Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Kasiu, mam tylko nadzieję, że policzyłaś jaki ma akumulator, jaką przetwornicę i jakie panele i to wszystko daje bilans "+", aby się nie okazało, że prądu masz na 2-3 godziny a potem solary potrzebują dwóch dni na naładowanie akku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 417
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kasiu, mam tylko nadzieję, że policzyłaś jaki ma akumulator, jaką przetwornicę i jakie panele i to wszystko daje bilans "+", aby się nie okazało, że prądu masz na 2-3 godziny a potem solary potrzebują dwóch dni na naładowanie akku.

 

 

Akumulator 100 Ah, bateria słoneczna 250W, przetwornica 12/230V 350/500W. Mam nadzieję  że da rade :)

Edytowane przez KasiaKep (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze pytanie, jak długo TV ma pracować?

Pamiętaj o rezerwie gdyby na następny dzień miało nie być słonecznej pogody, wtedy solar mało co ładuje lub wcale :).

 

A może by tak TV na 12V? Nie wiem czy przypadkiem dekodery NC+ też latają na 12V.

 

 

Wiesz pytam bo dziś masz taki schemat podłączenia:

- 12V podbijane na 230V (straty na skuteczności i cieple) a potem zbicie z 230V na napięcia mniejsze (TV też ma w środku trafo) aż do 4,5 - 5V dla telefonów (znów straty na skuteczności i cieple).

 

Zmieniając urządzenia na 12V masz tylko zejście z 12V na 5V dla telefonów a pozostałe sprzęty na 12V ;)

 

 

Oczywiście pamiętaj, że przetwornica nawet jak nie ma nic podłączonego to też prąd zżera i to nie mało z akumulatora, trzeba ja wyłączać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze pytanie, jak długo TV ma pracować?

Pamiętaj o rezerwie gdyby na następny dzień miało nie być słonecznej pogody, wtedy solar mało co ładuje lub wcale :).

 

A może by tak TV na 12V? Nie wiem czy przypadkiem dekodery NC+ też latają na 12V.

 

 

Wiesz pytam bo dziś masz taki schemat podłączenia:

- 12V podbijane na 230V (straty na skuteczności i cieple) a potem zbicie z 230V na napięcia mniejsze (TV też ma w środku trafo) aż do 4,5 - 5V dla telefonów (znów straty na skuteczności i cieple).

 

Zmieniając urządzenia na 12V masz tylko zejście z 12V na 5V dla telefonów a pozostałe sprzęty na 12V ;)

 

 

Oczywiście pamiętaj, że przetwornica nawet jak nie ma nic podłączonego to też prąd zżera i to nie mało z akumulatora, trzeba ja wyłączać.

 

Telewizor w sumie to tylko wieczorem żeby dzieci mogły bajkę przed snem obejrzeć no i jakby jakiś meczyk leciał :) a czy dekoder da się na 12V to nie jestem pewna bo na nim nic nie pisze musiałabym w necie poczytać albo do nich zadzwonić no i telewizor mam na razie tylko na 230V. Solar jeszcze w pudełku więc nie wiem jak to bedzie wszystko chodzić. W sobotę się okaże jak go zamontuję wtedy będzie podwórkowy test wytrzymałości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to luz, jak tylko czasem.

Bardziej chciałem zwrócić uwagę, że nie da rady na "rano włączę, wieczorem wyłączę".

 

 

Oczywiście rób jak uważasz :), podpowiem może tylko:

- u mnie TV zastąpione laptopem. Bajki na flash USB i nie ma problemu.

Do lapka można dokupić dekoder i odbierać DVBT jak byś chciała.

 

A swoją drogą, jak masz zamontowana antenę satelitarną?

Pytam bo co miejsce to inaczej trzeba ja ustawiać i pytanie czy dla NC+ będziecie biegać z kompasem itd czy jest to jakaś z automatycznych zamontowanych na dachu na stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to luz, jak tylko czasem.

Bardziej chciałem zwrócić uwagę, że nie da rady na "rano włączę, wieczorem wyłączę".

 

 

Oczywiście rób jak uważasz :), podpowiem może tylko:

- u mnie TV zastąpione laptopem. Bajki na flash USB i nie ma problemu.

Do lapka można dokupić dekoder i odbierać DVBT jak byś chciała.

 

A swoją drogą, jak masz zamontowana antenę satelitarną?

Pytam bo co miejsce to inaczej trzeba ja ustawiać i pytanie czy dla NC+ będziecie biegać z kompasem itd czy jest to jakaś z automatycznych zamontowanych na dachu na stałe. 

 

Antenę mam dosyć sporą ale zamontowaną na stojaku. Często jedziemy na Bukówkę a tam na DVB przeważnie łapie tylko Czechy dlatego właśnie chce z domu zabierać dekoder NC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć.

 

Jakiego by nie miał - tym się ne stresuj :nono: .

Nie ma takiego kempingu, żeby dał Ci taki prąd, który by go zagrzał (oprócz słońca oczywiście).

Mówię poważnie. Czasami czajnik elektryczny wybija od razu korki i to nie taki super z domu o mocy 2400 W.

Jęśli mogę Ci doradzić to drugi zwitek 30 metrów bedzie wystarczający.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Wszyscy.

 

Mam pytanie (jako nowicjusz) odnośnie długości kabla. Piszecie czesto, że koniecznie trzeba mieć kabelek o dł. 40, a najlepiej 50 metrów. Tym czasem udałem się ostatnio do centrum kempingowego celem zakupu przewodu z odpowiednimi końcówkami i tamtejszy "specjalista" polecił mi przewó o dł. 20 metrów twierdząc kategorycznie, iż ta długość w zupełności wystarczy. Dlatego pytam Was czy zdażyło się wam szukać przyłącza w odlegości większej niż wspomniane 20 metrów?

 

 

Pozdrawiam Commander.

Kolego,

 

Tak  :miga: 

ja mam problem rozwiązany na zasadzie 3 przedłużaczy po 20m :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,

 

Tak  :miga: 

ja mam problem rozwiązany na zasadzie 3 przedłużaczy po 20m :hmm:

Pytałeś czy zdarzyło się szukać przyłącza dalej niż 20 m - odpowiedziałem, że tak ;-) 

co do kabla - to jest upierd... tzn niewygodne posiadanie 60m w jednym odcinku, bo jak słusznie zauważyłeś, często wystarcza 20m - dlatego mam trzy kable po 20 m :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 20m przewodu 3x1,5mm2 i planuję dokupic jeszcze 40. Jakie maksymalne obciążenie może mieć przewód 3x1,5 mm2 w dwóch kawałkach 40m i 20m?

 

Witam!

Powiem tak: zależy, o jakim zastosowaniu myślisz (karawaning, czy coś innego :hmm: ), jednak przede wszystkim od tego, jakiej jakości będą to przedłużacze, czyli nie tylko jakość i rodzaj osłony, jakość gniazd i wtyków, ale i jakość samych przewodów, czyli jak ktoś, gdzieś, kiedyś napisał - jakość i ilość samej miedzi w miedzi.

Przyjmując, że przedłużacze i złącza będą dobrej jakości, podłączenie "czegoś" o mocy np. 3 KW nie jest problemem, o czym Kolega Jacek już Ci napisał.

Problem tkwi w czymś innym, a mianowicie "co" będzie podłączone na drugim końcu tego przedłużacza i jak bardzo praca tego czegoś jest stabilna/wydajna przy dużo niższym napięciu zasilającym, niż znamionowe. Można przyjąć, że znakomita większość urządzeń będzie pracować poprawnie, jeśli zmiany napięcia zasilającego nie są większe od +/- 5%  Część urządzeń dopuszcza nawet 10 % spadek, a są i takie, które dadzą radę pracować przy jeszcze niższym, jednak trzeba dokładnie to wiedzieć.

Aby lepiej wszystko zrozumieć, podam kilka przykładów.

Załóżmy, że mamy taki 60 metrowy przedłużacz 3x1,5 mm², dosyć dobrej jakości i podłączamy na jego drugim końcu grzałkę o mocy 500 W. Spadek napięcia zasilającego w tym przypadku wyniesie ok. 1,2%, czyli grzałka z początkowych ~230V, otrzyma ok. 227,2 V

Teraz inna sytuacja: zamiast grzałki podłączamy grzejnik 3,5 KW, czyli 7 razy większe obciążenie, niż poprzednio.

Spadek napięcia wyniesie ok. 7,2 %, a napięcie, które otrzyma grzejnik będzie miało wartość ok. 213 V

Wyobraźmy sobie, że podczas pracy grzejnika zechcemy podłączyć jeszcze coś innego, co pobiera zaledwie 20 W, ale nie toleruje większych zmian w napięciu zasilania, niż np. -6%  Jaki będzie efekt? Ano taki, że to urządzenie odmówi nam pracy.

Teraz inny przykład: przedłużacz również 60 m, ale 3x2,5 mm², pozostałe warunki, jak w poprzednim przykładzie.

Grzałka 500 W, spadek nap. 0,7 %, napięcie 228,3 V

Grzejnik 3500 W, spadek nap. 5%, napięcie ok. 218,4 V

Urządzenie, o którym już była mowa, w tym przypadku będzie pracować bez problemu.

 

Dodatkowo pamiętajmy, że im większy spadek napięcia, tym bardziej kabel będzie się nagrzewał i tym bardziej rygorystyczne wymagania powinny spełniać jego osłony/izolacja.

Jeżeli do tego wszystkiego dodamy fakt, że czasem kable potrafią być naprawdę podłej jakości, a dwie dodatkowe wtyczki i gniazda spotęgują jeszcze cały efekt, to może się okazać, że w pewnych warunkach, takie rozwiązanie nie będzie doskonałym pomysłem. 

Oczywiście nie każdemu potrzebny jest długi przedłużacz, jak również nie każdy potrzebuje kabla 3x2,5 mm², jednak warto zdawać sobie sprawę, dlaczego.

O wszystkich niedogodnościach, możliwych zagrożeniach itp. sprawach w odniesieniu do różnego rodzaju przewodów/przedłużaczy i materiałów użytych na ich izolację, napisano w tym temacie już chyba wszystko. Jest również o tym, dlaczego w pewnych warunkach lepiej mieć przedłużacz 3x2,5 mm², niż 3x1,5 mm², więc wystarczy po prostu czytać. ;)

 

PS

Czas pracy urządzeń przy bardzo dużym obciążeniu kabla, również ma duże znaczenie, ale o tym też już było.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Kristofer za szczegółową odpowiedź!

 

Wygląda na to, że na moje zapotrzebowanie w zupełności wystarczy 1,5mm2. I chyba 50m kabla w sumie też mi wystarczy, jak radził Commander.

 

Dzięki raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.