Skocz do zawartości

Panele Fotowoltaiczne - prośba o konsultacje - kalkulator XLS


Matttlo

Rekomendowane odpowiedzi

A jaki masz regulator?

7 godzin temu, terenowiec napisał(a):

Mój regulator MPPT Tracer

A już widzę...

Przy Victronie nie było by problemu...

Ale jak napisał @czyś nigdy nie osiągniesz maxa na panelu - ale po konwersji taki panel może zrobić spokojnie 12-13A w ładną pogodę, co dla Tracera jest z tego co wiem za dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Michał, i co się wtedy ewentualnie stanie z regulatorem? Sfajczy się, wyłączy, czy coś innego? Mam obawy, że może uszkodzić regulator, dlatego wolałbym taki panel, który się mieści w 10A, czyli takie w zakresię 160 -190W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Wy piszecie to obciążenie wymusza prąd; jeśli nie to prąd sam nie popłynie co z tego że prąd mp panela jest 11A. Jeśli sterownik weźmie 5 A to panel da 5 A mimo że mógłby na innym dać więcej. Jeśli napięcie panela mieści się w granicach dopuszczalnego napięcia sterownika to go bierz.   Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taki panel może uszkodzić regulator który może uszkodzić kolejne urządzenia...

Z tego co wiem w Tracerze często były problemy ze zbyt dużym panelem (w Victronie nawet sam testowałem i nie ma tego problemu) - i przy 10A regulatorze bym nie wybierał się z panelem mocniejszym jak 130W.

 

Jak bym miał zmieniać - zmienił komplet panel, regulator ale też i kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, nie mam potrzeby zmainy całosci, bo regulator świetnie się sprawdza, wręcz genialnie. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Jedynie panel jest maławy (80 -100W) i ma już swoje lata. Zdażało się, że trochę nie wyrabiał. Firmy sprzedające zestawy łączą regulatory 10A z panelami do 170 -180W. Piętnasto, czy dwudziestoamperowe regulatory dają dopiero z panelami 200W i większymi. Ja chcę odświeżyć i nieco powikszyć moc panala, bez wchodzenia w dodatkowe koszty rozbudwy całego zestawu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On by mógł uszkodzić sterownik jeśli jego parametry napięciowe przekraczają napięcia jakie obsługuje sterownik. Idąc Twoim tokiem do 300 A akumulatora nie można podłączyć żarówki 5A  bo co spali się ?  Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tutaj nie zawsze jest logika, czy fizyka gdzie wchodzi sterowanie mikroprocesorowe...

To tak samo jak 2akumulatory "kwasowe' o prądzie pracy 500A, spięte równolegle, dadzą prąd pracy zbliżony do 1000A...

Dwa akumulatory LiFePO4 o prądzie pracy 100A, taksamo spięte, dadzą wartość z zakresu 180-100A (a nawet niektorzy teierdzili że mirli przypadki tylko 80A)...A na pewno nie dadzą 200A...

 

I podtrzymuję to co napisałem - pod Tracera 10A nie podpinał bym panela powyżej 130W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro napisałeś bazując na swoim doświadczeniu to jestem w stanie Tobie uwierzyć ( nagminnie producent się przechwala ) i nie będę tego testował. :D . Jeśli jednak są to opowieści że kolega żony tak widział to przemilczę.  Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety testy...I zaskoczenia, jak ktoś wydał kiedyś jakieś 2x4000 i okazało się to wtopa...

Nawet o tym pisał Voku czy też Kapitan Przyczepa pokazywał jak pracują dwa "elektroniczne" akumulatory...

O popalonych instalacjach przy przewymiarowanych Tracerach czytałem na CT, ale też widziałem jeden przypadek na własne oczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja wiem jak działa BMS dlatego akurat tu mogą być skuchy. klema jest wspólna dla obwodu ładowania i rozładowania a ciut  mocniejszy akumulator przekazywał energię temu słabszemu tak żeby suma prądów w węzłach zadowoliła pana Kirchhoffa . Pozdrawiam Hermogenes  

Balansuje się ogniwa w połączeniu szeregowym przy łączeniu mieszanym należy ogniwa równoległe łączyć na krótko i je traktować jako jedno. 

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, czyś napisał(a):

w pełni lata przy płaskim montażu na przyczepie nie osiągnie się tych 200W mocy,

moje testy wykazały, że płasko leżący panel osiąga maksymalną moc szczytową nominalną, a nawet potrafi ją czasem nieznacznie przeskoczyć - W bezchmurne dni od  końca kwietnia - końca sierpnia, w okolicy współrzędnych N50E20. Najważniejsze jest czyste niebo i chłodno, żeby powietrze było w stanie schładzać panel. Kąt padania jest drugorzędny.
(https://forum.karawaning.pl/topic/41334-włóczywóz-czyli-forda-transita-l4h3-tranzycja-na-campervana/)

Co do przewymiarowania panela względem regulatora - zobacz do instrukcji Twojego modelu - to się może różnić w zależności od producenta i modelu. Ja mam vicron smart solar i tam jest jasno powiedziane, że panele mogą mieć znacznie większą moc nominalną, byle nie podawały napięcia większego niż mksymalne dla kontrollera. Kontroller nie przetworzy nadmiarowej mocy - nadmiar wyprodukowanej mocy nie zostanie pobrany z paneli, regulator obsłuży tyle ile może obsłużyć. Każdy modele może miec inaczej pod tym względem, ale instrucja powinna zawierać takie informacje.

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, terenowiec napisał(a):

Michał, i co się wtedy ewentualnie stanie z regulatorem? Sfajczy się, wyłączy, czy coś innego? Mam obawy, że może uszkodzić regulator, dlatego wolałbym taki panel, który się mieści w 10A, czyli takie w zakresię 160 -190W. 

Jeśli nie chcesz zmieniać, i wbijać się w koszty, moze dołóż 2-gi podobny abo nieco mniejszy panel (ważne są zbliżone napięcia), połączysz sobie to już na dachu Y-kami na MC4, jeśli przewód do regulatora ma dostateczny przekrój na sumaryczne natężenie. Pal licho ten może 10% ubytek sprawności obecnego panelu po 7 latach. Będzie niestety parę kg więcej. Ew. niech to będzie panel elastyczny o podobnych napięciach, np. 60-ka. 2 panele tak połączone będą prawie jak half cut-y.  

Halfcutów w tych mocach naprawdę dużo nie ma. 

Np. w tracerach 2206 i 2210 (różnią sie m.in. obsługiwanymi napieciami), oba 10A, zalecenie było żeby nie przekraczać z mocą paneli 1.5 mocy, którą może dać regulator na aku. Oba na aku mogą dać 130W, więc panel to nawet nie 200, a 195W i taka wartość "stoi" w ich dokumentacji. 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zrobi cieplej, to odkręcę panel, aby popatrzeć na jego tabliczkę znamionową. Przyznam, że nie potrafię z tych danyc wiele odczytywać (brak wiedzy elektrycznej). Jedyny parametr, który mi coś mówi, to moc w Watach. Podziwiam Was za sprawne żaglowanie wiedzą elektryczno -elektroniczną. Podsumowaując, modułu o mocy 200W nie zakłądać, bo mogę coś uszkodzić... Lepiej założyć coś o mocy (Watach) podobne do tego panela, który jest na dachu? Czy dobrze zrozumiałem Waszą dyskusję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest o co kopię kruszyć, jak Victron z BT 75/15 A. jest w cenie 300,- z hakiem. Zarówno na allegro jak i carbonzorro.

Ten solar Half jest fajny i nowy, z połączeniem z victronem będzie świetnym i bezproblemowym zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezarypl, niechęć do zmiany regulatora, to nie tylko kwestia dodatkowych 300 zł. Nie wiem, czy ten o którym piszesz: Victron z BT 75/15 A, nadaje się do ładowania mojego akumulatora, bo w spoecyfikacji regulatora nie widzę opisu konkretnych typów akumulatorów. Mój regulatora obsługuje mój akumulatora bardzo poprawnie, bo zestaw chodzi super już 8 rok. Mój akumulator to nie AGM czy Litowy, tylko inny (głębokiego rozładowania). Jak się okażę, że regulator źle się dogaduje z akumulatorem, to z prostej wymiany jednego panela zrobić mi sie może wymiana wszystkiego za 1500 albo więcej złotych. Nie warto. Samo powiększenie tego co mam o kolejne 50 - 80 Wat, na moje potrzeby, na dziś jest w zupełnośc wystarczające. W ostatecznności, jak nie znajdę panela Half Cut, to założyć można nawet zwykły. Jak ten: https://ekowolt.pl/4926/panel-sloneczny-180w-monokrystaliczny    Pewnie i tak będzie lepszy od tego, który mam - to dach mojej budki: na zdjąciu poniżej:

P1050480.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.