Skocz do zawartości

lodówka źle chłodzi na gazie a na 220 idealnie


Rekomendowane odpowiedzi

aby cyrkulacja odbywała się bez przeszkód, rurki są pod minimalnym kątem. Niewielki przechył powoduje zniwelowanie tych spadków.

 

potwierdzam powyższe , z tą tylko małą uwagą :

a mianowicie bardzo istotne jest wypoziomowanie przyczepy - a tym samym lodówki w płaszczyźnie równoległej do rurek agregatu - muszą właśnie być zachowane odpowiednie spadki jak mówi o tym kolega TYMAR , nie jest natomist zbyt istotne poziomowanie w płaszczyźnie prostopadłej do rurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

name='GAJOWY' timestamp='1289238782' post='158823'

To poziomowanie lodówki to mit (jak nie wierzysz to oprzyj przyczepkę na dyszlu, nic się nie zmieni.

 

Nie tak całkiem z tym mitem , owszem jeśli masz lodówkę zamontowaną w tylnej części przyczepy, to tak , można oprzeć przyczepę na dyszlu i nic sie nie zmieni , lodówka będzie działać prawidłowo , gdyż agregat - jego rurki są dalej w poziomie , czy ją opuścisz na dyszlu bardziej czy też mniej . Gdy jednak będziesz miał lodówkę zamontowaną na prawej , czy też lewej ścianie przyczepy , to gdy opuścisz przyczepę i oprzeż ją na dyszlu , to na bank lodówka uruchomiona na gazie przestanie działać . Tak samo i na jachcie , gdy jest zamontowana na lewej czy na prawej burcie , to nie jest istotne , którym halsem płyniesz i na którą burtę jest przechył . Ważne by lodówka w płaszczyźnie równoległej do rurek agregatu była w miarę w poziomie.

Ja wcześniej miałem taki problem i niepotrzebnie wyciągałem lodówkę z zabudowy . Zawiozłem ją do zaprzyjaźnionego serwisanta , który dobitnie objaśnił mi zasadę działania tego urządzenia . Po zamontowaniu lodówki w swoje miejsce , wypoziomowaniu przyczepy i uruchomieniu jej ( lodówka jest zamontowana w tylnej części ) zaczęła działać bez zarzutu . Wcześniej nie chciała działać , gdyż przyczepa stała przechylona na jedną stronę , a różnica poziomu wynosiła ok 10 cm ( stała jednym kołem na chodniku )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,zostawiłem ten temat w tym sezonie ,ale może zajme się teraz.Nie odpala mi na gazie.Powiedzcie mi jak sprawnie wyjąć lodówke?Musze rozbebeszyć cały zestaw szafek i palników?

 

Hej,zostawiłem ten temat w tym sezonie ,ale może zajme się teraz.Nie odpala mi na gazie.Powiedzcie mi jak sprawnie wyjąć lodówke?Musze rozbebeszyć cały zestaw szafek i palników?

 

brankiniol , niestety , by wymontować lodówkę , trzeba również rozebrać i część szafek - ja w przyczepie Hobby Clasic męczyłem się z tym tematem cały dzień i jedynym pozytywnym aspektem tej roboty było odkurzenie tylnej ścianki lodówki i przy okazji przeczyszczenie palnika . A sama lodówka okazała się być sprawna . Forum zaś karawaningu przeczytałem już po czasie i uwagi kolegów Tymara , Tomiiego czy Lepciaka w pełni potwierdziły moje osobiste doświadczenia z lodówką absorbcyjną z mojej przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze w tym temacie.

 

Akurat w mojej przyczepie nie mam żadnych problemów w wyjęciem lodówki. Jest bezczelnie przykręcona sześcioma wkrętami do szafki, więc nie ma żadnego problemu. Co roku na wuiosnę wyciągam ją, czyszczę palnik i udrażniam dyszę.

 

Natomiast nie potwierdzam stwierdzeń, że wypoziomowanie lodówki nie ma nic do rzeczy. Mam na stałe zainstalowany termometr w zamrażalniiku i traktuję go bez mała jako poziomicę. Przy prawidłowym wypoziomowaniu temperatura w zamrażalniku spada do - 21 stopni. Niewielkie odchyłkli w jedną bądź drugą stronę powodują, że zamiast zimnego piwka mam żur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast nie potwierdzam stwierdzeń, że wypoziomowanie lodówki nie ma nic do rzeczy. Mam na stałe zainstalowany termometr w zamrażalniiku i traktuję go bez mała jako poziomicę. Przy prawidłowym wypoziomowaniu temperatura w zamrażalniku spada do - 21 stopni. Niewielkie odchyłkli w jedną bądź drugą stronę powodują, że zamiast zimnego piwka mam żur.

 

' marmur ' - oczywiście , przy dobrym wypoziomowaniu lodówki w zamrażalniku zamarzło mi piwko w puszcze , a mieszczą sie tam cztery sztuki , temperatura na zewnątrz dochodziła prawie +30 stopni , przyczepa stała w zacienionym miejscu , ale mimo wszystko - jak wcześniej wspomniałem " jak lodówka poziom ma dobry to i piwka ze smakiem można się napić , a nie żuru :mikolaj:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Odkopie temat. Mam lodówkę Novox A62G i reduktor 29 mbar, płomień jest słaby i nie ma regulacji, można uznać że jest za słaby? Inwestować w 50 mbar? Na tabliczce nic nie ma o tym. Bo grzeje już ze 2-3 godziny a w lodówce około 20c, w przyczepie 25c

IMG_20220617_103335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panowie podepne się pod wątek kupiłem wczoraj lodówkę i na gazie 3° a na 230 10° czyli nie chce myśleć co będzie latem i na 12V czy idzie to ogarnąć jakos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć podłączam się do tematu. Moja lodówka na 12v pracuje doskonale -10 w zamrażalniku na gazie to samo. 
Ale jak podłączę 220v strasznie się grzeje a wentylatory nie przestają działać. Gdzie może być przyczyna tego? Może wymiana grzałki 220?auto wypoziomowane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat. Na 230 zimno, na gazie w lodówce pływa. Po zdjęciu osłon widok taki jak na zdjęciach. Płomyk się pali ładnym niebieskim kolorem, wysokość ognia trudna do oszacowania ale ok 2-3 cm na pewno. Pozioma rurka idącą od kominka w lewo (pod pojemniczkiem na skropliny) ciepła. Odbudowa kominka ciepła, można dotknąć ręką. Od góry z komina lekko ciepłe spaliny. Górny radiator gorący, dolny zimny. 

Co może być nie tak że nie chłodzi?

IMG20240502085744.jpg

IMG20240502085840.jpg

IMG20240502090015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, konradk napisał(a):

Podpinam się pod temat. Na 230 zimno, na gazie w lodówce pływa. Po zdjęciu osłon widok taki jak na zdjęciach. Płomyk się pali ładnym niebieskim kolorem, wysokość ognia trudna do oszacowania ale ok 2-3 cm na pewno. Pozioma rurka idącą od kominka w lewo (pod pojemniczkiem na skropliny) ciepła. Odbudowa kominka ciepła, można dotknąć ręką. Od góry z komina lekko ciepłe spaliny. Górny radiator gorący, dolny zimny. 

Co może być nie tak że nie chłodzi?

Porównaj temperatury rurek radiatora i skraplacza przy pracy na gazie jak i przy pracy na 230V. W każdym przypadku niech lodówka pochodzi przynajmniej z 2-3 godziny na danym zasilaniu. Pomiędzy zmiana zasilanie najlepiej tez przerwa do ostygnięcia. 

Nie za bardzo określiłeś jak testowałeś, i czy na pewno ci się nie wydaje. Te lodówki są kapryśne i czasami słabe domknięcie lodówki, lub włożenie czteropaka ciepłego piwa zaburza pracę na kilka godzin, i czasami potem musi minąć wiele godzin, zanim nam temperatura się ustabilizuje w pobliżu takiej jak byśmy chcieli. 

Tak więc porządnie protestuj, bo wydaje się, że raczej powinno być ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka była odpalona na 230V w domu na 3 dni przed wyjazdem i na full załadowana. Na czas jazdy przełączyłem na gaz i na gazie już na kempingu została. Po 12 godzinkach na gazie w lodówce było już 12 stopni, po 18 godzinach - 15 stopni. Nic nie dokładałem jedynie coś tam do jedzenia wyjąłem. Dłużej nie czekałem tylko podłączyłem się niestety pod słupek i przełączyłem na prąd. Po 6 godzinach w lodówce 8 stopni, po 10 godzinach 4 stopnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zrobiłem. Wyłączyłem prąd, wszystko ostygło, odpaliłem gaz, rurki i radiatory tak samo jak na prądzie. A po radiatorze w środku płynie woda ☹️ Czy termostat dla gazu i prądu jest ten sam? Może tu jest coś nie tak?

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, konradk napisał(a):

Test zrobiłem. Wyłączyłem prąd, wszystko ostygło, odpaliłem gaz, rurki i radiatory tak samo jak na prądzie. A po radiatorze w środku płynie woda ☹️ Czy termostat dla gazu i prądu jest ten sam? Może tu jest coś nie tak?

A cepka jest wypoziomowana? W Buerstnerze miałem tak, że przy nachyleniu w prawo lodówka na gazie nie chłodziła. Po wypoziomowaniu zaczynała chłodzić. Na 230V nie miało to żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotrekm13 napisał(a):

Porównaj temperatury rurek radiatora i skraplacza przy pracy na gazie jak i przy pracy na 230V. W każdym przypadku niech lodówka pochodzi przynajmniej z 2-3 godziny na danym zasilaniu. Pomiędzy zmiana zasilanie najlepiej tez przerwa do ostygnięcia. 

Nie za bardzo określiłeś jak testowałeś, i czy na pewno ci się nie wydaje. Te lodówki są kapryśne i czasami słabe domknięcie lodówki, lub włożenie czteropaka ciepłego piwa zaburza pracę na kilka godzin, i czasami potem musi minąć wiele godzin, zanim nam temperatura się ustabilizuje w pobliżu takiej jak byśmy chcieli. 

Tak więc porządnie protestuj, bo wydaje się, że raczej powinno być ok. 

Jest poziom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Czy w tej Twojej chłodziarce jest regulacja pracy na gazie ? Jeśli tak to zobacz czy nie jest przekręcone pokrętło. albo zacięte w pozycji "min". Tam jest ten sam czynnik w tym samym obwodzie tylko źródło podgrzewania jest inne skoro nie chłodzi to zbyt mało ciepła aby amoniak mógł przejść poprawnie cały cykl "przemiany". Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.