Skocz do zawartości

Ciepła i zimna woda-jak wykonać instalację?


MagZyg

Rekomendowane odpowiedzi

Jest kombinacja w porównaniu z grzałką akwariową, ponieważ nowoczesną akwariową możesz całkowicie zanużyć łącznie z kablem zasilającym, a tą grzejnikową musisz zamontować tak aby element sterujący był poza zbiornikiem, a grzałka całkowicie zanurzona. W takim przypadku pozostaje tylko montaż w zbiorniku poziomo, a więc konieczność uszczelnienia dość ciężkiego elementu na boku plastikowego zbiornika, który może się pod ciężarem zniekształcać. Nie jest to niemożliwe, ale wymagające kombinacji

Oprócz grzałki akwariowej mam również zamontowaną  taką grzałkę tylko że ma ona 1500W, z uszczelnieniem nie było problemu.

Ale fakt jest taki że grzałkę akwariową wkładasz do zbiornika i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tyle, że ona musi być cały czas we wodzie, a ten element sterujący poza wodą, tak więc trzeba pokombinować z montażem i uszczelnieniem

Uszczelnienie  banalne na skręcanie tak samo jak w grzejniku - jak za mało to kryza od wewn i 2 uszcz.

Ale fakt akwariową wrzucasz i po zabiegu :)   Termostat w zasadzie na obu typach powinien wyrzucić jak przegrzejesz bez wody.

Sugerowałbym jeszcze zdystansować grzałkę od ścianki plastikowego zbiornika, pomimo tego że termostat wyrzuca grzałka potrafi się dość mocno nagrzać bez wody.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś temacie to kiedyś rysowałem. Tak, jak Smok napisał: mocowanie jest dziecinnie proste.

 

post-8228-0-28479100-1399842975.jpg

 

Zbiornik może być np. 20 litrowym kanistrem z tworzywa, z atestem spożywczym. Są takie w sprzedaży z kranikami. Wykręca się kranik, dopasowuje otwór i niemal gotowe.

 

post-8228-0-50708200-1399842976_thumb.jpg

 

Jako osłonę w okolicy grzałki dajemy dopasowany kawałek blachy ze stali nierdzewnej.

 

Podobne tematy, w których jest większość spraw opisana:

 

http://forum.karawaning.pl/topic/4998-grza%C5%82ka-akwarystyczna-w-zbiorniku-wody/

 

http://forum.karawaning.pl/topic/7448-dorobienie-grza%C5%82ki-230-v/?hl=%2Bgrza%C5%82ka+%2Bwody&do=findComment&comment=227188

 

http://forum.karawaning.pl/topic/6896-pomys%C5%82-na-ciep%C5%82%C4%85-wod%C4%99/?hl=%20grza%C5%82ka%20%20wody

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też zamierzam coś wykombinować z ciepłą wodą, której obecnie nie mam. Pewnie skończy się również na grzałce akwarystycznej lecz dodam jeszcze do tego albo czujnik poziomu wody (koszt czujnika ok 20zł + przekaźnik ok 5 zł) aby się nie martwić czy jest wystarczająco wody czy nie. Ale muszę zacząć od zmiany zbiornika, mam co prawda dwa zbiorniki po 20 litrów ale osobno, oddziela je toaleta turystyczna. Połączył bym je w jeden ale jak je będę uzupełniał?? Mam drugą opcję,zostawić jeden baniak na zimną a drugi na ciepłą czyli: mieszalnik NOWY na ciepłą/zimną wodę znalazłem w sklepie internetowym z częściami do przyczep za 49zł, pompka też ok. 50zł np taka:

http://allegro.pl/pompka-pompa-cpn-do-paliwa-oleju-ropy-wody-12v-24v-i4224380854.html

 

do tego wężyk i gra:) Jeśli by doszła ciepła woda w łazience (raczej korzystam z sanitariatów na polu) to koszt wzrośnie o mieszalnik plus wężyk i trójnik.

 

Jakby nie patrzeć, wszystko razem, łazienka plus kuchnia i grzałka to powinienem się zmieścić w 200zł, więc raczej wybiorę tę opcję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tu masz wymiary tych "linkowanych" grzałek:

 

attachicon.gifgrzałki wymiary.JPG

 

Tak sobie jeszcze myślę, że woda w bezpośredniej bliskości grzałek, przy ustawieniu wyższych temperatur, może się znacznie nagrzewać, a zatem i dolna ścianka zbiornika w tej okolicy.

Może warto bezpośrednio pod grzałkami zamocować w jakiś zmyślny sposób prostokąt z nierdzewki.

Przy takim rozwiązaniu, grzałki nie będą bezpośrednio oddziaływać na ściankę zbiornika.

Tak to sobie wyobrażam:

 

attachicon.gifWkładka z blachy nierdzewnej.JPG

 

Przy zbiornikach metalowych nie ma to znaczenia.

Pewne tworzywa mogą jednak być wrażliwe na wyższe temperatury działające na nie przez dłuższy czas i reagować osłabieniem struktury. Po pewnym czasie tworzywo w tym miejscu się osłabia i pojawiają się mikro spękania.

Nie wiem z czego masz zbiornik i czy może to w nim wystąpić, ale może warto pomyśleć o takiej wkładce :hmm:

 

... a może nie trzeba :niewiem:

 

Może napisze ktoś, kto już dłuższy czas ma zamontowaną w zbiorniku z tworzywa sztucznego, grzałkę wyższej mocy i ma konkretne spostrzeżenia.

IMHO

Witam,

 

Czy ktoś z Was mi podpowie jak to zamontowac w zbiorniku? Owszem grzałkę trzeba wkręcić ale chyba w wcześniej przygotowany gwintowany otwór jak w grzejniku, poprawcie jesłi sie mylę.

Edytowane przez Robert1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.