Skocz do zawartości

Czy jest mozliwe podłączenie aku pod taki energoblok


norvik

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Ktoś ewidentnie przemianował kabel 230 V na zasilanie stało napięciowe nawet oznaczył po swojemu. Ze zdjęcia domyślam się ale tylko domyślam że 230  powinno być podane nad tym kablem tam jest taka czarna ramka pewnie ze stykami od pierwotnej strony napięcia przemiennego 230V.  Żeby się upewnić odchyl ten kabel 3 żyłowy i pstryknij fotę od dołu. Pozdrawiam Hermogenes 

Teraz to widzę. Nie mam jak iść do przyczepy teraz ale tam jest ewidentnie gniazdo takie jak w kompie. A obok w szafie leży kabel z taką wtyczka. Tylko dlaczego jest to odpięte?? Czy wg Ciebie w trafo powinien być przekaźnik który przełączy źródła zasilania? Boję się to wpinać żeby czegoś nie popalić. A czy ten drugi cienki kabel wpięty w wejście BATT to może być zasilane z samochodu?

☹️

IMG20240117160702~2.jpg

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gdybym tam był z walizeczką to byśmy posprawdzali co tam w "trafo" piszczy w innym przypadku to jest tylko strzelanie; zasilanie 12 V z samochodu robi się kablem 2,5 mm2. Ale jak ktoś wykorzystał kabel 230v do podłączenia baterii to można się zdziwić co tam namieszane. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, konradk napisał(a):

A uważam że jest zbędny bo napięcie 12V powinien też zapewnić oryginalny transformator

Ten energoblock Dometic nie nadaje się do ładowania akumulatora !!! Ma nieodpowiednie napięcie. Do ładowania Aku musi być osobna ładowarka. 

230 V jest podłoczane w nim za pomocą standardowego kabla komputerowego. Gniazdo (czarne) masz na lewo od +BATT

Screenshot_20240117_204317_Chrome.thumb.jpg.109cbf3dd3afdb5a941460edd1991619.jpgScreenshot_20240117_204618_Chrome.thumb.jpg.b12a4bffd0a47706b39df0ea7e1f5f1b.jpg

Edytowane przez Bercik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego nie mam edycji ale tak możesz spokojnie w zasadzie podłączyć tam 230 v wejście i wyjścia są odseparowane od siebie. Inna sprawa żaden przekażnik nie jest potrzebny aby brać napięcie  stałe tam są diody zaporowo podłączone do źródeł prądu stałego i z akumulatora prąd się nie cofnie do zasilacza chyba ze walną diody na zwarcie. Tyle jeśli łapiesz możemy dalej ciągnąć ten temat wirtualnie. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarniam ? Muszę rozpracować jak jest podpięta lodówka. Zauważyłem że jak ja włączę na 12V to przygasa światło więc musi być gdzieś wpięta na któreś z tych trzech złączy. Czy te zaznaczone na zielono też mają 12V i mogę tam coś zapiąć? Np dodatkowe światło czy ładowarki USB do telefonów?

IMG20240117160702~4.jpg

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, konradk napisał(a):

Ogarniam ? Muszę rozpracować jak jest podpięta lodówka. Zauważyłem że jak ja włączę na 12V to przygasa światło więc musi być gdzieś wpięta na któreś z tych trzech złączy. Czy te zaznaczone na zielono też mają 12V i mogę tam coś zapiąć? Np dodatkowe światło czy ładowarki USB do telefonów?

IMG20240117160702~4.jpg

Wszystkie na górze w prawo od +BATT to wyjścia +12v zabezpieczane bezpiecznikami P1-P4. Natomiast na dole masz odpowiednie wyjścia -12V.

To bardzo proste urządzenie choć niestety awaryjne. Ostatnio po awarii pradu na kempingu rozwaliło mi taki (robił zwarcie). Kupiłem nowy i jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bercik77 napisał(a):

Ten energoblock Dometic nie nadaje się do ładowania akumulatora !!! Ma nieodpowiednie napięcie.

Słuchaj - a możesz rozwinąć temat ?

Co to znaczy "nieodpowiednie napięcie"?

Jeżeli możesz to chciałbym więcej szczegółów - napięcie jest napięcie - jeżeli z tego energobloku jest na wyjściu 12 V to czemu jest ono nieodpowiednie do ładowania baterii.

Nie neguję co piszesz ale rozwiń jakoś to.

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, BuryKocur napisał(a):

Słuchaj - a możesz rozwinąć temat ?

Co to znaczy "nieodpowiednie napięcie"?

Jeżeli możesz to chciałbym więcej szczegółów - napięcie jest napięcie - jeżeli z tego energobloku jest na wyjściu 12 V to czemu jest ono nieodpowiednie do ładowania baterii.

Nie neguję co piszesz ale rozwiń jakoś to.

pzdr

Włodek

Bo generalnie akumulatory 12V ładuje się napięciem pow. 13V. Np "Kwasiaki" to ok. 13,5-14,5V. Ten energoblock daje napięcie 12,7V i jest można powiedzieć zwykłym zasilaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bercik77 napisał(a):

Bo generalnie akumulatory 12V ładuje się napięciem pow. 13V. Np "Kwasiaki" to ok. 13,5-14,5V. Ten energoblock daje napięcie 12,7V i jest można powiedzieć zwykłym zasilaczem.

Ale ja nie planuję nim ładować żadnego akumulatora ? Akumulator mam wpięty w niego na złącze BATT+ i to akumulator zasila to ustrojstwo 

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Bercik77 napisał(a):

Bo generalnie akumulatory 12V ładuje się napięciem pow. 13V. Np "Kwasiaki" to ok. 13,5-14,5V. Ten energoblock daje napięcie 12,7V i jest można powiedzieć zwykłym zasilaczem.

Dzięki - jakoś nigdy nie pomierzyłem napięcia z tego energobloku - ale teraz rozumiem, dlaczego u mnie akumulator (który podstawowo zasila moover) zasilany jest - i ładowany - z osobnej ładowarki umieszczonej przy akumulatorze natomiast sam akumulator wpięty jest w układ przyczepki i zasila kilka świateł oraz pompę.

Jak wyłączę 230 V to w budce zostaje częściowe oświetlenie + pompa wody, ale da się normalnie w budce funkcjonować.

Jak załączę 230 V ze słupka to mogę zapalić dodatkowe oświetlenie 230 V, którego w stosunku do punktów świateł z napięcia 12 V jest jednak mniej.

Koncepcja mojej budki opiera się zdecydowanie na napięciu 12 V jako wiodącym + 230 V jako dodatkowe.

Jak nie ma 230 V to zarówno ogrzewanie jak i lodówkę mogę zasilić z gazu.

Lodówkę mogę także z 12 V, ale jest to nieefektywne bo dość szybko padnie mi bateria.

(Jak jadę to mam 12 V z alternatora i mogę - oprócz zasilania lodówki - ładować z tego źródła także akumulator przyczepki - to sprawdziłem.)

Bez 230 V nie mam natomiast ogrzewania wody, bo bojler mam niestety tylko na 230 V, ale przy moim wykorzystaniu budki to nie tragedia.

Niemniej dzięki za wytłumaczenie tego napięcia z energobloku.

pzdr

Włodek

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, konradk napisał(a):

Ale ja nie planuję nim ładować żadnego akumulatora ? Akumulator mam wpięty w niego na złącze BATT+ i to akumulator zasila to ustrojstwo 

Akumulator nie zasila energobloku. On zasila urządzenia w przyczepie, które są na 12V za pośrednictwem bezpieczników, które są w energobloku gdy przyczepa nie jest podpieta do 230V ?. Sam Energoblok ma zapewnić 12V dla urządzeń w przyczepie ale musi być podpięty do 230V za pomocą kabla z wtyczką, o której pisałem wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, konradk napisał(a):

Ale ja nie planuję nim ładować żadnego akumulatora

A jak ładujesz akumulator przyczepy ?

pzdr

Wł.

7 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Sam Energoblok ma zapewnić 12V dla urządzeń w przyczepie ale musi być podpięty do 230V za pomocą kabla z wtyczką, o której pisałem wcześniej. 

U mnie np. jest inaczej - część oświetlenia zasilana jest bezpośrednio z akumulatora - z osobnej tablicy prądu 12 V - na postoju po podłączeniu do słupka - ładowanego z 230 V.

Także nie wszystkie urządzenia i nie cale oświetlenie 12 V mam podpięte pod energoblok.

pzdr

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, BuryKocur napisał(a):

Także nie wszystkie urządzenia i nie cale oświetlenie 12 V mam podpięte pod energoblok.

Chcesz mi powiedzieć, że jak by odpiąć akumulator i podłączyć przyczepę do 230v to część oświetlenia/urządzeń na 12v by nie działała? Powiem, że to by było dziwne. Ale nie niemożliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Chcesz mi powiedzieć, że jak by odpiąć akumulator i podłączyć przyczepę do 230v to część oświetlenia/urządzeń na 12v by nie działała? Powiem, że to by było dziwne. Ale nie niemożliwe

Dokładnie tak.

Nie działały by u mnie dodatkowe kinkiety 12 V i tablica do podłączeń i ładowania przeróżnych zabawek typu smartfony, tablety itp - patrz poniżej...

Mam u siebie niejako dwie instalacje 12 V w przyczepie - tak było prościej zrobić - obie osobno zabezpieczane na osobnych bezpiecznikach.

Ale po co miałbym odłączać akumulator ?

On zasila moover i jest niejako przy manewrach podstawowym źródłem prądu w budce - a z kolei po podłączeniu do 230 V jest ładowany ze słupka a w czasie jazdy z alternatora.

To po co go mam odłączać?

Pzdr

Włodek

IMG_0281.JPG

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BuryKocur napisał(a):

Dokładnie tak.

Nie działały by u mnie dodatkowe kinkiety 12 V i tablica do podłączeń i ładowania przeróżnych zabawek typu smartfony, tablety itp - patrz poniżej...

Mam u siebie niejako dwie instalacje 12 V w przyczepie - tak było prościej zrobić - obie osobno zabezpieczane na osobnych bezpiecznokach.

Ale po co miałbym odłączać akumulator ?

On zasila moover i jest niejako przy manewrach podstawowym źródłem prądu w budce.

Pzdr

Włodek

IMG_0281.JPG

Jeśli masz instalacje samodzielnie przerabianą to OK. Natomiast w fabrycznych instalacjach to energoblok nie akumulator odpowiada za zasilanie urządzeń 12V gdy przyczepa jest podpięta do 230v. Gdy przyczepa jest odpięta od 230V a ma aku to wtedy zasilanie 12v idzie z aku. a energoblok służy jedynie jako skrzynka bezpiecznikowa obwodów 12v przyczepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.