Skocz do zawartości

Bojler gazowy


Yabulon

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

No więc witam tak jak obiecałem. Jeżeli ktoś chce dostać fotki to proszę o adres mail.

Poniżej lista dokonanych przeróbek:

 

2 sztuki okno dachowe HEKI MINI

1 sztuka DuoMatic L Plus

1 sztuka ręcznikowiec firmy Truma; montaż w łazience

1 sztuka Ultraheat firmy Truma

1 sztuka boiler elektryczno gazowy Truma o pojemności 10 litrów pojemności

1 sztuka zbiornik na wodę FIAMMA 85 litrów pojemności

1 sztuka wykładzina podłogowa

1 sztuka przedłużenie komina gazowego (Truma)

1 sztuka zabezpieczenie dolnego łóżka przed wypadnięciem dzieciaka

1 sztuka zabezpieczenie rur grzewczych w schowku pod głównym spaniem

 

 

Pozdrawiam!

Barek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Chciałbym wrócić do tematu ciepłej wody w przyczepie. Przeczytałem Wasze posty z tym zagadnieniem ale wciąż nie wiem co z tym fantem zrobić. Mam nawet swoje przemyślenia i pomysły i chciałbym żebyście się do tego odnieśli.

Może zacznę od tego, że jestem nowy na forum. Kilka dni temu kupiłem przyczepę. Do tej pory jeżdziłem starym kamperem (VW Ogórek, świetne autko) ale postanowiłem kupić coś większego bo z rodzinką ciężko już było się pomieścić. Kupiłem więc przyczepę sprowadzoną z Holandii ale ponieważ jest z ubezpieczalni to jest częściowo rozkradziona. Miała wszystko a w tej chwili trochę brakuje. Miała między innymi TERME Trumy do ogrzewania wody ale teraz zostały tylko przewody.

Chciałbym jednak mieć w przyczepie ciepłą wodę i w związku z tym mam pytanie do osób, które takie urządzenie posiadają. Z tego co udało mi się przeczytac w internecie dowiedziałem się, że te termy mają tylko 5 l pojemności i ogrzewane są gorącym powietrzem z grzejnika oraz grzałką elektryczną. Czas do zagrzania 5 litrów wody do temp ok. 60 stopni to 50 minut!!! Trochę to długo jak na taką małą ilość wody prawda?

Chciałbym więc znać Waszą opinię na ten temat...czy warto kupić to urządzenie, czy zdaje egzamin, czy może lepiej pobawić się w cos bardziej wydajnego???

 

W moim Ogórku nie mam żadnych urządzeń tego typu, skomplikowanych i drogich ale skoro już kupiłem taką przyczepę to chcę dać sobie trochę luksusu J

 

Po przeczytaniu Waszych doświadczeń w tym temacie i po przemyśleniu wpadł mi do głowy pewien pomysł, który chciałbym zrealizować. Nie jestem ani elektrykiem ani hydraulikiem i dlatego chcę się z Wami podzielić moimi przemyśleniami i poznać Wasze sugestie i rady.

Taj jak wspomniałem miałem w przyczepie TERME ale teraz została tylko instalacja tzn przewody do ciepłej i zimnej wody, krany z mieszaczami i mikrowyłącznikami.

Wymyśliłem sobie coś takiego:

- zbiornik z woda zimną (główny) oraz drugi do podgrzewania wody ok. 20-30 litrów

- w zbiorniku głównym pompka zanurzeniowa, która będzie pompowac wodę do układu.

- na głównym przewodzie wodnym trójnik doprowadzający wodę do zbiornika pomocniczego.

- w zbiorniku pomocniczym musiałby być zawór kierunkowy tak aby w momencie gdy pompka będzie wyłączona woda nie cofała się do zbiornika głownego (chyba, ze pompka sama w sobie ma taki zawór ale tego nie wiem).

- z drugiej strony zbiornika pomocniczego wkręcona lub wklejona grzałka do grzejnikow łazienkowych (z termostatem oczywiście)

- gdzieś obok grzałki odprowadzenie wody ciepłej.

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie może działać J W momencie gdy odkręcamy kran załącza się pompka, która pompuje wodę do całego układu. Gdy kran jest ustawiony na wodę zimną to wszystko idzie przewodem niebieskim z pominięciem zbiornika pomocniczego. Jednak w momencie gdy włączymy na kranie wodę ciepłą przewód zimnej wody się zamknie co automatycznie wymusi obieg wody przez zbiornik pomocniczy. Wtedy pompowana woda zimna wypycha wodę ciepłą, która przewodem czerwonym płynie sobie do kranu a potem na nasze plecy na przykład J Kiedy kran zamkniemy pompka przestaje pompować i woda, która jest w zbiorniku pomocniczym znów może się nagrzewać.

Zastanawia mnie tylko czy rzeczywiście woda zimna wypchnie wodę ciepłą zanim się z nią zmiesza... Warunkiem funkcjonowania takiego układu jest wstepne napełnienie zbiornika pomocniczego ponieważ taka sama ilość wody jaka będzie wpompowana zostanie też wypompowana.

Takie są moje czysto teoretyczne przemyślenia ale nie wiem jak to będzie w praktyce.

Będę wdzięczny jak koledzy mający większe doświadczenie w tym temacie odniosą się do tego pomysłu.

 

Zamieszczam (jeśli mi się uda) odręczny rysunek.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie

post-31698-imported-713c5efa-1f25-48bf-8538-a72b54a5595d_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Się obawiam, że zimna woda odbierze ciepłość wodzie w zbiorniku pomocniczym b. szybko

i na plecy poleci już zimna niestety. Myślę, może lepiej większy zbiornik na ciepłą, ale nie gorącą, tak, żeby starczyło na szybką kąpiel.

No, ale zaraz Ci tu fachowcy na pewno coś doradzą.

 

Jacek.

 

Kolega Szary to fajną rzecz ma - kolektor słoneczny - masz pojęcie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Szary to fajną rzecz ma - kolektor słoneczny - masz pojęcie !!!

 

Tylko mój jest niewielkiej mocy (20-50W zależnie od promyczków) i do grzania pewnie zabrałoby się całą moc.

 

Z tą ciepłą wodą to nie mam doświadczenia by coś podpowiedzieć niestety... ale jakbyś miał pytanie praktyczne o solarku to pytaj, napewno ułatwia życie i można wszelako go wykrzystywać :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie tylko zastanawiam ile czasu zajmie nagrzanie takiego 20 litrowego zbiornika, biorac pod uwage ze grzalka ma ok 2000 watow ... wiekszej nie za bardzo sie bedzie nadawac bo bedzie zabezpieczenie campingowe wywalac... a najlepiej jakby byla stopniowa na 1000 i 2000 watow bo nieraz na 2000 tez wywala. Do tego dochodzi jeszcze ciezar zbiornikow.... a jeszcze truma leci i na prad i na gaz, jak bys to rozwiazal? czy bedziesz zdany tylko na prad?

 

Co do calej konstrukcji to sie nie wypowiadam bo ja laik techniczny jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę zastosować 2 grzałki 600W...wydaje mi się, że to wystarczy. Agregat, który posiadam może max wyprodukować 1.5 KW więc nic z większym poborem mocy nie chcę stosować. Myślę, że jeśli odpalę agregat na 1-2 godz przy okazji ładowania akumulatorów to woda zdąży się podgrzać wystarczająco do kąpielki :blagac:

To rozwiązanie będę stosował tylko w przypadku wypadów w jakieś dzikie miejsca bo w innych bardziej cywilizowanych przecież można korzystać z pryszniców ogólnodostępnych.

 

Szary... na razie nie planuje montowania solaru ale w przyszłości jak już się uporam ze wszystkimi problemami to pewnie będę chciał zamontować coś takiego i zwrócę się o pomoc :hehe:

Powiedz mi tylko czy taka bateria słoneczna leżąca na dachu nie jest podatna na uszkodzenia? Czy to sie dementuje czy jest na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi tylko czy taka bateria słoneczna leżąca na dachu nie jest podatna na uszkodzenia? Czy to sie dementuje czy jest na stałe?

 

 

Ogólnie solarki są dość mocne (chyba, że są to maty lub nieobudowane) . U mnie leży na dachu na stałe. Zwykłe przejazdy pod drzewami i gałęziami nic jej nie robią. Kiedyś wrzucałem fotki na forum, ale nie mogę znaleźć. Ale jak będzie trzeba to zrobie fote jak to u mnie wygląda.

 

Z agregatem to faktycznie tylko w dziczy można poszaleć. Kiedyś też pisaliśmy o nich i jak można je wygłuszyć by innym nie przeszkadzały.

 

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=245&highlight=agregat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puchacz1968, dokladnie taki system jak opisales stosuje sie na jachtach z centralna pompa cisnieniowa i dziala swietnie, pompa jest jedna a zimna woda tloczona do "bojlera" tworzy cisnienie w tymze

nigdy nie cwiczylem tego rozwiazania z pompka zanurzeniowa ale powinno dzialac podobnie, co do mieszania sie cieplej z zimna to odczuwalnym efektem tego jest zmienna temperatury lecaca z kranu (przy zbiorniku 30l odczuwalne jest to dla drugiej osoby bioracej prysznic)

co do solara, to mozesz korzystajac z dodatkowej wezownicy w "czerwonym" zbiorniku grzac wode wezownica zamontowana na dachu, troche czarnej farby, rurki miedzianej, poliweglanu i boryga (czynnik) i mozesz zmajstrowac takie cos samodzielnie

ja w bazie mam dodatkowo druga wezownice przez ktora przechodzi woda z malego obiegu w silniku generatora, wiec dziala bardzo szybko i efektywnie, jak tylko generator chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bosmanzbryzy, dzięki za odpowiedż. Wobec tego spróbuję wykombinować coś z tą ciepłą wodą. A odnośnie solaru i ogrzewania wody na dachu to chyba raczej nie dla mnie... Ja osobiście uciekam przed słońcem i szukam zacienionych miejsc a wydaje mi sie, że aby solar spełniał swoje zadanie to musi byc na słońcu prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spełniał swoje zadanie to musi byc na słońcu prawda?
Na pewno lepiej jak jest na słońcu, ale działa również w cieniu z tym, że jego sprawność jest oczywiście mniejsza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puchacz ! Kto Ci naopowiadał, że boiler 5 l grzeje się 50 min? Ja mam taki u siebie i bardzo sobie chwalę. Zanim się wytrę i wygrzebię z łazienki to Marta ma juz ciepłą wodę na kąpiel.Bardzo sprawnie to działa. 5l jest wystarczjącą ilościa abym się umył, nawet z włosami. Grzanie większej ilości elektryką jest raczej nienajlepszym rozwiązaniem - trudniej tę ciepłą wodę utrzymać w potrzebnej temperaturze. Mój boiler ma grzałkę 200W.Woda jest ze zbiornika z pompką zanurzeniową. Zbiornik w oryginale był mały, tylko 38 l więc dołożyłem drugi 124 l( idealnie zmieścił się w bakiście ) i połączyłem je równolegle. Nie musiałem demontować szafek, robic nowego wlewu itp. Zużywamy okolo 30 l wody dziennie - z kąpielą - bez zbytniego oszczędzania starcza nam na 4 dni. Teraz jestem na etapie wykonywania zbiornika podpodłowego na brudną wodę. Będzie mocowany do ramy a podłoga nie będzie dziurawiona. Pojemność 200 l.Wylewka przez zawór kulowy półtora cala, lepszy byłby zawór elektromagnetyczny ale nie wiem gdzie go kupić? :blagac: Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginały od przyczep są na 12 v - drogie. Sądzę, że na 230 V bedzie łatwiej dostępny a pewnie nie pobiera dużo prądu, zasilę go z przetwornicy. Pozdrawiam Adam :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.