Skocz do zawartości

Akumulator W Przyczepie


piotr1

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem też ten model i chcę zrobić dokładnie to samo co Ty.Akumulator zamontuję pod klapą z przodu.Napewno do rozdzielni podłączę kablem nie cieńszym jak 2x4mm.

W poprzedniej przyczepie miałem podłączenie 2x 2,5 przy dużym obciążeniu przygasał mi telewizorek.

Moja przetwornica ma na output 12V - 120W.

Akumulator powinien być ładowany 13,5- 13,8V.Jutro zmierzę ile naprawdę daje przetwornica.

I ważne, że musi być ładowanie prądem stałym.

Pomysł wykorzystania pinów w złączu samochód - przyczepa też chcę zrobić.

Dzielmy się pomysłami.

 

Pozdrawiam

Witam

 

Chciałbym także zainstalować w przyczepie akumulator, mam kilka pytań:

 

- Czy moja obecna instalacja ma możliwość ładowania aku po podłączeniu przyczepy do 230V ?

 

Chcaiłbym także ładować akumulator z auta w czasie jazdy, przyczepa ma wtyczkę 13pin:

- jakie urządzenia w przyczepie są podłączone do pinu 9 a jakie do 10 po stacyjce ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Mam dokładnie tak jak u Ciebie na zdjęciu.Pod obudową jest duży transformator.Jest on z pewnoscią z wbudowanymi diodami( tak jak w samochodzie w alternatorze), a więc nie możliwości "cofania" się napiecia 12V z ewentualnie podłączonego akumulatora.

Trzeba sprawdzić czy na wyjściu jest równo 12V czy więcej.Tak jak pisałem dla pełnego naładowania akumulatora potrzebujemy 13,5V.

Oczywiście jeżeli będzie równo 12V akumulator będzie niedoładowany, czyli bedziemy skracać jeg ożywotność.

Ja z pewnością będę ładować aku ładowarką impulsową.Mam duży ( a zatem drogi)akumulator żelowy i po prostu nie chcę go" wykończyc "zbyt szybko.

W przyszłym tygodniu będę to robił.Po zrobieniu zamieszczę dokumentację zdjęciową.

Na jeden aku jest miejsce koło butli.Całkiem z boku nie można postawić dużego aku bez wzmocnienia podłogi.Ja w poprzedniej przyczepie miałem mocniejszą podłogę, koło zapasowe pod ramą.

W tym nowym modelu jet podstawa pod dwie butle, ale na dwa aku i dwie butle na tej podstawie jest za mało miejsca, więc trzeba dorobić podstawę pod aku.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Już mam na wykończeniu instalacje, do końca tygodnia będzie finish.

Przetwornica u mnie daje 12,4V, a wiec na doładowanie aku tak sobie.

Zdecydowałem ,że zamontuję okablowanie do drugiego aku, pod ławką w środku.

Montuję również gniazdo wielofunkyjne zewnętrzne-230, 12V, TV, Satelita i dokładam jeszcze gniazdko głosnikowe, ponieważ wewnątrz zamontowałem radio samochodowe.

Po skończeniu zamieszcze fotki z opisem

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was miał doświadczenie z poniższym urządzeniem ? Chciałem zamontować akumulator, ale biorąc pod uwagę że prądu z aku będę potrzebował mało i rzadko, to może to urządzenie sprawdziło by się, a do tego można je wykorzystać również do celów nie związanych z karawaningiem.

http://allegro.pl/prostownik-rozruch-ladowarka-usb-starter-230v-12v-i1427801344.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NONO a podliczyłeś koszt zakupu akumulatora 20Ah za 100zł + przetwornica +- 150 = 250zł tylko że masz to w ładnej obudowie i mobilne. mnie się podoba tylko trochę za drogo. jak bym nie posiadał przetwornicy z 12V na 220V to może bym się zastanawiał bo ładne wykonanie tego modułu. tylko czy w kryzysowych sytuacjach 20Ah akumulatorek uruchomi nasze duże silniczki.. na filmie twingo ma 32Ah akumulator. :):winner:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:niewiem:

 

z moim będę walczył jak się cieplej zrobi, w tym roku jednak dołożę aku do przyczepki i przerobię instalację pod 12V, zobaczymy jak się sprawdzi ten impulsowy

planuje zrobić podobnie jak koledzy, tyle że wykorzystam wtyczkę od zapalniczki samochodowej, bo tak teraz mam wyprowadzone 12V do przyczepki

a prostownik na stałe do aku, jak będzie napięcie 220V to doładuje i będzie utrzymywał 12V

wychodzi tylko na to że musi być gdzieś w dostępnym miejscu, żeby go łatwo włączać

 

Konrad a ty masz w swojej Hobby przeróbkę na zasilanie 12V ze światła przeciwmgielnego? Jeżeli tak to może właśnie w tym miejscu jest możliwość podpięcia aku?

Nie ukrywam że przymierzam się do pierwszych przeróbek instalacji. W chwili obecnej mam 12v z samochodu pod warunkiem że włączę tylne przeciwmgielne :-] .. a to dosyć uciążliwe na postoju..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad a ty masz w swojej Hobby przeróbkę na zasilanie 12V ze światła przeciwmgielnego? Jeżeli tak to może właśnie w tym miejscu jest możliwość podpięcia aku?

Nie ukrywam że przymierzam się do pierwszych przeróbek instalacji. W chwili obecnej mam 12v z samochodu pod warunkiem że włączę tylne przeciwmgielne :( .. a to dosyć uciążliwe na postoju..

 

ja już mam wyprowadzone wejście 12V, zrobiłem przewód z wtyczką zapalniczki

podłączałem do tego aku, jak i auto :)

 

teraz jest inna kwestia, dołożenia prostownika i przerobienia tak żeby nie trzeba za dużo przełączać, wyłączać itp ;)

ale to muszę na spokojnie przemyśleć i pewnie po testować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie przykład z angielskich przyczep one mają tam superowo rozwiązane przełączanie i cały panel do zasilania przyczepki z źródła wewnętrznego i zewnętrznego (wszystko jest na 12V i jest prostownik jest też zabudowany akumulator (u mnie mieści się 72Ah) i w gniazdkach mam 230V. Jest dodatkowy przełącznik z ikonką samochodu gdzie bierze prąd z samochodu - potrzebne jest drugie gniazdo w samochodzie lub 13 pinów. i problem z głowy. Jeżeli będziecie chcieli schemat połączeń to służę pomocą.

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że trochę się obawiam zasilania przyczepy a w szczególności ładowania zainstalowanego tam akumulatora. Obecny holownik którym dysponuję ma chorą elektronikę i komputer który, odnoszę wrażenie, czasami usiłuje być mądrzejszy od kierowcy i żyje własnym życiem :)

 

Ograniczę się pewnie do przeróbki: akumulator przyczepy, użytkowany sporadycznie w trasie, ładowany podczas pobytu na kempingu ewentualnie z paneli słonecznych.

Ponieważ mam już lekką przeróbkę czyli zamienny kabelek światło przeciwmgielne <->zasilanie wnętrza 12 V, spróbuję to wykorzystać. Przeciwmgielne połączę jak ma być czyli do instalacji świateł drogowych a w to miejsce podłączę akumulator. I do tego dodatkowy obwód 230V do ładowarki akumulatora przyczepy.

I zobaczymy co z tego wyjdzie ...

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwmgielne połączę jak ma być czyli do instalacji świateł drogowych a w to miejsce podłączę akumulator. I do tego dodatkowy obwód 230V do ładowarki akumulatora przyczepy.

I zobaczymy co z tego wyjdzie ...

 

Pozdrawiam

Bartek

 

Nie za bardzo rozumie przeciwmgielne tylne do świateł drogowych?? chyba coś nie tak. nie powinno tak być. Światło tylne przeciwmgielne powinno być włączane w przypadku użytych światłach przeciwmgłowych przednich lub mijania....

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

bardzo proszę o pomoc w wyborze akumulatorka do przyczepki, głównie chodzi mi o Wasze doświadczenia, które akumulatorki lepsze (parametry) itd.

 

czy taki akumulator jest w miarę dobry i posłuży parę latek : http://allegro.pl/akumulator-zelowy-agm-100ah-zasilanie-solar-ups-i1464940267.html

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sucoff , w tym kąciku w którym teraz jesteś na pierwszej stronie masz już posty na temat aku i pewnie na kolejnych też coś będzie.

Poczytaj i w razie co to "pociągnij" temat dalej i coś się doradzi.

A ten z linka to się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.