Skocz do zawartości

Jaka maksymalnie duża przyczepa do osobówki na kat B


Rekomendowane odpowiedzi



Dzięki. Ale nie o to pytałem.
Wiem, że "wszyscy wiedzą", że "Możemy też ciągnąć przyczepę inną niż lekką i wtedy cały zestaw może mieć maksymalnie 3500 kg." Ja też to wiem.
Pytam się SKĄD to wiedzą.


Ustawa o kierujących pojazdami. Stąd to wiadomo.


(jak ta dotycząca mojego prawa jazdy) ale przynajmniej do 2033 mam spokój o ile mi wiadomo.


Nie wiem jaka ustawa działa wstecz w kwestii Twojego prawa jazdy i co masz na myśli, bo już pisałem że nic takiego nie ma miejsca - mylisz ważność uprawnien z ważnością dokumentu - to są zupełnie dwie różne sprawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151 
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jednolity za Dz. U. z 2023 r. poz. 622, z późniejszymi zmianami)

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
[...]
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, 
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
[...]
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Tłumacząc ustawę na "ludzką" mowę:

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może kierować zespołem pojazdów złożonym z:
1) pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t nie będącego autobusem albo motocyklem, oraz 
2) z przyczepy innej niż lekka 
jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Osoba, która:
a) posiada prawo jazdy kat. B, i
b) zdała część praktyczną egzaminu państwowego, i 

c) zdanie części praktycznej ma potwierdzone wpisem do prawa jazdy (w praktyce: po zdaniu egzaminu praktycznego ma w dokumencie przy kat. B w PJ wpisany kod B96), 
może kierować zespołem pojazdów złożonym z:
1) pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t nie będącego autobusem albo motocyklem, oraz
2) przyczepy innej niż lekka
jeżeli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów przekracza 3,5t (3500 kg) ale nie przekracza 4250 kg.


Gdyby tak to było napisane, to nie miałbyś wątpliwości. Ale nie jest, i nikt Ci lepszej podstawy prawnej nie poda, mimo że taka właśnie norma prawna wynika z w/w przepisów.  


Dotyczy to poruszania się z przyczepą w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, czyś napisał(a):

Bo nie ma wprost przepisu, który to tak ujmuje. 

Ale wynika to z art. 6 ust. 1 pkt. 6 lit. c) w związku z art. 6 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami. 

Przeczytaj te 2 przepisy na spokojnie. 

Przepisy to nie tylko twierdzenia wedle życzenia. Powyżej masz pełną podstawę prawną (w numerki dzienników ustaw niemam czasu się teraz bawić). 

 

Tak, to jest jakiś punkt zaczepienia, kluczowe było gdzie szukać tego ustępu 2, skoro ustępów zatytułowanych "2" jest tam multum. Jeśli treść nie precyzuje innego artykułu, chodzi o bieżący - czyli ART 1.

 

No to do "ad remu", zbieram w jedno miejsce :

Art 1, Ustęp 1. Punkt 6

mając B mogę kierować:

"b)    zespołem  pojazdów  złożonym  z pojazdu,  o którym  mowa  w lit. a,  oraz
z przyczepy lekkiej, "

 

Czyli wiadomo, że mogę kupić przyczepę lekką (z definicji DMC 750 jeśli nie pomyliłem czegoś)

"c) zespołem  pojazdów  złożonym  z pojazdu,  o którym  mowa  w lit. a,  oraz
z przyczepy  innej  niż  lekka,  o ile  łączna  dopuszczalna  masa  całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2, "

Ani słowa o tym że mogę kierować inną niż lekka bez dodatkowych uprawnień, jeśli całość jest ma DMC 3500

No to zobaczmy ustęp 2 artykułu 6:

Prawa jazdy kategorii B tyczą się zapisy:

"2. Zespołem     pojazdów,     o którym     mowa     w ust. 1 pkt 6 lit. c,     którego
dopuszczalna  masa  całkowita  przekracza  3,5 t,  może  kierować  osoba,  która  zdała
część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy. "

Znowu przepis odnosi się do DMC>3,5t, jednoznaczny tekst dotyczył tego, że wolno mi prowadzić przyczepę lekką,

ani słowa o osobach kierujących z kat B zespołem pojazdów z przyczepą inną niż lekka.

 

Prawa jazdy kat B dotyczy też punkt 3 ustępu 2

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

/.../

4)     kategorii B uprawnia do kierowania:
a)     /.../ nieważne o motocyklch
b)    pojazdem     samochodowym     zasilanym     paliwami     alternatywnymi
o dopuszczalnej      masie      całkowitej      przekraczającej      3,5 t      oraz
nieprzekraczającej   4250 kg,   jeżeli   przekroczenie   dopuszczalnej   masy
całkowitej  3,5 t  wynika  z zastosowania  paliw  alternatywnych,  o których
mowa  w przepisach  wydanych  na  podstawie  art. 66  ust. 5  ustawy  z dnia
20 czerwca  1997 r.  –   Prawo  o ruchu  drogowym,   a informacja  o tym
przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem
że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat.

/ten punkt mnie specjalnie nie dotyczy, wprawdzie mam gaz(może jest alternatywny nieistotne) ale aktualnie nie jest moim problemem masa pojazdu > niż 3,5 tony/

czyli nic w temacie.

Wnioski: Jeśli to wszystko, co jest w ustawach, to spokojnie przegram w sądzie, niezależnie od tego co pisze na stronach Komenda Policji w Zachodniopomorskiem, co pisze w odpowiedziach na pytania dziennikarzy minister transportu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, FataMorgan napisał(a):

Wnioski: Jeśli to wszystko, co jest w ustawach, to spokojnie przegram w sądzie, niezależnie od tego co pisze na stronach Komenda Policji w Zachodniopomorskiem, co pisze w odpowiedziach na pytania dziennikarzy minister transportu.

Nie szukaj punktów zaczepienia, nie odkrywaj Ameryki na nowo, boś nie Kolumb (zresztą on też był przekonany że to Indie). 

Na chłopski rozum też nie próbuj. Masz wszystko wyjaśnione, jak masy się będą zgadzać, to idziesz w zaparte. Masz podstawę prawną (innej, lepszej, NIE MA). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, czyś napisał(a):

Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151 
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jednolity za Dz. U. z 2023 r. poz. 622, z późniejszymi zmianami)

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
[...]
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, 
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
[...]
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Tłumacząc ustawę na "ludzką" mowę:

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może kierować zespołem pojazdów złożonym z:
1) pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t nie będącego autobusem albo motocyklem, oraz 
2) z przyczepy innej niż lekka 
jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Osoba, która:
a) posiada prawo jazdy kat. B, i
b) zdała część praktyczną egzaminu państwowego, i 

c) zdanie części praktycznej ma potwierdzone wpisem do prawa jazdy (w praktyce: po zdaniu egzaminu praktycznego ma w dokumencie przy kat. B w PJ wpisany kod B96), 
może kierować zespołem pojazdów złożonym z:
1) pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t nie będącego autobusem albo motocyklem, oraz
2) przyczepy innej niż lekka
jeżeli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów przekracza 3,5t (3500 kg) ale nie przekracza 4250 kg.


Gdyby tak to było napisane, to nie miałbyś wątpliwości. Ale nie jest, i nikt Ci lepszej podstawy prawnej nie poda, mimo że taka właśnie norma prawna wynika z w/w przepisów.  


Dotyczy to poruszania się z przyczepą w Polsce.

Przerobiłem to zanim napisałeś posta; dzięki za wysiłęk, zidentyfikowałem ustęp 2.

Ale zauważ:

"2) z przyczepy innej niż lekka 
jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t. "

 

Równie dobrze może z tego zapisu wynikać, a włąściwie nawet bardziej wynika, bo jest jednoznacznie napisane,

że muszę się zmieścić w DMC 750 z przyczepą. Naprawdę nie chciałbym myśleć życzeniowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, czyś napisał(a):

Nie szukaj punktów zaczepienia, nie odkrywaj Ameryki na nowo, boś nie Kolumb (zresztą on też był przekonany że to Indie). 

Na chłopski rozum też nie próbuj. Masz wszystko wyjaśnione, jak masy się będą zgadzać, to idziesz w zaparte. Masz podstawę prawną (innej, lepszej, NIE MA). 

Byłem wielokrotnie biegłym sądowym i niestety, zasada "miliony much nie mogą się mylic" tam raczej nie działa. Liczy się litera prawa, bardziej niż "duch prawa" a interpretacja tego zapisu jest dla mnie prosta.

1) Ustawodawca chce aby kategoria B jeździła przyczepkami lekkimi.

2)Ustawodawca chce aby ci którzy mają >3500 DMC wszystkiego zdawali egzamin na kod 96

3)Ustawodawca użył kilku dwuznacznych zdań, tworząc lukę prawną, którą ludzie bardzo potrzebujący jeździć czymś ciężkim ziterpretowali jako: "Na kat B możes jeździć pzyczepką inną niż lekka póki dmc<3500, masz hamulec najazdowy a auto jest cięższe od przyczepki"

Edytowane przez FataMorgan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, nie próbuj na chłopski rozum, po swojemu. Nie twórz własnej szkoły czytania przepisów. Każdy u nas jest najlepszym prawnikiem, lekarzem, mechanikiem, szanuję to, ale niekoniecznie ma rację. 

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może kierować zespołem pojazdów złożonym z:
1) pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t nie będącego autobusem albo motocyklem, oraz 
2) z przyczepy innej niż lekka 
jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Rozłożyłem Ci to na części pierwsze, może po słowie "lekka" powinienem jeszcze dać przecinek dla całkowitej precyzji. 

Masz mieć kat. B. Jak masz B i holownik z DMC nie przekraczającym 3500 kg (i nie będzie to ani autobus, ani motocykl), możesz ciągnąć przyczepę inną niż lekka, byle DMC zespołu pojazdów (suma: DMC holownika i DMC przyczepy) nie przekkraczała 3,5 tony.  

Jak masz kat. B. i holownik z DMC nie przekraczającym 3500 kg (i nie będzie to ani autobus, ani motocykl), możesz zawsze ciągnąć każdą przyczepę lekką (max. DMC przyczepy 750 kg). I wtedy, choćby holownik miał DMC równo 3500kg, to nadal wolno Ci ciągnąć na tą "gołą" kat. B tę przyczepę lekką. Taki zestaw przekroczy 3,5 t, ale przyczepę lekką wolno na B ciągnąć za każdym pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 t, byleby nie był autobusem albo motocyklem. Np. bus DMC 3500+cepka lekka DMC 750kg, co daje DMC zestawu 4250 kg, i to jest max co wolno na B. 

Jeżeli pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 t, byleby nie był autobusem albo motocyklem, ciągniesz przyczepę inną niż lekka, na kat. "B", DMC zestawu nie może przekroczyć 3500 kg.   

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, czyś napisał(a):

/.../

2) z przyczepy innej niż lekka 
jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t./.../

 

Takiego zapisu w ustawie NIE MA. Nie ma też zdania które wprost dałoby się tak zrozumieć, może tylko wycinając to co podkreśliłem z kontekstu  zamiast napisać całość...

zespołem  pojazdów  złożonym  z pojazdu,  o którym  mowa  w lit. a,  oraz
z przyczepy  innej  niż  lekka
,
  o ile  łączna  dopuszczalna  masa  całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2, "

 

....Oraz dodając coś co tam napisane NE JEST i nie wiadomo skąd jest wzięte czyli:

"jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t./.../"

Robiąc to jednocześnie piszesz mi o zgrozo:

"Naprawdę, nie próbuj na chłopski rozum, po swojemu. Nie twórz własnej szkoły czytania przepisów. Każdy u nas jest najlepszym prawnikiem, lekarzem, mechanikiem, szanuję to, ale niekoniecznie ma rację."

 

Czy jesteś pewien, że to ja tworzę własną szkołę czytania przepisów????

:-)))

Edytowane przez FataMorgan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
[...]
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
[...]
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Z tego to wynika. 

To co na niebiesko - tekst ustawy brany wprost (clara non sunt interpetanda - to co jasne i jednoznaczne nie wymaga żadnych zabiegów  zakresu wykładni). 

To co na zielono - trzeba zinterpretować a contrario (argumentum a contrario -  wnioskowanie z przeciwieństwa). Skoro zestawem ponad 3,5 t (czyli na kat. B do 4250kg) z przyczepą inną niż lekka może kierować tylko osoba mająca kat. B+zdany egzamin i wpis w PJ, to skoro wolno z zasady na kat. B prowadzić zestaw z przyczepą inną niż lekka do 4250 kg, a dodatkowe obostrzenia pojawiają się przy DMC zestawu ponad 3,5 t (czyli od 3,5t do 4250kg), oznacza to, że zestaw z przyczepą inną niż lekka o DMC zestawu do 3,5 t wolno prowadzić na samo "B" - nie ma dodatkowych warunków w zakresie uprawnień.

A na chłopski rozum - dozwolone-zakazane: Na kat. "B" wolno poruszać się zestawem z przyczepą inną niż lekka do DMC zestawu 4250 kg, ale powyżej 3,5t wymagane jest zdanie ezgaminu+wpis do PJ. Zakazane jest zatem poruszanie się na kat. B zestawem z przyczepą inną niż lekka przy DMC zestawu powyżej 3,5t i do 4250 kg bez zdanego egzaminu i wpisu w PJ. Poruszanie się na kat. "B" zestawem z przyczepą inną niż lekka aż do DMC zestawu 4250 kg jest objęte uprawnieniami na kat. "B", ale przy DMC zestawu mniejszej lub równej 3,5t nie jest ani wprost, ani pośrednio zakazane, ani obwarowane dodatkowymi warunkami.  

Na jedno i to samo wychodzi.

Pominąłem już wtręty co do np. pojazdu (pojazd samochodowy, byleby nie autobus albo motocykl). 

"Ustawodawca użył kilku dwuznacznych zdań, tworząc lukę prawną, którą ludzie bardzo potrzebujący jeździć czymś ciężkim ziterpretowali jako "Na kat B możes jeździć pzyczepką inną niż lekka póki dmc<3500, masz hamulec najazdowy a auto jest cięższe od przyczepki"

Tym to już mnie r o z w a l i ł e ś. Leżę jak mój pies w szale radości - z wywalonym ozorem, na grzbiecie i przebieram niezbornie łapkami, tyle że nie mam czym merdać, jedyna różnica. 

Bądź uprzejmy przyjąć do wiadomości, że już Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym wprost pozwala na holowanie przyczep innych niż p-pa lekka na kat. B, do DMC zestawu 3500 kg, te uprawnienia kierujących są od dziesięcioleci honorowane między państwami w ruchu międzynarodowym, w zasadzie wszystkie przepisy dot. uprawnień do kierowania pojazdami były nakierowane na realizację założeń z konwencji (do 2011 - wprost odpowiadalo to w ustawie o kierujących pojazdami założeniom z Konwencji, później UE trochę namieszała), więc "spisek" jest co najmniej międzynarodowy, sięgał najwyższych szczebli władz, trwa co najmniej od 1968 roku, a do tego jeszcze nikt przed Tobą się nie pokapował że to zwykła... ściema paru ziomków z dzielni, którym ni z gruchy ni z pietruchy, dla kaprysu, uwidziało się jeździć z czymś cięższym na haku. 

Spójrz z łaski swojej do art. 41 Konwencji:

do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów)

Rzeczywiście, cicha zmowa paru osób zainteresowanych, bo tak byłoby wygodniej. 

Dobrej nocy. Naprawdę szanuję prawo każdego do własnego zdania, ale może nie wyważaj otwartych drzwi, i nie szukaj spisków gdzie ich nie ma :) 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem to zanim napisałeś posta; dzięki za wysiłęk, zidentyfikowałem ustęp 2.
Ale zauważ:
"2) z przyczepy innej niż lekka 
jeżeli dopuszczalna masa calkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t. "
 
Równie dobrze może z tego zapisu wynikać, a włąściwie nawet bardziej wynika, bo jest jednoznacznie napisane,
że muszę się zmieścić w DMC 750 z przyczepą. Naprawdę nie chciałbym myśleć życzeniowo.
 
DMC do 750 kg to przyczepa lekka, zawsze! Z przyczepą inną niż lekka możesz kierować do 4250 kg pod warunkiem, że jeśli zestaw przekracza 3500 kg to musisz mieć zdany egzamin, jeśli zestaw nie przekracza 3500 kg to egzaminu posiadać nie musisz, nie wiem czego tu można nie rozumieć:

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
[...]
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla
default_cool.png zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
[...]
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Z tego to wynika. 

To co na niebiesko - tekst ustawy brany wprost (clara non sunt interpetanda - to co jasne i jednoznaczne nie wymaga żadnych zabiegów  zakresu wykładni). 

To co na zielono - trzeba zinterpretować a contrario (argumentum a contrario -  wnioskowanie z przeciwieństwa). Skoro zestawem ponad 3,5 t (czyli na kat. B do 4250kg) z przyczepą inną niż lekka może kierować tylko osoba mająca kat. B+zdany egzamin i wpis w PJ, to skoro wolno z zasady na kat. B prowadzić zestaw z przyczepą inną niż lekka do 4250 kg, a dodatkowe obostrzenia pojawiają się przy DMC zestawu ponad 3,5 t (czyli od 3,5t do 4250kg), oznacza to, że zestaw z przyczepą inną niż lekka o DMC zestawu do 3,5 t wolno prowadzić na samo "B" - nie ma dodatkowych warunków w zakresie uprawnień.

A na chłopski rozum - dozwolone-zakazane: Na kat. "B" wolno poruszać się zestawem z przyczepą inną niż lekka do DMC zestawu 4250 kg, ale powyżej 3,5t wymagane jest zdanie ezgaminu+wpis do PJ. Zakazane jest zatem poruszanie się na kat. B zestawem z przyczepą inną niż lekka przy DMC zestawu powyżej 3,5t i do 4250 kg bez zdanego egzaminu i wpisu w PJ. Poruszanie się na kat. "B" zestawem z przyczepą inną niż lekka aż do DMC zestawu 4250 kg jest objęte uprawnieniami na kat. "B", ale przy DMC zestawu mniejszej lub równej 3,5t nie jest ani wprost, ani pośrednio zakazane, ani obwarowane dodatkowymi warunkami.  

Na jedno i to samo wychodzi.

Pominąłem już wtręty co do np. pojazdu (pojazd samochodowy, byleby nie autobus albo motocykl). 

"Ustawodawca użył kilku dwuznacznych zdań, tworząc lukę prawną, którą ludzie bardzo potrzebujący jeździć czymś ciężkim ziterpretowali jako "Na kat B możes jeździć pzyczepką inną niż lekka póki dmc<3500, masz hamulec najazdowy a auto jest cięższe od przyczepki"

Tym to już mnie r o z w a l i ł e ś. Leżę jak mój pies w szale radości - z wywalonym ozorem, na grzbiecie i przebieram niezbornie łapkami, tyle że nie mam czym merdać, jedyna różnica. 

Bądź uprzejmy przyjąć do wiadomości, że już Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym wprost pozwala na holowanie przyczep innych niż p-pa lekka na kat. B, do DMC zestawu 3500 kg, te uprawnienia kierujących są od dziesięcioleci honorowane między państwami w ruchu międzynarodowym, w zasadzie wszystkie przepisy dot. uprawnień do kierowania pojazdami były nakierowane na realizację założeń z konwencji (do 2011 - wprost odpowiadalo to w ustawie o kierujących pojazdami założeniom z Konwencji, później UE trochę namieszała), więc "spisek" jest co najmniej międzynarodowy, sięgał najwyższych szczebli władz, trwa co najmniej od 1968 roku, a do tego jeszcze nikt przed Tobą się nie pokapował że to zwykła... ściema paru ziomków z dzielni, którym ni z gruchy ni z pietruchy, dla kaprysu, uwidziało się jeździć z czymś cięższym na haku. 

Spójrz z łaski swojej do art. 41 Konwencji:

do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów)

Rzeczywiście, cicha zmowa paru osób zainteresowanych, bo tak byłoby wygodniej. 

Dobrej nocy. Naprawdę szanuję prawo każdego do własnego zdania, ale może nie wyważaj otwartych drzwi, i nie szukaj spisków gdzie ich nie ma  

Brawo, jaśniej się nie da Ale zawsze się znajdzie ktoś, kto Ci będzie udowadniał, że czarne jest białe Ta dyskusja mi trochę dyskusje Facebookowe przypomina, gdzie mimo podania na tacy przepisów ktoś i tak do końca będzie szedł w zaparte



Na Gov.pl jest pozycja kategorie prawa jazdy .20230714_092226.thumb.jpg.849bb981bae0c2be401d5a45f7a50e92.jpg
Tak, i dla przeciwników oznacza to tyle, że tam nie ma słowa że przyczepą inną niż lekka więc z tego zapisu wnioskują nawet, że do 3500 kg można w Polsce kierować tylko zestawem z przyczepą lekką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, jacek00 napisał(a):

Tak, i dla przeciwników oznacza to tyle, że tam nie ma słowa że przyczepą inną niż lekka więc z tego zapisu wnioskują nawet, że do 3500 kg można w Polsce kierować tylko zestawem z przyczepą lekką https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji1787.png

Ale w razie kontroli na drodze wyciągasz telefon , pokazujesz i tylko idiota tego nie uzna.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czyś napisał(a):

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
[...]
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
[...]
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Z tego to wynika. 

To co na niebiesko - tekst ustawy brany wprost (clara non sunt interpetanda - to co jasne i jednoznaczne nie wymaga żadnych zabiegów  zakresu wykładni). 

To co na zielono - trzeba zinterpretować a contrario (argumentum a contrario -  wnioskowanie z przeciwieństwa). Skoro zestawem ponad 3,5 t (czyli na kat. B do 4250kg) z przyczepą inną niż lekka może kierować tylko osoba mająca kat. B+zdany egzamin i wpis w PJ, to skoro wolno z zasady na kat. B prowadzić zestaw z przyczepą inną niż lekka do 4250 kg, a dodatkowe obostrzenia pojawiają się przy DMC zestawu ponad 3,5 t (czyli od 3,5t do 4250kg), oznacza to, że zestaw z przyczepą inną niż lekka o DMC zestawu do 3,5 t wolno prowadzić na samo "B" - nie ma dodatkowych warunków w zakresie uprawnień.

/.../

Spójrz z łaski swojej do art. 41 Konwencji:

do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów)

Rzeczywiście, cicha zmowa paru osób zainteresowanych, bo tak byłoby wygodniej. 

Dobrej nocy. Naprawdę szanuję prawo każdego do własnego zdania, ale może nie wyważaj otwartych drzwi, i nie szukaj spisków gdzie ich nie ma :) 

Moje zachowanie lepiej zinterpretujesz, traktując rolę, którą sobie tu narzuciłem jako "advocatus diaboli", jeśli już zacząłeś używać łaciny.:-)

Wyobraź zobie, że ten policjant z Gdyni zatrzymuje mnie na drodze i chce zabrać prawo jazdy za kierowanie zespołem pojazdów, do których nie mam uprawnień. Muszę mieć dla niego coś jednoznacznie porażającego.

 

Cytat z konwencji jest interesujący, bo po raz pierwszy wymieniona zostaje wprost przyczepa o DMC większym niż 750kg, a więc "nielekka" [;-)] (!)

Podejrzewam, że to jest coś co mógłbym dołożyć do swojego "segregatora" wożonego w aucie celem odstraszenia policjanta.

 

"To co na zielono - trzeba zinterpretować a contrario (argumentum a contrario -  wnioskowanie z przeciwieństwa). "

Musiałbym zmusić tego policjanta do rozumowania, a zwłaszcza rozumowania "a contrario"...

czarno to widzę...

To raczej argument na etapie sprawy sądowej, zresztą dobry, bo na którymś etapie zasada "co nie jest zakazane to jest dozwolone" musi się pojawić.

Zastanawiam się, czy są jakieś precedensowe rozstrzygnięcia, co chyba przyśpieszyłoby/uprościłoby taką sprawę (?)

Edytowane przez FataMorgan
błąd znaku interpunkcyjnego (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.