :D 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha mój tez chudy - rozumiem całkowicie, troche sie rozpedzam ale nie wiem co będę musiał ciąc albo rozkładac na raty  
Spoko - baze masz na łeb nie leje pomału zrobisz - założenie  100% słuszne z MPPT przyjałem identyczne inaczej wyrzucony szmal
Moja też nie jedyna - remont chałupy i parę innych spraw ma wyższy priorytet niz Limonka ale pomału pomału - trzeba też kombinowac bo graty for kamper to ceny kosmos za naklejkę,
Zaglądaj na CT do wątków remontowo budowlanych co prawda więcej to puszki ale to kopalnia pomysłów - nieraz to co for camper jest za 1000 to można zrobić za 100 jak np. baniaki szarej co pisałem po poradzie od kol. wlodo z ct

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Jakbym Piotra słyszał - dodam Jego jakże cenną maksyme o kwasiaku "aku szczęśliwy to aku najedzony" więc kombinuje jak smok pod góre aby aku miał co jeść - w czym nie ukrywam masz tez rzekłbym spory  wkład :ok:

dodał bym , że powinien być "napity" również

od lat napycham każde posiadane aku pod korek , i w miarę możliwości dokarmiam w czasie wolnym, właśnie powolnym 16,2V 1A

poza naprawdę wiekowymi sztukami (które odeszły z przyczyn naturalnych) większośc działa i ma się dobrze

nawet ożywianie potencjalnych trupów nieźle wychodziło,  ale z braku czasu nie bawię się już w to

 

szkoda, że nie ma na rynku czegoś gotowego i małego o dokładnie takich parametrach jak wyżej - do "dopieszczenia"

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, chris_66 napisał:

dodał bym , że powinien być "napity" również

bardzo słuszna uwaga  -   choć przy kwasiakach obecnej generacji juz czasem nawt tudno dolac picia

 

19 minut temu, chris_66 napisał:

szkoda, że nie ma na rynku czegoś gotowego i małego o dokładnie takich parametrach jak wyżej - do "dopieszczenia"

puszki do zrobienia/dopieszczenia  ?    dobrze kumam ?
i idź Pan w uj....   przeglądnąłem tego ze 20 w interesującym mnie przedziale cenowym rzedu 15-20tysi  - wnioski we wszystkich były - trza wydrzeć i zrobić porządnie - dlatego wole od 0
Predzej alkowe znajdziesz do dopieszczenia za 20 klocków niz puszkę tak mi sie widzi z tych co oglądałem bo alkow też kilka przeleciałem choc zona nie chce znac kampera z ryjem jak to ona mawia  nota bene ma sporo racji bo na 2 osoby to raczej Talento a nie Ducato  - tylko tu mi sie upier... na twardo ze musi byc 2,8HDI i troche kombinacji by było żeby tio włozyć w Ducato 1 a na ducato 2 to ceny juz inne - i stad się kleci Limonka :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zrobic ?     takowy
cos z zasilaczy labo  z regulowanym voltażem 
a te Lidlowe podtrzymujace ile maja ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, marek230482 napisał:

...

ALe aku to nie jakiś astronomiczny koszt.

...

Zależy jak na to popatrzysz...

Jak porozmawiamy o li po to zaraz okaże się że ze sterowaniem to połowa wartości kamera...mi się to marzy, ale na razie latam z AGM/start stop...

 

Co do małej lodówki "gazowej" - są też duże...

Kompresorowa najbardziej mnie wkurza jak włączy się w nocy...ale jak będę budował blaszankę to będę miał na 100% kompresorową - ale to dla mnie ciut łatwiejszy temat...

No i to że jednak kompresorowa po 3-5sezonach (oczywiście zależy jakich) ma duże szanse na "problemy" - zużycia, rozszczelnienia itd...

Dodam - polecam dobry regulator do solarów (nie tylko moc)...bo to serce całej elektrowni w kamperze.

Ale jak jak już pisałem - coraz mniejsze są minusy lodówek kompresorowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misio napisał:

Jak porozmawiamy o li po

Super Misio ale nie ten portfel  - live is brutal

3 minuty temu, Misio napisał:

Co do małej lodówki "gazowej" - są też duże...

jw

3 minuty temu, Misio napisał:

No i to że jednak kompresorowa po 3-5sezonach (oczywiście zależy jakich) ma duże szanse na "problemy" - zużycia, rozszczelnienia itd...

raczej po 5-ciu mysle

3 minuty temu, Misio napisał:

Dodam - polecam dobry regulator do solarów (nie tylko moc)...bo to serce całej elektrowni w kamperze.

A co to jest dobry - jakieś sprawdzone typy dla 30-40A poza Victronem ?

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, smok_wawelski napisał:

...

choc zona nie chce znac kampera z ryjem jak to ona mawia  nota bene ma sporo racji bo na 2 osoby to raczej Talento a nie Ducato 

...

My jednak uważamy stanowczo inaczej ?

I mam zgodę na budowę blaszanki, ale na pewno pod warunkiem że Osiołek zostaje z nami... :D a on do Talento to niezbyt podobny...

4 minuty temu, smok_wawelski napisał:

A co to jest dobry - jakieś sprawdzone typy dla 30-40A poza Victronem ?

Chyba powinienem napisać - jak wyżej ? znaczy nie ten budżet... niestety często jak coś jest dobre to nie jest tanie...

Poszukać, popytać ... bo to bardzo ważny punk kampera !

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noooo i obie żony z Lajkonikowa - popatrz

2 minuty temu, Misio napisał:

:D a on do Talento to niezbyt podobny...

no nie bardzo :) 

 

1 minutę temu, Misio napisał:

I mam zgodę na budowę blaszanki, ale na pewno pod warunkiem że Osiołek zostaje z nami... 

ale po co następne koszty - to chyba przerost formy nad treścią 2 kampery  ale to każdego prywatna sprawa
 

8 minut temu, Misio napisał:

Dodam - polecam dobry regulator do solarów (nie tylko moc)...bo to serce całej elektrowni w kamperze.

Masz jakieś sprawdzone typy dla 30-40A poza Victronem ?

Ponawiam pytanie bo mnie żywotnie interesi i dość szybko czeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, smok_wawelski napisał:

a zrobic ?     takowy
cos z zasilaczy labo  z regulowanym voltażem 
a te Lidlowe podtrzymujace ile maja ?

lidlowe do 14,8 naciągają , czasem 14,9 (na zimowym trybie)

robić to za dużo zabawy , mam taką cegłę to nie mam motywacji, ale chciałbym coś wielkości lidlowych , są takie ale za worek dudków :sciana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym kupił jakiś regulator tani a dobry :) a może kupić "za duży" i obciążać max 70%? Czy regulator na prawdę musi kosztować kilka stów? Przesada..... i jak odróżnić prawdziwy MPPT od podróbki?

Odnośnie prostownika to ja mam jakiś "bylejaki" 3A i od lat mi dzielnie służy. Zapłaciłem za niego jakieś zawrotne kilka dyszek. A też wszyscy mi pisali że to nic nie warte. Teraz do kampera też mam zamiar kupić "bylejaki" 15-20A i pewnie też się sprawdzi. 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odróżnić - czytać dokładnie specki i pytać mądrych w temacie ludzi


Nie warto Marek na tym oszczędzać - tu trzeba zagryźć zęby i nawet kosztem czegoś innego - super panel i super aku i du..a bez dobrego regulatora i to zawsze MPPT a nie PWM - zapewniam Cie docenisz różnice a jak nie to możesz mi ryj obić i nie oddam   - pisze publicznie  nie wyłgam sie :) 


Ja chciałbym  dla 30-40A Victron   ale poniżej Tracera nie zejdę nawet jakbym co innego musiał ciąc - chyba że ktos podpowie sensowna alternatywe dla moich założeń - zailanie panel+altek+słupek przełączane automatycznie  no ostatecznie słupek mogę przełączać na  hebel  ale panel+altek musi hulac pewnie  automatycznie i bezproblemowo bo tylko to ma sens w kampiórze

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.