Skocz do zawartości

Akumulator W Przyczepie


piotr1

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Krzysiek ZG napisał:

Tak czytam i powiem krótko,Nie dopuszczalne jest zamontowanie aku w bakiście ponieważ jest tam butla z gazem,no chyba że ktoś nie ma,to raz.

Dwa to jeśli się uprzecie na kwasiaka tak jak ja mam zamiar,to trzeba dokupić pojemnik na aku i zainstalować go na dyszlu przed bakistą a nie w przyczepie.Myślę że to jest najlepsze rozwiązanie.Pozdrawiam.

http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321  ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dzień dobry, opiszę mój projekt

dołożyłem dziś akumulator do mojej przyczepy w następujący sposób:

sklepałem skrzynkę na akumulator i podłączyłem

prąd wchodzący do przyczepy dociera do separatora akumulatora i zaczyna go ładować gdy pojawi się napięcie 14v, nie oddając prądu do auta gdy ono stoi nieuruchomione, z aku prąd idzie przez bezpiecznik i hebel do miejsca gdzie szedłby gdyby nie było aku, pozostawiłem drugą linię 12v zasilającą lodówkę bez zmian, nie chciałem obciążać dodatkowo kabla ładującego. Wpiąłem się w skrzynkę pod łóżkiem gdzie wchodzi wiązka do przyczepy

do tego projektu użyłem aku 80ah , taki sam jak mam w galaxy , aby używać go po sezonie w aucie, żeby nie stał nieużywany, będę zmieniał sobie raz w miesiącu, tak samo robię z akumulatorami w łodzi, mam tam takie od malucha, rotuje je co jakiś czas z moim fiacikiem i służą mi już 3 lata bez zarzutu. 

 

P.S wybaczcie zdjęcia z takiego bałaganu, jak skończę wszystko to dodam ładniejsze, dołożyłem jeszcze obok gniazda 230v i antenowego , gniazdo 12v i 2X usb 2,1A  , bo tego brakowało, szczególnie 12v bo mam taki mały sprytny TV i nie miałbym gdzie go podłączyć gdy będziemy stać na dzikusa. Pozostało jeszcze 12v do lodówki kompresorowej w bakiście pod siedzeniem jadalni

20200405_164753.jpg

20200416_091237.jpg

20200416_091242.jpg

20200416_091248.jpg

20200416_091257.jpg

20200416_091301.jpg

20200416_104353.jpg

20200416_104428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I obowiązkowo daj bezpiecznik przy klemie przed niebieskim przewodem (bo nie widzę).

Jak będziesz używał lodówki na 12V, to kontroluj te łączenie, które pokazałeś do lodówki. U mnie tak się nagrzewało, że się izolacja stopiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, raven napisał:

Zaraz Cię zjedzą, że masz mokrego kwasiaka pod wyrem, w części mieszkalnej emoji6.png.

... i słusznie zrobią ;)

13 godzin temu, raven napisał:

Chociaż weżyki wprowadź na zewnątrz.

Dokładnie, tak  :ok:

11 godzin temu, Adam Rogowski napisał:

Jest,jest. Przechodzi w czerwony, fotka trzecia od góry

Co z tego, że jest, skoro tak, jakby go nie było :miga:

Zabezpieczenia powinny być tu:

1.thumb.jpg.c94e1d8ef63952c5423938c443bb3a28.jpg

Przekroje niektórych przewodów wydają się zbyt małe. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że "Cyrix" ma zastosowanie głównie dla kamperów oraz jachtów i nie naładujesz w ten sposób rozładowanego accu przyczepy, a jedynie podładujesz :hmm:

Do tego wszystkiego jest skrzyneczka ze sklejki - będzie miało się co fajczyć :P Obudowa akumulatora z płynnym elektrolitem powinna być niepalna lub przynajmniej trudnopalna i powinna być dobrym izolatorem, nawet w nieprzewidzianych sytuacjach. Ładna jest, ale przy takiej obudowie, powinieneś wyjątkowo się postarać o dobre uporządkowanie i umocowanie tych przewodów, przelotki gumowe na przejściach lub choćby rurki (peszel), przewymiarowane trochę przekroje przewodów, a przede wszystkim dobrze dobrane zabezpieczenia, umieszczone w odpowiednim miejscu.

Sorry za te uwagi, ale skoro się starasz robić dobrze, to jeszcze jest czas na poprawienie.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kristofer napisał:

... i słusznie zrobią ;)

Dokładnie, tak  :ok:

Co z tego, że jest, skoro tak, jakby go nie było :miga:

Zabezpieczenia powinny być tu:

1.thumb.jpg.c94e1d8ef63952c5423938c443bb3a28.jpg

Przekroje niektórych przewodów wydają się zbyt małe. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że "Cyrix" ma zastosowanie głównie dla kamperów oraz jachtów i nie naładujesz w ten sposób rozładowanego accu przyczepy, a jedynie podładujesz :hmm:

Do tego wszystkiego jest skrzyneczka ze sklejki - będzie miało się co fajczyć :P Obudowa akumulatora z płynnym elektrolitem powinna być niepalna lub przynajmniej trudnopalna i powinna być dobrym izolatorem, nawet w nieprzewidzianych sytuacjach. Ładna jest, ale przy takiej obudowie, powinieneś wyjątkowo się postarać o dobre uporządkowanie i umocowanie tych przewodów, przelotki gumowe na przejściach lub choćby rurki (peszel), przewymiarowane trochę przekroje przewodów, a przede wszystkim dobrze dobrane zabezpieczenia, umieszczone w odpowiednim miejscu.

Sorry za te uwagi, ale skoro się starasz robić dobrze, to jeszcze jest czas na poprawienie.

Dlaczego na czerwonym przewodzie narysowałeś zielony bezpiecznik obok gniazda na bezpieniek, które jest 2 cm obok? Czy to ma aż takie znaczenie?

Pytam bo może korzystając z tego, że długo jeszcze nie będę miał okazji wyjechać to może posprzątałbym coś u mnie. Np: dokładałem gniazdo USB, które na przewodzie miało bezpiecznik, zainstalowałem je w szafie, na ścianie szafy, czy ten bezpiecznik na kablu od ładowarki ma sens ? Czy on też powinien być obcięty i dociągnięty do klemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 20200405_164753.jpg

Tą całą listwę zmieniłbym na coś porządniejszego bo te wtyki od samego patrzenia mogą się wypiąć -IMO

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje spostrzeżenia po waszych uwagach:

1) bezpiecznik prądu wyjściowego na przyczepę bliżej klemy,  będę zmieniał ten czerwony przewód z oprawą bezpiecznika, bo przyszły lipne o za małym przekroju przewodu wewnątrz( z wierzchu wyglądają na konkretne a są lipne)

2) założone bezpieczniki były tymczasowe, docelowo będą odpowiednio dobrane

3) skrzynkę wymaluje białym topkotem, który mi został po łódce

4) ta listwa choć fabryczna, faktycznie nie wygląda zachęcająco

5) zastosowane moje przewody są dwukrotnie grubsze przekrojem linki niż te użyte przez producenta przyczepy

6) producent separatora nakazuje zastosowanie 15A bezpiecznika na przewodzie za separatorem 

7) w miejscu na odcinku przejścia kabli przez obudowę aku zastosowałem podwójnego peszla( jednen w drugim) żeby zabezpieczyć przed przetarciem, na reszcie odcinka pojedynczy na całym odcinku, nie ma kabli luźno leżących, 

Jeżeli macie jakieś jeszcze spostrzeżenia chętnie wysłucham. Nie sugerujcie się nieładem w kablach wewnątrz pudła, gdy skończę tego niebędzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.