Skocz do zawartości

Lodówka elektrolux


cyryl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

19 minut temu, Janusz63 napisał(a):

Nie wiem czy pomogłyby wentylatory na radiatorze zewnętrznym przy takim upale

Wentylatory przy takiej temperaturze to podstawa. W starym knausie, bez wentylatorów, jak przyczepa stała na słońcu przy temp pow. 30 stopni to lodówka praktycznie przestawała działać. Trzy wentylatory od komputera zamontowane w kratce załatwiły sprawę. Podstawą działania lodówki jest odebranie ciepła z wymiennika zewnętrznego. Czym wyższa temp. na zewnątrz tym warunki odbioru ciepła są gorsze. Zmniejsza się różnica temperatur.  Dlatego wspomaganie w postaci wentylatorów musi być. W nowej przyczepie od razu po kupnie zakupiłem zestaw wentylatorów Dometica, który włącza się automatycznie po przekroczeniu odp. temperatury. Ani razu nie miałem problemów z lodówką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

Trochę słabo. U mnie przy temperaturach rzędu 30st osiąga max. 10-12st przy dużym zapełnieniu i okresowym otwieraniu. Po nocy mam przeważnie koło 5-6st. 

Wentylatorki mam, ale używam okresowo, żeby nie zabużać cyrkulacji czynnika. 

Myślałeś o wymianie pasty pod radiatorem?

Raczej jak to co włożysz nie będzie schłodzone, to na pewno szybciej temperatura nie spadnie...

Myślałem o napełnieniu przed zaczęciem pracy lodówki wtedy jest mniejsza cyrkulacja i szbciej spada temperatura.

Jeśli chodzi o wiatraczki testowałem gdy była temperatura w lodówce ok.16 C włączyłem wiatraczki i radykalnie spadła temperatura do 6,5 przez godzinę.Myślę ,że nie ma to znaczenia na działanie czynnika - komininek był zupełnie zimny przy temperaturze zewnętrznej 30C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, cyryl napisał(a):

Czy masz założone wiatraczki na górnej kratce odprowadzające ciepło ?Ja bym zalecił włożenia coś do lodówki by ją zapełnić na pewno szybciej złapie chłód ja miałem podobnie ale wiatraczki pomogły.

A za jakimi to wentylatorkami się rozglądać (wymiary) i ile się ich tam zmieści? Nie pomierzyłem tego radiatora i jeśli ponownie zdejmę i tak już nadgryzioną zębem czasu kratkę to chciałbym mieć już skompletowane "szpeja"

Myślę też nad takim cyfrowym regulatorem - termostatem...

Ok, znalazłem taki komplet:
https://allegro.pl/oferta/brunner-wentylator-do-lodowki-vento-12v-6w-14053505302

2 wentyl. wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Janusz63 napisał(a):

A za jakimi to wentylatorkami się rozglądać (wymiary) i ile się ich tam zmieści?

Kratki są różnej wielkości i wolne miejsce za nimi też.
Zacznij od początku - pomiary, zakupy.
Przeanalizuj od razu sposób mocowania i zasilania.

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cyryl napisał(a):

Myślałem o napełnieniu przed zaczęciem pracy lodówki wtedy jest mniejsza cyrkulacja i szbciej spada temperatura.

Jeśli włożysz schłodzone produkty to tak. W innym przypadku nie ma szans. Fizyki nie oszukasz...

10 godzin temu, cyryl napisał(a):

Jeśli chodzi o wiatraczki testowałem gdy była temperatura w lodówce ok.16 C włączyłem wiatraczki i radykalnie spadła temperatura do 6,5 przez godzinę.Myślę ,że nie ma to znaczenia na działanie czynnika - komininek był zupełnie zimny przy temperaturze zewnętrznej 30C.

Ale czynnik krąży na zasadzie grawitacji bez żadnej pompki. Jak za bardzo zrobisz przeciąg to może być efekt odwrotny. Chodzi bardziej o usunięcie nadmiaru niepotrzebnego ciepła z okolicy pleców lodówki. Fajnym rozwiązaniem sa wentylatorki sterowane czujnikiem. Ja niestety nie mam i z tego powodu włączam tylko okresowo, aby wydmuchać nadmiar ciepła. 

10 godzin temu, Janusz63 napisał(a):

Myślę też nad takim cyfrowym regulatorem - termostatem...

Dobre rozwiązanie.

10 godzin temu, Janusz63 napisał(a):

Ja mam dwie sztuki komputerowe 12x12cm i spokojnie dają radę. Podłączone szeregowo, więc maja mniejsze obroty niż katalogowe. Nie chodzi o to żeby robić tam przeciąg, tylko lekko przewietrzyć wydmuchując nadmiar ciepła. Jak robisz z czujnikiem to możesz dać na zapas, jak bez czujnika to dałbym mniejsze wentylatorki, żeby nie przesadzić z przeciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie założyłem 2 wiatraczki 12x12x2 ,12V, 2-pinowe cena 10zł szt.do tego bezpiecznik i załácznik z kontrolką. Po zdjęciu kratki miałem pasowane miejsce by je włożyć (wcisnąć) pasują jak ulał nie trzeba przykręcać do kratki robią dobrą robotę ciepło szybko znika nawet przy 30C.Polecam 

8 godzin temu, Janusz63 napisał(a):

Coś takiego np.:

https://allegro.pl/oferta/sterownik-temperatury-12v-50-99c-stc-1000-13359420293

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
 

To może być ciekawe zamontuj a inni zrobią może to samo jak się uda i będzie działać i zda egzamin,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 2 wiatraczki robią dobrą robotę wypychają ciepło prawie tak,że kominek jest zimny przy temperaturze zewnętrznej ponad 30 C  a przyczepa stoi w ciągłym słońcu  ja tylko potrzebowałbym jakiś potencjometr do regulacji obrotów wiatraczków - tu potrzebowałbym propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 2 wiatraczki robią dobrą robotę wypychają ciepło prawie tak,że kominek jest zimny przy temperaturze zewnętrznej ponad 30 C  a przyczepa stoi w ciągłym słońcu  ja tylko potrzebowałbym jakiś potencjometr do regulacji obrotów wiatraczków - tu potrzebowałbym propozycji.
Gdzieś widziałem rozwiązanie stosowane w komputerach gdzie wentylatory są 3 przewodowe i pracują w zależności od czytanej przez czujnik temperatury...
Jak znajdę to się podzielę

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Janusz63 napisał(a):

Gdzieś widziałem rozwiązanie stosowane w komputerach gdzie wentylatory są 3 przewodowe i pracują w zależności od czytanej przez czujnik temperatury...
Jak znajdę to się podzielę

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
 

Nie szukaj ja mam wentylatorki 2 piny myślałem o jakimś potencjometrze ja się za bardzo na tym nie znam - najwyżej będę na noc wyłączał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.