Skocz do zawartości

Ciepła i zimna woda-jak wykonać instalację?


MagZyg

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem na allegro grzałki do bojlera z termostatem, nadają się.

 

Witam !

Jeśli już miałbym wybrać taki sposób grzania wody, to zastosowanie tego typu grzałki:

 

post-8228-0-19286000-1359591400_thumb.jpg

 

http://vulcania.pl/4...w-z-termostatem

uważam za najbardziej bezproblemowe :hmm:

 

Posiada łatwo i czytelnie ustawiany termostat oraz inne zabezpieczenia, dzięki rozwiązaniu mocowania, można ją łatwo i w kilkanaście minut zamontować do zbiornika, a jednocześnie łatwo uszczelnić, występuje w wielu wykonaniach mocy, czyli łatwość doboru do wielkości posiadanego zbiornika.

 

Decydując się na takie rozwiązanie, ważna uwaga :excl: :

bezwzględnie należy zadbać o idealne uziemienie (od grzałki począwszy i na gnieździe wejściowym na ścianie przyczepy kończąc) ewentualnie sprawdzając istniejące - tam, gdzie trzeba poprawić (oczyścić, dokręcić itd.).

Przydałby się też odpowiedni parametrami, wyłącznik główny grzałki, umieszczony w widocznym i łatwo dostępnym miejscu (coś podobnego, jak stosuje np. Truma do ogrzewaczy" TT").

 

Grzałka ma bezpośredni kontakt z wodą użytkową i gdy wszystko jest sprawne, to OK, ale trzeba być zabezpieczonym w przypadkach usterek lub takich sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

IMHO

 

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

O takiej myślałem, ale jak sobie radzisz z kontrolą temperatury i jaką moc powinienem zastosować do zbiornika 70l?

Pozdrawiam

 

Dziękuję Kristofer za podpowiedz, myślę że to będzie najprostsze i najszybsze rozwiązanie mojego problemu, tylko się zastanawiam czy w zbiorniku o wym 40x25x70 i poj 70l taka grzałka wystarczy i czy woda będzie równomiernie ciepła przy użyciu prysznica-duży pobór i automatyczne pobieranie zimnej wody?

Pozdrawiam

Edytowane przez magzyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę regulujesz pokrętłem a to grzałka bez problemu zagrzeje 70 l wody i to w dosyć szybkim czasie

natomiast jeżeli chcesz mieć ciepła wodę rano na godz. np. 9 rano a nie chcesz wstawać aby załączać grzałkę

podłącz ją o włącznika czasowego włączy się samo a Ty będziesz miał ciepłą wodę jak wstaniesz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam grzałkę bez termostatu ale dokupiłem takie urządzenie które reguluje prąd jaki

dochodzi do grzałki ( można tego użyć np. do wiertarki aby regulować obroty) i w ten sposób mogę

nastawić temp.

post-7306-0-96988900-1359641419_thumb.jpg

Po prostu kiedyś wziąłem włożyłem termometr do wody i sprawdziłem w jakiej pozycji regulator

daje dany prąd i tym samym jaka jest wtedy temp. wody w zbiorniku. Taki regulator możesz zamontować

sobie w przyczepie dodatkowo włożyć termometr do wody( taki zwykły w którym czujnik wystawiasz na kablu za okno)

wszystko wtedy masz w przyczepie i bez zaglądania cały czas do zbiornika regulujesz sobie temp. wody.

Ale to jest troszeczkę kombinacji, w Twoim przypadku kupiłbym grzałkę taką jaką przedstawił Krzysztof

na niej nastawiasz temp. i po problemie masz ciepłą wodę, a najlepsza temp. wody to dla mnie około 35 stopni.

Ja mam jeszcze grzałkę taką do akwarium 300W ale ona wolno grzeję za to nie pobiera dużo prądu i mogę ją mieć

włączoną prawie cały czas, natomiast grzałkę o której tutaj piszę włączam tylko jak jestem w przyczepie( tak dla bezpieczeństwa)

Aby się nie rozpisywać kup sobie taką grzałkę z termostatem kosztuje( 130zł) zamontuj w zbiorniku i będziesz się cieszył

ciepłą wodą bez większej kombinacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka, której przykład dałem (jest wiele takich na rynku i o różnej mocy), posiada wbudowany termostat.

Kwestię w jakich pozycjach go ustawić, można ocenić tylko doświadczalnie, po zamontowaniu.

Nie mówimy o standardowym zastosowaniu, a zbiornik u każdego będzie inny, więc praktyka pokaże.

Grzałka o wyższej mocy np. 1200 W, poradzi sobie dużo szybciej z grzaniem tej samej ilości wody, niż grzałka 300 W, a dodatkowo zapewni osiągnięcie wysokiej temperatury wody (wtedy, gdy będzie to potrzebne, a będzie).

 

Jeśli mam być szczery, to mimo wszystko (pomijając już sposób ogrzewania wody) zrobiłbym dla ciepłej wody całkowicie dodatkową instalację (nawet najprostszą) i ze zbiornikiem max. 15 - 20 l.

Dlaczego ?

Dlatego, że wszyscy skupiają się na sposobie grzania wody, a całkowicie zapominają o innych, ważnych kwestiach.

Na pewno znajdą się głosy, że przesadzam, ale jeśli ktoś się poważniej zastanowi nad sprawą, o której za chwilę, to dojdzie do wniosku, że mam rację. Wiele zależy jeszcze od sposobu i czasu wykorzystania zgromadzonej, ciepłej wody i czy zamontowana grzałka umożliwia nam podgrzanie wody do min. 75 - 80 st. C :excl:

Tu właśnie jest sedno sprawy. Pisałem już o tym na forum przy okazji różnych tematów.

Fabryczne instalacje ciepłej wody, zawsze mają taką możliwość i to wcale nie dlatego, abyśmy mogli brać prysznic niemalże wrzątkiem :nono: Jeśli ktoś nie wierzy, jest do sprawdzenia w instrukcjach obsługi tych urządzeń.

Chodzi o legionellę, która idealnie się rozwija w takich zbiornikach i instalacjach w temp. 35 - 40 st. C.

O samej bakterii i o tym, jak bardzo potrafi być groźna, nie będę pisał, ponieważ wszystko jest w necie.

 

Zastosowanie małego zbiornika (fabryczne bojlery mają 10 - 14 l) pozwala na częste jego opróżnianie i wymianę wody.

Dzięki temu nie zdążą się wytworzyć sprzyjające warunki do rozwoju tej bakterii.

Dodatkowo, jeśli mamy grzałkę wystarczającej mocy, to będzie ona w stanie ogrzać wodę w mniejszym zbiorniku do temp. minimum 75 - 80 st. C. Dopiero w takiej temperaturze ta bakteria ginie. Zaleca się grzanie wody do tej temp. raz na kilka dni i przepuszczanie jej przez instalację. Wtedy mamy pewność, że będzie OK.

 

Sprawa bardzo istotna, tym ważniejsza, jeśli na pokładzie mamy małe dzieci.

Zwróciłem tylko Waszą uwagę na istniejący problem, a jak zostanie on potraktowany ...

IMHO

 

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Krzysztof ma rację :ok:, ale mój sposób tak jak pisałem jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na ciepłą

wodę w przyczepie bez większych przeróbek i montażu dodatkowych zbiorników i kranów, a w przypadku gdzie woda

będzie miała 80 st. C. to instalacja z jednym kranem i podejrzewam zwykłą pompką zanurzeniową za 30zł odpada :puk:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj :oslabiony: jak zawsze są za i przeciw, ale zdrowie jest najważniejsze!!!!!!!! Ale Mi się wydaje że ta grzałka jest w stanie podgrzać wodę do tych 80C i wtedy można ją przepuścić przez instalację i jeszcze myślę że można zastosować raz na jakiś czas jakąś chemię do wody, tak myślę. Z dwójką dzieci wody używa się sporo więc będzie wymiana jej dość często. Zgadzam się że nic nie zastąpi bojlera, ale w moim przypadku to wymiana 3 kranów, bojler, instalacja i pewnie dodatkowa pompka :oslabiony:, to spory wydatek, no ale Kristofer ma rację i nie podlega to dyskusji!

Pozdrawiam

Edytowane przez magzyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ma rację, ale nie należy popadać od razu w skrajności, wygotujesz zbiornik przed wyjazdem i będzie :ok:

u mnie takie rozwiązanie działa ( i na pewno nie tylko u mnie) tak więc montuj grzałkę , zadbaj o czystość zbiornika i

będziesz miał ciepłą wodę za niewielkie pieniądze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednio konstruując i użytkując instalację, a dodatkowo mając świadomość, jakie warunki mogą spowodować problemy i unikanie ich, na pewno sprawi, że będziemy mniej narażeni na tą podstępną bakterię.

 

Bardzo proszę nie odbierać mojego tekstu, jako straszenie kogokolwiek :nono: , podaję te informacje tylko w celu uzupełnienia mojej poprzedniej wypowiedzi.

Myślę, że warto poczytać, posiadając większą ilość informacji, łatwiej będzie prawidłowo postępować.

 

legionella.pdf

 

broszua_Legionella_lo_AKCEPT.pdf

 

http://wsse.krakow.pl/pages/psse_krakow_serwis.php?nid=132&did=7651

 

http://www.e-instalacje.pl/a/3244,bakterie-legionella-w-instalacjach

 

http://www.granimex.com.pl/legionella.php

 

http://www.prominent.pl/desktopdefault.aspx/tabid-6566/149_read-2239/

 

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_odbioru/zapobieganie_rozwojowi_legionelli

 

http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3270%3Azabezpieczenie-instalacji-cw-przed-rozwojem-bakterii-legionella-sposoby-na-mikroby&Itemid=158&lang=pl

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Informacje dotyczą typowych instalacji wodnych, ale nasze w przyczepach, pod względem użytkowym niczym się nie różnią.

 

Nawiasem mówiąc dla obsługi własnej instalacji w mieszkaniu (w pewnych przypadkach) ta wiedza też może się przydać :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze Kristofer-Dzięki i nie powtarzając się-masz rację......:banan:

Pozdrawiam i dzięki za pomoc!

 

:dzieki:

 

Jak już coś udoskonalisz, zrobisz - podziel się informacją i zdjęciami na forum, najlepiej w tym właśnie temacie.

Powodzenia w pracach :ok:

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.