Skocz do zawartości

zbiornik szarej wody


kit

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, vrs napisał:

Co do otuliny to miałem napisać żebyś z tym nic na razie nie robił. Zrobisz kilka wyjazdów i potestujesz. Jak nie zda egzaminu to będziemy dumać :]

Dokładnie. Ja się obawiam, że ta pianka będzie piła wodę, sprawdź po mokrym przejeździe, czy ciągnie i czy jest nasączona. Jak będzie sucha, to nic bym nie zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, peja76 napisał:

Producent przewodu grzewczego też zaleca -''w przypadku stosowania rur z tworzywa sztucznego, przed ułożeniem kabla grzewczego należy owinąć rurę taśmą aluminiową''

Taka taśma aluminiowa zwiększa mocno wydajność i równomierność rozprowadzenia ciepła

1 godzinę temu, vrs napisał:
2 godziny temu, peja76 napisał:

Otulina grosze kosztowała najwyżej się zmieni, tylko na jaką?

Tak jak piszesz czas pokaże

Armafex

Dokładnie taka...czyli izolacja wykorzystywana w rurach chłodniczych a nie grzejnych...

W dniu 27.11.2021 o 19:50, peja76 napisał:

 nie chcę żeby woda stała w rurkach bo chodz sól będzie sypana to boję się że zamarznie,

Soli nie polecam...potrafi reagować z łączkami, zaworami itd...ale też potrafi pozostać dłużej na połączeniach i w cieplejszym dniu skrystalizować itd...i w konsekwencji jak lód, zniszczyć połączenia/uszczelki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Misio napisał:

Soli nie polecam...potrafi reagować z łączkami, zaworami itd...ale też potrafi pozostać dłużej na połączeniach i w cieplejszym dniu skrystalizować  

Też już to zaobserwowałem, w tamtym tygodniu wsypałem sól i zalałem wodą, teraz jak rozbierałem rurki spustowe zaobserwowałem że sól się do końca nie rozpuściła i została w rurkach,  teraz to rozpuszczę sól w pojemniku np takim 1l i dopiero taki przygotowany roztwór będę wlewał, jak mam być szczery to żałuję że nie zastosowałem maty grzewczej pod zbiornik, było by tak jak powinno być, przy następnej przyczepie na pewno tak zrobię.

Co do ocieplenia to zobaczymy jak wyjdzie, będzie pić wodę to się wymieni, koszt był nie wielki bo zaledwie 11zł, także do przeżycia.

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczona sól zostanie na krawędzi połączeń...i w ciepły dzień skrystalizuje + za rok znowu i za 2 będzie z tym problem...

 

Będzie pić wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś może mnie oświecić w temacie ochrony przed zamarznięciem szarej wody w kamperach całorocznych-jakie są możliwe rozwiązania i które są powszechnie stosowane.Pytam bo wczoraj w rozmowie ze sprzedającym kampera/ handlarz/ pojawiło się takie zapytanie i niejasna odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mundek28 napisał:

Czy ktoś może mnie oświecić w temacie ochrony przed zamarznięciem szarej wody w kamperach całorocznych-jakie są możliwe rozwiązania i które są powszechnie stosowane.Pytam bo wczoraj w rozmowie ze sprzedającym kampera/ handlarz/ pojawiło się takie zapytanie i niejasna odpowiedż.

doprecyzuj pytanie ?

jak kamper jest całoroczny to woda szara nie zamarza w czasie jak masz włączone ogrzewanie .

taki kamper najczęściej ma podwójną podłogę (rury z odpływów idą pomiędzy podłogami a nie na zewnątrz jak w przyczepach) i izolowany zbiornik na wodę szarą który ogrzewany jest nadmuchem powietrza lub elektrycznie przez dodatkową matą grzejną.

np w moim przypadku ogrzewanie zbiornika na szarą przy pomocy powietrza z webasto działa na tyle skutecznie że nie miałem jeszcze konieczności używania maty grzewczej a temp. zewnętrzna dochodziła do -17.

czasem przymarznie zawór spustowy i potem nie można spuścić , pomaga ogrzanie zaworu np przy pomocy suszarki do włosów.

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w trakcie użytkowania wystarczy nadmuch ciepłego powietrza w czasie postoju z webasta lub jeżeli jest ogrzewanie gazowe to z niego? A w czasie jazdy czy jest on dogrzewany z ogrzewania typowego dla aut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mundek28 napisał:

Czyli w trakcie użytkowania wystarczy nadmuch ciepłego powietrza w czasie postoju z webasta lub jeżeli jest ogrzewanie gazowe to z niego?

to zależy od konkretnych rozwiązań w danym kamperze, to że u mnie wystarcza to nie znaczy że tak jest w każdym  ;)

nie raz byłem świadkiem że komuś z "sąsiadów" zamarzły odpływy .

8 minut temu, mundek28 napisał:

A w czasie jazdy czy jest on dogrzewany z ogrzewania typowego dla aut?

nie,  w  kamperze  ogrzewanie  z silnika nie dogrzewa zbiornika na szarą i nie jest w stanie nagrzać całej zabudowy  (za mała wydajność nagrzewnicy) 

stąd normalną praktyką jest że używasz w czasie jazdy Trumy czy Webasto. My uruchamiamy ogrzewanie już kilka godzin przed wyjazdem i wsiadamy "do ciepłego", wyłączamy dopiero po powrocie pod domem.

Wyjątek może stanowić ogrzewanie wodne ALDE które jest połączone z obiegiem płynu chłodniczego w aucie,  

ALDE nagrzewa też  układ chodzenia silnika ale czy praca samego silnika wystarczy żeby nagrzać ALDE to nie wnikałem  trzeba by doczytać .

w normalnych warunkach (TRUMA, WEBASTO) ogrzewanie z silnika i ogrzewanie zabudowy to dwa całkiem niezależne obiegi (ogrzewanie z silnika grzeje tylko przez kratki wokół deski rozdzielczej w kabinie, ogrzewanie zabudowy tylko przez kratki w zabudowie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie . A czy można np. zamontować w takim zbiorniku szarej wody grzałki elektrycznej?

Ale tak czy siak ten zbiornik musi być pomiędzy dwoma poziomami podłogi albo w inny sposób zabudowany?Bo sprzedający twierdził że wystarczy aby w zbiorniku była zamontowana grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Czy ktoś ma jakiś pomysł na zamontowanie otworu rewizyjnego do zbiornika plastikowego WEBASTO ? Taki otwór ułatwiłby zakręcenie wlewu/wylewu. Oryginalnie w zbiorniku otwór z zakrętką fi 50:

https://allegro.pl/oferta/zbiornik-paliwa-ogrzewania-webasto-eberspacher-50l-13377556053

Chyba że uważacie że wystarczy wspawanie kolanka:

https://allegro.pl/oferta/pe-pn16-kolano-90-stopni-25-mm-x-1-gz-11953797524

nie znalazłem nigdzie takiego kolana z większym kołnierzem i nie wiem czy taki kołnierz wystarczy do wspawania.

Wlew jeszcze rozważałem fi 25 rurka włożona w redukcję gumową 32/25:

https://allegro.pl/oferta/redukcja-gumowa-32-25-mm-kanalizacyjna-biala-11817851271

Na wlewie takie rozwiązanie dodatkowo uszczelnione silikonem chyba nie powinno cieknąć, ale na wylewie obawiam się cieknięcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.