Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

Traktorem bez przyczepki mozna na samą B jeździć. E+B traktor z przyczepa i wpisu nie musi być

Pamiętaj, że to co napisałeś, prawdziwe jest na terenie naszego ukochanego kraju (oczywiście, aż ktoś mądry w rządzie nie wymyśli innej kombinacji). Niestety poza granicami już tak nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Traktorem bez przyczepki mozna na samą B jeździć. E+B traktor z przyczepa i wpisu nie musi być

z Traktorem to wydaje mi się też nie do końca tak jest.

O ile możemy jeżdzić samym traktorem bo to nam mówi kat. B, to co do przyczepy juz bym sie zastanowaił :) jest powiedziane że DMC zestawu nie może być wiecej niż 7t, w tym chorym kraju jestem w stanie uwierzyć że przyczepa do traktora nie może miec wiecej niż 3,5t, a może jeszcze należy warunek techniczny hamulców przeliczyć (1,33) i sprawdzić czy napewno przyczepa do traktora ma hamulce najazdowy  :))) albo uruchamiany z miejsca kierowcy.

 

Jedno jest pewne B+E to nie to samo co T, w T jest powiedziane z przyczepa (przyczepami) czyli mogą być dwie a w B+E juz nie :))

Edytowane przez demko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja znalazłem takie info :hmm:

 

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym

 

 

Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz  pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów

 

 

Prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Osoba ubiegająca się o uprawnienia kategorii T musi mieć ukończone 16 lat. W przypadku przystępowania do egzaminu osoby, która nie ukończyła 18 roku życia, konieczna jest pisemna zgoda rodziców.

Prawo jazdy, z wyjątkiem prawa jazdy kategorii T, uprawnia do kierowania określonym w nim pojazdem w ruchu międzynarodowym, chyba że władze danego państwa wymagają, aby kierowca posiadał międzynarodowe prawo jazdy.

Tak więc nie trzeba robić kat,T aby jeździć traktorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja znalazłem takie info :hmm:

 

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy; ... 

 

Trochę jednak nieprecyzyjnie się wyraziłeś tu i może kogoś to wprowadzić w błąd

 

z tego zapisu wynika, że np. auto DMC 2000 + przyczepa 850 DMC a więc już nie lekka = DMC 2850 czyli nie przekracza 4250 kg, i automatycznie konieczny jest dodatkowy egzamin i wpis uprawnień do PJ a to fałsz :) ponieważ egzamin jest wymagany o ile zestaw przekracza 3,5 t

 

prawidłowe brzmienie art.6 ust.1 pkt 6) lit. c

- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a (czyli do 3,5t), oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

który brzmi ...

ust. 2 - Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

Reasumując zestaw składający się z auta poniżej 3,5 t oraz przyczepy innej niż lekka czyli pow. 750 kg nie przekraczający łącznie DMC 3,5 może być ciągany na B dopiero jak przekroczy tą masę konieczne są dodatkowe uprawnienia w PJ

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym cytacie chodziło mi tylko o podpunkt który skasowałaś, czyli o traktor bo o tym była wcześniej mowa.

A reszta tak jak piszesz. :ok:

 

 

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym
Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie dwóch polaków - tam trzy racje ;)

 

Panowie (i Panie rzecz jasna ;) ) E do B robić i 7tonowym zestawem można hulać (+viazłodziej) po świecie.

Pochwalę się że stałem się posiadaczem B+E c.1280zł (badania, egz.dojazdy,odbiór prawka itd.) - polecam tym co jeszcze nie mają i przestajemy liczyć DMC zestawu i takie tam :D

Pozdrawiam

 

P.S. Przypomnę tylko że traktorem z dwoma przyczepami* dzięki posiadaniu B+E też można hulać - HEJ!

 

- * to info dla tych co wyżej nie czytali i nie wierzą w taki przepis w K.D.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę jednak nieprecyzyjnie się wyraziłeś tu i może kogoś to wprowadzić w błąd

 

z tego zapisu wynika, że np. auto DMC 2000 + przyczepa 850 DMC a więc już nie lekka = DMC 2850 czyli nie przekracza 4250 kg, i automatycznie konieczny jest dodatkowy egzamin i wpis uprawnień do PJ a to fałsz :) ponieważ egzamin jest wymagany o ile zestaw przekracza 3,5 t

 

prawidłowe brzmienie art.6 ust.1 pkt 6) lit. c

- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a (czyli do 3,5t), oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

który brzmi ...

ust. 2 - Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

Reasumując zestaw składający się z auta poniżej 3,5 t oraz przyczepy innej niż lekka czyli pow. 750 kg nie przekraczający łącznie DMC 3,5 może być ciągany na B dopiero jak przekroczy tą masę konieczne są dodatkowe uprawnienia w PJ

Czyli zestaw do 3,5 t z przyczepą cieżką to kategoria B a za granicą tez tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie chcę krakać - niektórzy z nas mogą mieć kłopoty......................

Komisja Europejska ujednoliciła przepisy dotyczące zastosowania specjalnego kodu w prawie jazdy wskazującego na ograniczenia dla kierowców.

Przekraczanie prędkości, nieużywanie pasów bezpieczeństwa, przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz jazda po pijanemu, to cztery główne powody wypadków drogowych w Europie. 

Aby usprawnić walkę z tym ostatnim wykroczeniem Komisja wprowadziła nowy "kod 69", który zastąpi podobne oznaczenia obowiązujące dziś w poszczególnych krajach członkowskich.

 

Wpisywany on będzie do dokumentów osób, które będą mogły prowadzić tylko te pojazdy, które będą wyposażone w blokadę alkoholową czyli system uniemożliwiający jazdę nietrzeźwym kierowcom. 


Czytaj więcej na http://motoryzacja.interia.pl/raport-pijani/pijani/news-kod-69-do-prawa-jazdy-co-on-oznacza,nId,1724405#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to będą osoby, może te które już jeździły na bani :hmm:

 

Wpisywany on będzie do dokumentów osób, które będą mogły prowadzić tylko te pojazdy, które będą wyposażone w blokadę alkoholową czyli system uniemożliwiający jazdę nietrzeźwym kierowcom. 


 
Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega się obawia, że policjantom w świecie będzie się myliło B96 i B69 :) Ale chyba to nie o to chodzi :)

Dokładnie tak. Do dzisiaj żaden ze spotkanych policjantów nie wiedział co to jest B96. Ale co to jest B69 będą wiedzieli dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Jak tam wygląda sprawa egzaminu na B96 w Krakowie, ogólnie standardowo czy mają jakieś widzi misie? I ile czekaliście na prawko?

Gdzie w Krakowie najlepiej sobie wykupić jakieś dodatkowe godziny z instruktorem? Zastanawiałem się czy nie wypożyczyć sobie przyczepki na stacji i gdzieś na parkingu nie poćwiczyć i nie przypomnieć sobie jak to działa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.