Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy dobrze robię, ale włożę kij w mrowisko :palacz:

Kupiłem taśmę ŻELOWANĄ

20180404_201037.thumb.jpg.f1f883caff6937b2bf22a7f06ff2e6ba.jpg

przykleiłem ją JEJ WŁASNYM KLEJEM do listwy led (opis tutaj)

i podłączyłem ją BEZPOŚREDNIO do zewnętrznego oświetlenia przedsionka.

 

Przez dwa sezony nic mi się nie odkleiło, żadna dioda mi się nie przepaliła ani nie mruga. A jest to moje najczęściej używane oświetlenie, praktycznie codziennie po kila godzin, kilka razy się świeciła całą noc i ranek. Tak więc przepracowała setki jak nie tysiące godzin.

Plusem może być:

- odprowadzanie ciepła przez listwę aluminiową (dzięki przyklejeniu)

- 95% czasu zasilanie z akumulatora, czyli napięcie na aku 12-13V (  @kalapan ! )

- długa linia zasilania : AKU -> regulator napięcia -> zasilacz -> lampka zewnętrzna -> włącznik/ściemniacz -> listwa LED, przez co długość tej ścieżki to jakieś 20 metrów, czyli napięcie może być zdecydowanie niższe (muszę to zmierzyć)

- tylko 5% z 230V, jednak zasilacz dość świeży - 2007r. - nie wiem, czy stabilizowany

image.thumb.png.1069c212106c5d49e7e3afbae5465562.png

 

Z tego rozwiązania jestem w 100% zadowolony - mam nadzieję, że jeszcze trochę pożyje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kalapan no to tak jak pisałem o ile nie jest 5min temu  ściągnięty z ładowania to stabilizacja Ci na czorta a i obniżanie napięcia też nie bardzo jak toto postoi chwile to ma z 12-12,5 i po temacie :)

@Kevin - masz lekturke :) https://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,power-led-schemat.html

4 minuty temu, lbuster napisał:

Z tego rozwiązania jestem w 100% zadowolony - mam nadzieję, że jeszcze trochę pożyje ;)

I tego się trzymajmy - moc tak prawie i zyje :) 

 chłodzona i żyje  :) - napiecia za dużego niema i zyje :) 
Najbardziej bym sie obawiał ze szlag trafi klej :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kalapan napisał:

Dałeś serię jak z kałacha :)  A na to wszystko tylko tylko jedna odpowiedź , a właściwie pytanie  - a co ma cała  instalacja w budzie do jednej lampki z taśmą led? A przecież tylko o to chodzi.Dlatego padło rozwiązanie o dodaniu diody. A Wy tu już całe budy z instalacji pruć chcecie.

Seria z kałacha... dobre? 

Tyle ma cała instalacja do jednej lampki, że - przykładowo - na jednym przewodzie od akumulatora może być wpięta (oprócz oświetlenia) reszta gratów zasilanych z 12v. Dlatego trzeba wyizolować obwód oświetlenia od reszty odbiorników. Wstawiając choćby wspomnianą diodę w cały obwód, musiałbyś brać pod uwagę pobór prądu przez pozostałe urządzenia, a przecież np. pompka wody nie pracuje non stop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, smok_wawelski napisał:

to stabilizacja Ci na czorta a i obniżanie napięcia też nie bardzo jak toto postoi chwile to ma z 12-12,5 i po temacie :)

a jednak taśmy led zaczynały po jakimś czasie mrugać (te mocne). Kupiłem inne i to samo. Jedynie jak pisałem jakieś tanie taśmy led o barwie ciepłej już 2 pełne sezony i nic nie mruga, podobnie jak moduły - też nie mrugają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeszcze chulało z tego aku ?

a co to były za taśmy ?
wszystkie równo padły ? 

na kampie daje z zasiłki + na dziku z aku  - ledy zyja mi juz kilka lat i to nie jest górna półka

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, czepkateam napisał:

Wstawiając choćby wspomnianą diodę w cały obwód, musiałbyś brać pod uwagę pobór prądu przez pozostałe urządzenia, a przecież np. pompka wody nie pracuje non stop. 

No i o  tym już 7 stron mowa, że nikt nie chce wstawiać diody w obwód tylko w jedną lampkę do środka  przed taśmę led.

Teraz, smok_wawelski napisał:

a co jeszcze chulało z tego aku ?

a co to były za taśmy ?
wszystkie równo padły ? 

Wszystko hula tylko z aku, a taśmy kupiłem na allegro, więc pewnie szajs. Drugie dosyć drogie kupiłem na giełdzie w Krakowie - też zaczynały mrugać. Oczywiście piszę o tych mocnych ledach. Tylko te o barwie ciepłej , tanie jak barszcz i do dzisiaj żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kalapan napisał:

No i o  tym już 7 stron mowa

słusznie prawisz. 

Napięcie nie może przekraczać 12V i tyle. Proste jak budowa cepa. Myślę że te twierdzenie obronię ? a w cepie mam inaczej, czyli do zmiany!!!! 

@smok_wawelski link nie do końca czytelny, ale jeżeli chodziło o przetwornicę zasilania stałego (np, z 12 do 3v), to mam takich kilka i wszystkie działają od lat. Jeżeli się mylę, że o to chodzi, to mnie poprawisz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, smok_wawelski napisał:

To coś z urządzeń im kuku robi - nie sam aku ten krzywdy raczej nie zrobi ledom

Może pompa wody?  Jak nie 13V z akumulatora po naładowaniu to co innego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kalapanNie masz tam coś z urz. indukcyjnych ? jakaś świetlówka ? jakaś ładowara komóry z 12v  albo 12-usb  ?

 

@Kevin jakich reklam - ???  o co chodzi ?  Kopalnia wiedzy a nie reklamy linkowałem.
jak sa reklamy to Ad Blocka - włączyć i reklam nie ma :) 

elektroda.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, smok_wawelski napisał:

To coś z urządzeń im kuku robi - nie sam aku ten krzywdy raczej nie zrobi ledom

To czemu coś z urządzeń tym pozostałym ledom  i modułom kuku nie robi? Mam sporo ciepłych ledów w budzie i nic się nie dzieje. Wszystkie te wściekle mocne i białe ledy padły prędzej czy później. 

 

1 minutę temu, PolariS napisał:

Może pompa wody?  Jak nie 13V z akumulatora po naładowaniu to co innego? 

Większość ledów padła mi już w trakcie robienia instalacji, nawet nie zdążyłem wyjechać. Dlatego kupowałem inne. Niestety nic to nie dało. Dopiero jak kupiłem te o barwie ciepłej  to było i jest ok.Tamte mocne powymieniałem na moduły i od 2 lat mam spokój.  Dlatego pompa wody nie mogła im zaszkodzić, bo w tym czasie ani kibla, ani wody nie używałem, bop buda stała w garażu.

 

2 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Nie masz tam coś z urz. indukcyjnych ? jakaś świetlówka ? jakaś ładowara komóry z 12v  albo 12-usb  ?

Świetlówki wszystkie poszły precz, ale ładowarek i innych USB to ci u mnie dostatek, ale tak jak już pisałem ledy szły jak  buda stała w garażu, wtedy nic praktycznie nie używałem. Wtedy dopiero robiłem całą elektrykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, smok_wawelski napisał:

jak sa reklamy to Ad Blocka - włączyć i reklam nie ma

ja myślę, że dużo wyjaśniliście, a włączenie bloka sobie podaruję, widzę z linka element i znam taki. Smoku napisz mi na priv jeżeli się mylę, itp. :) 

Myślę że ledy jeżeli załatwia to za wysokie napięcie. Powinno być 11,5. Takie jest dedykowane i stosowane w domkach, to w budach też musi być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.