Skocz do zawartości

Ciepła i zimna woda-jak wykonać instalację?


MagZyg

Rekomendowane odpowiedzi

ja zrobiłem tak,zbiornik około 150l pod budą,tylko do łazienki,do tego 2 złączki i wąż ogrodowy 2x 2,5m,i zmontowałem sobie pokraczny piec,z wykorzystaniem piecyka z junkersa i całego dołu z piecyka truma,do tego pompka 12v i smiga jak trzeba,biornik mam w fazie budowy,a podgrzewacz,do kosmetyki,dodam że ja tylko na dziko,więc w lesie na estetyke sie nie patrzy aż tak,w każdym razie podgrzewacz,grzeje mi wode 12l w ciągu 14 min,do temp 60 stopni,( testy} i stoi sobie 2,5 m od budki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

tak podgrzewacz jest poza przyczepą,nie jestem zwolennikiem,samoróbek w pomieszczeniach,pozatym jestem bardzo bojazliwy jeżeli chodzi o gaz,dlatego po pracach,zawsze latam z detektorem gazu i czadu

żeby mieć peność,jeżeli chodzi o to że na zewnątrz,jak pisałem kto sie w lesie przejmuje estetyką,niedam sie namówić na zatłoczone kempingi,only pełna dzicz,to jest odpoczynek,fotki zapodam puzniej musze je zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem chyba dalej jakiś staroświecki, w Knausie nie miałem prysznica tylko umywalkę i toaletę turystyczną. Wodę ciepła miałem mieć właśnie z grzałki akwarystycznej ale chyba jakaś słaba bo wodę 20l grzała do jakichś 35 bo woda lekko ciepła i szczerze mówiąc to zazwyczaj jeździłem na kempingi gdzie korzystaliśmy z sanitariatów na kempingu. W 126e to wiadomo tam nie ma nic więc sanitariaty znowu kemping. Teraz też mam miejsce na pseudo toaletę i chyba będę kombinował żeby zmieścić tam prysznic w razie w, dodatkowo doszła córka teraz na wakacje będzie miała 2 latka. Zastanawiam się nad grzałką z grzejnika elektrycznego z termostatem taką 800W powinna się chyba sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i raz jeszcze dziękuję za tak duże zainteresowanie moim postem. Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw zdecyduję się na grzałkę do bojlera z termostatem. Mam zbiornik 70l i boję się że grzałka od akwarium po użyciu prysznica (2 dzieci i 2 dorosłych) zbyt długo będzie nagrzewać uzupełnioną zimną wodę, a do bojlera o mocy ok. 1.5kw powinna dać radę hehe(1).gif.

Pozdrawiam

Magzyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magzyg ja dla bezpieczeństwa kupił bym awaryjnie taką grzałkę do akwarium 300W w razie gdyby zabezpieczenie prądowe na polu było zbyt słabe, bo jak

będzie korki wywalało to wcale nie będziesz miał ciepłej wody. Ale to oczywiście zależy od tego gdzie jeździsz, bo czasami pobór powyżej 1000W jest niemożliwy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj TOM3653 masz rację o tym nie pomyślałem :oslabiony:, fakt zakup takiej grzałki to żaden wydatek więc warto na zapas mieć,a z mojego doświadczenia to z prądem na polach bywa bardzo, bardzo różnie.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 kw to z pewnością jest gwarancją częstego biegania do szafki z korkami :krzykacz:

 

aż tak źle to chyba nie ma :niewiem: teraz byle czajnik ma po 2kw

mam 1200W grzałkę w bojlerze i nigdy mi nie wywaliło prądu, choć jeśli miałbym wybór to coś max 600-800W bym zakładał (lepiej mieć zapas)

u siebie pilnowałem np żeby nie włączać czajnika (800W) podczas gdy bojler grzał, bo ponad 2kw (trafo, lodówka, światło to pewnie kolejne 200W) i mogło by już zrobić kuku :-]

 

A ja jestem chyba dalej jakiś staroświecki, w Knausie nie miałem prysznica tylko umywalkę i toaletę turystyczną. Wodę ciepła miałem mieć właśnie z grzałki akwarystycznej ale chyba jakaś słaba bo wodę 20l grzała do jakichś 35 bo woda lekko ciepła

 

to jest wada grzałki, one są w sumie do akwariów, a jaka ryba wytrzyma 35'C ? :-] (oczywiście nie chodzi o zupę rybną hehe(1).gif)

 

Piotrek zakładaj tą grzałkę od grzejnika, był już taki patent opisywany na forum i chyba właściciel pisał że praktyce jest OK - tzn sprawdza się

ew szukaj używki bojlera http://allegro.pl/bojler-ariston-sg-nts-10l-najtaniej-i3000619359.html

takie coś używane za 100zł z hakiem kupiłem i działa 2 sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Skoro dyskusja rozwija się w stronę zabezpieczeń ...., dodam jeszcze coś od siebie.

Jestem również tego samego zdania, co Konrad - nie należy przesadzać z tą słabością zabezpieczeń na kempingach :hmm:

Osobiście nie pamiętam już nawet, kiedy "wywaliło" mi bezpiecznik w jakimś przyłączu na kempingu, a jak niektórzy wiedzą, budka ma sporo różnej elektryki (instalacja jest fabrycznie przystosowana do obciążenia 16 A).

post-8228-0-57569400-1359998732_thumb.jpg

Sezon często kończę dosyć późno (listopad), więc jeśli pamiętacie z tego okresu wieczorne (a nawet i dzienne) temperatury np.w roku 2011 lub 2012, to bez włączonego ogrzewania nie dałoby się wytrzymać).

Fakt, że wszystko jednocześnie nigdy nie pracuje, ale łączna praca obydwu ogrzewań, wcale nie należała do rzadkości (ok. 3kW).

Mimo tego, bezpieczniki nie wyskakiwały. Piszę o tym dlatego, że współczesne instalacje na kempingach, to już coraz częściej instalacje uwzględniające potrzeby współczesnych przyczep.

Moim zdaniem pobór mocy 1,5kW, to nic szczególnego, zwłaszcza, że nie non-stop, a z przerwami.

 

Jeśli już bardzo chcemy być pewni, że bezpieczniki w większości przypadków wytrzymają, to można założyć grzałkę grzejnikową np. 1200 W. Mimo wcale nie małej mocy, ogrzanie 70 l wody może jednak potrwać (zależy od zapotrzebowania na temperaturę).

W takim układzie można spokojnie zamontować dwie podobne grzałki - jedna o mocy 1200 W, a druga np. 900 W.

Każda z grzałek uruchamiana niezależnie, więc można mieć moc grzewczą na poziomach: 900 W / 1200 W / 2100 W (w zależności od zabezpieczenia na kempingu).

Cały czas skłaniam się ku grzałkom grzejnikowym - dlaczego ?

Dlatego, że w odróżnieniu od wszelkich innych grzałek, mają one często podwójny płaszcz ochronny (są przecież montowane bezpośrednio do grzejników drabinkowych, zakładanych często w łazienkach, gdzie normy izolacji elektrycznej są wyjątkowo restrykcyjne).

Myślę, że łatwość ich montażu, połączona z bezpieczeństwem użytkowania i zespolonym termostatem (z zabezpieczeniem)

jest warta docenienia.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takiej różnicy między grzałkami do bojlerów i do grzejników nie miałem zielonego pojęcia :niewiem::niewiem::niewiem::niewiem:, teraz już zdaję sobie sprawę, więc dzięki informacji kupię grzałki do grzejnika, właśnie dwie o różnej mocy :ok: i wierzę że będzie ok a te wartości grzejne dadzą radę z moim 70l zbiornikiem :-]

Pozdrawiam

Magzyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wymiary tych "linkowanych" grzałek:

 

post-8228-0-33538500-1360019540_thumb.jpg

 

Tak sobie jeszcze myślę, że woda w bezpośredniej bliskości grzałek, przy ustawieniu wyższych temperatur, może się znacznie nagrzewać, a zatem i dolna ścianka zbiornika w tej okolicy.

Może warto bezpośrednio pod grzałkami zamocować w jakiś zmyślny sposób prostokąt z nierdzewki.

Przy takim rozwiązaniu, grzałki nie będą bezpośrednio oddziaływać na ściankę zbiornika.

Tak to sobie wyobrażam:

 

post-8228-0-56600100-1360023012_thumb.jpg

 

Przy zbiornikach metalowych nie ma to znaczenia.

Pewne tworzywa mogą jednak być wrażliwe na wyższe temperatury działające na nie przez dłuższy czas i reagować osłabieniem struktury. Po pewnym czasie tworzywo w tym miejscu się osłabia i pojawiają się mikro spękania.

Nie wiem z czego masz zbiornik i czy może to w nim wystąpić, ale może warto pomyśleć o takiej wkładce :hmm:

 

... a może nie trzeba :niewiem:

 

Może napisze ktoś, kto już dłuższy czas ma zamontowaną w zbiorniku z tworzywa sztucznego, grzałkę wyższej mocy i ma konkretne spostrzeżenia.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą blachą to dobry pomysł i myślę jeszcze żeby wyżej zamontować pompkę, aby nie było możliwości całkowitego opróżnienia zbiornika i by grzałka zawsze była w wodzie mimo automatycznego uzupełniana, bo to zawsze ktoś nawet nie świadomie może nam zakręcić dopływ wody i wtedy :zly: bummmmm!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.