Skocz do zawartości

lodówka źle chłodzi na gazie a na 220 idealnie


Rekomendowane odpowiedzi

podłączyłem lodówkę do gniazda 220 i lodówka chłodzi bardzo dobrze natomiast gdy podłącze gaz żle bądź wcale i odniosłem wrazenie ze gdy samochód stoi przechylony np . na krawężniku lodówka przestaje chłodzic prosze o podpowiec w czym tkwi problem ... przeczsciłem wszystkie mozliwe przejscia gazu ale przeczytałem gdzies w necie ze niekture lodówki zle chłodza na polskich reduktorach czy to prawda z góry dzieki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Właśnie przetestowałem na wakacjach. Lodówka nie działała mi gdy przyczepa była nie wypoziomowana. Nie miało znaczenia czy na gaz czy prąd.

 

[ Dodano: Sro 28 Lip, 2010 17:36 ]

Właściwie to wtedy grzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to bardzo cenne uwagi. A może ktoś wie dlaczego tak jest ?

Tzn. dlaczego na gazie wymagane jest dokładniejsze wypoziomowanie lodóweczki? Spróbuję czysto teoretycznie to wyjaśnić.

 

Żeby lodówka absorpcyjna działała prawidłowo niezbędne jest aby w warniku doszło do odparowania NH4 z roztworu wody z amoniakiem. Jest to tzw. sprężarka chemiczna. Przy 230V i 12V zakładam czysto teoretycznie że grzałka jest zatopiona czy zanurzona w samym roztworze. Przy gazie palnik z powodu potrzeby dostępu powietrza do spalania umiejscowiony jest pod warnikiem. Jako że ciepło idzie do góry niewypoziomowanie lodówki powoduje zapewne to że strumień ciepła z palnika nie trafia idealnie w warnik co powoduje gorsze podgrzewanie i słabsze odparowywanie a tym samym niższą sprawność naszej lodóweczki. Tak bym sobie to na swój chłopski, prosty i nietechniczny rozum tłumaczył. Jeśli ktoś ma inne zdanie z chęcią wysłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum to masz w lodówce dysze na 50 mbar (polski reduktor ma 38 mbar). Mam ten sam problem - lodówka na polskim reduktorze ma płomień ale regulacja jest nikła (lub wcale jej nie ma), gdy podłącze reduktor 50 mbar płomień jest ;( i da się regulować w pełnym zakresie. Doczytaj (może na jakiejś tabliczce z tyłu lodówki jakie ciśnienie gazu jest potrzebne do jej zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ostatnie upały na urlopie w Niechorzu, lodóweczka na 230V nie nadążała chłodzić dużych ilości napojów a szło tego do 5 L / doba. Ponadto żywność.

Przełączyłem ją więc na gaz, bo przy gazie skuteczność mam najwyższą. Dawała radę przez kilka dni bez zająknięcia. Jak się nieco dni ochłodziły, potrafiła zamrozić to co bezalkoholowe, co było przypomnieniem, żeby zmniejszyć płomień lub przełączyć z powrotem na 230V.

Tyle chwalstwa, teraz końkrety:

Sprawdźcie w swoich lodówkach, jaki macie kształt płomienia. Powinien przypominać koronę bez względu na stopień intensywności.

 

Pourlopowe pozdrowienia dla tych co właśnie się wybierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w tym roku po raz pierwszy miałem przyjemność korzystać z lodówki elektroluks (dotychczas polar) i jestem zadowolony używałem ją na gazie pozycja 2 na pokrętle - wiadomo gorąco w przyczepie od ciepła od niej ale spełniła swoje zadanie - piwko zimne. Zużycie gazu butla 3kg na ok. 1,5 tygodnia.Takie samo zużycie miałem na polerze, Elektroluksa nie używałem na 12 i 220 V.

 

Pozdro... ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moja lodówka jakoś słabo chłodzi, w upale (ok 35'C w budce) potrafił roztopić się lód w otwartym zamrażalniku

o lodzie czy szronie na wymienniku w lodówce to czytam tu, u mnie nie występuje ;(;(

 

na gazie chyba ciut lepiej chłodzi (ale też widać było że lód się roztapia)

w najcieplejszy dzień miałem 15'C w lodówce, potem dokładnie wypoziomowałem i ... upały ustąpiły

wiec i temp spadła do ok 10'C ;(

 

dużo szkodzi otwieranie, bo jak np wracaliśmy to szron w zamrażalniku był ładny, ale po kilku otwarciach już się zaczynał topić

 

jednak wydajność mojej lodóweczki chyba nie jest za duża ;(

 

ps można używać dwa źródła ciepłą - tj np 220V i gaz ?

ew jak pozałączać - poczekać aż się rozgrzeje na gazie i dopiero wyłączać prąd, czy od razu po odpaleniu ?

i tak samo w drugą stronę, gaz gasić po jakimś czasie, aż grzałka się rozgrzeje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej nie mierzyłem temp. z ciekawości sprawdzę jaką ma temp.

Ja z reguły jest tylko na gazie i nie wiem czy jest taka możliwość podłączenia dwóch źródeł zasilania równocześnie.Wg mnie chyba nie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konrad najwyraźniej Twoja lodówka nie osiąga wystarczających parametrów. Fakt, że wymiana w lodówce np 3 zimnych ;( na kolejne ciepłe, to spora dawka ciepła do wnętrza, ale lodówki po to są by schładzały a nie oczekiwały wkładania schłodzonych przedmiotów ;( ale tu stosuje się wyjątek:

Przed samym wyjazdem, dzień wcześniej włączam lodówkę a po włączeniu lodówki (rozruchu) i jej samoschłodzeniu, zapasy żywności , napojów wkładam z lodówki domowej, już zimne i jadę na gazie.

W moim zamrażalniku mieszczą się tylko 2 puszki ;( i wyobraź sobie, że piwo (7,2vol) tam zamarzało!!! Po wyjęciu natychmiast puszka nabywała grubą warstwę szronu na sobie. To był cud na plaży nawet po kilku godzinach po wyjęciu.

Proponuję Ci wyjąć lodówkę, z tyłu dokładnie ją oczyścić z kurzu, oskrobać korozje, udrożnić wentylację dół i góra i ew. założyć 2 wentylatory o których dużo tu na forum.

To jedyne co możesz zrobić by podnieść jej skuteczność chłodzenia.

cyryl, Do wyboru jest tylko jedno z 3 źródeł zasilania lodówek. Przełączanie nie wymaga odczekiwania, natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.