Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Misio napisał(a):

U mnie jest to ta sama linia przewodowa (z akumulatora - te same klemy)...nie widzę też innego rozwiązania.

Poza tym akumulator tak jakby zasila regulator - jak BMS odetnie "zasilanie" bo go przeciążymy to właśnie przy Tracerze dzieją się "dziwne rzeczy"...

Do tego dodam - jak odcinam "heblem" to też cały akumulator...a regulator zostaje z solarami...

Ale klemy to dalej przewody, ważny jest BMS 
Pewnie dużo zależy od posiadanego BMS, ale logiczne wydaje się rozwiązanie które jest w moich aku. Mamy możliwość wyłączenie oddzielnie ładowanie i rozładowywanie i ma to sens ponieważ przy rozładowanym akumulatorze zadziałają zabezpieczenia BMS nie pozwalając na dalsze rozładowanie (jest gdzieś filmik), Ale dalej będzie działać ładowanie, Bo jeśli jest tak jak napisałeś i BMS odcina wszystko to jak go naładujesz?

Ciekawe jak zasilany jest Tracer czy wymaga aku czy może być zasilany z solara, bo jeśli z aku to jesli BMS odetnie rozładowywanie to Tracer się wyłączy. 

 

Screenshot_20221224_001659_xiaoxiang.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że jak BMS rozłączy gdy rozładowany to ładowanie działa...

Czy też odłączy ładowanie gdy jest za zimno, to pobór działa...

Niezależnie czy problemem jest brak zasilania czy brak ładowania, to tak czy siak z Tracerem są wowczas kłopoty ze skaczącym napięciem... I nawet potrafi sam siebie uszkodzić...

U mnie jest jeszcze drastyczniej bo hebel odcina plus od regulatora...I przy Victronie nie ma żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 28.03.2023 o 21:47, mundek28 napisał(a):

Zapoznałem się z tymi wpisami ale nie ma tam wykazane że regulator victrona tym skokom napięcia zapobiega, chyba że coś przeoczyłem.

To kilka fotek z odpięcia akumulatora podczas ładowania victrona

Screenshot_20230415_112833.thumb.jpg.3858d52b7a666438722fe19e2d7ae96c.jpg

Po chwili ładowania odpiąłem akumulator ręcznym heblem.

Screenshot_20230415_112854.thumb.jpg.001b69d1c41a450d7946ad546c35e539.jpg

Widać tu że po 3sekundach regulator solara odciął ładowanie w 100% (pewnie dlatego, że przez te 3 sekundy były zasilane urządzenia które są wpięte na stałe w instalacje...)

Screenshot_20230415_112926.thumb.jpg.d2a772bb468bcb0164a1fb0746dd17c7.jpg

Tutaj mamy że maksymalny skok napięcia był na 14,77V co dla instalacji kampera nie jest problemem.

Kolejne odcięcie...Screenshot_20230415_114212.thumb.jpg.1a40f2c409287440227c62988a8ea9b9.jpg

Na mierniku nigdy nie złapałem wyżej niż 14,6V

A ładowanie idzie bo aku był rozładowany na 75%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44V

Ale z tego co wiem to w Victronie i tak zawsze idzie przez przetwornice...

A nie przez "przerywacz" impulsowy jak w niektórych tanich mppt...

Poza tym 18V na instalacji...Też może zrobić kuku...elektronika czasem już przy 16V miewała problemy (np sterowania lodówki...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Akumulatory wymienione na nowe.
Stare po roku użytkowania dość intensywnego miały odnotowane 37 cykli jakby kogoś interesowało, sprawdzałem ich pojemność po około 9 miesiącach dalej trzymały parametry i miały 100Ah ze deklarowanych 100Ah
O nowych na razie mogę powiedzieć że bardzo ładnie balansują się w nich ogniwa :D 

Screenshot_20230522_071805_xiaoxiang.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświeżam.

Czy ktoś wykonał już własną budowę akumulatora lifepo z 4 ogniw 3.2V?

Jestem na wstępnych rozkminkach, co do wyboru akumulatora; nie wykluczam zbudowania swojego 280Ah.
Na porządnych ogniwach (zamawianych w polskiej firmie) + BMS 200A z Bluetooth i apką w telefonie, wychodzi koło 2500zł, jeśli do tego dokupić gotową plastikową obudowę to 200zł więcej. W przypadku  podmiany BMS na 250A cena skacze o jakieś 400zł. Montaż wygląda na banalny, jakieś 8-16 śrubek, (zależy od wersji ogniw), kilka końcówek do zagniecenia no i wpakować to do obudowy, albo spiąć w jakiś inny sposób. 

Temat ciekawy.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Odświeżam.

Czy ktoś wykonał już własną budowę akumulatora lifepo z 4 ogniw 3.2V?

Jestem na wstępnych rozkminkach, co do wyboru akumulatora; nie wykluczam zbudowania swojego 280Ah.
Na porządnych ogniwach (zamawianych w polskiej firmie) + BMS 200A z Bluetooth i apką w telefonie, wychodzi koło 2500zł, jeśli do tego dokupić gotową plastikową obudowę to 200zł więcej. W przypadku  podmiany BMS na 250A cena skacze o jakieś 400zł. Montaż wygląda na banalny, jakieś 8-16 śrubek, (zależy od wersji ogniw), kilka końcówek do zagniecenia no i wpakować to do obudowy, albo spiąć w jakiś inny sposób. 

Temat ciekawy.
 

105Ah z BMS 30A - 800 zł złożony dwa tygodnie temu (cena za ogniwa i bms, skręcenie do kupy w ramach posiadanych odpadków pręta gwintowanego)

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, chris_66 napisał(a):

105Ah z BMS 30A - 800 zł złożony dwa tygodnie temu (cena za ogniwa i bms, skręcenie do kupy w ramach posiadanych odpadków pręta gwintowanego)

Daj namiary na ogniwa i BMS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, chris_66 napisał(a):

105Ah z BMS 30A - 800 zł złożony dwa tygodnie temu (

W praktyce to jets faktycznie tak proste jak opisują, czyli przykręcenie 8-16 śrubek i ewentualnie zaciśnięcie kilku końcówek na kablach?

Też bym prosił o nazwę ogniw, czy kupowałeś jakieś sprawdzone? 

Kupowałeś lub robiłeś do tego jakąś obudowę?

3 godziny temu, Misio napisał(a):

Ja bym wolał 250A ale 200A też jest już sensowne..

Z tego co poklikalem po allegrach i alixpreaaxh, to 200jest do kupienia w PL, natomiast 250 trzeba zamawiać z Chin, no ale to nie problem, trzeba tylko dłużej poczekać, no i ostatnio Chińczycy mają nowy trend wypinania się na roszczenia pozakupowe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za nieco ponad 1200 zł mamy firmowy lifepo4 z bmsem 100A, z pełną gwarancją producenta. Nie jest to jak widać spora różnica względem roboty samemu :)
https://www.amazon.pl/Litime-Krioprotekcją-4000-15000-Trolingowych-Magazynowania/dp/B0CJX3KNX7/ref=sr_1_1

Ale jak ktoś się lubi bawić to zawsze wyjdzie trochę taniej :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.