Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.02.2018 o 21:44, Helskoanielsko napisał:

Hej, 

Jaki macie sprawdzony pomysl na oswietlenie przesionka? Chodzi mi o ekonomiczne oswietlenie a przy tym dosc dobre swiatlo, 

Dziekuje ;)

Listwa kątowa ledowa 2metry, podłączona do lampki nad drzwiami

IMG_20210508_214556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2021 o 18:53, ed napisał:

Jest to tez dobra propozycja, ale wiąże się z wyjęciem układu i wlutowanie mostka a wtedy nawet kondensator nie jest potrzebny. Jednak chyba nie wszyscy to są w stanie zrobić ("nie na siły każdego z nas") dlatego podałem prostsze rozwiązanie. Pojemność kondensatora może być trochę większa byle napięcie było te 25 V. 

Kondensator 100uf 25v wlutowany przed samą taśmą, niestety problem z migotaniem pozostał.

Mogę liczyć na podpowiedź jaki układ należy przygotować, aby to wszystko miało ręce i nogi?

W dniu 11.05.2021 o 21:42, klosek23 napisał:

Listwa kątowa ledowa 2metry, podłączona do lampki nad drzwiami

 

Np. taka?
Profil LED kątowy P3-1 srebrny anodowany 1m - Marioled.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, zep napisał:

Kondensator 100uf 25v wlutowany przed samą taśmą, niestety problem z migotaniem pozostał.

Mogę liczyć na podpowiedź jaki układ należy przygotować, aby to wszystko miało ręce i nogi?

Np. taka?
Profil LED kątowy P3-1 srebrny anodowany 1m - Marioled.pl

To zaskakująca informacja.  Być może trzeba zwiększyć pojemność kondensatora liczoną w tysiącach  mikroFaradów. Sprawdź czy na płytce masz mostek prostowniczy czy jest tylko jedna dioda.  U mnie w lampie zewnętrznej włożyłem dwie diody i nie ma migotania. Każda z nich pobiera 100 mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nie wolisz kupić dobrego zasilacza led, wyrzucając to co masz w przyczepie do tej pory. U mnie od lat działa na takim zasilaczu przyczepa jak korzystam z 230V … bo na codzień solar i aku.

Listwy narożne są fajne w leroy merlin od ręki. Wysyłka przez i i internet kosztuje więcej niż profil.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ed napisał:

To zaskakująca informacja.  Być może trzeba zwiększyć pojemność kondensatora liczoną w tysiącach  mikroFaradów. Sprawdź czy na płytce masz mostek prostowniczy czy jest tylko jedna dioda.  U mnie w lampie zewnętrznej włożyłem dwie diody i nie ma migotania. Każda z nich pobiera 100 mA.

Wcześniej zapeklowałem 2200uF 16V i efekt ten sam.
Wytestowałem jeszcze kondensator (jeden i drugi) + mostek Gretza, to samo.

Gdzie na płytce "szukać" mostku prostowniczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 10:07, zep napisał:

Kondensator 100uf 25v wlutowany przed samą taśmą, niestety problem z migotaniem pozostał.

Mogę liczyć na podpowiedź jaki układ należy przygotować, aby to wszystko miało ręce i nogi?

Np. taka?
Profil LED kątowy P3-1 srebrny anodowany 1m - Marioled.pl

Tak, ja mam białą 2m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 12:23, zep napisał:

Wcześniej zapeklowałem 2200uF 16V i efekt ten sam.
Wytestowałem jeszcze kondensator (jeden i drugi) + mostek Gretza, to samo

Jakie masz konkretne napiecie na wyjsciu tam gdzie się wpinasz ta listwa?

W dniu 15.05.2021 o 10:50, witus napisał:

Nie wolisz kupić dobrego zasilacza led, wyrzucając to co masz w przyczepie do tej pory. U mnie od lat działa na takim zasilaczu przyczepa jak korzystam z 230V … bo na codzień solar i aku.

A można wiedzieć jaki masz ten zasilacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kdl napisał:

Jakie masz konkretne napiecie na wyjsciu tam gdzie się wpinasz ta listwa?

A można wiedzieć jaki masz ten zasilacz ?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-200w-16-7a-ip20-do-tasm-led-cctv-7558633064 jakiś z tych. Mój ma już kilka lat więc pewnie nie znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Powyżej dokładny opis.

Wczoraj próbowałem "wydłubać" płytkę, aby zrobić zdjęcie od strony wewnętrznej.
Najpierw jednak muszę wszystkie kable oznaczyć, a trochę ich jest :)

Jak nie da się w prosty sposób "uzdrowić" energobloku to pewnie spróbuje podpiąć zasilacz jaki "witus" podrzucił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te migotanie jaką ma częstotliwość?
Jest to nieprzyjemne 50Hz?
Możliwe że problem nie leży w jednopołówkowym prostowaniu...

U mnie czasami układy PWM oświetlenia zakłócają się nawzajem. Np. oświetlenie zewnętrzne gdy nieustawione na MAX tak dziwnie pulsuje gdy włączę oświetlenie wnętrza i też nie na max.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migotanie na pewno nie jest tak nieprzyjemne jak przy prądzie przemiennym.
Zamierzam jeszcze zamontować 2m taśmy led ze ściemniaczem w profilu jako oświetlenie przedsionka, więc migotanie muszę wyeliminować.
Załączam zdjęcie drugiej strony płytki z bezpiecznikami.
Może próbowałem kondensatora o niewłaściwych parametrach?

 

IMG_20210519_204952.jpg.af5353da49ca6d05d7d8ac64a2cb5801.jpg  IMG_20210519_205037.thumb.jpg.3baf2941ce42e3fadea22068277c7886.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pełnowartościowy mostek prostowniczy, żadnych dodatkowych diod nie potrzebujesz. Kondensator jeśli chcesz wpiąć to co najmniej kilka tyś uF na conajmniej 25V.
Wpinasz go w miejsce gdzie na mostku Gretza jest zaznaczony + i - , zwracając uwagę na biegunowość kondensatora ( minus przeważnie zaznaczony kropką na jednym z wyprowadzeń albo opisany na obudowie kondensatora. Ten kondensator powinien być możliwie blisko mostka prostowniczego.
Jednak do końca nie jestem przekonany czy to właściwe i zdrowe dla LEDów. Nie masz stabilizacji napięcia i może się okazać, że jest ono za wysokie dla taśmy LED 12V.
Jeśli o mnie chodzi zrobiłbym jak tu koledzy proponowali, oddzielny zasilacz impulsowy do oświetlenia i po problemie. Albo przynajmniej przetwornica DC-DC która ustabilizuje napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np?

Przetwornica DC-DC - 150W - STEP-UP - 10A / 12-35V (abc-rc.pl)

Dodam, że na zaciskach przed podłączeniem taśmy led mam 18V.
Podłączałem już dwa kondensatory (oczywiście z osobna) 100uF 25V i 2200uF 16V. 
Może powinienem zastosować 2200uF 25V?

W ostateczności zamontuje zasilacz jednocześnie rezygnując z ledów podczas korzystania z zasilania samochodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zep napisał:

Dodam, że na zaciskach przed podłączeniem taśmy led mam 18V.

Troche za dużo jak na taśmy led ale tutaj już poprzednicy napisali to trzeba ogarnąć. A tam gdzie chcesz sie wpiac tymi taśmami to bedziesz mial tylko oswietlenie tak? Jest to rozdzielone tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.