Skocz do zawartości

Montaż bojlera gazowego oraz piezozpalarki w KG


Exen

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tak sobie zabłądziłem chodząc po forum :skromny:

Żadnych teflonów, żadnych uszczelek, żadnych taśm itp. !

Uszczelnieniem są same beczułki i mocno skręcone połączenie (na zakończenie konieczna próba ciśnieniowa całej instalacji !).

Rurka równo obcięta, wyrównana pilniczkiem, ale pamiętaj o opiłkach, aby żadne i w żadnym miejscu nie dostały się do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zakładasz nakrętkę na przewód, następnie tą baryłkę(ważne jest którą stroną) i skręcasz. Samo się uszczelnia poprzez zgniatanie. Ja dodatkowo daję kilka kropel kleju do gwintów Loctite. Żadnych teflonów :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi panowie

 

Żadnych teflonów, żadnych uszczelek, żadnych taśm itp. !

Szkoda bo mam już taką taśmę ;). Będzie dla dzieci

 

Uszczelnieniem są same beczułki i mocno skręcone połączenie (na zakończenie konieczna próba ciśnieniowa całej instalacji !).

Rurka równo obcięta, wyrównana pilniczkiem, ale pamiętaj o opiłkach, aby żadne i w żadnym miejscu nie dostały się do instalacji.

Próbę to jakiś gazownik mi zrobi ale czy jest jakaś metoda na uchronienie się przed opiłkami? Powiedzmy, że idzie sobie rurka i chciałbym do niej dodać trójnik w środku tej rurki. Jak mam się zabezpieczyć przed opiłkami kiedy będę piłował tę rurkę? Mam ją zdemontować z przyczepy? Wolałbym tego nie robić ale nie wiem jak ją przeciąć i jeszcze wyrównać pilnikiem żeby mi się te opiłki do środka nie nasypały. Macie na to jakiś patent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podpowiedź Kol. Carado jest bardzo trafna :ok:
Na fotce pokazuję obcinak do rur miedzianych, akurat taki mam pod ręką, ale są i do stalowych (wygląd podobny).

 

post-8228-0-96482000-1396627986_thumb.jpg

Przypuszczam, że na kilka przycięć rurki stalowej, to i ten od miedzianych da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na graty i szykując się na ten bojler studiuję instrukcję instalacji i znalazłem taki kawałek:

 

Instrukcja UK

"Screw the water heater securely to the floor of the vehicle
with at least two shackle plates (9) with the screws provided,
B 5.5 x 25, on suitable base (plywood panel, laminated wood
strips or metal base)"

 

Instrukcja PL

"Przykręcić bojler na co najmniej 2 łącznikach (11) za pomocą
dołączonych śrub B 5,5 x 25 do odpowiedniego podłoża
(płyta z drewna równoległowarstwowego, laminowane listwy
drewniane lub podłoga metalowa) bezpiecznie na podłodze
pojazdu."

 

Wcześniej pisaliśmy, że nie musi być montowany na dodatkowym wzmocnieniu np z płyty wiórowej. Z implementacji, które widziałem (zdjęcia z netu + używańce z allegro) wynika, że większość z tych urządzeń stoi na czymś, rozumiem, że deseczka powiedzmy 10mm grubości jako wzmocnienie nie zaszkodzi.

 

Jak uważacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja PL

"Przykręcić bojler na co najmniej 2 łącznikach (11) za pomocą

dołączonych śrub B 5,5 x 25 do odpowiedniego podłoża

(płyta z drewna równoległowarstwowego, laminowane listwy

drewniane lub podłoga metalowa) bezpiecznie na podłodze

pojazdu."

 

Wcześniej pisaliśmy, że nie musi być montowany na dodatkowym wzmocnieniu np z płyty wiórowej. Z implementacji, które widziałem (zdjęcia z netu + używańce z allegro) wynika, że większość z tych urządzeń stoi na czymś, rozumiem, że deseczka powiedzmy 10mm grubości jako wzmocnienie nie zaszkodzi.

 

Jak uważacie?

 

Pisałem już o tym dokładnie tu:

http://forum.karawaning.pl/topic/16340-tec-530-2006/?p=360585

Jeśli gdziekolwiek jest zamontowany na podwyższeniu, to oznacza, że była taka konieczność konstrukcyjna, np. wycięcie otworu komina przecięło by jakąś poziomą listwę wewnętrzną ściany lub na zewnątrz przyczepy, akurat w tym miejscu wypada np. jakaś pozioma listwa ozdobna, lub dolne, ozdobne olistwowanie zewnętrzne przyczepy, itd., itp.

 

post-8228-0-13480800-1396933184_thumb.jpg

 

W cytowanym fragmencie instrukcji chodzi o to, że do montażu muszą być wykorzystane z dostępnych, minimum dwa uchwyty (łączniki) montażowe obudowy bojlera. Tu gdzie mowa o odpowiednim podłożu - to, co jest ujęte w nawiasie - podaje przykład takich materiałów, a poza nawiasem - dalszy ciąg zdania - "bezpiecznie na podłodze pojazdu".

Gdyby nie było przykładu materiałów podłoża, to zdanie z instrukcji miało by postać:

"Przykręcić bojler na co najmniej na 2 łącznikach (11) za pomocą dołączonych śrub B 5,5 x 25, do odpowiedniego podłoża bezpiecznie na podłodze pojazdu". Podłoga w przyczepie jest odpowiednim podłożem i większość wyposażenia do niej się montuje. Oczywiście zamontowanie jakiegoś dodatkowego postumentu czy podstawy pod bojler na ogół nie zaszkodzi, ale jeśli nie jest konieczne z powodów, o których już napisałem, to po co wprowadzać do przyczepy dodatkowy "kilogram" :hmm:

Przykład fabrycznie zamontowanego bojlera w mojej przyczepce:

 

post-8228-0-78136000-1396933002_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechał bojler ;)

 

Trochę się bałem bo kontakt z tym sklepem był co najmniej średni ale wygląda że jest ok.

Jest to wersja gazowo elektryczna bo tego też nie byłem pewien z opisu...

 

post-14730-0-40392800-1396949117_thumb.jpg

 

Odpowiednią podstawę ze sklejki mam już mniej więcej wyciętą, może się przyda, może nie.

 

Mam jeszcze pytanie o tę dziurę w boku przyczepy, lepiej to wycinać jakąś wyrzynarką czy ręcznym narzędziem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już edytować poprzedniego posta.

 

Załączam dla przyszłych pokoleń szablon do wycinania komina, wydrukować bez skalowania na A4

 

Może się komuś przyda ;)

post-14730-0-71283300-1396964742_thumb.jpg

szablon_wycinania.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziurę w ścianie możesz wyciąć wyrzynarką bądź nawet brzeszczotem w ręku- to jest aluminium 0,7mm-2cm styropianu i 2mm sklejki (gdyby nie sklejka to pewnie widelcem byś też tą dziurę wydziergał;)  ).

Jak będziesz niszczył budkę to miejsce na otwór oraz dookoła niego obklej papierową taśmą malarską - jeżdżąc wyrzynarką nie porobisz rys na lakierku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj a nie lepiej bakielitówką - znaczy szlifierką kontową z odpowiednią tarczą? W każdym bądź razie czymś obrotowym i to najlepiej z dużymi obrotami - np. widywałem takie cudeńka z malutką tarczką, napędzane sprężonym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.