Skocz do zawartości

Grzałka akwarystyczna w zbiorniku wody


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Sebeb napisał:

Piotrekm13, może rozważ matę terrarystyczną położoną pod zbiornikiem wody....

Z ciekawości sprawdziłem, ale moce rzędu 20W za dużo nie podgrzeją. Nie, że grzałka akwariowa 200W by zdziałała cuda, ale z tą mata bym chyba nie poczuł różnicy w temperaturze.

 

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Jeśli lato i słońce najprostszy i 100% bezpieczny oraz tani patent bez prądu - kanister lub beczka owinięta czarnym stretchem wystawiona na słońce i na wieczór masz ciepła nawet do kąpieli
Robiłem tak wielokrotnie - niestety wada jak nie ma ostrego słońca nie ma cieplej
 

Myślałem tez o słońcu. Trochę dodatkowego dźwigania, przelewania itp. Nie wiem czy aż tak zależy mi na ciepłej. To nie ma być używane "na dziko" tylko kemping. Wiec kąpanie i tak w sanitariatach, a tu jedynie chodzi o to aby nie marznąć w ręce podczas mycia. Ewentualnie odpuszczę temat w tym roku, aby na przyszły sezon przygotować sie porządnie. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To tak, kupiliśmy zbiornik na wodę 60L z kranikiem zamontowany w boxie z przodu przyczepy Knaus. Z początku użyliśmy jednej grzałki drukarskiej 12V o mocy 50W, niestety było za mało, po dołożeniu drugiej takiej samej cały zbiornik nagrzewa się w ok 5h przy temperaturze zewnętrznej 10st. Oczywiście sam zbiornik został obłożony przez nas z każdej strony styropianem 2cm. Wszystko przez najtańszy regulator temperatury z allegro na 12v z termostatem. I w ten sposób ogrzewanie wody mamy za niecałe 50 zł ?

Edytowane przez przemekigabrysia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemekigabrysia napisał:

To tak, kupiliśmy zbiornik na wodę 60L z kranikiem zamontowany w boxie z przodu przyczepy Knaus. Z początku użyliśmy jednej grzałki drukarskiej 12V o mocy 50W, niestety było za mało, po dołożeniu drugiej takiej samej cały zbiornik nagrzewa się w ok 5h przy temperaturze zewnętrznej 10st. Oczywiście sam zbiornik został obłożony przez nas z każdej strony styropianem 2cm. Wszystko przez najtańszy regulator temperatury z allegro na 12v z termostatem. I w ten sposób ogrzewanie wody mamy za niecałe 50 zł ?

Grzałka na 12V. Może tu jest rozwiązanie...

Dasz jakieś namiary co to dokładnie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemekigabrysia napisał:

To tak, kupiliśmy zbiornik na wodę 60L z kranikiem zamontowany w boxie z przodu przyczepy Knaus. Z początku użyliśmy jednej grzałki drukarskiej 12V o mocy 50W, niestety było za mało, po dołożeniu drugiej takiej samej cały zbiornik nagrzewa się w ok 5h przy temperaturze zewnętrznej 10st. Oczywiście sam zbiornik został obłożony przez nas z każdej strony styropianem 2cm. Wszystko przez najtańszy regulator temperatury z allegro na 12v z termostatem. I w ten sposób ogrzewanie wody mamy za niecałe 50 zł ?

Nie napisałeś, że do tego jest potrzebny jeszcze transformator 230/12 V przynajmniej 150 W. Mniejszej mocy będzie znacznie się grzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ed napisał:

Nie napisałeś, że do tego jest potrzebny jeszcze transformator 230/12 V przynajmniej 150 W. Mniejszej mocy będzie znacznie się grzał.

Jak będzie się grzał to dobrze. Dodatkowo trochę wodę podgrzeje :mlot:

A tak na poważnie, ed to co myślisz o grzałce 12V? Mi się wydaje że w ten sposób mam załatwioną sprawę bezpieczeństwa w razie zalania, lub uszkodzenia grzałki. Oczywiście transformator w odpowiedniej odległości od zbiornika i raczej nie na dole.

Mam takie coś, więc to by było darmowe:

image.png.034dd5963e57ee93eac67c4a61d665f0.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Grzałka na 12V. Może tu jest rozwiązanie...

Dasz jakieś namiary co to dokładnie jest?

Trzymaj proszę https://allegro.pl/oferta/hotend-12-v-50w-kabel-2m-grzalka-ceramiczna-9563676262

 

1 godzinę temu, ed napisał:

Nie napisałeś, że do tego jest potrzebny jeszcze transformator 230/12 V przynajmniej 150 W. Mniejszej mocy będzie znacznie się grzał.

Nie pisałem bo u mnie żadnego nie ma. Dla mnie zrozumiałe jest przez samo się, jeśli jest coś mobilnego to na własnym zapasie zasilania, a więc 12V, tak i u mnie jest jeden solar zamontowany przez poprzedniego właściciela 100W oraz drugi fotowoltaiczny 320W. Teraz jeszcze pracuje nad swoim projektem prądotwórczym, ale o tym kiedy indziej 

Edytowane przez przemekigabrysia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, przemekigabrysia napisał:

Ale jak? Wrzucone do wody, czy jakieś dodatkowe rurki budowałeś? Nie wygląda to jak by mogło pływać w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Ale jak? Wrzucone do wody, czy jakieś dodatkowe rurki budowałeś? Nie wygląda to jak by mogło pływać w wodzie.

Może pływać normalnie w wodzie, jedyne co zrobiłem to dodałem obudowę i zablokowałem żeby przypadkiem nie dotykała dna/brzegów zbiornika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed - moc to tylko jeden z aspektów

W dniu 29.05.2021 o 11:57, Piotrekm13 napisał:

Mam takie coś, więc to by było darmowe:

i równie niebezpieczne

Pokazałeś zwykły toroid jak dla halogenków -  jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie tylko napięcie a separacja galwaniczna je daje.  

Transformator separacyjny w mocy 200-250W to koszt ok 300zł 
Takie cuś np. https://allegro.pl/oferta/przenosny-transformator-separacyjny-230-230v-250w-5307726870 - zobacz np. https://www.breve.pl jest tego sporo
Trafo jest przyłączane do sieci 230v pozostając poza zbiornikiem a do zbiornika idzie separowane 230V

Trafo 230/12v jeśli nie  będzie trafem separacyjnym to w przypadku jego awarii zagrożenia są dokładnie takie same co przy 230V - 100razy było pisane na forum 
Prosta sprawa przy zjaraniu uzwojenia 230v pójdzie na strone 12v  więc po co tracić moc na przekładni transformatora - to nie ma większego sensu

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.