Skocz do zawartości

Czy jest mozliwe podłączenie aku pod taki energoblok


norvik

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie jest jeszcze lepiej. Na zdjęciu zaznaczony widać przełącznik trojpolowy. Jeśli jest w pozycji 220V to na gniazdka idzie napięcie ze słupka, natomiast jeśli przełączę go na Inverter to w gniazdkach pojawia się 230V z inwertera 3000W podłączonego pod akumulator. I być może dlatego ten czarny kabel jest odłączony z trafo przyczepy.

Powstała by w tym momencie pętla: akumulator - przetwornica - trafo - gniazdka. I bumm gotowe

IMG-20231230-WA0013~2.jpg

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

6 minut temu, konradk napisał(a):

U mnie jest jeszcze lepiej. Na zdjęciu zaznaczony widać przełącznik trojpolowy. Jeśli jest w pozycji 220V to na gniazdka idzie napięcie ze słupka, natomiast jeśli przełączę go na Inverter to w gniazdkach pojawia się 230V z inwertera 3000W podłączonego pod akumulator. I być może dlatego ten czarny kabel jest odłączony z trafo przyczepy.

Powstała by w tym momencie pętla: akumulator - przetwornica - trafo - gniazdka. I bumm gotowe

IMG-20231230-WA0013~2.jpg

Powiem szczerze, że już trochę się pogubiłem. Co chcesz osiągnąć? Mieć 12V bez aku? Przy takim podłączeniu jak masz terazto  energoblok robi jedynie za skrzynkę z bezpiecznikami obwodów 12v i nic więcej. Równie dobrze można by go było wyrzucić i zainstalować same bezpieczniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Jeśli masz instalacje samodzielnie przerabianą to OK. Natomiast w fabrycznych instalacjach to energoblok nie akumulator odpowiada za zasilanie urządzeń 12V gdy przyczepa jest podpięta do 230v. Gdy przyczepa jest odpięta od 230V a ma aku to wtedy zasilanie 12v idzie z aku. a energoblok służy jedynie jako skrzynka bezpiecznikowa obwodów 12v przyczepy. 

Masz rację - trochę przerabiałem instalację na swoją modłę, ale mam do wszystkiego schematy - jakbym kiedyś budkę sprzedawał mam do niej pełna dokumentację.

I jest w dużej części tak jak piszesz  - "Gdy przyczepa jest odpięta od 230V a ma aku to wtedy zasilanie 12v idzie z aku. a energoblok służy jedynie jako skrzynka bezpiecznikowa obwodów 12v przyczepy" - bo to też już sprawdziłem - tak jest.

Moja przeróbka polega na tym, że dokładając niejako  dodatkowe punkty świetlne + ową tablicę ładowania komórek łatwiej i szybciej było mi ciągnąć te przewody z akumulatora - oczywiście przez układ bezpieczników - niż z energobloku.

Akumulator mam także podpięty pod energoblok - a to zrobił już przede mną myślę poprzedni właściciel - raczej nie jest to rozwiązanie fabryczne chociaż kto wie...

Mam także dodatkowo ogrzewanie podłogowe 40 V - i tu nie umiem powiedzieć czy to jest dodatek dilerski czy poprzedniego użytkownika.

Jedno wiem na pewno - poprzednik był bardzo kumatym technicznie facetem bo to zwyczajnie widać - ja niejako jedynie pewne jego rozwiązania poszerzyłem.

Także dzięki za dodatkowe informacje

pzdr

Włodek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Powiem szczerze, że już trochę się pogubiłem. Co chcesz osiągnąć? Mieć 12V bez aku? Przy takim podłączeniu jak masz terazto  energoblok robi jedynie za skrzynkę z bezpiecznikami obwodów 12v i nic więcej. Równie dobrze można by go było wyrzucić i zainstalować same bezpieczniki. 

 Próbuje zrozumieć zasadę działania instalacji elektrycznej w tej przyczepie. I przy okazji jej nie spalić ?

Pokazuję co mam i szukam odpowiedzi. Ciężko się o prądzie rozmawia pisząc. Dzięki Wam dowiedziałem się jak działa ten energoblok, próbuje teraz dojść czemu ten czarny kabel jest wypięty z energobloku. 

Jedyne co mi się nasuwa to właśnie to że w momencie kiedy prąd na instalację 230v pójdzie z przetwornicy a ten czarny kabel będzie wpięty w trafo to powstanie jakieś zwarcie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jeden obwód 230v i ma możliwość zasilania z dwóch źródeł znaczy z energetyki i inwertera to musisz koniecznie mieć przełącznik automatyczny który odrzuca zasilanie z niego jeśli pokaże się napięcie z energetyki ; nie wiem dlaczego masz ręczny zabronione. Napięcie z energetyki podpinasz do cewki styków przekaźnika odbiory na budę do środkowych styków przekaźnika wyjście z energetyki do normalnie rozwartych a wyjście z inwertera do normalnie zwartych  Pozdrawiam Hermogenes

Jeśli masz moc przyłączeniową 3000VA to powinieneś zastosować stycznik (przekaźnik) na prąd styków 20A.

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Jeśli masz jeden obwód 230v i ma możliwość zasilania z dwóch źródeł znaczy z energetyki i inwertera to musisz koniecznie mieć przełącznik automatyczny który odrzuca zasilanie z niego jeśli pokaże się napięcie z energetyki ; nie wiem dlaczego masz ręczny zabronione. Napięcie z energetyki podpinasz do cewki styków przekaźnika odbiory na budę do środkowych styków przekaźnika wyjście z energetyki do normalnie rozwartych a wyjście z inwertera do normalnie zwartych  Pozdrawiam Hermogenes

Jeśli masz moc przyłączeniową 3000VA to powinieneś zastosować stycznik (przekaźnik) na prąd styków 20A.

Można też zastosować przetwornice, która automatycznie wykrywa "zewnętrzne" 230V i się wyłącza. Generalnie też obwody 230V powinny być rozdzielone na dwa niezależne - jeden to 230V z inwertera ( bez lodówki?, boilera, energobloku, itp) - drugi urządzenia "energochłonne" + energoblok,  które mają pracować tylko na zewnętrznym 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hermogenes napisał(a):

Jeśli masz jeden obwód 230v i ma możliwość zasilania z dwóch źródeł znaczy z energetyki i inwertera to musisz koniecznie mieć przełącznik automatyczny który odrzuca zasilanie z niego jeśli pokaże się napięcie z energetyki ; nie wiem dlaczego masz ręczny zabronione. Napięcie z energetyki podpinasz do cewki styków przekaźnika odbiory na budę do środkowych styków przekaźnika wyjście z energetyki do normalnie rozwartych a wyjście z inwertera do normalnie zwartych  Pozdrawiam Hermogenes

Jeśli masz moc przyłączeniową 3000VA to powinieneś zastosować stycznik (przekaźnik) na prąd styków 20A.

Możesz pokazać o jakim przełączniku piszesz ? I jeśli dobrze rozumiem to powinienem go wstawić w miejsce tego ręcznego przełącznika który zaznaczyłem na zdjęciu ?

Obawiam się że zakres prac o których piszesz przerasta moje zdolności elektryczne :) i będę musiał szukać jakiegoś elektryka który to ogarnie. 

28 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Można też zastosować przetwornice, która automatycznie wykrywa "zewnętrzne" 230V i się wyłącza. Generalnie też obwody 230V powinny być rozdzielone na dwa niezależne - jeden to 230V z inwertera ( bez lodówki?, boilera, energobloku, itp) - drugi urządzenia "energochłonne" + energoblok,  które mają pracować tylko na zewnętrznym 230V

Powinny.. ale żeby to przerobić w chwili obecnej musiałbym rozmontować chyba całą przyczepę. Sensu brak :( Poza tym sam wszystkiego nie dam rady ogarnąć - powstają koszty i to pewnie niemałe. Żaden fachowiec nie będzie chciał się w to bawić, robota mocno czasochłonna. Muszę zobaczyć instrukcję tej swojej przetwornicy - może posiada coś takiego o czym piszesz (działało by to tak że jak na swoim wyjsciu przetwornica zobaczy "obce" 230V to się wyłączy?) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się domyślam czemu masz ręczny teraz widać nie robią takich mocnych największy 10 A na styk https://allegro.pl/oferta/przekaznik-r15-2013-23-5230-wt-230v-ac-3p-10a-802874-relpol-14664254912?reco_id=4203f93f-b5ec-11ee-a40c-2674a4e681d2&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Miałem podobne ZSRR ale już wyszły większe chyba 16A lub 20 A . Pozdrawiam Hermogenes

 Gdyby Twoja przetwornica była 2kVA to można je zastosować .

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Już się domyślam czemu masz ręczny teraz widać nie robią takich mocnych największy 10 A na styk https://allegro.pl/oferta/przekaznik-r15-2013-23-5230-wt-230v-ac-3p-10a-802874-relpol-14664254912?reco_id=4203f93f-b5ec-11ee-a40c-2674a4e681d2&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Miałem podobne ZSRR ale już wyszły większe chyba 16A lub 20 A . Pozdrawiam Hermogenes

 Gdyby Twoja przetwornica była 2kVA to można je zastosować .

Czyli automatyzacji nie będzie :( Albo się pilnuję i pamiętam o tym ręcznym przełączniku albo zostaje przy zasilaniu solarno-akumulatorowy. Pytanie z tych głupich teraz - a co by się stało jeśli bym zapomniał wyłączyć obwodu przetwornicy i podłączył 230V ze słupka ?

Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe porady

https://www.tme.eu/pl/details/65.31.8.230.0000/przekazniki-elektromagn-przemyslowe/finder/ - takie coś spasuje ?

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można próbować dać taki przekaźnik (zmostkować styki) na każdy przewód osobno. Choć te 3 kVA to coś do mnie nie przemawia  to daje 250 A z 12 V akumulatora to jest rozrusznik od samochodu. Zweryfikuj ten inwerter może to moc szczytowa dopuszczalna czy  fejk. Pozdrawiam Hermogenes

 Jak zapomnisz to pierwszy i ostatni raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, konradk napisał(a):

a co by się stało jeśli bym zapomniał wyłączyć obwodu przetwornicy i podłączył 230V ze słupka ?

W tej konfiguracji, gdzie masz odpięty energoblok od 230V a inwerter zasila osobne gniazdka, nie połączone z gniazdkami zasilanymi z zewnątrz, to nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Można próbować dać taki przekaźnik (zmostkować styki) na każdy przewód osobno. Choć te 3 kVA to coś do mnie nie przemawia  to daje 250 A z 12 V akumulatora to jest rozrusznik od samochodu. Zweryfikuj ten inwerter może to moc szczytowa dopuszczalna czy  fejk. Pozdrawiam Hermogenes

 Jak zapomnisz to pierwszy i ostatni raz. 

Przetwornicę mam taką: https://allegro.pl/oferta/przetwornica-pradu-sinusoidalna-falownik-3kw-230v-12912273419?fromVariant=12912000945

I taki akumulator: https://allegro.pl/oferta/akumulator-exide-ep-1200-12v-140ah-1200wh-700a-12796630069

Ostatni raz mój czy instalacji elektrycznej w przyczepie ?

8 minut temu, Bercik77 napisał(a):

W tej konfiguracji, gdzie masz odpięty energoblok od 230V a inwerter zasila osobne gniazdka, nie połączone z gniazdkami zasilanymi z zewnątrz, to nic.

Biorę pod uwagę że ta czarna wtyczka 230V jest wpięta w energoblok

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Odpowiem przekornie wiesz dlaczego są gniazdka 230v w tej przetwornicy a nie np. listwa zaciskowa? Pozdrawiam Hermogenes

nie mam pojęcia :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zasilać urządzenia nie sieć elektryczną; inna sprawa te przetwornica ma przebieg prostokątny fali przemiennej do tego nie synchronizowany z energetyką. Nie przeszkadza to w zasilaniu urządzeń typu czajnik żarówka ale silniki indukcyjne będą się grzały a długa sieć może siać zakłócenia. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.