Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Paweł7 napisał:

Taka przetwornica może być dobrym zabezpieczeniem taśm LED przed zbyt wysokim napięciem np. gdy jesteśmy podpięci do słupka.

 

wejście - 11,1V 840mA   moc 9,324W
wyjście - 11,0V 810mA   moc 8,91W
sprawność = 95%

wejście - 14,4V 970mA   moc 13,97W
wyjście - 12,0V 1.07A   moc 12,84W
sprawność 91,9%

wejście - 12,15V 2,35A  moc 28,55W
wyjście - 11,9V  2,33A  moc 27,73W
sprawność 97,1%

wejście - 14,4V 2,25A   moc 32,4W
wyjście - 12,0V 2,35A   moc 28,2W
sprawność 87%

Jaka to przetwornica? 

Rozumiem, że nastawy są constans a zmienną jest tylko moc. 

Parametry idealne do oświetlenia LED. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał:

Jaka to przetwornica? 

Rozumiem, że nastawy są constans a zmienną jest tylko moc. 

Parametry idealne do oświetlenia LED. 

Wyjaśnienie filmów bo zapomniałem opisać.
Film:

1. Początek pokazuje napięcie wyjściowe przetwornicy gdy na jej wejściu jest około 14V.
    Na wyjściu mamy stabilne 12V które ustawiłem potencjometrem na przetwornicy.
    Zasilaczem który widać na jednym z poprzednich postów z testowania stabilizatorów liniowych serii 78.. i 79..
    "zjeżdżam" napięciem aż napięcie na wyjściu przetwornicy osiągnie 11,9V i dokonuję pomiaru na wejściu przetwornicy.
   Jak widać różnica miedzy wejściem a wyjściem to mniej więcej  0,1V przy obciążeniu około 1A.
   Po wzroście napięcia wejściowego na wyjściu mamy stabilne 12V.

2. Film pokazuje napięcie na wyjściu przetwornicy zasilanej z potencjalnie rozładowanego akumulatora do 10,5V.

3. Tu mamy pokazane napięcie wyjściowe gdy na wejściu mamy dokładnie 12V, obciążenie około 1A czyli jakieś 12W.

Ta przetwornica ma regulowane tylko napięcie wyjściowe i jest typu step-down, czyli napięcie wyjściowe zawsze mniejsze od wejściowego.
Mam też inne przetwornice między innymi takie które pozwalają regulować ograniczeniem prądu, jednak przy przekraczaniu ustawionego progu następował skokowy spadek napięcia.
Przy pracy na pograniczu ustawionego prądu było mało stabilnie i światło migotało.

To ta przetwornica:
https://allegro.pl/oferta/1-sztuka-dc-dc-xh-m401-buck-modul-9048967786

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł7 napisał:

Ta przetwornica ma regulowane tylko napięcie wyjściowe i jest typu step-down, czyli napięcie wyjściowe zawsze mniejsze od wejściowego.

OK, ale dla mnie, jako laika, było dotąd jasne, że jeżeli obcinamy z 14V 10% i uzyskujemy 12,6V, to przy zasilaniu 10,5% też obetnie 10%.

Super objaśnienie działania przetwornicy tego typu ?

 

Uważam, że koniecznie trzeba zrobić odrębny wątek, bo te wartościowe treści umkną wielu pod obecnym tytułem, może @Voku się zainteresuje i coś zaradzi w tej sprawie, w końcu jest teraz potencjalnie zainteresowany tematem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie przedstawione ? 5A bez wentylatora to nie tak źle choc bardzo latwo idzie to przekroczyć jak ktos poplynie z oświetleniem. U mnie maks przy samych paskach to prawie 3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego. Może takie coś wystarczy i kłopot z głowy. Wydajności różne.


https://pl.aliexpress.com/item/32897068247.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4efb2e0eq4JO9A

Tylko nic nie pisze ile pobiera prądu na własne potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł7 napisał:

Znalazłem coś takiego. Może takie coś wystarczy i kłopot z głowy. Wydajności różne.


https://pl.aliexpress.com/item/32897068247.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4efb2e0eq4JO9A

Tylko nic nie pisze ile pobiera prądu na własne potrzeby.

No ale chyba ta przetwornica którą testowałeś jest lepsza? 

A czy mierzyłeś tamtej prąd spoczynkowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, filipert napisał:

No ale chyba ta przetwornica którą testowałeś jest lepsza? 

A czy mierzyłeś tamtej prąd spoczynkowy? 

Nie wiem czy jest lepsza, jeśli spełniają to samo... Ta testowana przeze mnie,  niczym nie obciążona pobiera 11mA.
Czyli gdyby była włączona non stop sama sobie, wypompowała by nam około 0,25Ah na dobę.
Ta z linku jest właściwie gotowa do użycia, tylko wpiąć w instalację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I u mnie pojawił się problem bo dopiero byłem zamontować lampy do przyczepy i wszystko ładnie świeci ale problem pojawia się po wyłączeniu zasilacza tzn gdy wyłącze zasilanie wtedy lampy zaczynają mrugać tak przez kilka senkund coraz słabiej aż przestają całkiem. Najlepsze jest to że jak miałem ten zasilacz w domu i testowałem te lampy to czegoś takiego nie było.

Przychodzi mi do głowy tylko długość przewodów bo w domu miałem bezpośrednio pod zasilacz a tu jednak rozprowadzone są po przyczepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 22:04, Kdl napisał:

I u mnie pojawił się problem bo dopiero byłem zamontować lampy do przyczepy i wszystko ładnie świeci ale problem pojawia się po wyłączeniu zasilacza tzn gdy wyłącze zasilanie wtedy lampy zaczynają mrugać tak przez kilka senkund coraz słabiej aż przestają całkiem. Najlepsze jest to że jak miałem ten zasilacz w domu i testowałem te lampy to czegoś takiego nie było.

Przychodzi mi do głowy tylko długość przewodów bo w domu miałem bezpośrednio pod zasilacz a tu jednak rozprowadzone są po przyczepie

hmm... Nie rozumiem czemu mrugają i skąd mają na to energię.
Musiałbyś mniej więcej narysować jak je podłączyłeś, w którym miejscu są stabilizatory 7812 i gdzie je wyłączasz...
 

W dniu 10.03.2021 o 07:34, filipert napisał:

OK, ale dla mnie, jako laika, było dotąd jasne, że jeżeli obcinamy z 14V 10% i uzyskujemy 12,6V, to przy zasilaniu 10,5% też obetnie 10%.

Tak działa dzielnik napięcia. I przy stałych elementach wszystko co na wejściu "obcina" o te przykładowe 10%.
Przetwornica działa inaczej. Ma nam dać na wyjściu to co od niej oczekujemy niezależnie co dostanie na wejściu. Oczywiście w granicach projektowych i zgodnie z prawami rządzącymi tym światem ;) .
Jej działanie porównałbym do działania tempomatu w samochodzie. Ma utrzymać zadaną prędkość nie zależnie od wzniesień, obciążenia z górki czy pod górkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paweł7 napisał:

hmm... Nie rozumiem czemu mrugają i skąd mają na to energię.
Musiałbyś mniej więcej narysować jak je podłączyłeś, w którym miejscu są stabilizatory 7812 i gdzie je wyłączasz...

Schematu Ci nie narysuje bo nie mam w czym a i tak pisze cały czas z tel ? 

Wyglada to tak jak zostawie lampy włączone tymi włącznikami co są w lampach a wyłącze tym kolyskowym na zasilaczu to wtedy przez chwile jeszcze mrugają ale jak już wyłącze RCD które widać na zdjeciu to wyłączają się od razu. Może jeszcze kondensatory trzymaja chwile po wylaczeniu? Albo gdzieś się zamyka przez te obwody 230V bo jak wyłącze 230V to juz tego efektu nie ma

20210225_150842.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Kdl napisał:

Schematu Ci nie narysuje bo nie mam w czym a i tak pisze cały czas z tel ? 

Wyglada to tak jak zostawie lampy włączone tymi włącznikami co są w lampach a wyłącze tym kolyskowym na zasilaczu to wtedy przez chwile jeszcze mrugają ale jak już wyłącze RCD które widać na zdjeciu to wyłączają się od razu. Może jeszcze kondensatory trzymaja chwile po wylaczeniu? Albo gdzieś się zamyka przez te obwody 230V bo jak wyłącze 230V to juz tego efektu nie ma

20210225_150842.jpg

Tylko ten przycisk sugeruje włączenie ładowania ? Nie wiem czy jest to równoznaczne z wyłączeniem zasilania całej instalacji.
Masz teraz akumulator podpięty? Miałeś go podpięty ja sprawdzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam akumulatora podpiętego jak to sprawdzałem. Wiem o co Ci chodzi że to ładowanie bo tak pisze ale jak tego nie załącze to nie mam 12V na przyczepie wszystko sprawdzam na razie na 230V właśnie przez ten zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kdl napisał:

Nie mam akumulatora podpiętego jak to sprawdzałem. Wiem o co Ci chodzi że to ładowanie bo tak pisze ale jak tego nie załącze to nie mam 12V na przyczepie wszystko sprawdzam na razie na 230V właśnie przez ten zasilacz

A jak masz akumulator to też musisz włączać ten przełącznik?
Może gdzieś tam coś masz z jakimś kondensatorem, albo sam zasilacz się tak zachowuje.
Nie wiadomo czy jest to coś co ma Ci tylko naładować akumulator czy pełnowartościowy zasilacz ze stabilizacją napięcia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mialem aku podłączone. Ale nie nie muszę mieć go włączonego jak bede miał akumulator w przyczepie. Sprawdze to jeszcze dokładnie jakie jest napięcie jak mrugają te lampy ale to dopiero jak naprawie miernik albo sie dorobie innego ?. To typowo wygląda jak by sie rozładowywały kondensatory przez to jak się wyłączy tą część "charger" może przez trafo gdzieś się zamyka. Bo po wyłączeniu całkiem napięcia  tego efektu nie ma. To takie moje przypuszczenia tylko ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.