Skocz do zawartości

Montaż bojlera gazowego oraz piezozpalarki w KG


Exen

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 129
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przymierzałem dziś po południu ten bojler i mam kilka pytań ;)

 

Wzdłuż przyczepy dookoła, po podłodze idą kable, rozumiem że bojler musi przylegać do ściany czyli kable muszą iść albo nad bojlerem albo dookoła niego, jak to jest u Was rozwiązane?

 

Czy ta rurka kondensacyjna się nagrzewa? Bo może kable mogłyby iść pod nią, przy ścianie?

 

Robiąc inwentaryzację paczki znalazłem taki element:

post-14730-0-64418800-1396987487_thumb.jpgpost-14730-0-10892100-1396987489_thumb.jpgpost-14730-0-45255700-1396987490_thumb.jpgpost-14730-0-82583800-1396987491_thumb.jpgpost-14730-0-88386200-1396987492_thumb.jpg

 

 

Co to jest?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem dziś po południu ten bojler i mam kilka pytań ;)

 

Wzdłuż przyczepy dookoła, po podłodze idą kable, rozumiem że bojler musi przylegać do ściany czyli kable muszą iść albo nad bojlerem albo dookoła niego, jak to jest u Was rozwiązane?

 

Czy ta rurka kondensacyjna się nagrzewa? Bo może kable mogłyby iść pod nią, przy ścianie?

 

Tak jak chłopaki wyżej wspominają.

Upewnij się, kiedy osadzisz boiler bezpośrednio na ziemi w przyczepie, że przy wycinaniu komina nie zgarniesz listwy konstukcyjnej, która to właśnie biegnie na dole w zdłuż ściany.

Być może zastosujesz jakąś podstawe pod boiler aby podnieść komin wyżej i automatycznie będziesz miał bezpieczne miejsce na przewody między płytą a ścianą.

 

Mój boiler posadziłem na płycie 1,5cm i otwór komina wyszedł zaraz nad w/w listwą. Rurka kondensacyjna biegnie już po listwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exen, możesz dać jakieś foto poglądowe tego odstępu pomiędzy ścianą a płytą (korytka na przewody).

 

Rozumiem, że to masz tak zorganizowane?
post-14730-0-09363500-1397031758_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exen, możesz dać jakieś foto poglądowe tego odstępu pomiędzy ścianą a płytą (korytka na przewody).

 

Rozumiem, że to masz tak zorganizowane?

attachicon.gifrys_kable.jpg

 

Tak właśnie jak narysowałeś. Możesz zastosować jeszcze korytko albo peszel na biegnące tam przewody ale niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta rurka kondensacyjna się nagrzewa? Bo może kable mogłyby iść pod nią, przy ścianie?

 

Robiąc inwentaryzację paczki znalazłem taki element:

IMG_20140408_214017.jpg

Co to jest?

 

Nie jestem pewien, ale może to element przyłącza gazu :hmm:

 

Przewody puść w korytku instalacyjnym, tak, aby nie dotykało bezpośrednio elementów bojlera.

Gorąco tam nie jest. Nie wiem, jak jest u innych i czy to rozwiązania producenta, ale u mnie jest zainstalowany bojler fabrycznie i nie pamiętam, aby były tam jakieś przewody pod kominem. Wszystkie są gdzieś obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vrs ja montowałem bojler sam w zeszłym tygodniu i miałem tak samo kable jak u Ciebie, na tej krawędzi bojlera, na której jest komin jest również ucho do montażu, tak więc zastosowałem dwie deski w podstawie gr 10 mm. Tą dolną przykręciłem do podłogi, a górną do dolnej i wszystko trzyma, u mnie przy samym kominie jest dość ciepło więc jeżeli te kable u Ciebie są luźne to deska tym bardziej się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale może to element przyłącza gazu :hmm:

 

Przewody puść w korytku instalacyjnym, tak, aby nie dotykało bezpośrednio elementów bojlera.

Gorąco tam nie jest. Nie wiem, jak jest u innych i czy to rozwiązania producenta, ale u mnie jest zainstalowany bojler fabrycznie i nie pamiętam, aby były tam jakieś przewody pod kominem. Wszystkie są gdzieś obok.

 

Zastanawiam się czy ten element na zdjęciu to nie jest czasem to:

 

"The 8 mm gas supply line is connected to the connection noz-

zle (38) with cutting ring connection. The cutting rings are to

be selected according to the gas pipe used (for copper pipe:

support sleeves and brass cutting ring as supplied). Carefully

hold in place with a second wrench when tightening!"

 

Co do przewodów to widziałem u Ciebie Kriss na zdjęciu że nic tam nie biegnie w okolicy, nawet rura od ogrzewania.

 

 

Vrs ja montowałem bojler sam w zeszłym tygodniu i miałem tak samo kable jak u Ciebie, na tej krawędzi bojlera, na której jest komin jest również ucho do montażu, tak więc zastosowałem dwie deski w podstawie gr 10 mm. Tą dolną przykręciłem do podłogi, a górną do dolnej i wszystko trzyma, u mnie przy samym kominie jest dość ciepło więc jeżeli te kable u Ciebie są luźne to deska tym bardziej się przyda.

 

Chyba bez zdjęcia nie zrozumiem co do czego jest przykręcone ;)

 

Od biedy mogę te kable podwiesić nad bojlerem, nie będzie to ładnie ale może jakoś z tym przeżyję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy ten element na zdjęciu to nie jest czasem to:

 

"The 8 mm gas supply line is connected to the connection noz-

zle (38) with cutting ring connection. The cutting rings are to

be selected according to the gas pipe used (for copper pipe:

support sleeves and brass cutting ring as supplied). Carefully

hold in place with a second wrench when tightening!"

 

Tak, jak pisałem: moim zdaniem jest to "beczułka" do połączenia gazowego. Powinna być z mosiądzu, a jest potrzebna szczególnie, gdy instalacja w przyczepie (rurki) jest z miedzi. Miedziana rurka nie może się bezpośrednio stykać ze stalowym króćcem wejściowym gazu do bojlera, stąd osłona w postaci beczułki. To bardzo ważny element z uwagi na szybką korozję elektrochemiczna, która mogłaby wystąpić na styku stal - miedź.

 

W podanym fragmencie instrukcji jest wzmianka właśnie o mosiężnym pierścieniu, więc chyba właśnie o tym.

Nie mogę porównać po numerze, bo w moich materiałach są trochę inne oznaczenia.

38 odnosi się do Twojej instrukcji. Najprościej przymierz do króćca gazu w bojlerze, powinno pasować.

Co do przewodów to widziałem u Ciebie Kriss na zdjęciu że nic tam nie biegnie w okolicy, nawet rura od ogrzewania.

 

Wszystko, łącznie z rurami ogrzewania i wentylacji oraz wodnymi jest mocowane nad bojlerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak to już wcześniej było opisywane. Żadnej otuliny. Na "gołą" rurkę nakrętka z króćca przyłączeniowego bojlera, potem na rurkę  beczułka (ta z Twojej fotki, co była dołączona do bojlera i odpowiednią stroną założona), i to wszystko wkładasz równiutko do króćca i skręcasz założoną nakrętką. Rurka ma wystawać z beczułki na kilka mm.

Oczywiście średnica rurki musi być dokładnie zgodna z otworem beczułki, czyli wchodzić ciasno.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale, ;)

 

To co jest na zdjęciach to nie jest beczułka... To jest chyba jakieś wzmocnienie które się wkłada do rurki gazowej miedzianej żeby trzymała kształt.

 

"Jak nie dźwieć, to nie wiem ;)"

post-14730-0-99972800-1397079078_thumb.jpg

post-14730-0-59752400-1397079157_thumb.jpg

post-14730-0-69596600-1397079166_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale, ;)

 

To co jest na zdjęciach to nie jest beczułka... To jest chyba jakieś wzmocnienie które się wkłada do rurki gazowej miedzianej żeby trzymała kształt.

 

"Jak nie dźwieć, to nie wiem ;)"

 

Do wnętrza rurki gazowej nic nie wkładasz.

Daj fotki końcówek przyłączeniowych wody i gazu Twojego bojlera

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.