Skocz do zawartości

Opony do przyczepy


Paweł 66

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, pewnie jakich wiele. Kupiłem przyczepę Burstner 390TK z 2000r. Obecnie ma założone opony 175/70/13 z racji tego że nie są to opony wzmocnione C i rocznikowo też nie najlepiej, chcę wymienić je na nowe. Tu pytanie czy obecnie założony rozmiar jest prawidłowy czy nie powinny być tam opony o innym rozmiarze? Masa własna przyczepy to 790kg, a DMC 1000kg. Z góry dziękuję za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

21 godzin temu, chris_66 napisał:

Sprawdź w instrukcji co zaleca i dopuszcza producent. I takie załóż emoji106.png

Problem w tym, że nie mam żadnej instrukcji do przyczepy ;(

19 godzin temu, kalapan napisał:

Tylko sprawdź czy felgi nie są czasami od osobówki. 

Po czym to poznam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcino81 napisał:

Problem w tym, że nie mam żadnej instrukcji do przyczepy ;(

A na stronie producenta nie ma? -> https://www.buerstner.com/uk/company/user-manuals/

Piszą że jeśli nie możesz znaleźć do swojej przyczepy to proszą o kontakt, więc powinni bez problemu podesłać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcino81 napisał:

Problem w tym, że nie mam żadnej instrukcji do przyczepy ;(

Po czym to poznam?

Jakie masz felgi... Może coś pomogę.

Ok już widzę.

Ja miałem identyczne i są to właściwie gumy. Zmieniłem je na 165/80/13 C. Opona to Hankook RA08. Spory zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem może ktoś pomoże. W przyczepie mam założone opony 205/65/15 94H a dmc 1470 kg !!  i muszę je wymienić na nowe. Wydaje mi się, że są za szerokie jak do felgi 5,5 cala. Jaka powinien być oryginalny rozmiar fendt joker 540 98r. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Thomas napisał:

Mam podobny problem może ktoś pomoże. W przyczepie mam założone opony 205/65/15 94H a dmc 1470 kg !!  i muszę je wymienić na nowe. Wydaje mi się, że są za szerokie jak do felgi 5,5 cala. Jaka powinien być oryginalny rozmiar fendt joker 540 98r. ?

Zamiennikiem 205/65r15  jest 195/70r15c i taką bym zamontował na felgę 5,5 cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Commander napisał:

Jakie masz felgi... Może coś pomogę.

Ok już widzę.

Ja miałem identyczne i są to właściwie gumy. Zmieniłem je na 165/80/13 C. Opona to Hankook RA08. Spory zapas.

Dziękuję za info. A dlaczego zmieniłeś rozmiar opon? Jaka poprawa obecnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje podpowiedzi w temacie opon. Nosze sie z zamiarem wymiany bo obecne sa juz stare (7 lat). Przyczepa to angielka z 2000 r. o DMC 1200 kg. I niestety nie wiem do konca jaki rozmiar maja te opony. Oznaczenie na nich to 175 R13 C 8PR LT. Nie ma wiec danych odnosnie wysokosci tych opon. Moze ktos umie rozszyfrowac to oznaczenie do konca? Albo ktos ma wiedze jaka konkretnie wysokosc opony moge zalozyc do takiej angielki zeby pasowalo?

20181030_153516.jpg

20181120_121453.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2019 o 12:37, Commander napisał:

Mniejsze opory toczenia i większa amortyzacja na wyższym balonie opony. Obwód koła się nie zmienił. W tym rozmiarze były wtedy dużo tańsze...

Nie bardzo rozumiem, jeśli obwód koła się nie zmienił to na podstawie jakich parametrów można stwierdzić  że mimo większej amortyzacji są lepsze opory toczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MichalVRL napisał:

Oznaczenie na nich to 175 R13 C 8PR LT. Nie ma wiec danych odnosnie wysokosci tych opon.

skoro nie ma oznaczenia wysokości ( profilu) to należy przyjąć profil 80 czyli powinny pasować 175/80 r 13 C.

Edytowane przez Thomas (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, motylek napisał:

Nie bardzo rozumiem, jeśli obwód koła się nie zmienił to na podstawie jakich parametrów można stwierdzić  że mimo większej amortyzacji są lepsze opory toczenia ?

Jednym z głównych czynników generujących opory toczenia jest szerokość opony. Szerokie gumy w samochodzie to spalanie większe nawet 1 litr na 100. Dla mnie jednym z priorytetów była większa lekkość w ręcznym przestawianiu przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.