Skocz do zawartości

Pompa ciepła jako ogrzewanie domu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, maarec napisał:

Na rachunku w firmie mam podwyżkę od listopada 2021 z 46gr za 1kwh w najtańszej porze dnia do 2,2zł od września 2022. Ponad 5 krotnie w niespełna rok.

Po przekroczeniu w/w 2000 kwh/rok, koszt 1 kwh wzrasta dokładnie 5 krotnie (z 0,42 zł  do 2 zł - bez stałych kosztów, przesyłowych itp. - dla indywidualnych odbiorców).

To jest ta słynna "5".

TOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, maarec napisał:

Ogółem 2000kwh rocznie to dadzą radę emeryci w kawalerce utrzymać pod warunkiem,  że gotują na gazie. 

Zgadza się. U mnie zużycie jest na poziomie 2500-3000 kWh rocznie, przy 4 osobowej rodzinie, i to bez płyty indukcyjnej, za to z często używanym piekarnikiem elektrycznym, pralką, suszarką, ze mną pracującym codziennie w domu. Wszystkie urządzenia AAA+. Z płytą indukcyjną pewnie zużycie mi wzrośnie do 4000 kWh rocznie :angry:

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacek00 napisał:

Zgadza się. U mnie zużycie jest na poziomie 2500-3000 kWh rocznie, przy 4 osobowej rodzinie, i to bez płyty indukcyjnej, za to z często używanym piekarnikiem elektrycznym, pralką, suszarką, ze mną pracującym codziennie w domu. Wszystkie urządzenia AAA+. Z płytą indukcyjną pewnie zużycie mi wzrośnie do 4000 kWh rocznie :angry:

 

59 minut temu, TomekKnaus napisał:

Po przekroczeniu w/w 2000 kwh/rok, koszt 1 kwh wzrasta dokładnie 5 krotnie (z 0,42 zł  do 2 zł - bez stałych kosztów, przesyłowych itp. - dla indywidualnych odbiorców).

To jest ta słynna "5".

TOM

Skończy się smutnie. Będzie trzeba sprzedać pompę ciepła basenową.... Współczuję ogrzewającym prądem i pompą ciepła, ale w sumie za gaz też za chwilę zapłacimy w domu razy 5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacek00 napisał:

U mnie zużycie jest na poziomie 2500-3000 kWh rocznie, przy 4 osobowej rodzinie, i to bez płyty indukcyjnej, za to z często używanym piekarnikiem elektrycznym, pralką, suszarką, ze mną pracującym codziennie w domu

No to wystarczy, że pracować zaczniesz w przyczepie na solarze, pranie zaczniesz suszyć na kempingowej suszarce i powinieneś zmieścić się w 2000 ;)

A poważnie, to znam mnóstwo ludzi którzy mieszczą się w tych 2000, a wiem to, ponieważ często rozmowy idą w tym kierunku kiedy ktoś dowiaduje się, że ogrzewam dom prądem. A osoby samotne, lub bez dzieci mają zdecydowanie łatwiej.

Jednak watek dotyczy pompy ciepła i tutaj zakładamy zużycie na zdecydowanie większym poziomie. Pytanie czy to zamrożenie będzie do 2000kWh i potem cena rynkowa, czy jak przekroczysz 2000kWh, to całość po cenie rynkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o zakupie klimatyzacji z myślą o ogrzewaniu domu w okresie przejściowym ale chyba to przestaje mieć sens .....? Ludzie poinwestowali w pompy i teraz będą bulić, mam nadzieję że to nie przejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sosek napisał:

Ludzie poinwestowali w pompy i teraz będą bulić, mam nadzieję że to nie przejdzie. 

Ale co nie przejdzie???

Zamrożenie cen?

Niezależnie od źródła ogrzewania,  wszyscy w tym roku zapłacimy więcej a @TomekKnaus podesłał informację o pomyśle na wsparcie tych o najniższym zużyciu i to niewiele ma wspólnego z ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sosek napisał:

Myślałem o zakupie klimatyzacji z myślą o ogrzewaniu domu w okresie przejściowym ale chyba to przestaje mieć sens .....? Ludzie poinwestowali w pompy i teraz będą bulić, mam nadzieję że to nie przejdzie. 

Wczoraj odbyła się konferencja takich 2 Panów (jeden wysoki, drugi niski) o o wprowadzeniu tego w życie mówili, kwestia napisania na kolanie ustawy/rozporządzenia.

Najgorsze jest w tym wszystkim to, że nie wiadomo w którą stronę iść w kwestii ogrzewania, z dnia na dzień można się dowiedzieć że się będzie płacić krotność obecnych kosztów.

Zapewne im więcej źródeł, tym większa możliwość ekonomicznego wyboru ..... a muszę przyznać, że z kim by nie rozmawiać (kto się remontuje czy buduje), to każdy montuje pompe ciepła ..... taki znak czasów.

Fotowoltaika została na początku roku przepisami zaorana, w przyszłym roku pompy ciepła staną się mało opłacalne, w co dalej uderzą ?!?!

TOM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TomekKnaus napisał:

w przyszłym roku pompy ciepła staną się mało opłacalne, w co dalej uderzą ?!?!

Skąd takie wnioski?

Jeżeli COP masz 4 to ciągle będzie 4x taniej niż prąd.

Przecież wszystkie nośniki energii drożeją, więc nadal pompa ciepła może być najtańszym źródłem ciepła zaraz po drewnie.

6 minut temu, TomekKnaus napisał:

Fotowoltaika została na początku roku przepisami zaorana

Akurat tego nie widzę po inwestycjach, dobrze dobrana instalacja solarna i pompa ciepła, pozwalają mieć rachunki bliskie 0zł i to niezależnie od cen rynkowych. Wystarczy produkować odpowiednio więcej niż się zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, filipert napisał:

Niezależnie od źródła ogrzewania,  wszyscy w tym roku zapłacimy więcej a @TomekKnaus podesłał informację o pomyśle na wsparcie tych o najniższym zużyciu i to niewiele ma wspólnego z ogrzewaniem.

Niekoniecznie. Ja w sierpniu podpisałem sobie kolejną umowę na czas określony ze stawkami na poziomie niecałych 0,50 gr za 1kWh, po tym jak mi stawki podnieśli do poziomu 1 zł za 1 kWh

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie człowiek goni króliczka i nie może go dogonić. Wymienisz żarówki na led to przywalą podwyżkę za prąd ,oszczędzasz wodę to samo, chcesz być eko montujesz panele,pompę, samochód elektryczny i bóg wie co a i tak dopa będzie z tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, filipert napisał:

Skąd takie wnioski?

Jeżeli COP masz 4 to ciągle będzie 4x taniej niż prąd.

Przecież wszystkie nośniki energii drożeją, więc nadal pompa ciepła może być najtańszym źródłem ciepła zaraz po drewnie.

Akurat tego nie widzę po inwestycjach, dobrze dobrana instalacja solarna i pompa ciepła, pozwalają mieć rachunki bliskie 0zł i to niezależnie od cen rynkowych. Wystarczy produkować odpowiednio więcej niż się zużywa.

Filipert mam na myśli, że obiecane podwyżki za kwh spowodują znaczne różnice pomiędzy sprzedażą a kupnem energii, nawet przy nadprodukcji w stosunku do zapotrzebowania.

Co będzie najbardziej opłacalne ?!?! - to już będziemy liczyć po wprowadzeniu w/w przepisów i po przekroczeniu magicznych 2000 kwh (czy 2600 kwh jak ktoś się na to łapie). Zima zweryfikuje nasze wybory.

Jeżeli idzie o drewno - ja się zaopatrzałem około lutego - na dzień dzisiejszy jest cena równo razy 2.

Cena drewna goni pozostałe źródła (kiedyś widziałem taki przelicznik, że Buk kosztuje mniej/wiecej 1/4 ceny węgla - i mniej/więcej to się zgadza).

TOM

    

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jacek00 napisał:

Ja w sierpniu podpisałem sobie kolejną umowę

A masz fotowoltaikę? Jaka firma energetyczna dostarcza Ci prąd?

U mnie jest to Tauron i też w sierpniu podpisywałem nową umowę... Miałem też możliwość podpisania umowy ze stałą ceną, ale w tych nowych umowach jest jeden mały haczyk: do rachunku co miesiąc jest naliczana opłata eksploatacyjna w wysokości 134,5pln...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jacek00 napisał:

Niekoniecznie. Ja w sierpniu podpisałem sobie kolejną umowę na czas określony ze stawkami na poziomie niecałych 0,50 gr za 1kWh, po tym jak mi stawki podnieśli do poziomu 1 zł za 1 kWh

z kim podpisałeś taką umowę ? podpowiedz :)

ja właśnie robiłem rachunek sumienia. Zużycie od lipca 2021 do lipca 2022 wyszło 8219KWh. Tak jak pisałem, pompa ciepła basenowa robi swoje...

wstępna kalkulacja mówi o podwyżce za prąd na poziomie 13600zł... plus oczywiście bieżące rachunki, które w tym roku wyniosły 4026zł...

porównując to zużycie z gazem to aż wybuchłem śmiechem. Od lipca 2021 do lipca 2022... rachunki za ogrzewanie, gotowanie, ciepłą wodę... wyszły dokładnie 2484zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.