Skocz do zawartości

Oswietlenie do przedsionka


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.03.2021 o 09:24, Kdl napisał:

Troche odświeże temat ? lampy mrugają tylko na zasilaczu. Na akumulatorze tego efektu nie ma więc wychodzi na to że kondensatory się rozładowują

No tak by można domniemywać, ale przecież wyłączając różnicówkę kondensatory też się będą rozładowywać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też prawda ale pytanie znowu jest na ile i jak jest zrobiony ten zasilacz bo może gdzieś przez coś się zamyka. Może po wyłączeniu tym kolyskowym zamyka się przez żarówke która w nim jest. Tak strzelam tylko i domyślam się ? ogólnie sprawa jakoś bardzo istotna nie jest ale po prostu mnie to zaciekawiło.

Ogólnie skończyłem instalacje pod panel teraz została kosmetyka i drobne poprawki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kdl napisał:

Też prawda ale pytanie znowu jest na ile i jak jest zrobiony ten zasilacz bo może gdzieś przez coś się zamyka. Może po wyłączeniu tym kolyskowym zamyka się przez żarówke która w nim jest. Tak strzelam tylko i domyślam się ? ogólnie sprawa jakoś bardzo istotna nie jest ale po prostu mnie to zaciekawiło.

Ogólnie skończyłem instalacje pod panel teraz została kosmetyka i drobne poprawki ?

Ta kosmetyka czasami najtrudniejsza ;) I zrób to od razu, inaczej przyzwyczaisz się i już tal zostanie ?Prowizorki są najtrwalsze.
Musiałbym z miernikiem organoleptycznie zbadać problem migania LEDów, bo tak to wróżenie z fusów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Paweł7 napisał:

Ta kosmetyka czasami najtrudniejsza ;)

Troche rzeczy robiłem na szybko i później jak człowiek tak na spokojnie usiadł i przemyślał to wychodziło że mógł inaczej np puścić kable albo w innym miejscu puszcze z bezpiecznikami dać i to takie są poprawki ? z tym miganiem to tak nie bardzo mam chęci coś z tym robić bo musiał bym rozbierać zasilacz. Bo tak to możemy sobie gdybać hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kdl napisał:

Troche rzeczy robiłem na szybko i później jak człowiek tak na spokojnie usiadł i przemyślał to wychodziło że mógł inaczej np puścić kable albo w innym miejscu puszcze z bezpiecznikami dać i to takie są poprawki ? z tym miganiem to tak nie bardzo mam chęci coś z tym robić bo musiał bym rozbierać zasilacz. Bo tak to możemy sobie gdybać hehe

Jeżeli to tylko miganie w trakcie wyłączania i nie powoduje jakiegokolwiek czerpania akumulatora to nie przejmować się.
...
Ja jak tak usiądę i pomyślę to często dochodzę do wniosku, że trzeba było innego kampera kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podepnę się pod temat migotania/pulsowania diod.
Taśmę LED podłączyłem pod styk "4" w energobloku, gdzie jest napięcie stałe.
Bez obciążenia miernik wskazuje 18V, a po włączeniu taśmy mam 11,8V.
Niestety diody minimalnie mrugają. Co prawda jest to tylko oświetlenie wnętrza szafy, ale irytujące.
Sprawdzałem na alternatywnym zasilaczu i tego efektu nie widać, taśma led działa poprawnie.
Podłączałem taśmę bezpośrednio, z pominięciem mikroprzełącznika.
Odległość od zasilacza do taśmy to ok. 3m. Przewód 0,5mm2
Długość taśmy LED to 0,6m o mocy ok. 9 wat.

IMG_20210503_191736.thumb.jpg.1f948233008472f89e1503c53caaa60e.jpg   IMG_20210426_212732.thumb.jpg.2fb255adb258c4f5d2ce6c7485460978.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zep napisał:

Podepnę się pod temat migotania/pulsowania diod

to co masz to zwykły zasilacz bez stabilizacji

jak dasz normalny zasilacz stałonapięciowy to nastanie niemruganie i ogólna światłość i szczęście

po prostu do tego co będzie na ledach dołóż sobie oddzielny zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody migotają gdy w energobloku jest prostownik jednopołówkowy. Wystarczy podłączyć na wyjście kondensator elektrolityczny 50 -100 mikroFaradów na 25 V. Nie jest koniczne stosowanie zasilacza ze stabilizacją. Wystarczy, że napięcie po prostowniku będzie dobrze filtrowane - to załatwia kondensator. U mnie mam w energobloku układ prostownika dwupołówkowego i diody nie migoczą.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ed napisał:

 Wystarczy, że napięcie po prostowniku będzie dobrze filtrowane - to załatwia kondensator. U mnie mam w energobloku układ prostownika dwupołówkowego i diody nie migoczą.

Ok

patrząc na zdjęcie trafo ma trzy sekcje wtórne - można by się pokusić o porządne wyprostowanie i wygładzenie jednej z nich

tylko nie wiem czy to jest na siły każdego z nas, dlatego podrzuciłem pomysł dodatkowego obwodu na ledy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

8 godzin temu, chris_66 napisał:

tylko nie wiem czy to jest na siły każdego z nas

"chris_66", rozwiń proszę swoją myśl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba żadnych kabelków. Wystarczy sprawdzić do których wyjść (jedno w tych dolnych) energobloku podłączone są LED-y i do tych końcówek podlutować kondensator. Należy pamiętać o biegunowości kondensatora. A na upartego podłączyć kondensator do plusa zasilającego diody i do dowolnego miejsca gdzie jest minus. (z tym że lepiej i bezpieczniej jest polutować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ed napisał:

Nie potrzeba żadnych kabelków. Wystarczy sprawdzić do których wyjść (jedno w tych dolnych) energobloku podłączone są LED-y i do tych końcówek podlutować kondensator. Należy pamiętać o biegunowości kondensatora. A na upartego podłączyć kondensator do plusa zasilającego diody i do dowolnego miejsca gdzie jest minus. (z tym że lepiej i bezpieczniej jest polutować)

tyle, że zamiast smutnej diody dałbym mostek i oczywiście kondensator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chris_66 napisał:

tyle, że zamiast smutnej diody dałbym mostek i oczywiście kondensator

Jest to tez dobra propozycja, ale wiąże się z wyjęciem układu i wlutowanie mostka a wtedy nawet kondensator nie jest potrzebny. Jednak chyba nie wszyscy to są w stanie zrobić ("nie na siły każdego z nas") dlatego podałem prostsze rozwiązanie. Pojemność kondensatora może być trochę większa byle napięcie było te 25 V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.