Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

To się chyba nigdy nie skończy....:D

39 minut temu, czyś napisał(a):

Jak aku będdzie z ogniw JF304, no problem. 

Krzysztof, ja nie byłbym tego taki pewien. Głód (zapotrzebowanie) karawaningowca może okazać się długo niezaspokajalne.

Zatem, co by nieco zapasu sobie zrobić i dopiero myśleć co by tu kupić by dojechać nasz aku ...

TOP of the TOP - LifePO4 w pojemności 300Ah

20230207174354655465.thumb.png.15fca517892e9966b273feee627fb5f1.png

20230207174422932293.thumb.png.96bbed376c3284c11e37059e8a864e7a.png

 

I jeszcze jedna grafika - jeśli dobrze dostrzegam to 300Ah można naładować w 20 minut.

IMG_4386.thumb.JPG.d2a3f393812f190ae1db91989ea4048b.JPG

No i mamy nowy punkt odniesienia :)

ps. Warto też zwrócić uwagę - o czym wspominałeś wcześniej - że standardem jest rozładowanie na poziomie 0.5C. U Winstona również.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tofel napisał(a):

TOP of the TOP - LifePO4 w pojemności 300Ah

I jeszcze jedna grafika - jeśli dobrze dostrzegam to 300Ah można naładować w 20 minut.

ps. Warto też zwrócić uwagę - o czym wspominałeś wcześniej - że standardem jest rozładowanie na poziomie 0.5C. U Winstona również.

Im bardziej zagłębić się w specyfikacje, tym bardziej widać, że topowe parametry ogniw LiFePo4 sa podawane dla chwilowych i sporadycznych obciążeń. Widać, jak stopień rozładowania wpływa na wytrzymałość na pracę cykliczną, gdyby brnąć dalej, przekraczanie prądów standardowych też.

To co podałeś, imponujące parametry. W normalnym użytku byłoby chyba wieczne.  Ale cena i waga też. 10,5kg/szt. Zdaje się 300USD w hurcie loco Chiny. Zapłaci ktoś tyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

@Voku kiedy szacujesz, że będziesz składać? (Ja ~połowa kwietnia)

Bms i baanser też będę z Ali zamawiać

W przyszłym tygodniu ma mi wszystko dojść i składam. Z tego co widzę to nic trudnego, wystarczy podłączyć parę kabelków od BMS w odpowiedniej kolejności, zrobić TopBalace, albo i nie i aku gotowy. Więcej zabawy jest z przygotowaniem niż składaniem.
Na razie na same dodatkowe rzeczy poza ogniwami wydałem jakieś 700zł i jeszcze muszę parę rzeczy dokupić. Ale będzie satysfakcję że złożyło się samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Voku napisał(a): Ale będzie satysfakcję że złożyło się samemu.

To chyba jest najlepsze, parę klamotów, trochę dłubania i oto powstaje wysokich lotów technika, u siebie w warsztacie/garażu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tylko się tak zastanawiam nad wyborem..... bo rozrzut cen jest ogromny. Przykładowo chriss_66 podał link do takich ogniw 

https://www.alibaba.com/product-detail/Huaxu-prismatic-cell-battery-3-2v_1600347270909.html?spm=a2700.details.you_may_like.2.7a992574YAe7kQ

Gdzie 280Ah kosztuje 317zł. To bardzo sympatyczna cena.  Z kolei eve w tym techprimie 535zł za tą samą pojemność. 
A BMS powyżej 200A to na co zwracać uwagę? 

@chris_66 z tego co pisałeś sprawdziłeś te ogniwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Wasze wpisy zastanawiam się tylko na jednym - po co ryzykować samodzielne składanie tak ważnego elementu jakim jest akumulator w camperze? Jeśli zrobi to ktoś z doświadczeniem to jeszcze ma sens. Niestety ryzyko jest duże a finałem może być duży pożar :) 

Peja kupił kiedyś w promocji akumulator LiFepo4 na targach. Jak się okazało, że jest wadliwy i nawet jednej kawy z ekspresu zrobić nie może to sprzedawca uznając reklamację oddał mu pieniądze… kupił innego i działa do dzisiaj :) z tego co pamiętam 4200 PLN za 200Ah.

Nawet przy oszczędności 2200pln skóra nie warta wyprawki. Zresztą wystarczy poczytać w prasie o tych ogniwach i szkodach jakie potrafią narobić.

Dlatego jeśli już „składak” to u kogoś kto złożył ich wiele i ma doświadczenie. Koniecznie z dokumentem zakupu :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rtwppkzobacz co pisał wyżej @VincentVan, np. 280ah gotowiec ma obudowę od odpowiednika-kwasiaka, która ma pół metra długości. Same ogniwa mają 28cm, reszta jest pusta albo wypełniona pianką. U mnie się nie zmieści taka pół metrowa obudowa.

To jedna rzecz a druga to że te seryjne mają ogniwa niższej klasy, mają znacznie  słabsze parametry, gorszą elektronikę. Jak już znajdziesz Aku o dobrych parametrach to się okazuje że cena jest 7-8tys zeta, czyli 2.5 raza więcej niż odpowiednik składany samemu.

No i to czy producent uzna roszczenia gwarancyjne to raczej też łut szczęścia, bo akumulatory to trochę specyficzny produkt i producent może zażądać ekspertyzy, która jest parę ray droższa niż sam akumulator.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rtwppk napisał(a):

............... po co ryzykować samodzielne składanie tak ważnego elementu jakim jest akumulator w camperze? Jeśli zrobi to ktoś z doświadczeniem to jeszcze ma sens.............

 

po to żeby powiedzieć że zrobiło się to samemu i nie jest to żadna kosmiczna technika

złożyć pakiety ze sobą i połączyć kilka kabelków

a patrząc na gotowce to wolałbym móc sprawdzić co tam jakich paprok włożył i jak to złożył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2024 o 18:31, chris_66 napisał(a):

będzie 2x105Ah

Połączone równolegle?

Dla LiFePo4 to może nie być takie proste, gdzieś już temat omawiany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, filipert napisał(a):

Połączone równolegle?

Dla LiFePo4 to może nie być takie proste, gdzieś już temat omawiany.

 

tak, równolegle,

jest proste, o ile masz ogniwa dobrej jakości z równymi parametrami, na jakichś odpadach może się nie udać

zdjęcie z camperteamu :D

aku 2xrównolegle.jpg

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, chris_66 napisał(a):

po to żeby powiedzieć że zrobiło się to samemu i nie jest to żadna kosmiczna technika

złożyć pakiety ze sobą i połączyć kilka kabelków

a patrząc na gotowce to wolałbym móc sprawdzić co tam jakich paprok włożył i jak to złożył

Zrobienie zabudowy jest wyzwaniem, ale czy warto bez wiedzy i wsparcia samemu ryzykować? W to wątpię… przynajmniej ja się tego bym nie podjął. Ale nie twierdzę, że o tym nie myślałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, chris_66 napisał(a):
7 minut temu, filipert napisał(a):

Połączone równolegle?

Dla LiFePo4 to może nie być takie proste, gdzieś już temat omawiany.

 

tak, równolegle,

jest proste, o ile masz ogniwa dobrej jakości z równymi parametrami, na jakichś odpadach może się nie udać

Nie koniecznie - bardziej pytanie jak BMSy się dogadają...

Teraz, rtwppk napisał(a):
8 minut temu, chris_66 napisał(a):

po to żeby powiedzieć że zrobiło się to samemu i nie jest to żadna kosmiczna technika

złożyć pakiety ze sobą i połączyć kilka kabelków

a patrząc na gotowce to wolałbym móc sprawdzić co tam jakich paprok włożył i jak to złożył

Zrobienie zabudowy jest wyzwaniem, ale czy warto bez wiedzy i wsparcia samemu ryzykować? W to wątpię… przynajmniej ja się tego bym nie podjął. Ale nie twierdzę, że o tym nie myślałem. 

Myślę że dużo większym wyzwaniem i potencjalnym zagrożeniem jest zabudowa vana lub remont przyczepy... a i tak się porywają na to ludzie nie mający o tym pojęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.