Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Ja się dziwię się i  życzę im zabaw bez smutnych konsekwencji, owszem zabawy z 12v nie należą do groźnych porażeniowo ale np. pożarowo już czasem tak

To ja też będę dalej swoje - bądź też dobrym człowiekiem i zmaluj tu konkrety i to w taki sposób żeby nawet laik to zrozumiał. Konkretnie, rzeczowo, najlepiej pismem obrazkowym :)  Tylko taki sposób uważam osobiście za bardzo pomocny. Nie będzie trzeba pisać  po 5 stron w 145 tematach rozrzuconych po całym forum z biegiem lat - wystarczą już na początku ze dwa konkretne przykłady, rozwiązania i problem z głowy. Znając po trosze specyfikę tego forum (i nie tylko) to to, co przed chwilą napisałem będę mógł ponownie napisać na 15 stronie tego tematu, a  realny efekt  pomocy będzie taki sam jak na stronie 5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spacer.png 
 

Przykład rozwiązanie z zasilaczem impulsowym stabilizowanym
całkiem zielonym odradzam ze wzgl na konieczność podłączenia 230v

zas-imp-stab.jpg

Sposobu odseparowania inst. oświetleniowej - sorry nie moge podać nie znam, schematu wszystkich przyczep

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - wcześniej musi być jeszcze pytanie - czy jest to akumulator solo czy aku jest  ładowany i czym w trakcie zasilania inst. led  jeśli ładuje go jakaś ładowarka czy to zewnętrzna czy elektrobloku  napiecie jest wyższe i może nie być właściwej stabilizacji chyba że elektroblok takowe posiada
sorry @kalapan ale tu nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie dla każdej budy

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Wg mnie - wcześniej musi być jeszcze pytanie - czy jest to akumulator solo czy aku jest  ładowany i czym w trakcie zasilania inst. led  jeśli ładuje go jakaś ładowarka czy to zewnętrzna czy elektrobloku  napiecie jest wyższe i może nie być właściwej stabilizacji

Gdyby było zadane takie konkretne pytanie - to zapewne padłaby konkretna odpowiedź dotycząca tego właśnie problemu. Zaś dobry człowiek, znający się na rzeczy zapewne rozważy to w paru wariantach ( aż tak dużo ich nie ma) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kalapan napisał:

i podobno diodą....

 

Mój teść dostał do tira taka fajną tabliczkę na szybę podświetlaną z nazwa firmy, była na 12V podłączył ją pod gniazdo zapalniczki (tabliczka miała taką wtyczkę) poswieciło mu to chwilę pośmierdziało dłuższą chwilę i zgasło. Co sie okazało ledy wytopiły! plexi które podświetlały (takie krawędziowe podświetlenie naklejki z logo firmy) bo jakiś janusz reklamy dał 2 paski ledowe na 12V bezpośrednio a gniazdko miało 14.2V. Wywaliłem tamte spalone, dałem nowe, a w szereg do zasilania 3 diody prostownicze, działa do dziś (kilka miesięcy świecenia) 

3 minuty temu, kalapan napisał:

rozważy to w paru wariantach

Na stronie wcześniej dałem rozwiązanie - przetwornicę podłączasz na wyjście elektrobloku w miejsce żarówek 12V Przetwornicę Step up z wyjsciem regulowanym w zakresie około 24V dobierasz wg mocy z zapasem 50% więcej w stosunku do mocy ledów

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PolariS napisał:

Wywaliłem tamte spalone, dałem nowe, a w szereg do zasilania 3 diody prostownicze, działa do dziś (kilka miesięcy świecenia) 

Twój teść jest szczęśliwcem  i nawet wiesz dlaczego - my jednak  do teraz szczęśliwcami nie jesteśmy i chyba też wiesz dlaczego :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się za wysokie napięcie powoduje zwiększenie temperatury pracy LED
Ale to właśnie jest to o czym tu piszemy - bez podstawowej umiejętności posługiwania się miernikiem tego nie rozwiążemy

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, smok_wawelski napisał:

bez podstawowej umiejętności posługiwania się miernikiem tego nie rozwiążemy

to akurat łatwo pokazać, wiedza PO CO, jest już mniej dostępna, ale staje się już notoryczna w temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kevin - sorry co Ty chrzanisz - albo ja Cie nie kumam

- masz w lampie w budzie 2 druty i miernik ustawiony na pomiar napięcia oraz zakres np 20v masz też 2 końcówki miernika - do czorta co tu malować ?????
- jak mam namalować odseparowanie obwodu 12v oświetlenia nie wiedząc jaki masz zasilacz i jak idzie instalacja ????
mimo najszczerszych chęci - takich rzeczy to nawet w erze nie ma :) 

@kalapan - dobrzy ludzie namaluja  - tylko muszą wiedzieć co mają namalować tak jak Kevinovi napisałem :)  

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, smok_wawelski napisał:

- masz w lampie w budzie 2 druty i miernik ustawiony na pomiar napięcia oraz zakres np 20v masz też 2 końcówki miernika - do czorta co tu malować ?????
- jak mam namalować odseparowanie obwodu 12v oświetlenia nie wiedząc jaki masz zasilacz i jak idzie instalacja ????
mimo najszczerszych chęci - takich rzeczy to nawet w erze nie ma :) 

właśnie napisałem to samo co Ty. Dokładnie, tylko w inny sposób. Wyluzuj i niech dyskusja będzie dalej max merytoryczna ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na luzie :)  troche namieszałeś :)  z Twojej @Kevinwypowiedzi zrozumiałem że chcesz żeby Ci sposób pomiaru namalować :) 

Tak całkiem poważnie - w starszych przyczepach (super nowych nie znam)  lampy czasem były z podwójnym zasilaniem miały obwód na 230 i 12v - zatem proszę uważać żeby sobie kuku nie zrobić i przed dokonywaniem pomiarów, modyfikacji itp itd  upewnić się że instalacja pracuje na 12v - np. wyłączywszy zasilanie budy z sieci i wyłączywszy przetwornice 12/230 jeśli buda takową posiada

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, smok_wawelski napisał:

- dobrzy ludzie namaluja  - tylko muszą wiedzieć co mają namalować tak jak Kevinovi napisałem :)  

Smoku - myślę, że już trochę pędzisz :) Chcesz na początek od strzału odseparować 12V oświetlenia od całego zasilania 12V przyczepy. Owszem, można - ale czy trzeba? Przecież rozmawialiśmy o głupiej jednej diodzie , którą można wstawić nawet w lampę żeby ustabilizować napięcie. To raczej trudne nie jest , chyba nawet dla laika. Problemem dla laika będzie - jaką diodę ma wstawić, albo ile ich wstawić w szereg żeby było dobrze, bo przecież jeden da 20 cm taśmy ledowej - inny da 2 metry. I to , w tym najprostszym rozwiązaniu jest problem i jak dotąd nikt nie chce się do tego ustosunkować. A przecież pewnie jakiś tam przelicznik czy tam co innego na to jest. Diody pewnie też są różne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pędzę - takie odseparowanie jest potrzebne gdy zastosujemy dodatkowy zasilacz tak jak w moim przykładzie - o układzie z dioda nie pisałem

O ilości diód pisał Polaris, podawał spadek napięcia na 1 diodzie

Ilość diód prostowniczych wynika z zawyżonego napięcia określonego pomiarem, żeby było sciśle dioda prostownicza nie jest w pełni stabilizatorem napiecia
Ilość diód LED czy metrów taśmy upraszczając to moc więc przy stałym napieciu  różnić sie bedzie natężenie pradu - nie mylmy napięcia  natężenia i mocy  bo to różne wartości, owszem  natężenie ma znaczenie dla doboru odpowiedniej diody dla prądu który przez nią płynie - nie wnikając w szczegóły i trochę w uproszczeniu

P=U x I      gdzie    P=moc [W]   U=napięcie [V],     I=natężenie [A]   oraz jednostki pod i wielokrotne 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.