Skocz do zawartości

Jaka maksymalnie duża przyczepa do osobówki na kat B


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, MaciekR4 napisał:

kwalifikacji wstępnej

Widocznie jak we wszystkich kategoriach zależy od szkoły jazdy. U mnie bardzo fajnie były omówione rozkłady mas, mocowanie towaru itp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 3.07.2021 o 15:29, jacekzoo napisał:

Widocznie jak we wszystkich kategoriach zależy od szkoły jazdy. U mnie bardzo fajnie były omówione rozkłady mas, mocowanie towaru itp 

Ja nie o tym - o masach, rozłożeniu ładunków itp. bo to podstawa tego szkolenia powinna być i powinno być wałkowane praktycznie do znudzenia.


Moje szkolenie jest podzielone na 13 bloków tematycznych i w jednym z nich - masa dat wejścia w życie traktatów przeróżnych UE, masa paragrafów z tychże traktatów i pytania o to w zestawach...jak to ma mnie przygotować do bycia kierowcą, nie wiem, a i zapewne sam wymyślający zakres zagadnień do szkolenia i potem zestawy pytań egzaminacyjnych też nie wiedział, dosypał co miał pod ręką, żeby za łatwo nie było. Tak samo tabelki z taryfikatorami (są pytania o kwoty w testach) - po co tym syfem sobie łeb zaśmiecać, skoro w razie wątpliwości przy kontroli znaleźć to można w necie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaciekR4 napisał:

po co tym syfem sobie łeb zaśmiecać,

tu to pikuś, a w szkole co? Większość społeczeństwa nie wie co to inflacja, a z 90% nie odróżnia przychodu od dochodu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Witam serdecznie forumowiczów,
podejrzewam że, kto jak kto ale tu są ludzie na co dzień przerabiający problem przyczep. Gdyby się ktoś ulitował i wskazał stosowne punkty w ustawach byłbym wdzięczny.
 
Po kolei:
 
Mam prawo jazdy kat. B

/nie mam niestety B+E, lub kodu B96/

Nie chcę robić, bo nie chcę zmieniać prawa jazdy. To które mam, mam dożywotnio, każda zmiana treści spowoduje wystawienie nowego prawka, a to będzie wymagało odnawiania wg. policjantów z drogówki.

Chcę kupić przyczepę.

Gdyby to była przyczepa lekka nie byłoby żadnych problemów i życie byłoby proste. Ale do wożenia drzewa na opał potrzebuje trochę więcej.

Dzwonię więc do swojego instruktora prawa jazdy:

"Niestety, na kategorię B. tylko przyczepa lekka."

Tymczasem w internecie na stronie:
https://motofakty.pl/prawo-jazdy-katego ... 4-16118563

Pisze jak wół:
"Kierowca legitymujący się prawem jazdy kategorii B może też ciągnąć przyczepę inną niż lekka, o ile masa całego zestawu (DMC – dopuszczalna masa całkowita), nie przekroczy 3500 kg. Ważne jest także, by rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód nie przekraczała rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego."

Mój pojazd : osobowy,
F.1(maksymalna masa całkowita)=1750kg,
F2(Dopuszczalna masa całkowita)=1750,
F.3(Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów)=3350
Hak z homologacją zamontowany.
O1.(maksymalna masa przyczepy z hamulcem)=1600,
O2.(maksymalna masa przyczepy bez hamulca)=600

Na oku mam przyczepę: DMC 1600, dwuosiowa, z hamulcem najazdowym. Zarejestrowana jako ciężarowa.
(po drodze sprawdziłęm że przelicznik DMC 1.33 na hamulec najazdowy jest już nieaktualny). Zarówno bezwładnościowy jak i włączany z kabiny kierowcy traktowane są identycznie)

Z uwagi na to, że co innego piszą a co innego mówią zaczynam wydzwaniać po Wydziałach Ruchu Drogowego kolejnych komend Policji.

Gdańsk- facet nie rozumie, że chcę aby sprawdził czy do mojego samochodu przy moim prawie jazdy nada się ta konkretnie przyczepa, tylko w kółko powtarza przepisy nie umiejąc przetłumaczyć ich na praktykę.  Na szczęście kończą mi się impulsy...

/doładowuję konto, rozumiem , że będzie ciężko;-)/

Kościerzyna - Facet uczciwie przyznaje, że się na tym nie zna i nigdy nie kontrolował przyczepy. Odsyła mnie do kogoś kto się zna. Ten telefon nie odpowiada.

Gdynia. Wskazany przez dyżurną "specjalista od przepisów" odbiera i o dziwo jest chętny do rozmowy. Uważa że "należy mi się" tylko przyczepa lekka. Pytam dlaczego w internecie pisze co innego niż on mówi. A on mówi, że nie ważne co piszą, ważne co on mówi. https://www.forum.prawojazdy.com.pl/images/smilies/icon_smile.gif)

Proszę o podstwę prawną. Otwieramy ustawę o kierujących pojazdami (tekst ujednolicony)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0110300151

Pokazuje mi Art. 6. 1.

w punkcie 6 tegoż artykułu jest mowa co może prowadzić kierowca z kategorią B:
/.../
6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
/.../

Głos mu się łamie przy punkcie C, ale mówi że to "zatrzeżenie ust.2" mnie dotyczy i dlatego nie mogę mieć przyczepy innej niż lekka. Z tego powodu na stronie internetowej się mylili, że tego nie sprawdzili.
Niefrasobliwie nie sprawdziłem czy miał rację...
 
/po tej rozmowie żegnam się z bólem z facetem sprzedającym przyczepę.../

Po południu przeszukuję strony policyjne i oto co pisze w "wytycznych dla kierowców", na stronie wydziału ruchu drogowego komendy policji w zachodniopomorskim:

https://zachodniopomorska.policja.gov.p ... czepa.html

"Kategoria B prawa jazdy stwierdza posiadane uprawnienia do kierowania na terytorium Polski:

-zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, oraz z przyczepy lekkiej (dopuszczalna masa całkowita poniżej 750 kg)
-zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, oraz z przyczepy innej niż lekka, przy czym ciężar maksymalny zestawu może wynosić 3,5t, a rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu.
-zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250kg, rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, a kierujący zdał część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy (kod 96)
-zespołem pojazdów złożonym z motoroweru lub czterokołowca i przyczepy
-zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego i przyczepy lekkiej


Z drugiego podkreślonego akapitu jasno wynika że mogę jeździć z planowaną przyczepką, nie muszę załatwiać sobie "pozycji 69";-) , ale tekstu takiego dosłownie nie znalazłem w ustawie. W internecie pisze coś innego niż powiedział policjant. ... nawiasem, w POLICYJNYM https://www.forum.prawojazdy.com.pl/images/smilies/icon_wink.gif)) internecie !
 
/znów dzwonię do faceta od przyczepy i mówię aby poczekał dzień, może w 24h to ogarnę...;-))/

Możliwe, że tajemnicę rozwiąże owo wieloznaczne:

"z zastrzeżeniem ust. 2, "
z tekstu ustawy.
 
Wie ktoś o co kaman?

Bardzo proszę o jakieś cytaty z ustaw, ze wskazaniem źródeł
W świetle uznaniowości i niekompetencji Policji (a przynajmniej tej jej części, która nie ma tu racji)-bo ktoś musi się mylić, jedyne wyjście to jeździć z taką przyczepą z wydrukowanymi tekstami ustaw w podręcznym segregatorze. No i w razie nieprzyjęcia mandatu ma się z czym iść do sądu.

pozdrawiam
Darek
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ktoś rzuci Ci zaraz artykuły...

1) możesz na B ciągnąc przyczepę tak by cały zestaw wynosił nie więcej niż 3500kg (w Twoim przypadku 3350kg)

2) Co to za auto co ma takie DMC?

F2(Dopuszczalna masa całkowita)=1750,
F.3(Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów)=3350

O1.(maksymalna masa przyczepy z hamulcem)=1600,

Jakoś dziwnie mi to wygląda...

3) Jedno to jest to co może auto pociągnąć według papierów, a drugie jest to co może to zrobić bezpiecznie i komfortowo (dla kierowcy, pasażerów, samego auta i innych użytkowników drogi)

4) Co do przepisów to chyba jeszcze jedno - bo to chyba nadal obowiązuje - rzeczywista masa auta musi być większa od rzeczywistej masy przyczepy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma już dożywotnich praw jazdy. Są jedynie dożywotnie uprawnienia ale sam dokument wydawany jest na określony czas. Zrobienie nowej kategorii PJ nie powoduje, że uprawnienia nabyte dożywotnio przestają takowymi być.

Więc nawet jeśli Twój dokument jest wydany bezterminowo to tak czy inaczej straci on ważność i będziesz musiał go wymienić na nowy, z datą ważności (dokumentu a nie uprawnień).

PS. Twój znajomy instruktor gada bzdury , i to aż przykre że tego typu ludzie nie mają pojęcia o przepisach . Mając samą kategorie B możemy ciągnąć przyczepę lekką zawsze i wtedy zestaw może mieć maksymalnie 4250 kg (3500+750 kg). Możemy też ciągnąć przyczepę inną niż lekką i wtedy cały zestaw może mieć maksymalnie 3500 kg.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misio napisał(a):

Pewnie ktoś rzuci Ci zaraz artykuły...

1) możesz na B ciągnąc przyczepę tak by cały zestaw wynosił nie więcej niż 3500kg (w Twoim przypadku 3350kg)

2) Co to za auto co ma takie DMC?

F2(Dopuszczalna masa całkowita)=1750,
F.3(Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów)=3350

O1.(maksymalna masa przyczepy z hamulcem)=1600,

Jakoś dziwnie mi to wygląda...

3) Jedno to jest to co może auto pociągnąć według papierów, a drugie jest to co może to zrobić bezpiecznie i komfortowo (dla kierowcy, pasażerów, samego auta i innych użytkowników drogi)

4) Co do przepisów to chyba jeszcze jedno - bo to chyba nadal obowiązuje - rzeczywista masa auta musi być większa od rzeczywistej masy przyczepy...

"Co to za auto...

To najlepsza terenówka jaką zrobiono, czyli odrestaurowana Suzuki Grand Vitara, dwudrzwiowa z 2000. Potem robili już tylko gorsze;-)

 

Konkretnie, to wszystkie media powtarzają opinię że mogę w tym układzie kierować przyczepą inną niż lekka, o ile dmc całości nie przekracza 3500 (w moim przypdku 3350 z uwagi na to że w dmc przyczepy z hamulcem mam 1600, a wagę auta 1750. Ale nikt nie wskazuje precyzyjnie źródła.

Niestety, jeśli zatrzyma mnie taki policjant jak ten z Gdyni z którym rozmawiałem, może mi za kierowanie czymś na co WEDŁUG NIEGO nie mam uprawnień dać karę zaczynającą się od 1500, a kary te obejmują nawet pozbawienie trwale prawa jazdy - podobno teraz decyduje sąd.

Co więcej jeśli zainwestuję w przyczepę a nie będę mógł jej prowadzić to też stracę sporo kasy.

 

Muszę mieć coś więcej niż to że "wszyscy wiedzą", "wszyscy piszą", "tak uważam", a zamiast tego konkretny punkt w ustawie (chodzi o ten Ustęp 2 do którego odwoływa się punkt c, nie mogę go znaleźć)

1 godzinę temu, jacek00 napisał(a):

Nie ma już dożywotnich praw jazdy. Są jedynie dożywotnie uprawnienia ale sam dokument wydawany jest na określony czas. Zrobienie nowej kategorii PJ nie powoduje, że uprawnienia nabyte dożywotnio przestają takowymi być.

Więc nawet jeśli Twój dokument jest wydany bezterminowo to tak czy inaczej straci on ważność i będziesz musiał go wymienić na nowy, z datą ważności (dokumentu a nie uprawnień).

PS. Twój znajomy instruktor gada bzdury , i to aż przykre że tego typu ludzie nie mają pojęcia o przepisach . Mając samą kategorie B możemy ciągnąć przyczepę lekką zawsze i wtedy zestaw może mieć maksymalnie 4250 kg (3500+750 kg). Możemy też ciągnąć przyczepę inną niż lekką i wtedy cały zestaw może mieć maksymalnie 3500 kg.




 

Dzięki. Ale nie o to pytałem.

Wiem, że "wszyscy wiedzą", że "Możemy też ciągnąć przyczepę inną niż lekką i wtedy cały zestaw może mieć maksymalnie 3500 kg." Ja też to wiem.

Pytam się SKĄD to wiedzą.

Wiem też, że w Polsce traktuje się prawo jak ścierkę do butów i tworzy ustawy działające wstecz (jak ta dotycząca mojego prawa jazdy) ale przynajmniej do 2033 mam spokój o ile mi wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, FataMorgan napisał(a):

Wiem, że "wszyscy wiedzą", że "Możemy też ciągnąć przyczepę inną niż lekką i wtedy cały zestaw może mieć maksymalnie 3500 kg." Ja też to wiem.

Ja kiedyś miałem to wydrukowane, ale od 5lat nie jeździłem z przyczepą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, FataMorgan napisał(a):

iem, że "wszyscy wiedzą", że "Możemy też ciągnąć przyczepę inną niż lekką i wtedy cały zestaw może mieć maksymalnie 3500 kg." Ja też to wiem.

Pytam się SKĄD to wiedzą.

Jeśli DMC Twojego auta to 2000kg to zgodnie z przepisami (o ile Twój holownik na to pozwala) na kategorie B możesz ciągnąć w Polsce przyczepę  o dmc 1500kg i ani kilograma więcej. Nie liczy się też to, że np. rzeczywista masa przyczepy na poniżej 1500kg (nie w Polsce). 
Gdyby była to przyczepa lekka to Twój holownik mógłby mieć dmc nawet 3500kg a i tak mógłbyś ciągnąć jeszcze przyczepę o dmc 750kg zgodnie z przepisami posiadając jedynie kat.b

Podsumowujac jesli potrzebujesz ciągnąć coś co sprawi ze zestaw Brdzie ponad 3,5T to zrób B96 a najlepiej B+E. Terminu ważności kategorii, które już posiadasz ci nie zmienią (prawo nie działa wstecz). Na nowe dostaniesz ważność 15 lat jeśli jesteś w pełni zdrowy. Dodatkowo dokument będziesz musiał zmienić po 10 czy 15 latach ( nie pamietam dokładnie po ilu) ale w niedalekiej przyszłości czeka to również tych ze starym prawem jazdy.

Edytowane przez Eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę robić, bo nie chcę zmieniać prawa jazdy. To które mam, mam dożywotnio, każda zmiana treści spowoduje wystawienie nowego prawka, a to będzie wymagało odnawiania wg. policjantów z drogówki.
Będziesz musiał, bo to PJ (dokument) utraci ważność po terminei przewidzianym na wymianę, i będziesz traktowany tak, jabyś nie miał uprawnień. 
Art. 124 ustawy o kierujących pojazdami. Przepis ustawy jest ważniejszy od blankietu PJ i basta. Ochrona praw nabytych tutaj nie działa. 
Art. 124 ust. 4. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.
Art. 124 ust. 6 6. Podlegające wymianie prawa jazdy, wydane na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz niniejszej ustawy, zachowują  ważność w okresie, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż do terminów wymiany ustalonych zgodnie z przepisami ust. 4, pod rygorem utraty ważności dokumentu.

Dzwonię więc do swojego instruktora prawa jazdy: "Niestety, na kategorię B. tylko przyczepa lekka."
 
Brednie

Mój pojazd : osobowy,
F.1(maksymalna masa całkowita)=1750kg,
F2(Dopuszczalna masa całkowita)=1750,
F.3(Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów)=3350
Hak z homologacją zamontowany.
O1.(maksymalna masa przyczepy z hamulcem)=1600,
O2.(maksymalna masa przyczepy bez hamulca)=600

Na oku mam przyczepę: DMC 1600, dwuosiowa, z hamulcem najazdowym. Zarejestrowana jako ciężarowa.
(po drodze sprawdziłęm że przelicznik DMC 1.33 na hamulec najazdowy jest już nieaktualny). Zarówno bezwładnościowy jak i włączany z kabiny kierowcy traktowane są identycznie)

Z uwagi na to, że co innego piszą a co innego mówią zaczynam wydzwaniać po Wydziałach Ruchu Drogowego kolejnych komend Policji.

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
/.../

Głos mu się łamie przy punkcie C, ale mówi że to "zatrzeżenie ust.2" mnie dotyczy i dlatego nie mogę mieć przyczepy innej niż lekka. Z tego powodu na stronie internetowej się mylili, że tego nie sprawdzili.
Niefrasobliwie nie sprawdziłem czy miał rację...
 
Jeżeli nie przekroczysz DMC przyczpy i zestawu określonej przez producenta, i określonej przepisami, na B możesz ciągnąć przyczepę inną niż lekka. DMC przyczepy i DMC nie mogą przekroczyć DMC przyczepy i DMC zestawu przewidzianych przez producenta, i DMC zestawu nie może dać więcej niż 3500 kg (jak DMC zestawu określona przez producenta jest mniejsza, obowiązuje cię ta mniejsza, a nie 3500). Dla DMC zestawu z przyczepą inną niż lekka powyżej 3500 kg do 4250 kg (o ile to zgodne z DMC zestawu podaną przez producenta) potrzebujesz kodu B96 w PJ potwierdzającego zdanie egzaminu praktycznego. To właśnie wynika z tego magicznego art. 6 ust. 2. Niby do 4250, ale powyżej 3500 do 4250 musisz mieć zdany egzamin praktyczny potwierdzony wpisem w PJ. 
Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Eastnomad napisał(a):

Jeśli DMC Twojego auta to 2000kg to zgodnie z przepisami (o ile Twój holownik na to pozwala) na kategorie B możesz ciągnąć w Polsce przyczepę  o dmc 1500kg i ani kilograma więcej. Nie liczy się też to, że np. rzeczywista masa przyczepy na poniżej 1500kg (nie w Polsce). 
Gdyby była to przyczepa lekka to Twój holownik mógłby mieć dmc nawet 3500kg a i tak mógłbyś ciągnąć jeszcze przyczepę o dmc 750kg zgodnie z przepisami posiadając jedynie kat.b

Podsumowujac jesli potrzebujesz ciągnąć coś co sprawi ze zestaw Brdzie ponad 3,5T to zrób B96 a najlepiej B+E. Terminu ważności kategorii, które już posiadasz ci nie zmienią (prawo nie działa wstecz). Na nowe dostaniesz ważność 15 lat jeśli jesteś w pełni zdrowy. Dodatkowo dokument będziesz musiał zmienić po 10 czy 15 latach ( nie pamietam dokładnie po ilu) ale w niedalekiej przyszłości czeka to również tych ze starym prawem jazdy.

Dzięki. Pytałem o co innego.

Przypomnę, że chodzi mi o podstawe prawną, czyli w jakim artykule i jakiej ustawy zawarto twierdzenie, że prowadząc z kategorią B (bez żadnych "dodatków) zespół pojazdów mieszczący się w 3,5 tony, mogę mieć przyczepę inną niż lekka, jeśli ma hamulec najazdowy a masa przyczepy nie przekracza masy pojazdu. Pogląd ten widziałem w : odpowiedziach ministra transportu na pyt. autoświata,  w opiniach uczestników forów internetowych, artykułach prasowych, na stronie Zachodniopomorskiej Policji.

NIGDZIE nie wskazano precyzyjnie cytatu z istniejących ustaw.

Jednocześnie mam podstawy podejrzewać, na podstawie informacji telefonicznych z Wydział Ruchu Drogowego Policji z dzisiaj, że mogę trafić na policjanta, który za to właśnie skieuje mnie do sądu i każe odjechać lawetą.

Jeśli takie są fakty, muszę mieć ze sobą zestaw wydrukowanych aktów prawnych, aby zniechęcić taką osobę do utrudniania mi życia, a gdy to nie pomoże, potrzebuję argumentów dla sądu. Nie chcę pozostawiać takich rzeczy przypadkowi.

1 minutę temu, czyś napisał(a):
Nie chcę robić, bo nie chcę zmieniać prawa jazdy. To które mam, mam dożywotnio, każda zmiana treści spowoduje wystawienie nowego prawka, a to będzie wymagało odnawiania wg. policjantów z drogówki.
Będziesz musiał, bo to PJ (dokument) utraci ważność po terminei przewidzianym na wymianę, i będziesz traktowany tak, jabyś nie miał uprawnień. 
Art. 124 ustawy o kierujących pojazdami. Przepis ustawy jest ważniejszy od blankietu PJ i basta. Ochrona praw nabytych tutaj nie działa. 
Art. 124 ust. 4. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.
Art. 124 ust. 6 6. Podlegające wymianie prawa jazdy, wydane na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz niniejszej ustawy, zachowują  ważność w okresie, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż do terminów wymiany ustalonych zgodnie z przepisami ust. 4, pod rygorem utraty ważności dokumentu.

Dzwonię więc do swojego instruktora prawa jazdy: "Niestety, na kategorię B. tylko przyczepa lekka."
 
Brednie

Mój pojazd : osobowy,
F.1(maksymalna masa całkowita)=1750kg,
F2(Dopuszczalna masa całkowita)=1750,
F.3(Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów)=3350
Hak z homologacją zamontowany.
O1.(maksymalna masa przyczepy z hamulcem)=1600,
O2.(maksymalna masa przyczepy bez hamulca)=600

Na oku mam przyczepę: DMC 1600, dwuosiowa, z hamulcem najazdowym. Zarejestrowana jako ciężarowa.
(po drodze sprawdziłęm że przelicznik DMC 1.33 na hamulec najazdowy jest już nieaktualny). Zarówno bezwładnościowy jak i włączany z kabiny kierowcy traktowane są identycznie)

Z uwagi na to, że co innego piszą a co innego mówią zaczynam wydzwaniać po Wydziałach Ruchu Drogowego kolejnych komend Policji.

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
/.../

Głos mu się łamie przy punkcie C, ale mówi że to "zatrzeżenie ust.2" mnie dotyczy i dlatego nie mogę mieć przyczepy innej niż lekka. Z tego powodu na stronie internetowej się mylili, że tego nie sprawdzili.
Niefrasobliwie nie sprawdziłem czy miał rację...
 
Jeżeli nie przekroczysz DMC przyczpy i zestawu określonej przez producenta, i określonej przepisami, na B możesz ciągnąć przyczepę inną niż lekka. DMC przyczepy i DMC nie mogą przekroczyć DMC przyczepy i DMC zestawu przewidzianych przez producenta, i DMC zestawu nie może dać więcej niż 3500 kg (jak DMC zestawu określona przez producenta jest mniejsza, obowiązuje cię ta mniejsza, a nie 3500). Dla DMC zestawu z przyczepą inną niż lekka powyżej 3500 kg do 4250 kg (o ile to zgodne z DMC zestawu podaną przez producenta) potrzebujesz kodu B96 w PJ potwierdzającego zdanie egzaminu praktycznego. To właśnie wynika z tego magicznego art. 6 ust. 2.

Dzięki. Czy możesz wskazać jednoznaczny cytat z ustawy lub kilku ustaw, który/e pozwalają mi w ramach DMC 3,5tony prowadzić przyczepę inną niż lekka(w tym przypadku zarejestrowaną jako ciężarowa), tylko na kategorii B, przy założeniu, że mam hamulec najazdowy a przyczepa jest lżejsza niż samochód?

Kilkakrotnie powyżej staram się wyjaśnić dlaczego tego potrzebuję. Muszę dziś lub jutro zdecydować o kupnie przyczepy, Policjant z którym rozmawiałem telefonicznie uważa, że mogę prowadzić tylko przyczepę lekką. Powyżej dane samochodu.

Mi mimo poszukiwań nie udało się stwierdzić, że taki zapis ustawy istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma wprost przepisu, który to tak ujmuje. 

Ale wynika to z art. 6 ust. 1 pkt. 6 lit. c) w związku z art. 6 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami. 

Przeczytaj te 2 przepisy na spokojnie. 

Przepisy to nie tylko twierdzenia wedle życzenia. Powyżej masz pełną podstawę prawną (w numerki dzienników ustaw niemam czasu się teraz bawić). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacekzoo napisał(a):

Pomijając przepisy, ciągać budę 1600dmc takim maluchem to istne szaleństwo. 
 

problemem nie jest ruszyć i przyspieszyć, problemem w tym wypadku będzie się zatrzymać

A może to nie problem zaburzeń psychicznych tylko prędkości pojazdu i umiejętności dostosowania prędkości do konkretnych warunków jazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.