Skocz do zawartości

Chciałbym założyć solar


hubi t

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Gizbern napisał(a):

Bezpiecznik za solarem i hebel zastąp bezpiecznikiem solarnym (z bezpiecznikiem rurkowym). Funkcja taka sama a cena niższa. Dostaniesz do tego obudowę na dwa bezpieczniki w OBI.

H9f1cccc8f3364e4cbaef2da5eeaa4d3bk.jpg

rozumiem ale to juz następny rodzaj bezpiecznika i inny rodzaj wkładek jako zapasowe. 

Jak mój zestaw jest poprawny to bym przy nim został ale dzięki za sugestje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

między solarem a mppt powinien być rozłącznik (lub bezpiecznik automatyczny prądu stałego) dwubiegunowy

a to jak tak to by zmieniało postać rzeczy bo moje rozwiązanie zresztą podpatrzone na schemacie z forum jest tylko na plusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, hubi t napisał(a):

rozumiem ale to juz następny rodzaj bezpiecznika i inny rodzaj wkładek jako zapasowe. 

Jak mój zestaw jest poprawny to bym przy nim został ale dzięki za sugestje :D

chyba rozumiem w czym problem

18 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Masz pełną izolację paneli od reszty systemu

czyli może tak 

image.jpeg

45 minut temu, Gizbern napisał(a):

Bezpiecznik za solarem i hebel zastąp bezpiecznikiem solarnym (z bezpiecznikiem rurkowym). Funkcja taka sama a cena niższa. Dostaniesz do tego obudowę na dwa bezpieczniki w OBI.

H9f1cccc8f3364e4cbaef2da5eeaa4d3bk.jpg

już poprawiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czymś takim z topikami pisałem, ale było: dwutorowe (na plusie, i na minusie).

Diody można dać, ale że solary będą obok siebie, to nie wiem czy jest to mus. W każdym razie diody są na złączach mc4, wiec sprawa do ogarnięcia/dołożenia na dachu (wpinansz w instalacje przy panelach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akumulator dotarł po rozpakowaniu napięcie 13.2  waga 19,2 kg. Jutro chciałbym  go naładować , podłączyć w domu nową lodówkę(też właśnie dotarła kompresorowa z Prudnika) i sprawdzić tak z ciekawości jak długo pociągnie do odcięcia. Taki mały teścik. Co o tym myślicie ?

 

 

 

370278562_324358920336605_2435588434490480994_n.jpg

367770266_349035044268352_6710215326813878575_n.jpg

371507254_1073848680722395_2783416285187390869_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze by było zasymulować letni warun, i warun eksploatacyjny czyli postawić ja gdzieś gdzie jest co najmniej +25 a najlepiej więcej i co godzinę otwierać na minutę czy dwie. No i warto wypełnić ciepłym piwem, lub chociaż wodą mineralną, niech się trochę pomęczy ze schładzaniem, jak w realu. Jeśli masz już kulometr, to on Ci na bieżąco będzie pokazywał ile zeżarła lodówka.

Co do schematu, to o ile dobrze pamiętam, jeszcze powinny być bezpieczniki przy każdej ładowarce po obu stronach, na wejściu i wyjściu. przy mppt i ac/dc masz na wejściu a nie masz bezpieczneików na wyjściu, przy orionie musisz dodać po obu stronach. Będziesz to miał w instrukcjach, tam są podane wartości jakie bezpieczniki powinny być użyte dla danego modułu - ale to już szczegóły implementacyjne ;)

Jestem ciekawy testu lodówki :) Jakiej wielkości jest ta lodówka? 
 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

dobrze by było zasymulować letni warun, i warun eksploatacyjny czyli postawić ja gdzieś gdzie jest co najmniej +25 a najlepiej więcej i co godzinę otwierać na minutę czy dwie. No i warto wypełnić ciepłym piwem, lub chociaż wodą mineralną, niech się trochę pomęczy ze schładzaniem, jak w realu. Jeśli masz już kulometr, to on Ci na bieżąco będzie pokazywał ile zeżarła lodówka.

Co do schematu, to o ile dobrze pamiętam, jeszcze powinny być bezpieczniki przy każdej ładowarce po obu stronach, na wejściu i wyjściu. przy mppt i ac/dc masz na wejściu a nie masz bezpieczneików na wyjściu, przy orionie musisz dodać po obu stronach. Będziesz to miał w instrukcjach, tam są podane wartości jakie bezpieczniki powinny być użyte dla danego modułu - ale to już szczegóły implementacyjne ;)

Jestem ciekawy testu lodówki :) Jakiej wielkości jest ta lodówka? 
 

trochę się pospieszyłem z tym testem :D kulometr zamówiony ale jedzie z Azji więc troche potrwa to zaczekam będę miał inny obraz sytuacji. Lodówkę będę testował w domu w temeraturze około 22 stopni coś tam też włoże i bedę miał butelki zastępcze oraz co jakiś czas będzie otwierana.

Lodówka ma wymiary wys. 84 głębokość 47 z drzwiami 54 i szerokość 50. Grubość sciany bocznej i podłogi 6,5 górna ściana 4 cm. Panel sterujący na kablu około 2 metry można przedłużyć. Były też mniejsze i większe lodówki 

 

schemat poprawiłem tylkomam pytanie jakie bezpieczniki

przy orionie jest w instrukcji prąd wyjściowy 9A maksymalny chwilowy 12,5A dodałem na schemacie tylko jakie tam wsadzić ?

Ładowarka BC 20 PRO ma prąd ładowania 20A bezpieczniki ma swoje czy warto dublować ?

Największy prąd przy sprzyjających warunkach powinien iść z Regulatora MPPT tam przy klemie jest bezpiecznik  40 A wiem że jak on padnie to odcina wszystkie żródła zasilania ale w tym wypadku to chyba dobrze. Chyba że na kablu dać taki dostosowany do niego a przy klemie mocniejszy.

10 godzin temu, czyś napisał(a):

Wygląda że ostro wziąłeś się za sprawę. Może to i dobrze, bo zamiast półśrodków, w niewiele większym budżecie, będziesz miał od razu zrobiony full zestaw. 

tak jak mówisz u mnie jak jest jakiś pomysł to  później tyklo krok do realizacji :Dinstalacjaelektrycznaprzyczepy3.thumb.jpg.6ea70da4209ea6ce79dc4e4ba53c403b.jpg

s370269962_24411080311869791_1956251520574934349_n.thumb.jpg.5e6c9383c132c10be0f4a020c7a5be64.jpg371514856_707744170921087_3784216035350350445_n.thumb.jpg.0fabbe5979efe3c4b4f89886f108337a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na razie czasu rozkminiac szczegółowo schematu, ale ten hebel na minusie odbiorów przyczepy i przetwornicy to rozłączniki czy przełącznik I-O-II? Czemu miałby służyć w tym miejscu i na minusie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, czyś napisał(a):

Nie mam na razie czasu rozkminiac szczegółowo schematu, ale ten hebel na minusie odbiorów przyczepy i przetwornicy to rozłączniki czy przełącznik I-O-II? Czemu miałby służyć w tym miejscu i na minusie?

rozłącznik główny instalacji przed nim  są tylko wejścia ładowarek i kulomert. 

Edytowane przez hubi t (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hubi t napisał(a):

pytanie jakie bezpieczniki

przy orionie jest w instrukcji prąd wyjściowy 9A maksymalny chwilowy 12,5A dodałem na schemacie tylko jakie tam wsadzić

przejrzyj instrukcje, ja mam inny model, tam jest taka tabelka jakie bezpieczniki uzyć:
1698747959402.thumb.jpg.f0a3f71b6d005de1cc5ed1e245fcf314.jpg

Ja dałem wszystkie 60A (ja mam mppt o mocy 50A, DC|DC 30A, AC|DC 30A)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.