Skocz do zawartości

Chciałbym założyć solar


hubi t

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jest bardzo ważne jak daleko jest przetwornica od akumulatora...

Ja mam 2500/5000W

Mam 70cm przewód na jednym biegunie 2x25mm² (bo łatwiej mi było poukładać 25mm² niż 50mm².

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

16 minut temu, Misio napisał(a):

Jeszcze jest bardzo ważne jak daleko jest przetwornica od akumulatora...

Masz rację, nie sprecyzowałem a to ważny szczegół.. przetwornica będzie max 1m oddalona od aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Janusz63 napisał(a):

Hmmm. 2x10mm2 :P

No chyba że chodzi (patrz ulotka) o 2 x (2x10mm2) czyli dwie pary, po jednej do każdego bieguna osobno.

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tofel napisał(a):

No chyba że chodzi (patrz ulotka) o 2 x (2x10mm2) czyli dwie pary do każdego bieguna osobno.

Tak, rozumiem, że chodzi o 2 kable na jeden biegun, ale sumarycznie to coś się nie zgadza z kalkulatorami... gdzie 2 dziesiątki do jednego 35mm2 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Janusz63 napisał(a):

...coś się nie zgadza z kalkulatorami...

Podzielam zdanie kolegi.

Jako uzupełnienie załączam informację ze strony producenta przetwornic AZO Digital.

azo.thumb.png.c78992f7aea9b71df3035850da5b84e9.png

Instrukcja_obsługi_IPS_2000_2400_3200_4000.pdf

 

Przy wybieraniu (obliczaniu) właściwego przekroju przewodu należy kierować się wieloma parametrami które kształtować będą warunki pracy przewodników.

Można rozpatrywać m.in.

- rodzaj materiału przewodnika

-drut czy linka

-rodzaj izolacji

-pierwotne przeznaczenie przewodu (sterownicze, zasilające)

-wytrzymałość termiczną izolacji przy długotrwałych obciążeniach (70,80,90,105*C)

-umiejscowienie przewodu (strefa silnika, transport do źródła)

-rodzaj zasilanego odbiornika (układy sterowania, elektronika, odbiorniki końcowe)

-wytrzymałość wybranego przewodnika na obciążalność prądową długotrwałą jak i chwilową

Jest tego trochę.

W naszych zastosowaniach (po stronie niskiego napięcia) na pewno uwzględnić trzeba spadek napięcia na długości przewodu w zależności o przewidywanego amperażu w układzie.

Kalkulatory są jak najbardziej pomocne. Warunkiem jest jednak poprawne wprowadzenie wszystkich istotnych parametrów projektowanego układu.

 

Gdyby jednak pokusić się o skorzystanie z materiałów wcześniej opracowanych, uwzględniających nasze wymagania, można wybierać np z podpowiedzi z obszaru zastosowań marine.

Poniżej przykład opracowania na podstawie rekomendacji ABYC.

WestMarine2011WireSizeChartscreen.thumb.png.389fc851ec5022621b6df8817113c342.png

West Marine 2011 Wire Size Chart.pdf

 

Można również, bazując renomie marki, wziąć pod uwagę rekomendacje ze strony producenta urządzeń (wykorzystywanych również w karawaningu) cieszących się opinią o ich wysokiej jakości.

Mam tu na myśli Victron Energy.

Poniżej materiał informacyjny pochodzący z biblioteki VE (reedycja graficzna własna)

Warte uwagi jest zastosowanie warunku uwzględniającego bardzo niski spadek napięcia w układzie.

VictronEnergyBatteryCablesRecommendationscreen.thumb.png.e3338e367423a1881d23a67e05d487b4.png

#Victron Energy Battery Cables Recommendation.pdf

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, moc ciągła 2000W, to już daje pi razy oko 180A (2000W*1,1/12,5V=183,33A).

Najbardziej uproszczony sposób przeliczenia przy krótkich kablach (odczytany kiedyś, kiedyś z informacji technicznej producenta przy krążku przewodu kupionego w markecie) 1mm2 przekroju przewodu = ca. 5A natężenia prądu. 180/5=36mm2. Przy krótkich przewodach można to zaokrąglić w dół (do przekroju poniżej), przy dłuższych w górę (przekrój wyżej). Przewód nie powinien się nadmiernie nagrzewać ani na poborze mocy szczytowej (chwilowej) - nie zdąży, nie powinno być dużych spadków napięcia.  

Wydaje się dośc proste i skuteczne. I pi razy oko pokrywa się z grubsza z bardziej złożonymi kalkulatorami.

Fabryczne 10mm2 (a nawet 2x10mm2 na biegun) do takiej przetwornicy - wg mnie grubo za mało. IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tofel napisał(a):

Tak wygląda ulotka produktowa dla tego modelu

inv11.thumb.jpg.482656b4d153cfc1f643bacb22667734.jpg

prawie 22A na biegu jałowym?

Czy kolejny "prodycent" przeklejający naklejki z chińskich na polskie i nawet nie odróżniający [A] od [W]?

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne cuda, literówki itp. mogą się przecież zdarzyć. 12V*1.8A=21,6W

Osobiście nie jestem przekonany do podwójnych przewodów (podają 2 pary przewodów po 10mm2). Zaśniedzieje coś w jednym czy coś, nikt się nie miarknie, i kłopot gotowy, jak większt prąd pójdzie drugim, albo to zaśniedziałe zacznie se grzać. Wolę zostawić te fabryczne kabelki i połączyć 1 porządnym przewodem z dobrze zaciśniętymi oczkami, i jest szlus. Na produkcji im o tyle łatwiej, że do mniejszej dają jedną parę, do większej dwie tego samego, ale to jak z linami - lepsza jedna solidna, gruba i wytrzymała lina czy dwie sznurówki?   

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karton złomu dzisiaj wywiozłem, porządki przedświąteczne, bałem się że nawet za paliwo się nie wróci, a tu pyk... 35 zeta, a to żadna "górka" :)

Chociaż to w sumie bardzo niebezpieczne zjawisko - u nas już nie ma żadnego z "chłopaków" których można było umówić na odbiór złomu (poczciwe chłopaki, chociaż nie wylewali za kołnierz, to sami nic nie ruszyli, ale jak miałeś złom/makulaturę, przyjechali z wózeczkiem, zabrali, słowni, punktualni, kulturka...). Jak złom poszedł mocno w górę, dosłownie: "powymierali" (zapili się) - dzisiaj wywoziłem złom, stwierdzenai goscia ze złomowiska... I trzeba dygać samopas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej benefity, teraz nie muszą tyrać, dostają kasiorę za darmo

u mnie zawsze puszki były posprzątne, bo naród niechlujny i wyrzuca byle gdzie. Teraz  puszki walają się wszędzie. Po co zbierać, jak państwo postanowiłokarać pracujących a pomagać tym, którym się pracować nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat oni benefitów nie mieli, a i tak kasiorą sypnęło, aż się w głowie (gardle) zabełtalo, gdy złom stalowy przez pewien czas szybował z 35 gr do prawie 2 zł.

A złomowisko puste, kiedyś hałdy, teraz 2 nędzne kupki... Koniec OT o złomie.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.