Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, kalapan napisał:

żeby ustabilizować napięcie

Nie ustabilizować tylko obniżyć, to ma znaczenie, ale jest to proste rozwiązanie, bo lepiej żeby pasek czy moduł świeciły na 70% niż na 110% 

 

21 minut temu, smok_wawelski napisał:

np 20v masz też 2 końcówki miernika - do czorta co tu malować ?????

Wiesz czasem czytają to też ludzie co wkrętaka w rękę nie potrafią wziąć prawidłowo (proszę sobie nie brać tego stwierdzenia do serca że ktoś jest lewusem w majsterkowaniu czy coś, bo z pewnością znajdzie się dziedzina w której niemajsterkowy będzie lepszy niż ja i to nie jedna), ale znam takich "elektryków" którzy nie odróżniają napięcia fazowego od międzyfazowego, nie wiedzą jak wygląda mostek gretza i jak zmierzyć w nim diody prostownicze.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PolariS napisał:

ale jest to proste rozwiązanie, bo lepiej żeby pasek czy moduł świeciły na 70% niż na 110% 

A tu się z Tobą nie zgodzę , to jest bardzo skomplikowane rozwiązanie, o czym świadczy  choćby ten temat. Zaczęta jest już 7 strona, kupa dyskusji, a dioda dalej robi z nas capa, bowiem rozwiązania jak nie było - tak nie ma... I pewnie jak już pisałem - co najmniej do 15 strony tego tematu  rozwiązania nie będzie... Proponuję zrobić zrzutkę na jakiegoś dobrego elektronika, który pismem obrazkowym znajdzie jednak sposób na tę diodę żeby nas dalej w capa nie robiła , pewnie to i tak taniej wyjdzie jak ciągłe kupowanie nowych taśm led.. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem technikiem-mechanikiem :) ale akurat te przytoczone to przedszkole o ile nie żłobek - ale fakt też znam takich "elektryków"  jak pisze @PolariS

Przykład dla diód prostowniczych krzemowych - spadek napięcia ok 0,7v jak pisał Polaris

Aby określić ilość diód   dla normalnej jasności świecenia

  1. Upewnić sie  że zasilanie nie pracuje na 230v
  2. Dokonać pomiaru napięcia ustawiając woltomierz na prąd stały i właściwy zakres np 20v
  3. Od uzyskanego wyniku pomiaru odjąc 12v
  4. Uzyskaną różnicę podzielić przez 0,7
  5. Otrzymaliśmy ilośc diód
  6. Dobrac prawidłowe diody dla napięcia 12v i mocy obliczonej z długości taśmy oraz ze wzoru natężenia prądu   I=P:U
  7. Podłaczyć diody szeregowo zgodnie z biegunowością 

Dla diody Schottky'ego  analogicznie tylko spadek  nie 0,7 a ok. 0,3V

Moc diód LED taśmy nie może być większa niż umożliwia to przekrój przewodu zasilającego punkt oświetlenia

Łączna moc oświetlenia LED nie może być większa niż umożliwiają to główne przewody zasilania  idące ze źródła zasilania a później rozchodzą się do wszystkich punktów świetlnych
to ostatnie jest nie do końca prawdą  ponieważ zakłada się do obliczeń  nie wszystkie źródła światła włączone naraz ale wzory są dość skomplikowane więc odpuściłem i założyłem moc max

Uproszczony kalkulator: https://enterius.eu/wsparcie/kalkulator-przekroju-przewodow-led/

Ściemnianie diód LED 12v - szkoda zabawy z diodami prostowniczymi - sprawę załatwia ściemniacz za parę zł

Czy wyczerpałem temat @kalapan ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kalapan napisał:

rozwiązania nie będzie...

No raczej na "gotowca" bym nie liczył bo niestety nikt nie wywróży, jak kto ma zorganizowaną instalację w budce. Z mojej strony jest porada, co jest potrzebne do tego, żeby te ledy działały. Chyba nikt nie poda tu gotowego przepisu na to, jak to zrobić w konkretnej przyczepie, bo każda buda ma inny układ zasilania, a bez wglądu w ten układ, to możemy tylko teoretyzować. 

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

jak mam namalować odseparowanie obwodu 12v oświetlenia nie wiedząc jaki masz zasilacz i jak idzie instalacja ????

Ot, cała prawda. 

Zasilanie oświetlenia, często jest połączone z zasilaniem innych obwodów, zatem podstawa, to odseparowanie tego obwodu od pozostałych. Do już odseparowanego obwodu dołączenie przetwornicy np. LM2596. 

30 minut temu, PolariS napisał:

Wiesz czasem czytają to też ludzie co wkrętaka w rękę nie potrafią wziąć prawidłowo

Dlatego, jak ktoś nie czuje się na siłach do jakiejkolwiek przeróbki - zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie instalacji elektrycznej - nie powinien tego robić na własną rękę. Czasem zaoszczędzone parę złotych może odbić się czkawką. 

18 minut temu, kalapan napisał:

bowiem rozwiązania jak nie było - tak nie ma

Rozwiązania masz jak na tacy (post wyżej). Pozostaje kwestia dopasowania do własnej instalacji, a tego za Ciebie nikt tutaj nie zrobi. 

Edytowane przez czepkateam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, ważne jest obniżenie napięcia, lub inaczej mówiąc jego dopasowanie do LED. 

W przypadku zasilania wyłącznie na aku (12v potocznie) na naładowanym na maxa lub bez obciążenia innego będzie z 13v i LED cierpi.

W przypadku zasilania na 230 i ładowania aku i przetwornicy na 12v zasilanie będzie na bank cały czas powyżej 12v, LED cierpi. 

Ja też mam doświadczenie z ledami, ale 3v stałe napięcie i faktycznie jak pisał @PolariS 110% zabija led...ale dopiero dzięki Waszym wpisom sobie to uświadomiłem. Przecież wszystkie zasilacze są na 11,5V (wszystkie większość jakaś tam). 

To nie taśmy są do bani z ledami, ale ich zasilające napięcie to już tak ;)  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze z realu
Mam w budzie archaiczny zasilacz 80w nawet nie stabilizowany chyba , mam w budzie z 5 lat plafonierę którą zrobiłem na LEDahc - w plafonierze 2 obwody światło mocne  i słabsze zrealizowane na przełączniku I 0 I i róznej długościach pasków LED - działa toto bez żadnych udziwnień prosto z bidnego zasilacza i  za cholerę nie chce sie zepsuć - wydaje mi się że jest wystarczające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czepkateam napisał:

No raczej na "gotowca" bym nie liczył bo niestety nikt nie wywróży, jak kto ma zorganizowaną instalację w budce.

Dałeś serię jak z kałacha :)  A na to wszystko tylko tylko jedna odpowiedź , a właściwie pytanie  - a co ma cała  instalacja w budzie do jednej lampki z taśmą led? A przecież tylko o to chodzi.Dlatego padło rozwiązanie o dodaniu diody. A Wy tu już całe budy z instalacji pruć chcecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde żródło światła czy to żarówka czy LEDa jeśli dostaje za duże napiecie krócej żyje
Każde źródło światła ma swej specyfikacji podane napiecie i jego tolerancje

Żarówka LED jest w dużym uproszczeniu tym samym co  taśma led i rządzi się tymi samymi prawami
Dodatkowe aspekty dla życia LED to temperatura i  stabilizacja

Jeśli podmieniasz stare żarówki 230v - dajesz ledowe 230v one już maja w sobie potrzebne bebechy i te porady ich nie dotyczą
Jeśli miałeś jak w starych przyczepach np. żarówki 12V - dajesz paski 12v albo żarówki led 12v - tu dotyczą

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Boas43 napisał:

A czy powyższe porady dotycza tylko taśm ledowych czy też powinno się stosować je w przypadku podmiany zwykłych starych energochłonnych żarówek na ich zamienniki ledowe ?

Stare żarówki są na 230V, chyba że chodzi Ci o takie 12V 21V w lampach dwusystemowych 

?

1 minutę temu, smok_wawelski napisał:

Każde żródło światła czy to żarówka czy LEDa jeśli dostaje za duże napiecie krócej żyje
Każde źródło światła ma swej specyfikacji podane napiecie i jego tolerancje

To fakt , tylko Led jest sterowany prądowo, i zmiana napięcia zasilającego powoduje wzrost bardziej logarytmiczny prądu niż liniowy, a z przytoczonego wczesniej wzorunapięcie na led wzrośnie o 0.1V a prąd np 4 razy to gdzieś ta moc musi się podziać. 

 

5 minut temu, kalapan napisał:

a co ma cała  instalacja w budzie do jednej lampki z taśmą led?

Ma wspólny elektroblok :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PolariS napisał:

Ma wspólny elektroblok :)

Niekoniecznie - ja  wcale go nie muszę mieć, bo i po co mi? Mam tylko zasilacz, a i tak jest cały czas wyłączony... I jest to obojętne czy się podłączę pod 230V czy nie.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PolariS napisał:

To fakt , tylko Led jest sterowany prądowo, i zmiana napięcia zasilającego powoduje wzrost bardziej logarytmiczny prądu niż liniowy, a z przytoczonego wczesniej wzorunapięcie na led wzrośnie o 0.1V a prąd np 4 razy to gdzieś ta moc musi się podziać. 

staram się pisać uproszczeniami  co zaznaczałem stąd i jak najprościej żeby laik mógł zrozumieć, tego jednak dioda prostownicza też nie załatwi - optymalnym rozwiązaniem byłaby stabilizacja napiecia i podawanie odpowiedniego pradu jak dla diód mocy - ale to chyba temat wykraczający poza to forum i omawiane tu zastosowania 

18 minut temu, smok_wawelski napisał:

A tak jeszcze z realu
Mam w budzie archaiczny zasilacz 80w nawet nie stabilizowany chyba , mam w budzie z 5 lat plafonierę

Pisałem kilka postów wyżej to masz jak u mnie i po co mnożysz problemy - chcemy do czegoś dojść czy zabić czas ?

8 minut temu, kalapan napisał:

Mam tylko zasilacz, a i tak jest cały czas wyłączony... I jest to obojętne czy się podłączę pod 230V czy nie.

Ja chcę,  ja chce,  ja chcę - taki zasilacz co prund daje jak wyłaczony - wziałbym takich ze 100szt  :) 

To co z aku samego zasilasz ? jak

 

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, smok_wawelski napisał:

Ja chcę,  ja chce,  ja chcę - taki zasilacz co prund daje jak niepodłaczony - wziałbym takich ze 100szt  :) 

 

A proszę bardzo - możesz ich kupić nawet milion :) 

aku.jpg.46d756b088ba28dcd6c3cdf150025a69.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.