Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, chris_66 napisał(a):

 oszczedność miejsca/waga/pojemność do obecnej ceny warte są takiego traktowania

Czajnik 1000W też jest mniejszy i lżejszy :) a w kamperze/przyczepei chodzi o zagotowanie jednorazowo ile? Pół litra? może litr (4 kubki)?

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, czyś napisał(a):

Czajnik 1000W też jest mniejszy i lżejszy :) a w kamperze/przyczepei chodzi o zagotowanie jednorazowo ile? Pół litra? może litr (4 kubki)?

litr, i trochę żeby ciepłego zostało na umycie kubków po kawie czyli zawsze idzie cały czajnik, ale to nie w tym problem

złożone było na szybko z tego co było "zobaczymy jak to działa" i tak zostało prowizorycznie już trzeci rok, chłopaki siedzą na budowach, mają niezależność energetyczną (parę razy coś wiercili awaryjnie z przetwornicy), działa i po co drążyć dalej

teoretycznie wypadało by dać coś większego , i pewnie niedługo przyjdzie pora, ale skoro się sprawdziło w boju to znaczy że tak można

 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, chris_66 napisał(a):

na szybko z tego co było "zobaczymy jak to działa" i tak zostało prowizorycznie już trzeci rok

Eksperyment się powiódł. Ale jak masz to już sprawdzone, i miałbyś kupić od nowa, zostawiłbyś tak jak jest? Czy dla świętego spokoju ogniwa wziąłbyś chociaż trochę większe?

Może to powoduje różnicę w spojrzeniu. Na zasadzie próby czy testu, z tego co już jest, ok, prowizorka (która zawsze jest trwalsza niż się wydaje), pewnie że tak bym też zrobił. A teraz - przeciez nie będziesz wymieniał tego co okazalo sie że działa.

Ale gdybym miał z góry w sposób przemyślany wydać kasę i złożyć/przerobić instalację zakłądając że to nie eksperyment tylko z raz poniesionego wydatku ma podziałać np. następne 10 lat, nie chciałbym eksperymentować, albo kasę wydać, i stwierdzić że nie zadziała albo działa na styk, albo o kant z tym. Nie sztuką jest wywalić 3xtyle kasy bez sensu, ale sztuką jest potem nie żałować, że nie wydałem raptem 20% na starcie żeby mieć 100%lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla odpowiednich prądów rozładowania mam akumulator około 160Ah zbudowany z 12 cegłówek...

A na więcej Ah niezbyt mnie było stać (2lata temu to były inne koszty) i niezbyt było na to miejsce...A zbędnych kg ładowności też niezbyt mam...

Ale teraz polecam raczej coś zbliżonego 300Ah...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czyś napisał(a):

Prądem "kilka C" raczej nie ładujesz, nawet LIFePO4. 

racja, moje " przejęzyczenie " , chodziło mi o prądy ładowania kilkukrotnie większe od 0.1C  ;)

38 minut temu, marek230482 napisał(a):

No i sprawa się skomplikowała.......... to siądę i poczekam :lol:bo jednak to nie jest takie chop siup że kupię, połączę i już. A jeszcze żonie ten ekspres muszę targać :lol:

ale czemu ? obliczasz zapotrzebowanie , ustalasz parametry i kupujesz lub składasz samemu z klocków , podłączasz i już :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, czyś napisał(a):

Eksperyment się powiódł. Ale jak masz to już sprawdzone, i miałbyś kupić od nowa, zostawiłbyś tak jak jest? Czy dla świętego spokoju ogniwa wziąłbyś chociaż trochę większe?

Może to powoduje różnicę w spojrzeniu. Na zasadzie próby czy testu, z tego co już jest, ok, prowizorka (która zawsze jest trwalsza niż się wydaje), pewnie że tak bym też zrobił. A teraz - przeciez nie będziesz wymieniał tego co okazalo sie że działa.

Ale gdybym miał z góry w sposób przemyślany wydać kasę i złożyć/przerobić instalację zakłądając że to nie eksperyment tylko z raz poniesionego wydatku ma podziałać np. następne 10 lat, nie chciałbym eksperymentować, albo kasę wydać, i stwierdzić że nie zadziała albo działa na styk, albo o kant z tym. Nie sztuką jest wywalić 3xtyle kasy bez sensu, ale sztuką jest potem nie żałować, że nie wydałem raptem 20% na starcie żeby mieć 100%lepiej.

to zależy od okoliczności , jak na jedną kawę dwa razy dziennie to bym zostawił to co jest tylko za BMSem z podglądem parametrów, jak na większe potrzeby to pewnie bym dawał coś dobranego pod potrzeby z jakimś marginesem

do tej pory miałem 75Ah AGM i wystarczał mi na oświetlenie, ładowanie i lodówkę, będzie 210Ah i zastanawiam się nad mocą BMSa ? 30A 60A 250A - żadnego nie wykorzystam w pełni, elektronika może strzelić, może być wadliwa, czy warto przeinwestowywać ?? przetwornica i tak będzie bezpośrednio pod aku bo użycie u mnie to opiekacz na śniadanie 700W x 10 minut i dwa razy dziennie czajnik 2000W x 5 min? x2

chciałem coś koło 120-140Ah jako max moich potrzeb, ale nie mam żródła takiej pojemności więc będzie 2x105Ah

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czyś napisał(a):

Co innego pilnować aby długie pobory nie przekroczyły 0,5C, a co innego obciążyc 2,2C czajnikiem 2kW przez przetwornicę - 4x więcej od zalecanego, przez kilka minut.

To trochę info (od producenta) dla majsterkowiczów

EVE-LF304-LiFePO4-Batterypage1.thumb.png.aed5817df004742dd87e411db19d23d1.png

Warto zwrócić uwagę na wartości parametrów w poz. 4 oraz 5 a także poz 6 (dotyczy str. nr 1).

EVE-LF304-LiFePO4-Batterypage4.thumb.png.542bab7d1c0d2f03a44dae196689a994.png

EVE-LF304-LiFePO4-Batterypage6.thumb.png.ee9366e145a5fe14e126fa9e76b68565.png

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał(a):

ale czemu ? obliczasz zapotrzebowanie , ustalasz parametry i kupujesz lub składasz samemu z klocków , podłączasz i już :D

Czytając jak tu się koledzy przepychają to nie jest takie oczywiste  :D 2000W ekspres pobiera jakieś 160-170A, czyli na logikę potrzebuję BMS około 200A? no ale z kolei takiej "setki" czy 150Ah wychodzi że jest za małe nawet jak kupię duży BMS. Jedni twierdzą że można, inni że nie można ;) a jeszcze się pojawiają wątki poboczne :D 

Kupić gotowe to mnie nie stać (wydać kilka tysięcy). Ale wydać te 700-1300 za 100-200Ah jest akceptowalne. 

A spokojnie będę debatę obserwował bo i tak nie mam do czego teraz to wstawić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, chris_66 napisał(a):

u kolegi w busie jeździ taki zestaw 105Ah z linka, 200A BMS do napędzania czajnika 2000W przez przetwornicę 2000/4000 - działa, ale jeden czajnik zagotowany i aku do ładowania

to dosyć ekstremalne warunki

 

21 godzin temu, marek230482 napisał(a):

Serio? Na czajniku nie testowałem ale mój AGM 100Ah zrobił testowo z 5 kaweczek z ekspresu (po nocy). Ale w realu wiadomo to tylko jedna (bo ja nie piję kawy). Czyli BMS musiałbym mieć dużo większy.

Dla mnie to za duży koszt i chyba nie mam takich potrzeb.... setka mi się sprawdza w zupełności. Choć jak ma to być takie lekkie to może bym się pokusił o trochę większy. Ale obserwuję temat. A gdzie ogniwa kupiłeś? 

 

54 minuty temu, Tofel napisał(a):

To trochę info (od producenta) dla majsterkowiczów

Warto zwrócić uwagę na wartości parametrów w poz. 4 oraz 5 a także poz 6 (dotyczy str. nr 1).

Jak aku będdzie z ogniw JF304, no problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, marek230482 napisał(a):

Kupić gotowe to mnie nie stać (wydać kilka tysięcy). Ale wydać te 700-1300 za 100-200Ah jest akceptowalne. 

Jeżeli pod kątem ekspresu, nawet 2000W, to te 100Ah da jakoś radę (powiedzmy, momentami rabunkowo, trzeba byłoby pilnować jaki max pobór z ogniw), ale 150 czy 200Ah z dobrych ogniw, z BMSem ok. 200A będzie już ok i na długo. Ekspres nie ciągnie prądu przez cały czas. Najwięcej przy grzaniu bojlera, potem grzejąc wodę przy parzeniu, a poza tym pompka i elektronika kilkadziesiąt watów. To nie jest pobór ciągły jak przez grzałkę 2000W w czajniku. 

A propos cytatów:

Przy 304Ah żadne obciążenie o których tu piszemy nie jest już specjalnym wyzwaniem. Dylematy można mieć jak z tym busem i czajnikiem (zamiast czajnik może być suszarka 2000W), albo Marek z ekspresem 2000W - łatwiej bez uszczerbku dla aku z mniejszych aku ogarnąć ekspres.

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedługo będę składał 280Ah na EVO + BMS czekam na części. Jak dojdą to składamy. Postaram się pokazać na filmie co i jak, ale uprzedzam że robię to pierwszy raz :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Voku napisał(a):

Ja niedługo będę składał 280Ah na EVO + BMS czekam na części. Jak dojdą to składamy. Postaram się pokazać na filmie co i jak, ale uprzedzam że robię to pierwszy raz :D 

Gdzie zamawiałeś ogniwa i BMS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.