Jump to content
piotr1

Akumulator W Przyczepie

Recommended Posts

piotr1

Wita :dzieki: W mojej przyczepie jest instalacja 12 V i 230V Ale nie ma akuu. Ostatnio wyjechaliśmy gdzie nie było 230V więc na szybko obłączyłem kable od prostownika 230 na 12V i dorobiłem kable do akumulatora który postawiłem w przednim bagażniku. Czy można podłączyć na stałe taki akuu pod ten prostownik ?

jacekwwa

A nie prościej jak ja zrobiłem w poprzedniej cepce?

http://forum.karawan...52/page__st__15

Do aku dorabiasz gniazdo takie, jakie masz w aucie. Odpinasz wtyczkę od auta i zapinasz do gniazda w bagażniku.

Też o tym myślałem ! Dyskutowałem nawet z grzegorzem (gfizykiem) na ten temat. w sumie to najprostsze rozwiązanie

piotr1

Też o tym myślałem ! Dyskutowałem nawet z grzegorzem (gfizykiem) na ten temat. w sumie to najprostsze rozwiązanie

Ale na kampingu gdzie 230V jak będzie doładowany ?

NICKT

Ja mam zwykły prostownik i na kempingu podpinam aku, włączam go na noc i aku rano jest naładowany.Dodatkowo też mam przetwornicę 12V/230V/1000W na 5metrowym kablu zakończonym klemami. Mogę ją podprowadzić do środka przyczepy w jakiekolwiek miejsce. Nie idzie przez układ elektryczny przyczepy tylko bezpośrednio akumulator-przetwornica.

piotr1

Ja mam zwykły prostownik i na kempingu podpinam aku, włączam go na noc i aku rano jest naładowany.Dodatkowo też mam przetwornicę 12V/230V/1000W na 5metrowym kablu zakończonym klemami. Mogę ją podprowadzić do środka przyczepy w jakiekolwiek miejsce. Nie idzie przez układ elektryczny przyczepy tylko bezpośrednio akumulator-przetwornica.

Czy można podpiąć akuu pod ten fabryczny prostownik 230 na 12V który jest zamontowany fabrycznie w cepce...:swieca:

NICKT

Nie wiem niestety.

szantymen

Jaki masz prostownik w swojej przyczepce, podaj dane, lub prześlij fotkę na prv..

tomekk

Witam !

Czy można podpiąć akuu pod ten fabryczny prostownik 230 na 12V który jest zamontowany fabrycznie w cepce...:swieca:

Wrzuć fotki. Wszystkie standardowe prostowniki nie są w stanie naładować akumulatora.

Pozdrawiam

Świstak

Bezpieczniej będzie zastosować impulsowy prostownik automatyczny z detekcją napięcia. Dzięki temu unikniesz ryzyka przeładowania akumulatora objawiającego się intensywnym gazowaniem i drastycznie obniżającego żywotność akumulatora. Prostowniki tego typu można pozostawić podłączone na stałe. Po naładowaniu przechodzą w tryb podtrzymania zbliżony do pracy buforowej. Ich wadą jest to, że po zaniku napięcia sieci (nawet krótkotrwałym) trzeba je ponownie włączać.

http://allegro.pl/pr...1394047918.html

konrad_b

a jak taki prostownik zachowuje się przy spadku napięca akumulatora ? wraca do ładowania ?

mam prostownik z LIDL'a, trochę bardziej rozbudowany, coś takiego allegro

ciekaw jestem jak zareaguje po spadku napięcia na aku :blagac:

tzn podłączam 220V do przyczepy, prostownik doładowauje aku do pełna i przechodzi w tryb podtrzymania

włączam np pompkę wody i ? prąd popłynie z aku, a prostownik dalej będzie w trybie podtrzymania, czy wróci do ładowania ?

jest tam jeszcze funkcja "zimowa", może to lepiej się sprawdzi w przyczepie ?

będę na wiosnę testował :ok:

Świstak

Owszem, wróci do ładowania ale trzeba co jakiś czas sprawdzać czy jest włączony. Niestety nawet po krótkotrwałym wyłączeniu napięcia zasilającego przechodzi w tryb wyłączony i trzeba go ręcznie uruchamiać.

Funkcji zimowej używałem w zeszłym roku do podtrzymania akumulatora w Ducato. Był podłączony przez całą zimę i nie sprawiał problemów poza tą jedną wadą o której wspomniałem.

konrad_b

Owszem, wróci do ładowania ale trzeba co jakiś czas sprawdzać czy jest włączony. Niestety nawet po krótkotrwałym wyłączeniu napięcia zasilającego przechodzi w tryb wyłączony i trzeba go ręcznie uruchamiać.

Funkcji zimowej używałem w zeszłym roku do podtrzymania akumulatora w Ducato. Był podłączony przez całą zimę i nie sprawiał problemów poza tą jedną wadą o której wspomniałem.

:blagac:

z moim będę walczył jak się cieplej zrobi, w tym roku jednak dołożę aku do przyczepki i przerobię instalację pod 12V, zobaczymy jak się sprawdzi ten impulsowy

planuje zrobić podobnie jak koledzy, tyle że wykorzystam wtyczkę od zapalniczki samochodowej, bo tak teraz mam wyprowadzone 12V do przyczepki

a prostownik na stałe do aku, jak będzie napięcie 220V to doładuje i będzie utrzymywał 12V

wychodzi tylko na to że musi być gdzieś w dostępnym miejscu, żeby go łatwo włączać

szantymen

Pamiętaj tylko o jednym takie małe zasilacze mają problemy z przeciążeniem kiedy akumulator rozładujesz do zera. Jeśli będzie słabo zabezpieczony może się przegrzać, a w skrajnym przypadku zapalić. Trzeba go przy takim rozładowaniu kontrolować. Zalecane są do małych akumulatorów.