Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, koleżanki,

Zapodam trochę kontrowersyjny post ale myślę o tym na poważnie.

Myślę aby wywalić lodówkę z cepki i w jej miejsce wstawić lodówkę kompresorową. 

Przerabiał ktoś z Was już taki temat w przyczepie (w kamperach wiem że tak i ludzie chwalą tą zmianę). Lodówka oczywiście wpasowana w miejsce po absorpcyjnej aby nie było ;). 

Lodówka byłaby podłączona pod domem na 230V. Na czas drogi wyłączona lub z przetwornicy pod akku 120Ah + panel 120W. 

Na kempingu pod 230V.

Ogólnie lodówki nie mają dużego zużycia dobowego co pozwoliłoby pewnie używać jej weekendowo bez podłączania do 230V.

Cepką nie wyjeżdżam z PL więc dobrze schłodzoną powinna wytrzymać dotarcie w każdy zakątek PL bez problemu (w drodze nie otwierana).

 

Kwestii zdolności kompresorowych nad absorpcyjnymi nie poruszam bo wiadomo, że co kompresor to kompresor.

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W mojej pierwszej budzie którą miałem na spółke z rodzicami zrobiliśmy taki myk, oryginalna padła i nie pomogły żadne próby reanimacji, a że nowa kosztowała jakieś 1,5k czyli 1/4 wartości całej budy, kupiliśmy używaną podblatową za 150 czy 200zł i była.  Robiliśmy dokładnie jak piszesz, pod domem nachłodzdnie, na trase butelki z zamrożoną wodą a na kampie 230.  Szczyt mażeń karawaningowych to nie był ale swoją rolę spełniało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi znajomi już dawno wywalili lodówkę z przyczepy i ustawiają zwykłą w przedsionku zresztą jak i całą kuchnię. Mieli awarię i w to miejsce mają dodatkową szafeczkę. Na czas podróży odpowiednio wcześniej schłodzoną wożą w bagażniku, kiedyś podpinali pod instalację auta ale daleko nie jeżdżą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, strus251 napisał:

Myślę aby wywalić lodówkę z cepki i w jej miejsce wstawić lodówkę kompresorową. 

Przerabiał ktoś z Was już taki temat w przyczepie (w kamperach wiem że tak i ludzie chwalą tą zmianę). Lodówka oczywiście wpasowana w miejsce po absorpcyjnej aby nie było ;). 

Lodówka byłaby podłączona pod domem na 230V. Na czas drogi wyłączona lub z przetwornicy pod akku 120Ah + panel 120W. 

Na kempingu pod 230V.

Są lodówki kompresorowe na 12V.  Kolega zasila z panela słonecznego i spoko daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i u mnie pojawił się wentylator. Po podłączeniu próbnym samego wentylatora rewelacja   -  praktycznie zero odgłosów pracy ( podają 8,5 dB głośność ). Niestety przykręciłem go na sztywno do budy i ta okazała się niezłym pudłem rezonansowym. Teraz go słychać ale to delikatny szum. Tak, że polecam montować na jakiś elastycznych dystansach :) 

IMG_9307.thumb.JPG.56bcab8630f0191fce1b8c4a9d32a61c.JPG

IMG_9308.thumb.JPG.1392ee722573dd6e3fdff7b572e016ef.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BUMERANG napisał:

Niestety przykręciłem go na sztywno do budy i ta okazała się niezłym pudłem rezonansowym. Teraz go słychać ale to delikatny szum.

Potwierdzam, u mnie to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, jacekzoo napisał:

W mojej pierwszej budzie którą miałem na spółke z rodzicami zrobiliśmy taki myk, oryginalna padła i nie pomogły żadne próby reanimacji, a że nowa kosztowała jakieś 1,5k czyli 1/4 wartości całej budy, kupiliśmy używaną podblatową za 150 czy 200zł i była.  Robiliśmy dokładnie jak piszesz, pod domem nachłodzdnie, na trase butelki z zamrożoną wodą a na kampie 230.  Szczyt mażeń karawaningowych to nie był ale swoją rolę spełniało

Czyli wybijanie jej w przyczepie nie wpływało na jej pracę po dojechaniu na miejsce. Dzięki, tego najbardziej się obawiam.

19 godzin temu, Thomas napisał:

Moi znajomi już dawno wywalili lodówkę z przyczepy i ustawiają zwykłą w przedsionku zresztą jak i całą kuchnię. Mieli awarię i w to miejsce mają dodatkową szafeczkę. Na czas podróży odpowiednio wcześniej schłodzoną wożą w bagażniku, kiedyś podpinali pod instalację auta ale daleko nie jeżdżą. 

No u mnie w drodze nie pracowałaby wcale (bliskie wypady) lub zasilana byłaby z przetwornicy.

19 godzin temu, BUMERANG napisał:

Są lodówki kompresorowe na 12V.  Kolega zasila z panela słonecznego i spoko daje radę.

Wiem, widziałem. Niestety cenę też widziałem i wolę kupić za 25% lodówkę na 230V niż taka dedykowana na 12V. 

 

Cóż, czas zacząć myśleć jak poprawić "zimną część karawaningu" ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, strus251 napisał:

Czyli wybijanie jej w przyczepie nie wpływało na jej pracę po dojechaniu na miejsce. Dzięki, tego najbardziej się obawiam.

No u mnie w drodze nie pracowałaby wcale (bliskie wypady) lub zasilana byłaby z przetwornicy.

Wiem, widziałem. Niestety cenę też widziałem i wolę kupić za 25% lodówkę na 230V niż taka dedykowana na 12V. 

 

Cóż, czas zacząć myśleć jak poprawić "zimną część karawaningu" ;). 

Takie lodówki z powodzeniem są montowane w kamperach blaszakach - między innymi przez polskiego producenta Globe‑Traveller

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BUMERANG jaki wiatraczek kupiłeś z tak niskimi dB. Ja zamontowałem u siebie jakiś z komputera (12x12) ma chyba ze 2000 obrotów, ale jest głośny.  Mam zamiar go wymienić, ale z tego co widziałem to wiatraczek 12x12cm  z obrotami 1100 ma głośność ok 14 dB. 
Mógłbyś zapodać jaki masz ten wiatrak ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Koczaj napisał:

Mógłbyś zapodać jaki masz ten wiatrak

Proszę bardzo. Małe sprostowanie - nie 8,5, a 8,9dB ale to raczej bez różnicy. Zwróć uwagę na wydajność ten nie ma największej możesz potrzebować 2 szt. Za to ma 14 cm. i pasuje idealnie do otworu kratki.

https://allegro.pl/oferta/wentylator-zephyr-140x140x25mm-cichy-8-9-dba-box-8201927941?snapshot=MjAxOS0wNi0yMVQwOToyNTozMS4zMjhaO2J1eWVyOzVmNGY5MjQzYjc3Yjk4ZWQwYmNiODkyYTI5ZjkyNzNlNTNlNGI5ZmU2NDM4ZDY2NDhjMGVhNTZmMTRlYjcwNTA%3D

13 minut temu, Wegrzyn napisał:

Czy taki przekaźnik będzie dobry

Jak najbardziej, o ile potrzebujesz tylko włącznik jednopozycyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, BUMERANG napisał:

Jak najbardziej, o ile potrzebujesz tylko włącznik jednopozycyjny.

Tak naprawde to sie nie znam. Chce, zeby prad pojawial sie po wlaczeniu zaplonu. Taki zanalazlem na Ebay (mieszkam w DE). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.