Skocz do zawartości

Montaż bojlera gazowego oraz piezozpalarki w KG


Exen

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak, jak napisał Kol. Heniekag.

 

Tu narysowałem Ci sposób złożenia złącza:

 

post-8228-0-00422500-1387414282_thumb.jpg

 

Rurkę przycinasz uprzednio na potrzebną długość (pamiętaj o ochronie wnętrza przewodów całej instalacji przed opiłkami podczas obróbki rurek i fazowania ich krawędzi).

Przed skręceniem złącza smarujesz je bardzo cieniutką warstewką, najlepiej specjalnego smaru (wspominaliśmy już o tym).

Pozostałe czynności w/g opisów we wcześniejszych postach.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dokładnie tak, jak napisał Kol. Heniekag.

 

Tu narysowałem Ci sposób złożenia złącza:

 

attachicon.gifzłożenie przyłącza.JPG

 

Rurkę przycinasz uprzednio na potrzebną długość (pamiętaj o ochronie wnętrza przewodów całej instalacji przed opiłkami podczas obróbki rurek i fazowania ich krawędzi).

Przed skręceniem złącza smarujesz je bardzo cieniutką warstewką, najlepiej specjalnego smaru (wspominaliśmy już o tym).

Pozostałe czynności w/g opisów we wcześniejszych postach.

Teraz kumam już całkowicie. Nie nadążałem za Wami - przepraszam :blagac:

W głowie miałem obraz zakończenia przewodu , jak na moim wcześniejszym foto a tu się okazuje, że jest odwrotnie właśnie.

Dlatego nie mogłem zrozumieć jak to można na metry niezarobione sprzedawać. Teraz już jest sprawa jasna. Dziękuję!

 

Kistofer,

Propos, Twojego linka z zaworem zwrotnym do wody. Na którym przewodzie to sie montuje? Rozjaśnij mi trochę.

Nie jestem pewien ale przy Thermie chyba tego nie mam lub nie zwróciłem na to uwagi. Jest to konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kistofer,

Propos, Twojego linka z zaworem zwrotnym do wody. Na którym przewodzie to sie montuje? Rozjaśnij mi trochę.

Nie jestem pewien ale przy Thermie chyba tego nie mam lub nie zwróciłem na to uwagi. Jest to konieczne?

 

Tak, producent bojlera to podaje. Dlatego wcześniej pytałem się o rodzaj instalacji wody, która masz.

U mnie jest np. ciśnieniowa, więc zupełnie inaczej to wygląda.

Na rysunku wszystko Ci zaznaczyłem.

 

post-8228-0-05796600-1387450156_thumb.jpg

 

To "coś" pod zaworem, to oczywiście pompka wody w zbiorniku.

Bywają czasem pompki zanurzeniowe z wbudowanym zaworem zwrotnym, ale nie wiem czy taką masz.

Nawet jeśli masz, a założysz kolejny, to nic się nie stanie.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, producent bojlera to podaje. Dlatego wcześniej pytałem się o rodzaj instalacji wody, która masz.

U mnie jest np. ciśnieniowa, więc zupełnie inaczej to wygląda.

Na rysunku wszystko Ci zaznaczyłem.

 

attachicon.gifPodł bojlera B10_B14 instal bezciśn wody.JPG

 

To "coś" pod zaworem, to oczywiście pompka wody w zbiorniku.

Bywają czasem pompki zanurzeniowe z wbudowanym zaworem zwrotnym, ale nie wiem czy taką masz.

Nawet jeśli masz, a założysz kolejny, to nic się nie stanie.

 

dziękuję - wiesz, że jesteś Bogiem..... :dzieki:

 

Co do zaworu, to chyba nie mam i tak tylko się zastanawiam, czy musi być? Zdaje się, że u mnie nie ma i nie ma z tym problemu jakiegoś.

Jak opróżniałem instalację z wody na jesień, to jak dmuchłem od strony prysznica to wyleciało od strony węża, gdzie zamontowana jest pompka.

Chyba, że mam takie mocne płuco :bzik: - dobrze, że pompkę odkręciłem - jeszcze bym popsuł :miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaworu, to chyba nie mam i tak tylko się zastanawiam, czy musi być?

 

Moim zdaniem musi być.

Zdaje się, że u mnie nie ma i nie ma z tym problemu jakiegoś.

 

... bo nie miałeś jeszcze bojlera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem musi być.

 

... bo nie miałeś jeszcze bojlera ;)

ok.

Ostatnia sprawa, Czy koniecznie muszę mieć taki zawór zwrotny jak:

post-14479-0-23645200-1387563165_thumb.jpg

może taki też wystarczy?

post-14479-0-58107300-1387563476_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia sprawa, Czy koniecznie muszę mieć taki zawór zwrotny jak:

 

To nie jest zawór zwrotny, tylko zawór spustowo/zabezpieczający.

Musi być koniecznie taki, żaden inny.

Trzeba zwrócić uwagę, że są w różnych wykonaniach (ciśnienie otwarcia) i mogą być też oznaczane kolorem dźwigni.

W Twoim przypadku ma być 2,5 - 2,8 bar, nr kat. Trumy: 70141-02; dźwignia czerwona.

może taki też wystarczy?

attachicon.giftu40020-00400~11.jpg

 

Ten jest nie dla bojlera, a dla termy TT Trumy, więc nie może być zastosowany u Ciebie.

Te zawory nie są zamienne.

 Więc ma być :zolta:

 

Dokładnie :ok:

 

Możesz kupić np.    tu     , koszt ok. 100 zł.

 

Przykładowa grupa elementów dla tego bojlera:

 

post-8228-0-03152100-1387624952_thumb.jpg

źródło: https://www.frankana.de/

Doczytałem, że pełni on również rolę kontroli ciśnienia w układzie.

 

Tak, zabezpiecza przed nadmiernym ciśnieniem wody w zbiorniku bojlera.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że rurkę odpływową zaworu musisz ustawić w sposób, jaki Ci narysowałem:

 

attachicon.gifUST RURKI ODPŁ.JPG

 

Dziękuję za poświęcony czas oraz chęci! Montaż na wiosnę, a sprzęt trzeba już kompletować :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak napisał Kol. Heniekag.

 

Tu narysowałem Ci sposób złożenia złącza:

 

attachicon.gifzłożenie przyłącza.JPG

 

Rurkę przycinasz uprzednio na potrzebną długość (pamiętaj o ochronie wnętrza przewodów całej instalacji przed opiłkami podczas obróbki rurek i fazowania ich krawędzi).

Przed skręceniem złącza smarujesz je bardzo cieniutką warstewką, najlepiej specjalnego smaru (wspominaliśmy już o tym).

Pozostałe czynności w/g opisów we wcześniejszych postach.

 

Zerknij tylko jeśli możesz,

post-14479-0-60212900-1387730180_thumb.jpg

Do tego mam przewód gazowy 8mm.

Czy tymi złączkami połączę to jak trzeba?

 

Nie miałem jeszcze tego w rękach i tak na oko nie mam pewności.

Edytowane przez Exen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są na średnicę 8 mm, to tak  (bywają też na 10 mm) musisz sprawdzić.

Listwa zaworów (ta na foto) jest przelotowa. Nie wiem, czy jest w komplecie zaślepka wylotu (jedna strona, to wejście głównej rurki gazu, a drugą stronę powinieneś zaślepić). Jeśli nie ma na wyposażeniu, to trzeba dokupić.

 

Musisz dobrać, bo nie pamiętam, która jest potrzebna:

http://allegro.pl/zaslepka-do-instalacji-gazowej-do-8-mm-i3746887061.html

http://allegro.pl/zaslepka-do-instalacji-gazowej-8mm-m14-x-1-5-i3773544223.html

http://allegro.pl/nakretka-zaslepka-do-instalacji-gazowej-2-sztuki-i3804156478.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Jako, że rozkminiam właśnie bojlery Trumy, mam pytanie do osób bardziej w temacie niż ja.

Czy Truma Boiler B10 EL to to samo co Truma Ultrastore Rapid GE 10?

Bo ceny w UK jakieś dużo lepsze niż u nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Ceny identycznych bojlerów są raczej bardzo podobne, a gdy doliczyć transport i ewentualne przeróbki, to może wyjść i drożej. Z tego, co zaobserwowałem, to większość sprzętów dla wyposażenia przyczep jest najbardziej funkcjonalna (rozbudowana) w wykonaniach na rynek niemiecki lub skandynawski.
Wspomniane bojlery nie są identyczne i różnią się między sobą. Nie pamiętam dokładnie wszystkiego. Truma robi ten bojler na różne rynki (nawet australijski), a każdy z tych rynków ma konkretne wymagania i przepisy. Poza tym, że Ultrastore Rapid GE 10 jest homologowany dla tamtejszego rynku, ma też zmiany konstrukcyjne, np. inny system wyprowadzeń przewodów wodnych. Podobnie może być z innymi elementami, co w przypadku awarii, może wymuszać poszukiwania części w Anglii.
Mogą być też jakieś drobne różnice w obwodach elektrycznych (w Anglii 240V / 220V 50 Hz), choć niekoniecznie i raczej można by je pominąć. Główną różnicą będzie zapewne moduł sterujący i fakt, że Truma B10 EL posiada podczas pracy na gazie płynną regulację temperatury wody do ok. 70-80 st. C, natomiast Ultrastore Rapid GE 10 ma tylko dwie pozycje: 50 lub 70 st. C.
Aby wychwycić wszystkie różnice, należałoby porównać dokładnie numery katalogowe części zamiennych dla tych bojlerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.