Skocz do zawartości

Zaczep ze stabilizatorem


cichy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 534
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie twierdze że wszystkie zamienniki są złe, ale jako partner AL-KO, Knott i BPW, nie wypada mi po prostu sprzedawać zamienników.

Oryginalne części nieco staniały, pamiętam jak kpl. szczęk na oś AL-KO 200x50 kosztował 400zł, teraz około 210zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że wszystkie zamienniki są złe, ale jako partner AL-KO, Knott i BPW, nie wypada mi po prostu sprzedawać zamienników.

Oryginalne części nieco staniały, pamiętam jak kpl. szczęk na oś AL-KO 200x50 kosztował 400zł, teraz około 210zł.

 

Zamiennik zamiennikowi nie równy ,są beznadziejne i niewiele warte szczęki ale też są przyzwoite, od niedawna np.SPP i może to miało wpływ ,że orginały potaniały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, mierzyłem i wychodzi na to że zaczep powinien pasować. Rozstawy śrub się zgadzają, ich średnice również. Nie pasują mi tylko klasy bo u mnie wszystko poskręcane jest na oryginalne Werbusy w klasie 10.9. Ale to małe piwo, poskładam tak samo. Średnica mojego UN to 45mm a odległość między osiami otworu pionowego i poziomego w zaczepie to 40mm. Wg mnie musi to pasować przy zastosowaniu redukcji 45-50. W omawianym wcześniej tanim zaczepie AKS 3004 w zestawie nie ma mieszka gumowego (sprzedawca dorzuci jako gratis) oraz redukcji - ta kosztuje 20zł. Pewnie śrub montażowych też nie ma. Wymiana nie powinna przysporzyć mi większych problemów i jeżeli uda mi się zorganizować wszystkie niezębne materiały zabieram się za montaż.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiek_uk śrubami się nie przejmuję gdyż mam do niech prawie nieograniczony dostęp więc nawet jak nie będzie ich w komplecie nie powinienem mieć problemu z poskładaniem tego jak fabryka kazała. Dla tego napisałem, że jak wszystko skompletuję zabieram się do roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiek_uk śrubami się nie przejmuję gdyż mam do niech prawie nieograniczony dostęp więc nawet jak nie będzie ich w komplecie nie powinienem mieć problemu z poskładaniem tego jak fabryka kazała. Dla tego napisałem, że jak wszystko skompletuję zabieram się do roboty :)

 

to muszą chyba być śruby o odpowiednich parametrach??

twardość, elastyczność, kruchość?

ciężko powiedzieć...

 

ale mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają mieć odpowiednia klasę, która określa wytrzymałość na rozciąganie oraz granicę plastyczności. Mój zaczep poskładany jest na śruby w klasie 10.9 i takie powinny być zastosowane przy nowym zaczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro producenci tak każą to tak ma być ale 10.9 nie będzie za twarda. Na te śruby nie działają siły gnące ani siły rozciągania. Narażone są jedynie na ścinanie i tutaj twardość ma duże znaczenie. Najważniejsze aby stosować nowe śruby, nowe nakrętki i dokręcać to wszystko zgodnie z zaleceniem producenta. 8.8 to wg mnie wymagane minimum. Znalazłem tą angielskojęzyczną instrukcję z momentami dla obu przypadków śrub. Nie wiem tylko czemu podają dwa rodzaje klas, może dla lekkich przyczep jest 8.8 a dla cięższych 10.9?

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pisałem nt. śrub w zaczepie.

I wygląda to tak ,w zaczepach AL-KO producent przewiduje i takie też są zakładane na pierwszy montaż śruby w klasie 8.8 .Kupując zaczep KNOTT-a mamy w pudełku zaczep ALBE i razem z nim w pudełku mamy śruby w klasie 10.9 - zestaw do UN KF27 (do 2700kg)

Moim zdaniem minimum to 8.8 a max bo wiecej nie trzeba to 10.9 i ODPOWIEDNI MOMENT DOKRECENIA -Nm.

 

Podola , wszystko możliwe ,że były u Ciebie śruby w klasie 10.9. Po drogach porusza się bardzo dużo przyczep na podwoziu AL-KO które mają śruby 8.8 i jakoś te zaczepy trzymają się suwadła, więc do naszych budek gdzie średnio mamy DMC 1300kg w zupełności te śruby wystarczą .

 

Jak ktoś posiada przyczepę i jest jej kolejnym właścicielem to powinien koniecznie sprawdzić jakimi śrubami ma przykręcony zaczep bo handlarzyny jak coś tam majstrowali przy zaczepie to nie wiadomo co tam wstawili a sprzedając używaną budę "jadą" po najniższych kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W urządzeniach AL-KO 251s z zaczepem AKS 3004 - na pierwszy montaż idą śruby klasy 8.8

10.9 będą za twarde, co do sił działających na zaczep to ja się niestety nie zgodzę, zaczep to jeden z najbardziej pracujących elementów w przyczepie.

Śrub klasy 8.8 używamy nawet w przyczepach o DMC 3500kg, Wytrzymałość śruby to nie tylko klasa ale też rozmiar.

 

Pierwsza cyfra to minimala wytrzymałość na rozciąganie, druga cyfra to stosunek granicy plastyczności.

Edytowane przez przyczepy-wiola (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ariel , w mojej budzie jest AKS 3004 ( DMC 1500) i mam tam śruby 8.8 tak jak napisałeś . Ale tak jak napisałem ALBE wkłada do pudełka 10.9 .Śruby 8.8 wystarczą w zupełnośći .

Do UN KNOTT -KF27 przykręcałem zaczep ALBE śrubami 10.9 bo takie tam były i też jest ok.

Podobnie sytuacje mamy przy kupnie haka holowniczego ,polski producent do haków dodaje śruby 8.8 a zachodni np. Westfalia dodaje 10.9 i takie też miałem razem z hakiem.

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.