Skocz do zawartości

zbiornik szarej wody


kit

Rekomendowane odpowiedzi

? czyli na baseny nie chodzisz ? 

Kolega pracuje w firmie ToiToi , mam i mogę mieć ile chcę chlor w formie zbrylonej kostki. Nie pytałem co to jest bo wiem i stosuję. Nie moge jednak znalazłesc informacji w jakiej temp zamarza roztwór wodny chloru.

Screenshot_2021-09-13-12-32-23-720_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kit napisał:

@peja76 zależy gdzie i jaką zimą jezdzisz... Jak nie ma dostępu do 230V zostaje tylko sól, ale jak przydzie -20 to i tak przymarznie ?

Nie przymarznie. 11 rok spędzam w cepce Sylwestra. Sól wystarcza.  Moim zdaniem warto założyć większy zbiornik . Grzanie opisywane nie będzie skuteczne, mata powinna opasać cały zbiornik. Lepiej zamontować grzałkę z środku obok spustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśleliście żeby może na zimę zrobić wyprowadzenie pod podłogę z ogrzewania Trumy? Jak chodzi ogrzewanie, dałoby się zrobić podłączany króciec rury grzejnej, zbiornik zaizolować, rurę puścić wokół zbiornika pod izolacją albo we wlot zbiornika  z szarówą.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamH napisał:

Nie przymarznie. 11 rok spędzam w cepce Sylwestra. Sól wystarcza.  Moim zdaniem warto założyć większy zbiornik . Grzanie opisywane nie będzie skuteczne, mata powinna opasać cały zbiornik. Lepiej zamontować grzałkę z środku obok spustu.

My każdej zimy wyjeżdzamy ok 10-ciu razy i przez lata zaobserwowałem że gdy w nocy jest poniżej -15st to przymarza od spustu Jeździmy tylko na dziko więc żadne grzałki nie wchodzą w gre, poprostu musimy z tym żyć :D

 

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamH  @danielpoz  Nie obrażając innych wasze zdanie będzie dla mnie najważniejsze, ponieważ z tego co wiem macie duże doświadczenie w takich wyjazdach, czyli nie ma co inwestować w ocieplenie, ok.

Zbiornik jutro zamówię, z założeniem nie będę miał problemu ale mam jeszcze jedno pytanie ile soli sypiecie do zbiornika ???, Daniel pewno od razu sól do zbiornika przenośnego to nie ma problemu tak robiłem w Zieleńcu, a jak z zamontowanym na stałe zbiornikiem sól z wodą mieszasz Adamie i taką mieszankę wlewasz nie wiem litr dwa czy jak???

15 minut temu, kit napisał:

My każdej zimy wyjeżdzamy ok 10-ciu razy i przez lata zaobserwowałem że gdy w nocy jest poniżej -15st to przymarza od spustu Jeździmy tylko na dziko więc żadne grzałki nie wchodzą w gre, poprostu musimy z tym żyć :D

 

Ok, a co z solą ile sypiesz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kit napisał:

Ja wsypywałem 1kg na zbiornik 50L Sól daje rade, jedynie zawór spustowy staje dęba czasem i trzeba go podgrzać ... używam do tego małego palnika na kartusze gazu

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 x 70 litrów. Zawór jest ciągle zalany wodą bo jest najniżej. Obok jest trójnik przez który płynie woda do zbiorników.  Sypię też około pół kilograma na początek. Do zlewu, trochę gorącej wody i spuszczam. W zimie gdy się kąpię, myję talerze itp. zatykam odpływ aby nagromadziło się więcej wody. Po skończonych ablucjach odmykam odpływ i ciepła woda dużym strumieniem leci do zbiorników. Tam mi nigdy nie zamarzła - sól, mydło, ludwik. Jak jest mocno zimno to przed spaniem wsypię łyżkę soli w czasie mycia zębów.  W poprzedniej cepce miałem zawór metalowy i dwa razy musiałem go grzać. Teraz jest plastikowy 2 cale i jakoś nie zamarza..  Teoretycznie wsypanie łyżki soli i pół szklanki wrzątku powinno rozpuścić lód w okolicy zaworu. Z drugiej strony trójnika  - od strony zbiorników też jest słona woda tylko o mniejszym stężeniu.    Tyle teorii  - już kilka razy zasypywałem solą aby udrożnić odpływ.:huh:    Ja mam długie nieocieplone rury do zbiorników. Lepiej sprawdza się dosypywanie soli po trochu niż całość za jednym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

13 godzin temu, kit napisał:

My każdej zimy wyjeżdzamy ok 10-ciu razy i przez lata zaobserwowałem że gdy w nocy jest poniżej -15st to przymarza od spustu Jeździmy tylko na dziko więc żadne grzałki nie wchodzą w gre, poprostu musimy z tym żyć :D

 

moje doświadczenie jest skromne bo dopiero dwa zimowe sezony za nami i kilkanaście wyjazdów ale ostatniej zimy temperatury dochodziły do -17 i nic nam nie zamarzło.

Nie używałem nigdy soli,  w poprzednim kamperze miałem fabrycznie izolowany i podgrzewany przez grzałkę 12v zbiornik i też wszystkie zimowe wyjazdy były na dziko więc grzałkę dopiero włączałem w czasie jazdy  (przeważnie max 2h) jak pracował silnik i po jeździe  zawsze szara wylewała się bez problemu.

w obecnym kamperze oprócz grzałki w zbiorniku   mam dodatkowo jeszcze pociągnięty wylot z webasto który daje ciepłe powietrze pomiędzy izolację a zbiornik szarej więc również powinno być OK.

z niecierpliwością czekam na zimowe temperatury ?

natomiast przerabiającym swoje sprzęty radzę zwrócić uwagę na konieczność zaizolowania rur odpływowych które w przyczepach najczęściej idą pod podłogą na zewnątrz i nie są zaizolowane, pomimo mojego niewielkiego doświadczania widziałem kilkukrotnie jak sąsiedzi rozbierali odpływy bo tam właśnie pozamarzało  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Suzu4x4 napisał:

natomiast przerabiającym swoje sprzęty radzę zwrócić uwagę na konieczność zaizolowania rur odpływowych które w przyczepach najczęściej idą pod podłogą na zewnątrz i nie są zaizolowane, pomimo mojego niewielkiego doświadczania widziałem kilkukrotnie jak sąsiedzi rozbierali odpływy bo tam właśnie pozamarzało  ;)

dlatego 

10 godzin temu, AdamH napisał:

Lepiej sprawdza się dosypywanie soli po trochu niż całość za jednym razem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, AdamH napisał:

Mam 2 x 70 litrów. Zawór jest ciągle zalany wodą bo jest najniżej. Obok jest trójnik przez który płynie woda do zbiorników.  Sypię też około pół kilograma na początek. Do zlewu, trochę gorącej wody i spuszczam. W zimie gdy się kąpię, myję talerze itp. zatykam odpływ aby nagromadziło się więcej wody. Po skończonych ablucjach odmykam odpływ i ciepła woda dużym strumieniem leci do zbiorników. Tam mi nigdy nie zamarzła - sól, mydło, ludwik. Jak jest mocno zimno to przed spaniem wsypię łyżkę soli w czasie mycia zębów.  W poprzedniej cepce miałem zawór metalowy i dwa razy musiałem go grzać. Teraz jest plastikowy 2 cale i jakoś nie zamarza..  Teoretycznie wsypanie łyżki soli i pół szklanki wrzątku powinno rozpuścić lód w okolicy zaworu. Z drugiej strony trójnika  - od strony zbiorników też jest słona woda tylko o mniejszym stężeniu.    Tyle teorii  - już kilka razy zasypywałem solą aby udrożnić odpływ.:huh:    Ja mam długie nieocieplone rury do zbiorników. Lepiej sprawdza się dosypywanie soli po trochu niż całość za jednym razem.

Adam bardzo przydatne informację podejrzewam że nie tylko dla mnie? :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Suzu4x4 napisał:

natomiast przerabiającym swoje sprzęty radzę zwrócić uwagę na konieczność zaizolowania rur odpływowych które w przyczepach najczęściej idą pod podłogą na zewnątrz i nie są zaizolowane, pomimo mojego niewielkiego doświadczania widziałem kilkukrotnie jak sąsiedzi rozbierali odpływy bo tam właśnie pozamarzało  ;)

Dokładnie. W przyzepach "zimowych" rury nie idą pod podłogą, tylko wewnątrz pojazdu i są zaizolowane. Sam zbiornik szarej wody, jeśli występuje fabrycznie to też jest zaizolowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.