Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, piorun napisał(a):

Pręt hamulca wisi dosyć luźno, ma tolerancję ruchu góra-dół ze 2-3cm, na luzie można go unieść o ten brakujący 1cm i położyć na tym profilu łączącym oba napędy, teoretycznie nie wpływa to na napięcie linek hamulca idących do kół. Ale to w końcu hamulec i dlatego tak mnie to gryzie na ile to bezpieczne. Co prawda zawsze mogę tak zmontować i podjechać na SKP sprawdzić hamulce w akcji...20240323_174453.jpg

Czy jak zaciągniesz hamulec to pręt mocno napiera na belkę łączącą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, piorun napisał(a):

Jakie to podkładki i gdzie je dokładałeś?

https://www.obelink.pl/podkladki-dystansowe-zestaw.html

 

Kurcze, umknelo mi, żeby zrobić fotki. Postaram się dziś późnym wieczorem je zrobić i pokażę Ci jak u mnie wszystko jest zamontowane. Mam przed osią. 

 

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest luźny nawet po zaciągnięciu hamulca?
Bez zaciągniętego hamulca jest luźny na tyle, że można podnieść i przesunąć belkę. Wtedy leży sobie spokojnie na belce. Ręczny działa bez problemu, pręt się napina przesuwając się po belce, specjalnie nawet na nią nie napiera. Teoretycznie wszystko działa bez problemu ale jak wspominałem, to są hamulce i dlatego tak mnie to gryzie.
Podkładki, które właśnie podrzucił @pjetko powinny rozwiązać problem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, piorun napisał(a):

Bez zaciągniętego hamulca jest luźny na tyle, że można podnieść i przesunąć belkę. Wtedy leży sobie spokojnie na belce. Ręczny działa bez problemu, pręt się napina przesuwając się po belce, specjalnie nawet na nią nie napiera. Teoretycznie wszystko działa bez problemu ale jak wspominałem, to są hamulce i dlatego tak mnie to gryzie.
Podkładki, które właśnie podrzucił @pjetko powinny rozwiązać problem https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji106.png

Podkładki rzeczywiście usuną problem ale też zmniejszą prześwit. Jak nie napiera mocno to bym tak zostawił i na SKP sprawdził działanie hamulca. Jak dla mnie nie będzie żadnej różnicy w działaniu. Na pręt od hamulca w miejscu styku dałbym termokurczliwe koszulki aby zmniejszyć tarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piorun napisał(a):

Jakie to podkładki...

REICH. Wszelkiego typu dystanse (oraz elementy montażowe) do swoich moverów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piorun napisał(a):

Podkładki, które właśnie podrzucił @pjetko powinny rozwiązać problem

Poniżej fotki, jak to u mnie wygląda. Cięgno hamulca jest powyżej ramy movera ok 2cm. I mniej więcej tyle mają dwie podkładki. Ja u siebie podkładki dałem z głównie dlatego, że silniki były bardzo blisko podłogi, więc musiałem się nimi od niej odsunąć. I jednocześnie wtedy ramą odsunęła się od cięgna hamulca.

 

20240323_235418.jpg

20240323_235438.jpg

20240323_235554.jpg

20240323_235626.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego movera, wyjechałem na asfalt, pokonałem kilka progów zwalniających w drodze na myjnie i ... na asfalcie jest mover 14 cm nad ziemią problem zlikwidowany zostaje zamontowany tak jak jest i w dup*e mam co ktoś tam myśli, z pomiarów z tymi dystansami wyszło, że pójdzie aż 2 cm w górę, a przy okazji do przeróbki byłoby mocowanie amorka i odpływ wody. Wniosek jeden zostaje a jak urwę to kupię drugi :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pjetko napisał(a):

Poniżej fotki, jak to u mnie wygląda.

Jakoś albo źle widzę, albo masz bardzo mały prześwit do ziemi.

U mnie to wygląda tak:

pzdr

Wł.

IMG_0010.JPG

IMG_0019-1.jpg

IMG_2647.JPG

IMG_2648.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JakubJakub napisał(a):

Wracając do mojego movera, wyjechałem na asfalt, pokonałem kilka progów zwalniających w drodze na myjnie i ... na asfalcie jest mover 14 cm nad ziemią problem zlikwidowany zostaje zamontowany tak jak jest i w dup*e mam co ktoś tam myśli, z pomiarów z tymi dystansami wyszło, że pójdzie aż 2 cm w górę, a przy okazji do przeróbki byłoby mocowanie amorka i odpływ wody. Wniosek jeden zostaje a jak urwę to kupię drugi :P 

Czyli zostawiasz mover do góry nogami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda po skończonym montażu, belka łącząca napedy nie jest idealnie poziomo więc pręt dotyka praktycznie tylko jej krawędzi. Hamulecz ręczny działa, najazdowego nie bardzo mam jak dziś sprawdzić ale organoleptycznie różnicy w napięciu linek hamulca nie widać.
Z plusów mover jest mega wysoko, gdyby tak zostało to byłoby
Poszperałem po necie, Reich ma swoje mocowania do ramy i swoje podkładki (50-100EUR), te uniwersalne raczej tu nie podejdą...20240324_121522.jpg20240324_121252.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BuryKocur napisał(a):

Jakoś albo źle widzę, albo masz bardzo mały prześwit do ziemi.

U mnie to wygląda tak:

pzdr

Wł.

IMG_0010.JPG

IMG_0019-1.jpg

IMG_2647.JPG

IMG_2648.JPG

U mnie mniej więcej to samo. 14 cm od ziemi więc nie ma tragedii 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, piorun napisał(a):

Tak to wygląda po skończonym montażu, belka łącząca napedy nie jest idealnie poziomo więc pręt dotyka praktycznie tylko jej krawędzi. Hamulecz ręczny działa, najazdowego nie bardzo mam jak dziś sprawdzić ale organoleptycznie różnicy w napięciu linek hamulca nie widać.
Z plusów mover jest mega wysoko, gdyby tak zostało to byłoby https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji106.png
Poszperałem po necie, Reich ma swoje mocowania do ramy i swoje podkładki (50-100EUR), te uniwersalne raczej tu nie podejdą...20240324_121522.jpg20240324_121252.jpg

I tak bym to zostawił - wygląda super. Jedynie to co pisałem wcześniej to na pręcie gwintowanym w miejscu styku dałbym izolację termokurczliwą (2-3 warstwy) aby uniknąć przecierania się stykających powierzchni i zmniejszyć tarcie i mogące pojawić się piski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Czyli zostawiasz mover do góry nogami?

Zgadza się. Najwyżej będę pierwszym testującym czy da się tak jechać. Hobby jest generalnie wysoka więc nie ma tragedii. Angielki prawie trą moverami o ziemię i jakoś się poruszają. Wjeżdżałem na działkę po bardzo nierównym ternie i nic się nie obcieralo. Myślę że na pola campingowe gorszego wjazdu nie ma. A jak mam o 2 cm walczyć i do tego tak jak ktoś wyżej napisał belka będzie w cholerę nisko to jest to gra nie warta świeczki. Kolejna sprawa to kwestia tego że jak miałbym wjechać w dziurę o głębokości 14 cm to najpierw rozwalę holownik. 

 

Jedyne co zrobię żeby mover się za szybko nie zniszczył to dam wsuwane na profil chlapacze gumowe ale to już kiedyś tam przy czasie.

Edytowane przez JakubJakub (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JakubJakub napisał(a):

U mnie mniej więcej to samo. 14 cm od ziemi więc nie ma tragedii 

Az poszedłem Jakubie pomierzyć - u mnie mam pod mooverem prześwit 22 cm - prędzej uszkodzę felgę niż moover

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, BuryKocur napisał(a):

Az poszedłem Jakubie pomierzyć - u mnie mam pod mooverem prześwit 22 cm - prędzej uszkodzę felgę niż moover

 

Felga, jak felga, ale przy mega głębokich koleinach lub jeździe po drodze polnej gdzie na środku jest garb - czasem belka movera może obrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.