Skocz do zawartości

Na którym biegu jechać


Maciej D

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Maras napisał(a):

To jeszcze sobie poczytaj o maksymalnym momencie obrotowym silnika i zerknij co mówią dane techniczne Twojego samochodu. 

Jasne, dzięki za poradę.

 

5 minut temu, PLopaPL napisał(a):

Z reguły jeździłem na trybie S, zawsze skrzynia zrzucała o jeden bieg z 8 na 7, z 6 na 5.

Czyli wychodzi na to że wszyscy jeżdżą na S. Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Teraz, Maciej D napisał(a):

Jasne, dzięki za poradę.

 

Czyli wychodzi na to że wszyscy jeżdżą na S. Dzięki za odpowiedź

Chodzi raczej o to, aby obroty utrzymać na poziomie dużego momentu obrotowego silnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju, ja akurat jeżdżę w moim z przyczepą w trybie manual. Mam sprawdzone że w moim przypadku pali mi wtedy najmniej.

W trybie S to zawsze auto przerzuca między 5 a 6, na D wiadomo wbija na siłę 7. Na manualu lecę na 6 lub 7, przed widocznym wzniesieniem wbijam 5 lub jak stromo nawet 4 i wtedy też auto mi nie zwalnia pod górkę, szybciej ją pokonuje bez zbędnych obciążeń. Spalanie podobnie jak @golob ok 12,5 litra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Maciej D napisał(a):

Jasne, dzięki za poradę.

 

Czyli wychodzi na to że wszyscy jeżdżą na S. Dzięki za odpowiedź

Ja ani razu nie jechałem na S. Zawsze D i czasem nawet ręcznie wbijałem wyższy bieg (turlanie siępo płaskim), bo u mnie spalanie wyraźnie maleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marian36 napisał(a):

Ja ani razu nie jechałem na S. Zawsze D i czasem nawet ręcznie wbijałem wyższy bieg (turlanie siępo płaskim), bo u mnie spalanie wyraźnie maleje.

Jaki samochód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda w przypadku TDI? Trochę mnie zaskoczyła wasza opinia. Przeciągnąłem się przez całe Bałkany na "D", spalanie wyszło mi około 8,5 na 100. Na "S" raz próbowałem wyciągnąć przyczepę z kampingu, pod wielką górę i tylko spaliłem opony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bluedragon napisał(a):

A jak to wygląda w przypadku TDI? Trochę mnie zaskoczyła wasza opinia. Przeciągnąłem się przez całe Bałkany na "D", spalanie wyszło mi około 8,5 na 100. Na "S" raz próbowałem wyciągnąć przyczepę z kampingu, pod wielką górę i tylko spaliłem opony. 

Jechać można prawie na każdym biegu. Pytanie co jest "zdrowsze" dla układu napędowego. Niezdrowe jest jeżdzenie z za niskimi obrotami. Współczesne samochody z automatami w standardowym programie zmieniają biegi przy b. niskich obrotach - to tzw. ekologia. W trybie Sport z reguły samochod jedzie jeden bieg niżej niż w trybie standardowym. Dlatego też szczególnie pod obciążeniem lepiej jeździć w trybie S. Kwestie spalania pomijam bo z tym może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, u mnie jazda na 7 biegu to tylko w okolicach 95-105 km/h. Wszystko poniżej to i niższe biegi. Z reguły mam na środkowym wyświetlaczu odpalone chwilowe spalanie i żongluje sobie między 6 a 7 ? Tyle że jeszcze jedna ważna uwaga ale bardziej w jeździe solo - w moim przypadku mam chip silnika i soft skrzyni, i mam zwiększone / podwyższone zakresy przełączania na wyższy bieg w trybie D. Nie wbija mi wyższych biegów poniżej ok 2100-2300 obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, PLopaPL napisał(a):

Jaki samochód?

Peugeot 5008 1.6 PureTech (turbobenzyna).

I nie, nie jeżdżenie na niskich obrotach jest szkodliwe, tylko obciążanie silnika na niskich jest szkodliwe. To dwie różne sprawy. Jak stoisz na luzie to masz jeszcze niższe, a nikt nie twierdzi, że to szkodzi ;) Dlatego pisałem, że turlając się np 70km/h po całkiem płaskim wbijam ręcznie najwyższy, jaki się da, ale gaz lekko "muskam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, marian36 napisał(a):

Peugeot 5008 1.6 PureTech (turbobenzyna).

I nie, nie jeżdżenie na niskich obrotach jest szkodliwe, tylko obciążanie silnika na niskich jest szkodliwe. To dwie różne sprawy. Jak stoisz na luzie to masz jeszcze niższe, a nikt nie twierdzi, że to szkodzi ;) Dlatego pisałem, że turlając się np 70km/h po całkiem płaskim wbijam ręcznie najwyższy, jaki się da, ale gaz lekko "muskam".

Z tymi niskimi obrotami oczywiście chodziło mi o obciążanie silnika przy niskich obrotach a nie pracę bez obciążenia. Problem we współczesnej motoryzacji i ekologicznej pracy układu napędowego, skrzynie biegów dążą najdłuższej pracy na możliwie najwyższym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoki bieg=niskie obroty=słabe chłodzenie w upał= potencjalne zagotowanie płynu

Co do dźwięków, to miałem niezły grymas twarzy, zanim oswoiłem się z pracą w okolicach 3000 obr w V6 w górach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, filipert napisał(a):

Co do dźwięków, to miałem niezły grymas twarzy, zanim oswoiłem się z pracą w okolicach 3000 obr w V6 w górach.

 

trzeba az 3000obr trzymac przy 3 litrowym dieslu zeby chłodzenie było dobre? zauwazasz roznice że przy nizszych obrotach sie grzeje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2024 o 10:05, Maciej D napisał(a):

mam wozidło 1.5 tsi 150KM z 7DSG dq381 i do tego LMC o DMC 1500 (

Ja mam Kodiaqa 2,0 TDI z DSG7 i z założenia nie używam trybu D - jeżdżę na S niezależnie z budką czy bez.

Koledzy juz wszystko napisali, więc nie będę się powtarzał - mimo wyższych obrotów mam spalanie solo rzędu średnio 6,5 l  a z budką ok 9 l.

Nie kombinuję z  D bo szkoda mi silnika i skrzyni co polecam putającemu.

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.