Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy czytam o ilości i mocy świateł u Was, to szczęka mi opada. Po kilkadziesiąt watów w ledach, wnętrze cepy jak Broadway w Nowym Jorku. U mnie wszystkiego z 18 W wewnątrz, na zewnątrz i w łazience, i tak korzysta się z części tego, żadnych taśm, żarówki led pasujące pod oprawy, chodzi to pod napięciem akumulatora, bodajże 2,4W najocniejsza, 5 lat i żadna się nie wysypała (to tak a propos starszego małżeństwa co to sobie wymienia żarówki itd.). 

W zasadzie z oświetlenia korzysta się wtedy, kiedy jest już ciemno, więc wszystko chodzi na napięciu akumulatora (bez ładowania z regulatora), czyli cirka 12,8V, więcej nie będzie, więc też nie jest tak źle, że to wszystko od razu padnie. Owszem, będę trochę zmieniał, żeby było stabilizowane 12V, ale to przy okazji większego grzebania w elektryce.   

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czyś napisał:

Kiedy czytam o ilości i mocy świateł u Was, to szczęka mi opada. Po kilkadziesiąt watów w ledach, wnętrze cepy jak Broadway w Nowym Jorku. U mnie wszystkiego z 18 W wewnątrz, na zewnątrz i w łazience, i tak korzysta się z części tego, żadnych taśm, żarówki led pasujące pod oprawy, chodzi to pod napięciem akumulatora, bodajże 2,4W najocniejsza, 5 lat i żadna się nie wysypała (to tak a propos starszego małżeństwa co to sobie wymienia żarówki itd.). 

W zasadzie z oświetlenia korzysta się wtedy, kiedy jest już ciemno, więc wszystko chodzi na napięciu akumulatora (bez ładowania z regulatora), czyli cirka 12,8V, więcej nie będzie, więc też nie jest tak źle, że to wszystko od razu padnie. Owszem, będę trochę zmieniał, żeby było stabilizowane 12V, ale to przy okazji większego grzebania w elektryce.   

Też nie planuje zrobić w środku jakiegoś oswietlonego stadionu ? chce właśnie w orginalne lampy włożyć ledy ☺  spoko dzięki właśnie o taką odpowiedź też mi chodziło ? właśnie niedługo czeka mnie konkretna robota właśnie z montażem regulatora i tego wszystkiego i chyba za jednym razem zrobie coś z tą stabilizacja ☺ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kdl napisał:

No i spoko przynajmniej wiem co ktoś ma i jakoś można sie odnieść do tego i kombinować ☺ 

https://led-byt.pl/pl/p/Sciemniacz-LED-manualny-dimmer-30A-12-24V-360W/752

A co mowisz o takim sciemniaczu?

30A ło matko...?. Pewnie wpięty w zasilanie oświetlenia zrobi robotę. Ale nie wiem czy jest to dobry pomysł by wszystko było za pośrednictwem niego regulowane.
Ja np. w kibelku mam dwie lampy w których wcześniej były żarówki halogenowe teraz mam wstawione LEDy z własnym stabilizowaniem prądu przez nie płynącego.
I nie wiem jak ich wewnętrzny driver będzie się zachowywać jeśli poślę mu napięcie stałe z powiedzmy 80% wypełnieniem które ustawię na regulatorze PWM, może głupieć...
Wolałbym chyba małe indywidualne regulatory. Do lampek małych "nastrojowych" nie oszczędzałbym kasy i kupił porządne o przyjemnej barwie i dobrym odwzorowaniu barw LEDy.
Regulatory mam tylko do głównego oświetlenia i zewnętrznego. Lampa nad stołem w "salonie" jest bez regulatora, ale takowy w niej umieszczę bo akurat ta ładnie oświetla,
jednak jest za mocna do takiego normalnego siedzenia.

3 godziny temu, czyś napisał:

Kiedy czytam o ilości i mocy świateł u Was, to szczęka mi opada. Po kilkadziesiąt watów w ledach, wnętrze cepy jak Broadway w Nowym Jorku. U mnie wszystkiego z 18 W wewnątrz, na zewnątrz i w łazience, i tak korzysta się z części tego, żadnych taśm, żarówki led pasujące pod oprawy, chodzi to pod napięciem akumulatora, bodajże 2,4W najocniejsza, 5 lat i żadna się nie wysypała (to tak a propos starszego małżeństwa co to sobie wymienia żarówki itd.). 

W zasadzie z oświetlenia korzysta się wtedy, kiedy jest już ciemno, więc wszystko chodzi na napięciu akumulatora (bez ładowania z regulatora), czyli cirka 12,8V, więcej nie będzie, więc też nie jest tak źle, że to wszystko od razu padnie. Owszem, będę trochę zmieniał, żeby było stabilizowane 12V, ale to przy okazji większego grzebania w elektryce.   

Tu się zgodzę z tymi mocami. Ja przesadziłem i to grubo ale od samego początku miało być to regulowane. Czasami jak coś dłubię czy naprawiam to możliwości mojego oświetlenia się sprawdzają. Teraz gdybym kupował kupiłbym słabsze.
Wiadomo, że jak dzień i słońce to nie świecimy. Z tym zawyżonym napięciem w instalacji mamy problem jak jesteśmy podłączeni pod 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w woli wyjaśnienia mojego przypadku.
Kupiłem takie "paski" LED:
https://pl.aliexpress.com/item/32813747760.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fN2cDVR

Dlaczego tak a nie inaczej. Wcześniej miałem oświetlenie składające się z 8 jarzeniówek 13sto watowych każda z indywidualną przetwornicą, lampy nad stolikiem z żarówką 21W, chyba 25 albo 40W żarówka oświetlenie zewnętrzne, w alkowie lampa z dwoma jarzeniówkami 8W + oczywiście przetwornice do nich, 2 małe lampki do czytania z 5W żarówkami  i dwa halogenki w łazience po 10W.
Jeszcze coś tam w aneksie kuchennym świeciło ale już nie pamiętam jak to wyglądało mocowo ( 2 żarówki na 12V + 1 na 230V ).
Jarzeniówki z przetwornicami żarły sporo prądu za to świeciły miernie ?. Taśmy LED okazywały się za słabe ( robiłem próby z kilkoma rodzajami ), 
Te paski z linku nie dość że idealnie pasują wymiarowo to jeszcze dają sporo światła ( na co dzień pracują z 10-25% do 50%  mocy ).
W alkowie do oryginalnej lampy poszły taśmy LED tyle ile się zmieściło + podwójny włącznik który albo włącza wszystko albo jeden pasek dający kameralne światło.
W oświetleniu zewnętrznym zainstalowałem LED typu COB na radiatorze + regulacja mocy. Moduł COB taki:

https://pl.aliexpress.com/item/32949392757.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.22f05be1QLEzEK&algo_pvid=cdd5bfa7-cf22-4ed1-9a8b-b5f193f2d99e&algo_expid=cdd5bfa7-cf22-4ed1-9a8b-b5f193f2d99e-30&btsid=2100bdf116142662924143148eb38a&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Fizycznie pasował idealnie.
 

W łazience zamiast halogenów włożyłem takie LEDy:

https://pl.aliexpress.com/item/32659793088.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fFmgHnK

Sprawują się świetnie i dają bardzo przyjemne światło. Do tego mają własne drivery, dzięki czemu różnice napięcia nie robią im krzywdy.

Ja jestem bardzo wrażliwy na barwę i umiejętność odwzorowania barw przez oświetlenie,
dlatego kupowałem naprawdę wiele LEDów i wybierałem te które świecą najprzyjemniej.

Kumpel kupował pierwsze lepsze w sklepie samochodowym i jego łazienka wyglądała jakby oświetlała ją biała lampa rtęciowa z ulicy. Dla mnie nie do przyjęcia.



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne mam też właśnie oświetlenie 9 jarzeniowek i dwie lampki takie do czytania z żarówkami samochodowymi. Super mi podpowiedzialeś ☺ chce wstawić jakieś paski led w to bo jeden ma 25cm i dwa takie paski idealnie tam pasują. A do tych pasków masz jakieś drivery?

Co do tego regulatora to u mnie chyba odpada właśnie byłem w przyczepie wywalilem zasilacz i okazało się że wyjście z zasilacza 13-13,8V jest rozprowadzone po całej przyczepie nie ma konkretnych wyjść co na co ? i za bardzo nie będę wstanie wydzielić tylko oświetlenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kdl napisał:

Identyczne mam też właśnie oświetlenie 9 jarzeniowek i dwie lampki takie do czytania z żarówkami samochodowymi. Super mi podpowiedzialeś ☺ chce wstawić jakieś paski led w to bo jeden ma 25cm i dwa takie paski idealnie tam pasują. A do tych pasków masz jakieś drivery?

Co do tego regulatora to u mnie chyba odpada właśnie byłem w przyczepie wywalilem zasilacz i okazało się że wyjście z zasilacza 13-13,8V jest rozprowadzone po całej przyczepie nie ma konkretnych wyjść co na co ? i za bardzo nie będę wstanie wydzielić tylko oświetlenia

 

Masz jeden włącznik do całego głównego oświetlenia, tz. tych jarzeniówek?

Regulator mam dokładnie taki do jakiego wcześniej wkleiłem link. Ale chyba zamówię na ten:

https://pl.aliexpress.com/item/32934655228.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fs5R4F0

i go podmienię.

5 godzin temu, Kdl napisał:

A do tych pasków masz jakieś drivery?

Jeśli masz na myśli lampę w alkowie to nie, nie mam żadnego drivera. Tylko przełącznik z wyborem dwóch jasności. Można by np. wstawić coś takiego :

https://pl.aliexpress.com/item/1005002039334557.html?spm=a2g0o.detail.100009.1.7e1c32582zn7wT&gps-id=pcDetailLeftTopSell&scm=1007.13482.95643.0&scm_id=1007.13482.95643.0&scm-url=1007.13482.95643.0&pvid=0e726b4a-d20a-470c-971a-452ad22d0b60&_t=gps-id:pcDetailLeftTopSell,scm-url:1007.13482.95643.0,pvid:0e726b4a-d20a-470c-971a-452ad22d0b60,tpp_buckets:668%230%23131923%23100_668%230%23131923%23100_668%23888%233325%236_668%23888%233325%236_668%232846%238107%231934_668%232717%237566%23879_668%231000022185%231000066059%230_668%233480%2315683%23811_668%232846%238107%231934_668%232717%237566%23879_668%233164%239976%23562_668%233480%2315683%23811

Ale nie wiem czy niebieskie świecące non-stop w całkowitych ciemnościach by mnie nie irytowało ...

 

Edytowane przez Paweł7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł7 napisał:

Masz jeden włącznik do całego głównego oświetlenia, tz. tych jarzeniówek?

Nie mam ? po załączeniu napięcia od razu mam na lampach.

Taki główny mam tylko na lampki do czytania i tu moge wstawić regulator. 

I tak z innej beczki jakcto teraz wygląda zamawianie z ali? Bo nigdy nie zamawiałem długo sie czeka? Nie ma żadnego problemu z zamówieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, czyś napisał:

wszystko chodzi na napięciu akumulatora (bez ładowania z regulatora), czyli cirka 12,8V, więcej nie będzie,

no właśnie

21 godzin temu, czyś napisał:

(bez ładowania z regulatora)

tylko, że jak masz panel z regulatorem albo stałą ładowarkę w przyczepie, to nie unikniesz napięć powyżej 14V

18 godzin temu, Paweł7 napisał:

mam wstawione LEDy z własnym stabilizowaniem prądu przez nie płynącego.
I nie wiem jak ich wewnętrzny driver będzie się zachowywać jeśli poślę mu napięcie stałe z powiedzmy 80% wypełnieniem które ustawię na regulatorze PWM, może głupieć...

Co znaczy 80% wypełnienia? Myślałem, ze to po prostu obniżenie napięcia o 80% czyli z np. 14 do 11,2V

 

Temat robi się ciekawy ale po tytule wątku nikt tu nie trafi na stabilizowanie napięcia.

Może by wydzielić osobny temat o właściwszym tytule?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by utworzyć coś nowego ☺ i każdy by wrzucał Swoje pomysły właśnie na oswietlenie i jak sobie z tym radzi i co ma usiebie ☺ możliwe że ktoś z jakiegoś pomysłu skorzysta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kdl napisał:

Nie mam ? po załączeniu napięcia od razu mam na lampach.

Taki główny mam tylko na lampki do czytania i tu moge wstawić regulator. 

I tak z innej beczki jakcto teraz wygląda zamawianie z ali? Bo nigdy nie zamawiałem długo sie czeka? Nie ma żadnego problemu z zamówieniami?

Nie pomogłeś.
Może inaczej.  U mnie wygląda to tak, że główne oświetlenie w szafkach ( gdzie przedtem były jarzeniówki ) ma jeden włącznik,
lampa nad stołem w "salonie" osobny włącznik i te włączniki są w panelu sterującym gdzie mam poziomy wody, naładowanie akumulatorów itd.
Cała reszta ma indywidualne włączniki, w łazience, zewnętrzne, w alkowie, w aneksie kuchennym włącza się albo w samych lampach (fabrycznie tak jest)
albo włączniki w zasięgu ręki w szafce kuchennej albo w szafce w łazience.
I tak jak pisałem wcześniej tylko oświetlenie zewnętrzne i to w "salonie w szafkach ma regulację jasności.
Pytanie, czy u Ciebie wszystkie te jarzeniówki są włączane jednym włącznikiem?

 

1 godzinę temu, filipert napisał:

Co znaczy 80% wypełnienia? Myślałem, ze to po prostu obniżenie napięcia o 80% czyli z np. 14 do 11,2V

Regulatory PWM to nie stabilizatory czy regulatory napięcia. PWM to skrót od angielskiego “Pulse Width Modulation”, to nic innego jak szerokość impulsu.
W sieci można znaleźć zobrazowanie tego jak działa regulacja PWM. Ja mogę w skrócie powiedzieć, że to wyłączanie napięcia w danej jednostce czasu przez określony w procentach czas tej jednostki. Takie regulatory działają na częstotliwościach rzędu kilkuset Hz ( nigdy tego nie mierzyłem, dziś z ciekawości sprawdzę kilka to napiszę ). Taka częstotliwość migania nie jest zauważalna dla człowieka ( ale nie może być stosowana do oświetlenia pomieszczeń i urządzeń z elementami wirującymi ) Wstawię filmik przedstawiający problem :

A tak najprościej to załóżmy, że nasz PWM działa z częstotliwością 0,1Hz ( czyli cykl trwa 10 sekund, notabene taki czas jest bardzo często nastawiany do sterowania nagrzewnic elektrycznych co czasami skutkuje miganiem światła w takt obciążenia nagrzewnicą instalacji ). Co to oznacza 80%-we wypełnienie, a no nic innego, że w czasie naszego 10sięcio sekundowego cyklu przez 8 sekund odbiornik ( np. LED ) jest włączony ( pełne napięcie w instalacji ) a przez 2 sekundy wyłączony całkowicie ( zero napięcia, zero prądu ).
Przy 50% jest 5 sekund podłączony 5 sekund wyłączony. 30% 3 sekundy włączony 7 sekund wyłączony. Itd.
W regulatorach PWM do LED, jeśli taki regulator działa np. z częstotliwością 100Hz nasz cykl trwa 10ms a czas włączenia analogicznie:       80% - 8ms, 50% - 5ms, 30% - 3ms.
W taki sposób sterujemy średnią mocą na danym odbiorniku, np. LED.  Należy pamiętać że to temperatura głównie uszkadza a nie płynący prąd.
10W LED bez radiatora z pełną mocą nie pożyje za długo, z odpowiednim chłodzeniem będzie świecić tysiące godzin ( pomijam jakość czasami podłą )
Taśmy LED, przyklejone do aluminiowego profilu mają szansę dłużej działać jak takie przyklejone bezpośrednio do mebla albo luźno wiszące.
Regulator PWM ogranicza średnią MOC ( w danym czasie - cyklu ) dostarczoną do np. taśm LED przez co wydziela się na nich mniej ciepła i to im pomaga przeżyć.

...


Stąd moje obawy jak zachowa się LED z własnym driverem jeśli dodatkowo podłączymy regulator PWM.

4 godziny temu, Kdl napisał:

Nie mam ? po załączeniu napięcia od razu mam na lampach.

Taki główny mam tylko na lampki do czytania i tu moge wstawić regulator. 

I tak z innej beczki jakcto teraz wygląda zamawianie z ali? Bo nigdy nie zamawiałem długo sie czeka? Nie ma żadnego problemu z zamówieniami?

Teraz chyba zrozumiałem co napisałeś... Chcesz powiedzieć że włączasz napięcie i od razu wszystko świeci?

Z ali czeka się długo, niestety ( czasami nawet i 3miesiące ? ). Chyba, że zamówisz AliExpress Standard Shipping ( co jest też standardowo w aukcjach ) to wtedy do miesiąca powinno dotrzeć, często szybciej. Ja jeśli zamawiam to przeważnie AliExpress Standard Shipping, mamy śledzenie i jeszcze nigdy przesyłka nie zginęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paweł7 napisał:

Teraz chyba zrozumiałem co napisałeś... Chcesz powiedzieć że włączasz napięcie i od razu wszystko świeci?

Dokładnie tak bo każda z tych lamp ma włącznik w obudowie. A te dwie lampy co są dolozone do czytania maja osobny wlacznik z radiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kdl napisał:

Dokładnie tak bo każda z tych lamp ma włącznik w obudowie. A te dwie lampy co są dolozone do czytania maja osobny wlacznik z radiem. 

Ale że jak.... Włączasz zasilanie by działała np. pompka do wody i od razu światło Ci się oświeca? Bo nie do końca rozumiem...
I jeśli chcesz zgasić światło to musisz każdą z osobna wyłączyć. Hmm...
Jeśli tak jest to pierwsze co bym zrobił to osobne zasilanie z bezpiecznikiem do oświetlenia.
Teoretycznie może by nawet wystarczyło pociągnąć jeden przewód z "+", bo minus jak podejrzewam jest wspólny.
Od lampki do lampki, taki pojedyńczy przewód łatwiej ukryć/poprowadzić.
Chyba że układ mebli i całego wnętrza pozwala na łatwe rozprowadzenie kabelków bez oszpecania wnętrza.
Osobiście nie lubię kabli na wierzchu i zawsze staram się je ukrywać tak by były niewidoczne.

Edytowane przez Paweł7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe ale czego nie rozumiesz? Może trochę zakrecilem haha 

Pompka od wody ma osobny wlacznik na panelu ☺ 

Każda lampa ma w obudowie wlacznik i każdą osobno trzeba włączać i wyłączać. Podesle później fotki ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.