Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jestem nowy przepraszam jesli cos namieszam

jade na kamping gdzie dostalem info ze bedzie polaczenie elektryczne takie

01+camp.jpg

 

przegladam pierwsze posty ( od razu przepraszam nie mam przyczepy)  bede na campie z namiotem i wtyczkami naszymi (dwa bolce z uziemieniem, dwie dziury z uziemieniem)

chcialbym zrobic sobie sam przedluzacz zeby pobrac prad ze skrzynki campingu do mnie...i mam pytanie jakie gniazdo CEE wychodzi ze skrzynki (jest w skrzynce)  meskie czy zenskie... bo na koncu bede mial nasze polskie

potwierdzcie prosze czy dla mnie bedzie odpowiednie nr 3 zeby sie podpiac pod skrzynke

03+camp.jpg

Edytowane przez deka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam !

 

witam

jestem nowy przepraszam jesli cos namieszam

jade na kamping gdzie dostalem info ze bedzie polaczenie elektryczne takie

01+camp.jpg

 

przegladam pierwsze posty ( od razu przepraszam nie mam przyczepy)  bede na campie z namiotem i wtyczkami naszymi (dwa bolce z uziemieniem, dwie dziury z uziemieniem)

chcialbym zrobic sobie sam przedluzacz zeby pobrac prad ze skrzynki campingu do mnie...i mam pytanie jakie gniazdo CEE wychodzi ze skrzynki (jest w skrzynce)  meskie czy zenskie... bo na koncu bede mial nasze polskie

potwierdzcie prosze czy dla mnie bedzie odpowiednie nr 3 zeby sie podpiac pod skrzynke

03+camp.jpg

 

Tak, kabel nr 3 jest właściwy do podłączenia się do skrzynki na cempingu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super koledzy dziekuje za odpowiedz

jade po wtyczke do skrzynki taka:

SUPER FORUM :)

 

Witam !

Najprościej: kupujesz taką przejściówkę za 39 zł. i przyłączasz do niej dowolny, standardowy przedłużacz, który posiadasz i wszystko gra:

http://allegro.pl/adapter-3-bolce-na-2-przejsciowka-cee-do-kempingu-i4305254382.html

 

post-8228-0-28127200-1402746978_thumb.jpeg

 

czy to sa stadartowe wyjscia ze skrzynki na campingach?

czy na wszelki wypadek zakupic wtyczke zenska

 

Wtyczka jest standardowa na większości kempingów za granicą. Żeńskie wykonanie służy do podłączenia zasilania do gniazda przyłączeniowego 230 V przyczepy lub kampera (dla Ciebie nieprzydatne i niepotrzebne).

 

Moim zdaniem, bez względu na to, na co się zdecydujesz (zrobienie przedłużacza, czy bardziej uniwersalną przejściówkę), to samą wtyczkę warto mieć z sobą w zapasie.

:hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deka... Kris wrzucił Ci fajną redukcję z CEE na zwykłą wtyczke. Dokup do tego ze 25 m dobrego przedłużacza albo zrób go samemu kupując materiał w hurtowni elektrycznej bo np w Casto wyjdzie drogo. Polecam Ci do namiotu kabel H05RN-F który zakończyłbym listwą na 3-4 gniazda. Koniecznie w IP44.

 

Na nowych kempingach za granicą zawsze jest CEE. Na starszych przyłacza sa mieszane lub zwykłe zwłaszcza np na Węgrzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Właśnie jestem na etapie doposażania mojej przyczepy w niezbędne dodatki i aktualnie kompletuję odpowiednie okablowanie. Dzisiaj w Casto widziałem dwa przedłużacze jak na załączonym zdjęciu (przepraszam za jakość):

 

post-14737-0-29484000-1404664470_thumb.jpg

 

Będąc świeżo po lekturze tego wątku i porównując długości obu kabli oraz ich przekrój, odnoszę wrażenie że przedstawione wartości obciążenia podane są co najmniej lekko na wyrost. Oba przedłużacze wykonane są z kabla H05RR-F.

informacyjnie, cena 30 metrowego kabla 3x2,5 na bębnie wynosi 286zł. Cena jego odpowiednika sprzedawanego na metry wynosi 8 zł/m, a kabla H07VV-F to 11 zł/m.

Jutro wybadam jeszcze ceny w hurtowni żeby mieć jasność sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc świeżo po lekturze tego wątku i porównując długości obu kabli oraz ich przekrój, odnoszę wrażenie że przedstawione wartości obciążenia podane są co najmniej lekko na wyrost. Oba przedłużacze wykonane są z kabla H05RR-F.

informacyjnie, cena 30 metrowego kabla 3x2,5 na bębnie wynosi 286zł. Cena jego odpowiednika sprzedawanego na metry wynosi 8 zł/m, a kabla H07VV-F to 11 zł/m.

Jutro wybadam jeszcze ceny w hurtowni żeby mieć jasność sytuacji.

 

Witam !

http://forum.karawaning.pl/topic/12861-przyłączenie-przyczepy-do-sieci-230-v-gniazda-wtyki-przejściówki-oznaczenia-wymagania/?p=302491

Taki przewód, to absolutne minimum i dodatkowo, zależy jeszcze od potrzeb, jakie się posiada.

Dobry przewód, w osłonie z prawdziwej gumy, a nie polwinitu, w którym poszczególne żyły są również w izolacji gumowej, nigdy nie jest tani i faktycznie kosztuje w sklepach ok. 8 - 9 zł.

Tu masz przykład odpowiedniego przewodu i chyba w bdb. cenie :hmm:

http://allegro.pl/przewod-w-gumie-onpd-3x2-5mm-450-750v-fv-p-n-i4363894310.html

 

post-8228-0-45419800-1404675988_thumb.jpg

Nawet lepiej. Znalazłem na All... kabel H07RN-F 3x2,5 mm2 za 3,74 zł/m. Jutro tam zadzwonię i dopytam czy aby cena nie obowiązuje przy zakupie 1km kabla :hmm:

 

Przypuszczam, że to niestety tylko kauczuk syntetyczny. Niestety, ponieważ coraz częściej wielu sprzedawców opisuje tego typu przewody, jako gumowe.

Prawdopodobnie znalazłeś przewód w kauczuku chloroprenowym :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze moje 0,03 PLN-ów

Jak już kupimy ten najbardziej odpowiedni a zarazem bezpieczny przewód i skręcimy go z byle jakim bębnem na którym będą nieodpowiednie gniazdka a na końcu byle jaka wtyczka to zabawa W Adama Słodowego nie ma sęsu -IMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Wami w 100%. Dokładnie o tym samym myślałem czytając cały wątek i analizując wypowiedzi kolegów i koleżanek. Prawda jest taka, że każdy system, jaki by nie był, jest tak dobry jak jego najsłabszy element. Nie jestem zwolennikiem oszczędności 100 czy 200 zł w momencie zakupu biorąc pod uwagę fakt, że przewód ma mi posłużyć parę, może paręnaście lat.

Maras poruszył natomiast pewną ważną kwestię, która nie daje mi spokoju w kontekście doboru okablowania. Nawet najlepsze wtyczki i gniazda wprowadzają do obwodu dodatkowe rezystancje, które przy dużym obciążeniu powodują grzanie się złączy. Z tego powodu zastanawiam się czy zaopatrzyć się w dwa odcinki przedłużaczy: 30m i 20m (wygoda), czy jeden 50m (wytrzymałość i bezpieczeństwo). Nadmiar kabla zawsze można wrzucić pod przyczepę, a podłączenia dodatkowych odbiorników i tak robi się osobnym rozgałęźnikiem w przedsionku.

Krzysztof, wracając do podanego przez Ciebie przykładu, to ten przewód który ja znalazłem wygląda na identyczny. Zakładam, że producent oznacza kable zgodnie z prawdą. Jeśli tak jest to mówimy o tym samym.

1. http://allegro.pl/przewod-warsztatowy-h07rn-f-3x2-5-450-750v-onpd-i4387462167.html

2. http://www.ceneo.pl/11211567

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.